Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλησμόνητες εποχές.

 

Diamond S3 Virge 2 ΜΒ (επεκτάσιμα στα 4). Παρόλα αυτά ήταν ικανοποιητική κάρτα για 2D και σήκωνε και 1024 ανάλυση 24 bit. Μιλάμε για εποχή windows 95 με 1.000.000 apis Direct X 3.11, Open GL 1.0, 3dfx Glide, nec Power SGL το άλλο που είχαν οι rendition κλπ (πολύ πριν βγουν καν τα πρώτα αξιόλογα nvidia riva 128 και ati rage). Η diamond ήταν απογοητευτικά αργή για 3D με το software rendering ουσιαστικά έριχνε το φορτίο στην cpu έναν pentium 200 mmx που είχα και ήταν οκ τότε, αλλά καμία σχέση με τους p2 που βγήκαν αργότερα.

 

Αναβάθμισα λίγο αργότερα σε matrox mystique 220 4/8 (υποτυπώδες 3D acceleration κάποιο subset από τα direct X 5 features αλλά τρομερή vfm κάρτα τότε για 2D) και έναν matrox m3D POWER VR 3D Accelerator 4/8. Αυτές οι 2 αγορές τότε να φανταστείτε και πάλι ήταν πιο φτηνές από μια voodoo 3dfx 1 3D Accelerator που ήταν το standard της εποχής, όπως τώρα οι nvidia λίγο πολύ.  Η Power VR καρτούλα παραδόξως ήταν πολύ δυνατή για την εποχή της, είχε features όπως το να μη κάνει render τα πάντα brute force αλλά μόνο ότι ¨ήταν πραγματικά visible στον παίχτη και το propertiary της api το power sgl έκανε ΠΑΠΑΔΕΣ. Μάλιστα όταν βγήκε το unreal που είχε ενσωματωμένη υποστήριξη για power sgl είχε δυνατότητα rendering με 24 bit χρώμα κάτι που δεν έκαναν ούτε οι ακριβότερες voodoo (και η διαφορά στο IQ από 16 bit.ήταν χαώδης). Παρόλα αυτά είχε και αυτή έναν άδοξο θάνατο γιατί όλο και περισσότεροι developers την "γείωσαν" και έκαναν παιχνίδια μόνο σε Direct X και glide. Με mini powersgl drivers (αντικαθιστούσες το opengl.dll στο game folder) όμως έπαιζες και μεταγενέστερα games που δεν είχαν εν γένει power sgl υποστήριξη όπως το μαγικό τότε Half-Life.

 

Μετά και από τα direct X 6-7 λίγο πολύ επικράτησε το Direct X (με το open gl σαν εναλλακτικό δορυφόρο), η 3dfx εξαγοράστηκε από την nvidia , η NEC imagination tecnologies (Power VR) σταμάτησε το desktop κομμάτι της και πήγε στα embedded, η matrox επίσης άρχισε να βγάζει μόνο επαγγελματικές κάρτες, οι υπόλοιποι ή πήγαν και αυτοί στα arm/embedded ¨η κλείσαν/εξαγοράστηκαν/ενοποιήθηκαν και φτάσαμε τώρα να έχουμε μόνο το δίπολο ati/nvidia ...

 

Αν καί η πρώτη μου επαφή ήταν με έναν amstrad cpc (green screen) αλλά δεν ήταν δικός μου :-D

 

 

 

Ωραίες εποχές. Εμένα το πρώτο μου PC ήταν ένας Pentium III 450 MHz, 64 MB RAM και μια 3Dfx Voodoo 3 2000. Καλοκαίρι του 1999 και κάψιμο με το FIFA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

386DX στα 40ΜΗz (με κουμπί για να γίνεται 20), με 4ΜΒ RAM και 100-κάτι ΜΒ σκληρό δίσκο. Κάρτα γραφικών Diamond Stealth 500KB.

 

Aκόμα υπάρχει στο παιδικό μου δωμάτιο.

 

Η πιό γλυκιά ανάμνηση από εκείνη την εποχή είναι το Lands of Lore.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει παίξει κανείς το Deus ex mankind divided? Έχω ακούσει ότι έχει πολύ μικρό στορυ και ότι τελειώνει πολύ γρήγορα. Επίσης κάποιοι αναφέρουν πως δεν αξίζει τα χρήματα του σε γενικές γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτήσεις: Παίζει κανείς το Dirty Bomb; Εγώ παίζω συνήθως casuals και που και που ranked αλλά καταντάει death match τις πιο πολλές φορές. Ίσως με παρέα να είχε πιο πολύ ενδιαφέρον.

 

Επιγραμματικά ποίες είναι οι διαφορές μεταξύ Battlefield και COD: WW2; Για κάποιον που είναι φανατικός οπαδός των Quake παιχνιδιών πιο ταιριάζει πιο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει παίξει κανείς το Deus ex mankind divided? Έχω ακούσει ότι έχει πολύ μικρό στορυ και ότι τελειώνει πολύ γρήγορα. Επίσης κάποιοι αναφέρουν πως δεν αξίζει τα χρήματα του σε γενικές γραμμές.

 

Το χα παιξει στο release του,το base game εχει γυρω στις 25-30 ωρες παιχνιδιου αν κανεις και τα side quests.Επισης εχει και 2 DLC τα οποια προσφερουν 5-6 ωρες gameplay συνολικα απ'οσο ξερω,δεν τα χω παιξει ωστοσο.

 

Δεν τελειωνει πολυ γρηγορα το παιχνιδι,απλα το στορυ ουσιαστικα δεν εχει οριστικο ending και περιμενεις να δεις την συνεχεια στο sequel. 

 

Για μενα αξιζει 100% να το παιξεις,ειδικα τωρα που η τιμη ειναι πολυ χαμηλη.

 

Επισης να παιξεις το Human Revolution αν δεν το χεις παιξει, ειναι το πρωτο της σειρας και δινει πονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα βγει sequel γιατι η square enix ***

 

Όχι πως είναι λάθος, απλά με περισσότερες λεπτομέρειες δεν έμεινε ικανοποιημένη από τις απλά καλές πωλήσεις και κριτικές του Mankind Divided και δεν έχει στα σκαριά κάτι άμεσο.

 

Τις ίδιες χαζομάρες έκανε και με τα Hitman, Thief και Tomb Raider, λες και ό,τι δεν πουλάει σαν το CoD είναι για πέταμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πως είναι λάθος, απλά με περισσότερες λεπτομέρειες δεν έμεινε ικανοποιημένη από τις απλά καλές πωλήσεις και κριτικές του Mankind Divided και δεν έχει στα σκαριά κάτι άμεσο.

 

Τις ίδιες χαζομάρες έκανε και με τα Hitman, Thief και Tomb Raider, λες και ό,τι δεν πουλάει σαν το CoD είναι για πέταμα...

 

Είναι η "νέα μόδα" στο publishing, να φουσκώνουν τα budget με άχρηστα mode, τεράστια marketing budgets και promotions που "κυνηγάνε" τα πιο άσχετα trends (βλ. Breach Mode, Augment Your Preorder, season pass για αγορά πριν κάν να κυκλοφορήσει το main game και πάει λέγοντας....), και μετά να αναρωτιούνται γιατί δεν πιάνουν 5 εκατομύρια αντίτυπα πωλήσεις για να καλύψουν όλες τις άχρηστες *** που δεν ζήτησε κανείς και δεν ήταν anyway απαραίτητες για να "πουλήσει" το παιχνίδι (και αυτό δυστυχώς σιγά-σιγά ισχύει για όλες τις σειρές που δεν είναι institutions πλέον (AC/COD/FIFA κ.ο.κ.).

 

Ναι, είμαι λίγο απογοητευμένος με το status quo εν έτει 2017 :P

 

On-topic, με κάλυψε ο Alastor στο θέμα του ending του Mankind Divided, το τέλος είναι απλά ένα ωραιοποιημένο "To Be Continued" (τελειώνει δηλαδή πολύ απότομα και χωρίς πολλές-πολλές εξηγήσεις), αν ψαχτείς λίγο με side missions και exploration άνετα βγάζεις 30-κάτι ώρες, περισσότερες αν συνεχίσεις σε New Game+ και πιθανόν πιάνει κάπου τις 50-κάτι με DLC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν οι φίλοι παραπάνω, αξίζει σαφώς το Mankind Divided και ειδικά σε χαμηλή τιμή που ήταν πρόσφατα. Και τα DLC του αξίζουν κατά τη γνώμη μου.

 

Απλά, όπως προαναφέρθηκε, να παίξεις πρώτα το Human Revolution γιατί το MD είναι το sequel του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χα παιξει στο release του,το base game εχει γυρω στις 25-30 ωρες παιχνιδιου αν κανεις και τα side quests.Επισης εχει και 2 DLC τα οποια προσφερουν 5-6 ωρες gameplay συνολικα απ'οσο ξερω,δεν τα χω παιξει ωστοσο.

 

Δεν τελειωνει πολυ γρηγορα το παιχνιδι,απλα το στορυ ουσιαστικα δεν εχει οριστικο ending και περιμενεις να δεις την συνεχεια στο sequel. 

 

Για μενα αξιζει 100% να το παιξεις,ειδικα τωρα που η τιμη ειναι πολυ χαμηλη.

 

Επισης να παιξεις το Human Revolution αν δεν το χεις παιξει, ειναι το πρωτο της σειρας και δινει πονο

Στο παρακάτω link περιέχει όλα τα παιχνίδια σε ένα;

http://store.steampowered.com/bundle/2355/The_Deus_Ex_Collection/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω link περιέχει όλα τα παιχνίδια σε ένα;

http://store.steampowered.com/bundle/2355/The_Deus_Ex_Collection/

 

Ακριβώς, όλα τα Deus Ex με τα DLC τους.

Πριν από λίγες ημέρες το πακέτο αυτό κόστιζε 22€, ληστεία. Επομένως αν μπορείς να περιμένεις εκπτώσεις αξίζει το κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω σύντομα να νομοθετηθεί ότι τα loot boxes τοποθετούνται στην κατηγορία του τζόγου (που είναι)και να υπάγονται στους σχετικούς περιορισμούς. Έχει αρχίσει ήδη μια σχετική συζήτηση στο βρετανικό κοινοβούλιο.

Είναι η μόνη ρεαλιστική ελπίδα που έχω ότι θα εξαφανίσει αυτό το φαινόμενο, γιατί οι gamers αποδεικνυομαστε αρκετά *** για το μην το κάνουμε από μόνοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει παίξει κανείς το Deus ex mankind divided? Έχω ακούσει ότι έχει πολύ μικρό στορυ και ότι τελειώνει πολύ γρήγορα. Επίσης κάποιοι αναφέρουν πως δεν αξίζει τα χρήματα του σε γενικές γραμμές.

 

Χαρακτηρίζεται από κακή αίσθηση open world. Αξίζει να παίξει κανείς το υποδειγματικό sniper elite 4(από τα καλύτερα στελθ των τελευταίων ετών στο authentic difficulty) για να καταλάβει τι εννοώ. Κλειστοφοβικό και πολύ φτωχό στη σχεδίαση του. Σαν να φτιάχτηκε πάνω σε μηχανή γραφικών του 2008. Μου θύμισε το Deus Ex HR στο πόσο μικροί και περιοριστικοί είναι οι χάρτες του.

 

Επίσης υπάρχει ελαττωμένη αίσθηση απειλής, αφού οι σχεδιαστές του έχουν βάλει εμπόδια για να κρύβεσαι ακριβώς σε εκείνα τα σημεία από τα οποία δεν περνούν οι εχθροί. Κάποιος έμπειρος στο είδος το προχωράει σχετικά γρήγορα.

Δεν θυμάμαι πόσες ώρες μου πήρε να το τελειώσω(μαζί με side missions), αλλά μου έδωσε την αίσθηση του ημιτελούς. Άσχετα από το σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...