Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ο μοναδικός λόγος που αργούσαν ήταν ότι υπήρχε λίστα που δεν υπάρχει πια. Απορώ γιατί ξοδεύουν τζάμπα λεφτά όταν λειτουργεί αντίθετα και αποτρέπει τον κόσμο να αγοράσει game με DRM, oh well εδώ μιλάμε για εταιρία που πουλάει το gore σε dlc, nuff said.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλοι απο μας που εχουν και PC και κονσολα θα το αγορασουν στην κονσολα γιατι δεν θα μπορουν να περιμενουν και μετα θα ξανασκασουν φραγκα για την καλυτερη PC εκδοση συν αυτους που δεν το πηραν ουτως η αλλως.

 

Oσοι το κανουν αυτο κανουν κακο στο pc gaming και καλο μονο στην Rockstar, που ειναι πλέον εξαιρετικά αντιπαθής. Προσωπικά για μενα ειναι θέμα για το αν ειναι πρέπον να ξαναδώσω λεφτά σε μια τέτοια εταιρεία ακόμη και σε μια ενδεχόμενη κυκλοφορία του RDR2 σε pc, χωρις το οποιο ευτυχως μια χαρά μπορώ να ζήσω ως gamer. Mακάρι να βγει το RDR2 σε pc και να πατώσει σε πωλήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς κάνει κακό η αγορά ενός τίτλου στην συγκεκριμένη περίπτωση?! Έκανες edit και συνεχίζεις να μην εξηγείς πως έφτασες στο συμπέρασμα σου...επίσης η τελευταία πρόταση είναι λες και την έγραψε 5 χρονών που του έπεσε το γλειφιτζούρι, no offence. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς κάνει κακό η αγορά ενός τίτλου στην συγκεκριμένη περίπτωση?! Έκανες edit και συνεχίζεις να μην εξηγείς πως έφτασες στο συμπέρασμα σου...επίσης η τελευταία πρόταση είναι λες και την έγραψε 5 χρονών που του έπεσε το γλειφιτζούρι, no offence. :)

 

Μα αφου η Rockstar σε αντιμετωπιζει, δηλαδη ολους εμάς, σαν gamer δευτερης κατηγορίας (πως λέμε πολιτης δευτερης κατηγορίας) αφου λες πως εάν βγει και σε pc θα το αγοράσεις και εκεί γιατι ακριβώς αυτό θελεις κατα βάθος, να πάρεις την καλυτερη pc έκδοση γιατι αυτη θεωρεις και συ πως θα ειναι η αρτιότερη. Βεβαια επειδη οπως λες δε μπορεις να περιμένεις, αναγκαστικά εώς εκβιαστικά θα πάρεις αρχικά την χειροτερη εκδοση καποιας κονσολας την οποια ουτε θα την κοιταζες αν κυκλοφορούσε παράλληλα μια αξιοπρεπής pc έκδοση (oπως κανεις δεν θα κοιταξει console έκδοση του Destiny 2). Δηλαδη ουσιαστικά εδώ υπηρετείς την στρατηγική της Rockstar, που θα κυκλοφορήσει το RDR2 για pc (έαν γινει αυτο), πολύ αργοτερα, και οχι εναμησι μηνα, ώστε να μην χάσουν και καλα οι κονσολες πωλήσεις, παραβλέποντας πως ως pc gamer (αν θεωρεις πως κατα κυριο λογο τέτοιος εισαι) δεν εχεις την καλυτερη αντιμετωπιση απο την ιδια την Rockstar. Δηλαδη επιβραβεύεις τις πρακτικές αυτης της εταιρείας, που σε θεωρει δεδομένο και λεει " ας το βγάλω για pc και μετά απο δυο χρονια έτσι και αλλιώς πάλι θα το αγοράσουν". 

 

Και δεν προκειται για γλυφιτζουρι κτλ, και να μη βγει για pc δεν με ενδιαφέρει, υπάρχουν τοσα αλλα παιχνιδια που δεν έπαιξα ακόμη. Και για το GTAV που και αυτο άργησε να βγει για pc (και οταν βγηκε 2 ετών παιχνιδι ειχε τιμή 60 ευρώ) αλλα παρολα αυτα τα πηγε εξαιρετικά, σιγα το παιχνιδι απλώς καλο ειναι, πανω κατω σαν τα προηγουμενα GTA ειναι με εναν χάρτη με πολυ μικρή αλληλεπιδραση με τα mods της pc έκδοσης να σωζουν την κατάσταση και ενα κακο online με τις απαράδεκτες shark cards.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παιχνίδι είναι τόσο καλό όσο το πρώτο ,πίστεψέ με άλλα πρακτικά κανένα δεν ενδιαφέρει αν θα παίξεις το παιχνίδι ή όχι,φιλικά πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anuminas δεν είναι η πρώτη εταιρία που βάζει μπροστά το console gaming και tbh το βρίσκω λογικό από business μεριά μιας και εκεί παίζουν περισσότερα λεφτά, φυσικά και εγώ είμαι αντίθετος με οποιοδήποτε είδος exclusivity αλλα από το καθόλου προτιμώ το time-exclusive, άλλωστε τέτοιας ποιότητας games πουλάνε consoles με το κιλό, δες την Naughty Dog για παράδειγμα που δεν έχει βγάλει ποτε για PC, είναι τόσο ποιοτικά τα games που δεν μπορείς να τους μισήσεις, ε κάπως έτσι είναι και η Rockstar και άμα δεν κάνω λάθος έχουν πουλήσει πολλές περισσότερες κόπιες από ND που θεωρείτε top dev εταιρία. Anyways δεν βρίσκω λόγο να μισείς το game επειδή δεν συμφωνείς με κάτι το οποιο έκανε από πάντα η R και προφανώς οικονομικά δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει, μπορείς απλά να περιμένεις για την pc έκδοση όπως θα κάνω και εγώ απλά προσωπικά θα το ρίξω ένα νοίκιασμα για το main story στο PS ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες εταιρειες υπάρχουν που βάζουν μπροστά το console gaming αλλες τοσες ειναι και αυτές που προτιμούν το pc και βγάζουν αντικειμενικά πιο φρέσκα πράματα και όχι εικοστο Call of Duty και το επομενο μια απο τα ίδια Assassins Creed. Eιναι λογικο και επομενο να μην σημειωνουν τέτοια games πωλήσεις στο pc, γιατι ειναι μια απο τα ίδια και στην καλύτερη μέτρια παιχνίδια και πολλές φορές και κακές μεταφορές. Εάν δεν ενδιαφέρεσαι για κάποιον υποψηφιο πελάτη μη περιμένεις και λεφτά απο αυτόν, οτι δινεις παιρνεις.

 

Απο την αλλη πολύ προσφατα παιχνιδια σαν το PUGB ή το επικο Divinity Original Sin 2 δειχνουν πως οποιος ενδιαφέρεται να παρουσιάσει κάτι πρωτότυπο ή φτιαγμένο με μεράκι σιγουρα θα ανταμειφθει με το παραπάνω απο τον pc gamer. Λεφτά υπάρχουν και στο pc gaming αρκει να σε κοβει να καταλαβαίνεις τι ζητάει αυτο το κοινό, για παράδειγμα μια και ανέφερες την Naughty Dog, αμφιβάλλω πολύ εάν τα παιχνιδια της έτσι οπως ειναι στημένα θα σημειωναν στο pc παρομοια επιτυχία. H να βλέπεις τα κενα και τις ευκαιρειες που υπάρχουν και να τις καλυπτεις οπως έκανε η Valve με το steam και έγινε πλουσιοτερη απο την καθε Rockstar δηλώνοντας ευθαρσώς πως δεν προκειται να ξαναβγάλει παιχνιδι για κονσολα και βέβαια απο την αλλη έχεις την Microsoft που ενώ ήταν κάποτε απο τους πυλώνες του pc gaming και μετά απο χρονια ύπνου τώρα τελευταία ειδε μέλι και πάει ξυπολιτη να τα βάλει με γιγαντες τυπου Steam.

 

Αλλα εγώ εξαρχής δεν εκανα λογο για αυτο το θέμα, απεναντίας υποστήριξα πως ειναι λάθος κάποιος που αυτοπροσδιοριζεται ως pc gamer, οτι και αν σημαινει αυτο,  να επιβραβεύει τις κουτοπονηρες πολιτικές της Rockstar που δειχνει πάρα την εξαιρετική πορεια του GTAV και στο pc, να βάζει το pc σε δεύτερη μοίρα με την μη κυκλοφορία του RDR2 και σε αυτή την πλατφόρμα. Κατι το οποιο ειναι νομιζω αδικαιολογητο με την δικαιολογια πως θα χάσουν οι κονσολες πωλήσεις ή ποσο μάλλον πως προκειται για ενα παιχνιδι που δεν θα πουλήσει και εως τουτου δεν ενδιαφέρει τον pc gamer. Eάν ειχαμε ταυτοχρονη κυκλοφορια και στο pc ή τελος πάντων μετά απο εναμησι μηνα οπως παραδειγματος χάριν η περιπτωση του Destiny 2 για το pc, οι κονσολες δεν θα έχαναν καθώς αυτές τις προτιμάει συγκεκριμένο κοινο και εξυπηρετουν συγκεκριμένο κοινο οπως άλλωστε και το pc εξυπηρετει συγκεκριμενο κοινο και τις απαιτήσεις του. Ας κυκλοφορούσε και στις τρεις πλατφορμες και ο καθένας θα το έπαιρνε εκει που θα ήθελε.  Τώρα τα σκεπτικά "α ας το βγάλω για pc μετά απο ενα δυο χρονια γιατι θεωρώ πως θα κανει διπλη αγορά στους pc gamer που δεν έκαναν υπομονη για την pc εκδοση αγοράζοντας αρχικά την κονσολάδικη έκδοση αλλα θα δωσουν λεφτά και για την pc έκδοση με τα 60+ fps και τα καλυτερα γραφικά" εμένα και θέλω να πιστεύω και πολλούς αλλους  με βρισκουν καθετα αντιθετο, γιατι ακριβώς αυτο δειχνει να επιδιώκει η Rockstar με τετοιες κινήσεις. Γιατι αλλοιμονο μια εταιρεια με τοσους πορους σαν την Rockstar να μη μπορει να προσφέρει ταυτοχρονα και μια αξιοπρεπή pc έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ακόμα και έτσι κάνετε όνειρα θερινής νυχτός. Το πρώτο δεν βγήκε για PC και δεν το κόβω να βγαίνει ούτε το δεύτερο. Αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το παίξουμε στο PC. Με emulators σε 10 χρόνια. Με emulators ,σήμερα, το 1 παίζει άραγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αφού δεν σε πολύ ενδιαφέρουν τα παιχνίδια για ποιο λόγο σκας με την rockstar?

 

Εδώ ,αν και δεν σε ενδιέφερε ,μπήκες στο θέμα του horizon για να κραξεις τα 30fps του και πεις ότι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο(επειδή είναι exclusive).

 

Ούτε για σύγχρονα/προσφατα παιχνίδια που παίζεις σε έχω δει ποτέ να σχολιάζεις.

Όλο για frames και χαζό αναλύσεις γύρω από την βιομηχανία με έμφαση πάντα στο pcmr.

Αυτά είναι τα ενδιαφέροντα του gamer?

 

Γιατί όπως σου είχε πει και κάποιος σε άλλο θέμα,όταν έπαιζες το mgs4 (και αυτό exclusive στα 30ρια)ήταν όλα ωραία και καλά (τυχαίο που και αυτό έσκισε σε πωλήσεις).

Μετά μας πείραξαν τα 30fps και τα exclusives....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αφού δεν σε πολύ ενδιαφέρουν τα παιχνίδια για ποιο λόγο σκας με την rockstar?

 

 

καλα τώρα δεν θα κάνουμε συζήτηση νηπιακου επιπέδου

 

μπαινοντας τυχαία ειδα μια δημοσιευση και έγραψα τον προβληματισμό μου πανω σε αυτο το θέμα

 

τωρα το οτι δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνιδια πως το συμπέρανες; μαλλον παιζω παντελως διαφορετικά παιχνιδια απο σένα και δεν πιστεύω να σε ενδιαφέρει και τοσο να σου πω την γνωμη μου για το TW Warhammer που έπαιξα προσφατα ή το Divinity OS2 που παιζω τώρα ουτε φυσικά ειμαι υποχρεωμένος να την πω.

 

ουτε επισης εάν κάποιος λεει την γνώμη του σε ενα φορουμ για ελάχιστα παιχνιδια απο οσα παιζει, σημαινει πως δεν του αρέσουν τα vg, σημαινει πως απλώς δεν ενδιαφέρεται να πει τη γνώμη του ή προτιμάει αυτο το χρονο που θα ξοδευε στο να γράψει την γνώμη του να τον ξοδευε κάπου αλλου, έχω 391 δημοσιεύσεις και έχεις κοντά τριάντα χιλιάδες

 

μου θυμιζεις ένα μελος που εβγαλε το συμπέρασμα πως δεν έπαιζε κανεις Guild Wars 2 επειδη στο αντιστοιχο νημα δεν έγραφε κανεις.

 

οποτε προτεινω να απαντάς στα λεγομενα μου για R*και RDR2 ή αν δεν εχεις να πεις κατι  ουσιαστικο παρα μονο να αραδιάζεις άσχετα με το θέμα πράματα (απο το ποσο ωραια ειναι τα 30fps μέχρι το ποσο καλο ειναι το MGS4) πηδώντας αυθαιρετα απο το ένα θέμα στο αλλο, πιστευω πως δεν χρειάζεται να συνεχιστει η παραπάνω συζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που στο θέμα του gw2 είχαν δίκιο γιατί πριν βγει το expansion μπαίναμε και ρωταγανε άτομα και ούτε φωνή ούτε ακρόαση σε σχεση με τον ανταγωνιστή του το wow.

 

Επίσης έχεις "απόλυτο"δίκιο . Για ποιο λόγο κάποιος που μπαίνει σε forum να πει την γνώμη του...oh wait..

 

Τέλος ξέρω και άλλα άτομα που παίζουν συγκεκριμένα λίγα παιχνίδια και σχολιάζουν και στο forum.Δεν τους βλέπω όμως να χωνονται σε θέματα παιχνιδιών που δεν τους ενδιαφέρουν για να πουν την γνώμη τους και ειδικά σε θέματα κονσολων να τονίσουν την ανωτερότητα της pcmr.

 

Το πιο τραγικό είναι ο υποβιβασμός που κανείς σε άλλα πράγματα .

 

Το gta v απλά καλό,τίποτα το ιδιαιτερο

η naughty dog αν έβγαζε τα παιχνίδια της στο pc θα πατωνε

η rockstar πιο φτωχή από την valve

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γνωμη μου απλώς λέω δεν υποβιβάζω, λέω την γνωμη μου σαν κάποιος που παιζει πολλά χρονια και όχι απο χθες ή προχθές, αρα δυσκολα πλέον να με ενθουσιάσει το GTAV οπως ενθουσιάστηκα οπως οταν έπαιζα San Andreas το 2004 ή ποσο μάλλον ακομη πιο πισω με το GTAIII. Και λογικο γιατι δομικά τα δυο παιχνιδια (GTA SA,V) πέρα απο τους τρεις πρωταγωνιστές του GTAV δεν έχουν μεγαλες διαφορές, οτι ειδα στο GTAV το ειχα ξαναδει χρονια πριν, αυτοκινητα, κλεψιμο, αεροπλάνα, αποστολές ταξιτζή, αλματα, οπλα, ξυλο, βια κτλ. 

 

Αντιθέτως το Witcher 3 για παραδειγμα ηταν ενα παιχνιδι που με ενθουσιάσε διοτι μετέφεραν απολυτα επιτυχημενα το κοσμο του Witcher  σε περιβάλλον ανοιχτου κοσμου, με παμπολλες δραστηριοτητες και ουσία. Απο την αλλη δεν συνεβει το ιδιο με το MGSV γιατι παρολο που ως προς το gameplay ειναι μαλλον το καλυτερο, δεν μου άρεσε το στησιμο και η δομη του, που ηταν παντελως αποξενωμένη απο το πνεύμα ενος metal gear παιχνιδιού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fantasy το ένα(witcher),πιο κοντινά στην πραγματικότητα GTA και red dead δεν έχει να λέει κάτι αυτό.

 

Άλλο θέμα προτίμησης και άλλο το αρχικό σχόλιο που γίναν από κάτω και τα ανάλογα σχόλια..

Oσοι το κανουν αυτο κανουν κακο στο pc gaming

Mακάρι να βγει το RDR2 σε pc και να πατώσει σε πωλήσεις.

Και το χειρότερο ότι πήρε και likes..

Το red dead είναι ίσως η σειρά που θέλει περισσότερο από καμία άλλη ο κόσμος να μεταφερθεί στο pc και κάποιοι λέτε μακάρι να βγει και να μην πουλήσει καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ακόμα και έτσι κάνετε όνειρα θερινής νυχτός. Το πρώτο δεν βγήκε για PC και δεν το κόβω να βγαίνει ούτε το δεύτερο. Αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το παίξουμε στο PC. Με emulators σε 10 χρόνια. Με emulators ,σήμερα, το 1 παίζει άραγες?

 

Βασικά είναι το τρίτο αυτό που θα βγει, πολλοί ξεχνάνε το Revolver και όντως κανένα από τα δυο δεν βγήκε για pc αλλα αυτό ήταν γιατί το Redemption είχε τελείως fucked up coding και τους ήταν ήδη απίστευτα δύσκολο να το στρώσουν για console release ποσο μάλλον να το port για pc, τουλάχιστον αυτή ήταν η official δικαιολογία. Το game θα είναι επάνω στην υπάρχων RAGE engine που χρησιμοποιούν χρονια οποτε το βρίσκω απίθανο να μην βγει για PC ειδικά μετά τις πωλήσεις του GTAV/MP3 ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...