Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρώτο μου PC είχε κουμπί Turbo και έναν Cyrix στα 150 MHz, συν μια SVGA σκέτη στα 4 MB - οι Voodoo δεν είχαν βγει καν όταν το πρωτοπήρα. Πριν από αυτό όμως είχα δουλέψει σε Spectrum ΖΧ με κασέτα, προφανώς Amiga κλπ, και Atari 1600. Απλά άργησα σχετικά να αγοράσω PC.

 

Αχαχα Riva TNT, μεγάλες στιγμές :D Και ο Euro PC με CGA ηρωικό μηχάνημα, 4 χρώματα στην οθόνη αν θυμάμαι καλά? Ή με χτύπησε το Αλτσχάιμερ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρώτο μου PC είχε κουμπί Turbo και έναν Cyrix στα 150 MHz, συν μια SVGA σκέτη στα 4 MB - οι Voodoo δεν είχαν βγει καν όταν το πρωτοπήρα. Πριν από αυτό όμως είχα δουλέψει σε Spectrum ΖΧ με κασέτα, προφανώς Amiga κλπ, και Atari 1600. Απλά άργησα σχετικά να αγοράσω PC.

 

Αχαχα Riva TNT, μεγάλες στιγμές :D Και ο Euro PC με CGA ηρωικό μηχάνημα, 4 χρώματα στην οθόνη αν θυμάμαι καλά? Ή με χτύπησε το Αλτσχάιμερ?

 

Mια χαρα θυμασαι και παιζαμε North&South, Defender of the Crown, Eye of the Beholder, Karnov και δεν ξερω εγω τι αλλο.. Το turbo στο Scheider ηταν απο 4.7 στα 9.5MHz.. :P

Kαι μετα πηρα EGA και VGA.. Tι εποχες.. 

Και εγω ειχα το λαστιχενιο το spectrum απο εκει ξεκινησα αλλα πηρα pc νωρις γιατι ειχα ξεκινησει να μαθαινω γλωσσες και το χρειαζομουν.. 

Και φυσικα A500 oχι Atari ST.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλησμόνητες εποχές.

 

Diamond S3 Virge 2 ΜΒ (επεκτάσιμα στα 4). Παρόλα αυτά ήταν ικανοποιητική κάρτα για 2D και σήκωνε και 1024 ανάλυση 24 bit. Μιλάμε για εποχή windows 95 με 1.000.000 apis Direct X 3.11, Open GL 1.0, 3dfx Glide, nec Power SGL το άλλο που είχαν οι rendition κλπ (πολύ πριν βγουν καν τα πρώτα αξιόλογα nvidia riva 128 και ati rage). Η diamond ήταν απογοητευτικά αργή για 3D με το software rendering ουσιαστικά έριχνε το φορτίο στην cpu έναν pentium 200 mmx που είχα και ήταν οκ τότε, αλλά καμία σχέση με τους p2 που βγήκαν αργότερα.

 

Αναβάθμισα λίγο αργότερα σε matrox mystique 220 4/8 (υποτυπώδες 3D acceleration κάποιο subset από τα direct X 5 features αλλά τρομερή vfm κάρτα τότε για 2D) και έναν matrox m3D POWER VR 3D Accelerator 4/8. Αυτές οι 2 αγορές τότε να φανταστείτε και πάλι ήταν πιο φτηνές από μια voodoo 3dfx 1 3D Accelerator που ήταν το standard της εποχής, όπως τώρα οι nvidia λίγο πολύ.  Η Power VR καρτούλα παραδόξως ήταν πολύ δυνατή για την εποχή της, είχε features όπως το να μη κάνει render τα πάντα brute force αλλά μόνο ότι ¨ήταν πραγματικά visible στον παίχτη και το propertiary της api το power sgl έκανε ΠΑΠΑΔΕΣ. Μάλιστα όταν βγήκε το unreal που είχε ενσωματωμένη υποστήριξη για power sgl είχε δυνατότητα rendering με 24 bit χρώμα κάτι που δεν έκαναν ούτε οι ακριβότερες voodoo (και η διαφορά στο IQ από 16 bit.ήταν χαώδης). Παρόλα αυτά είχε και αυτή έναν άδοξο θάνατο γιατί όλο και περισσότεροι developers την "γείωσαν" και έκαναν παιχνίδια μόνο σε Direct X και glide. Με mini powersgl drivers (αντικαθιστούσες το opengl.dll στο game folder) όμως έπαιζες και μεταγενέστερα games που δεν είχαν εν γένει power sgl υποστήριξη όπως το μαγικό τότε Half-Life.

 

Μετά και από τα direct X 6-7 λίγο πολύ επικράτησε το Direct X (με το open gl σαν εναλλακτικό δορυφόρο), η 3dfx εξαγοράστηκε από την nvidia , η NEC imagination tecnologies (Power VR) σταμάτησε το desktop κομμάτι της και πήγε στα embedded, η matrox επίσης άρχισε να βγάζει μόνο επαγγελματικές κάρτες, οι υπόλοιποι ή πήγαν και αυτοί στα arm/embedded ¨η κλείσαν/εξαγοράστηκαν/ενοποιήθηκαν και φτάσαμε τώρα να έχουμε μόνο το δίπολο ati/nvidia ...

 

Αν καί η πρώτη μου επαφή ήταν με έναν amstrad cpc (green screen) αλλά δεν ήταν δικός μου :-D

Επεξ/σία από ilos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το s3 virge ηταν τσιπακι φασόν της εποχής την diamond stealth 2000 την ειχαν κουμπωσει παντου...μετα την ξαναπατησα με την viper 770 ultra προσωπικα! :-)

Ετσι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι τιμες παιχνιδιων στα καταστηματα ακριβοτερες στο pc απο οτι στις κονσολες πλεον.

 

Ναι ζησαμε να το δουμε και αυτο να πληρωνουμε ακριβοτερα απο τους κονσολαδες :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον άρθρο, ενδεικτικό για τον οικονομικό αντίκτυπο των eSports σε επίπεδο παικτών.

 

https://www.theguardian.com/business/2017/oct/28/meet-the-millennial-millionaires-coutts-embraces-video-gamers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fuckin Bugthesda άρχισε να στέλνει review copies (τουλάχιστον στο IGN σίγουρα) απλά όχι τόσο νωρίς όπως πριν.

 

https://www.twitter.com/danstapleton/status/922921914418335744

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιγο ασχετο με το θεμα αλλα τωρα το χειμωνα τα χερια κυριολεκτικα παγωνουν μετα απο λιγη ωρα gaming...

βρηκα ενα μικρο αεροθερμο 200w

αλλα μεγαλο κοστος ακομα και σε παραγγελια απο amazon.co.uk .

εχετε βρει κατι παρομοιο ή καποιον αλλον τροπο τοπικης θερμανσης στα χερια? :P

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link είναι λάθος όπως και το post σου σε αυτό το thread :D "Λίγο άσχετο" :D Προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα, μήπως έχει πολύ ψηλά τα χερια σου και γίνετε κακή κυκλοφορία, καλο είναι να είσαι σε ευθεία το χέρι καρεκλα-γραφείο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε βρει κατι παρομοιο ή καποιον αλλον τροπο τοπικης θερμανσης στα χερια? :P

 

Γάντια...

 

Αν κρυώνουν τα χέρια σου έλεγξε ή τη θέρμανση ή αν υπάρχει ρεύμα από κάποιο παράθυρο ή πόρτα, αλλιώς η κυκλοφορία του αίματος όντως παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link είναι λάθος όπως και το post σου σε αυτό το thread :D "Λίγο άσχετο" :D Προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα, μήπως έχει πολύ ψηλά τα χερια σου και γίνετε κακή κυκλοφορία, καλο είναι να είσαι σε ευθεία το χέρι καρεκλα-γραφείο ;)

Διορθωθηκαν :)

Λεω μηπως υπαρχει ομοιοπαθης :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...