Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα εσύ τι απάντηση περιμένεις από άτομο που έχει ότι κονσόλα έχει κυκλοφορήσει και PC 5ετίας + ;

Kαι εγω εχω οτι κονσολα εχει κυκλοφορησει (οκ, almost :P) και PC ~5ετιας, αλλα δεν φοραω παρωπιδες. Η κονσολα ειναι καλη για couch / potato gaming, και γιαυτο καλο ειναι να μη μπλεκουμε και τα παιχνιδια τους, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εσύ τι απάντηση περιμένεις από άτομο που έχει ότι κονσόλα έχει κυκλοφορήσει και PC 5ετίας + ;

 

 

 

Αν μου δώσεις λεφτά ευχαρίστως να το αλλάξω.

Βέβαια δεν βλέπω τι σχέση έχει αυτό.

Υποθέτω έπρεπε να με προσβάλλει? Ήταν κάποια προσπάθεια να μου την πεις?

Έχεις περάσει τα 15? 

 

 

 

 

αλλα δεν φοραω παρωπιδες. Η κονσολα ειναι καλη για couch / potato gaming, και γιαυτο καλο ειναι να μη μπλεκουμε και τα παιχνιδια τους,

 

 

 

ss3750-2m.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω κονσόλα επειδή δεν έχω λεφτά να αναβαθμίσω το PC. Μάλιστα. 

Σε άλλο forum με κατηγορούν για το αντίθετο.

Βέβαια είναι console fanboy αυτός που το κάνει.

Food for thought. Over and out.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα εγώ τέτοιο πράγμα ; Γουστάρεις κονσόλα για τους δικούς σου λόγους, αλλά μην λες και πράγματα που δεν είπα.Επίσης, δεν με ενδιαφέρει για το τι σε κατηγορούν ή το ποιος/ποιοι.Καλό σου ξημέρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω πως αυτό απαντάει στην ερώτησή μου ή πως κάνει τα linear παιχνίδια κονσολιές.

Το μόνο που δείνχει είναι τι ήθελε ή μπόρεσε να κάνει η Crytek με τα παιχνίδια της.

Κατά τα άλλα μια χαρά ανοιχτά παιχνίδια υπάρχουν στις κονσόλες χρόνια τώρα όπως και μια χαρά linear παιχνίδια στα PCs.

Και φυσικά ακόμα παραμένει η απορία μου πως η κονσολιά είναι προσβολή αλλά ας το αφήσουμε και πάλι. 

 

 

 

 

 

 

Είτε γιατί έτσι θέλουν να τα φτιάξουν.

Γενικά ότι να ναι και πάλι. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να απαντήσω. 

 

 

Απλά πιστεύω ο Psycho είχε στο νου του το ότι επειδή τα μεγάλα μέρη πχ του πρώτου Crysis με δυσκολία θα χωρούσαν στη μικρή ποσότητα ram του 360 και του ps3, αναγκαστηκά η Crytek στο 2 έκανε τα maps μικρότερα και έτσι υπονομεύτηκε το gameplay λόγο τεχνικών περιορισμών των κονσολών.

 

Τώρα από κει και πέρα, αν το πάρουμε γενικά, ναι, εννοείται ότι η γραμμικότητα δεν είναι αποκλειστικό χαρακτηριστικό των κονσολών, ούτε οι μεγάλοι ανοιχτοί κόσμοι των υπολογιστών. Και κανείς θα μπορούσε να δώσει πολλά παραδείγματα.

 

Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι άλλο IMO, όχι ο εστιασμός στις κονσόλες, αλλά ο εστιασμός στο casual κοινό συγκεκριμένα, που ας μη το κρύψουμε, μεγάλος αριθμός του υπάρχει κ στις κονσόλες.

 

 

Και το χειρότερο είναι η έλλειψη οράματος, προτότυπων ιδεών. Πχ το Crysis σα σειρά πήγε αργότερα να αντιγράψει το CoD. Το DNF αντέγραψε κακίν κακώς το Halo. Θα χετε παρατηρήσει όλοι όσοι παρακολουθείτε τα νέα του gaming χώρου κάποιο καιρό, πως μόλις βγει 1 παιχνίδι που κάτι έχει φρέσκο, άμα είναι επιτυχημένο, τρέχουν οι devs να το αντιγράψουν όπως να ναι, λες και 1 feature θα έσωζε ένα παιχνίδι.

 

 

Μιμητισμός λέγεται. Μετά το flappy bird βγήκαν 1000 κλόνοι. Βαρεθήκαμε τους κλόνους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε nick, ρωτας αν ο αλλος ειναι 15 και απαντας με gifakia 7χρονου. Εισαι φοβερος αγορι μου  :-)

Βεβαια, επειδη εχω διαβασει πολλα posts σου, διαφωνεις για να διαφωνησεις, ενω ξερεις οτι ο αλλος εχει δικιο. Δεν πειραζει, οταν μεγαλωσεις και σταματησεις να απαντας με ειρωνειες και αηδιες, τοτε θα σταματησεις και να διαφωνεις for the shake of it


Απλά πιστεύω ο Psycho είχε στο νου του το ότι επειδή τα μεγάλα μέρη πχ του πρώτου Crysis με δυσκολία θα χωρούσαν στη μικρή ποσότητα ram του 360 και του ps3, αναγκαστηκά η Crytek στο 2 έκανε τα maps μικρότερα και έτσι υπονομεύτηκε το gameplay λόγο τεχνικών περιορισμών των κονσολών.

 

Τώρα από κει και πέρα, αν το πάρουμε γενικά, ναι, εννοείται ότι η γραμμικότητα δεν είναι αποκλειστικό χαρακτηριστικό των κονσολών, ούτε οι μεγάλοι ανοιχτοί κόσμοι των υπολογιστών. Και κανείς θα μπορούσε να δώσει πολλά παραδείγματα.

 

Mα δεν εχουμε θεμα με τα linear παιχνιδια. Απλα linear με linear εχει διαφορα. Δεν εχει βγει τυχαια η λεξη "κονσολια" για οποιο παιχνιδι εχει το gameplay του pacman. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε nick, ρωτας αν ο αλλος ειναι 15 και απαντας με gifakia 7χρονου. Εισαι φοβερος αγορι μου :-)

 

Βεβαια, επειδη εχω διαβασει πολλα posts σου, διαφωνεις για να διαφωνησεις, ενω ξερεις οτι ο αλλος εχει δικιο. Δεν πειραζει, οταν μεγαλωσεις και σταματησεις να απαντας με ειρωνειες και αηδιες, τοτε θα σταματησεις και να διαφωνεις for the shake of it

 

Mα δεν εχουμε θεμα με τα linear παιχνιδια. Απλα linear με linear εχει διαφορα. Δεν εχει βγει τυχαια η λεξη "κονσολια" για οποιο παιχνιδι εχει το gameplay του pacman.

 

Για σένα και πολύ είναι που απάντησα.

Συνέχισε να προσφέρεις γέλιο.

 

Και να θυμάσαι, δεν ψιχαλιζει πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω κονσόλα επειδή δεν έχω λεφτά να αναβαθμίσω το PC. Μάλιστα. 

Σε άλλο forum με κατηγορούν για το αντίθετο.

Βέβαια είναι console fanboy αυτός που το κάνει.

Food for thought. Over and out.  :)

Να μαστε παλι με το κλασσικο παραμυθι του Pc Upgrade.Εχεις δικιο ειναι πολλα τα χρηματα για να βρεις απο αγγελια R9 280x στα 140ευρω ή 7970....Αλλα τα 60ευρα για τις κονσολες δεν ειναι πολλα...Αλλα ξεχασα στην Ελλαδα τα μονα 60ευρα που δινει ο Ελληνας ειναι για Pro/Fifa/Cod/Manager/Bf και GTA...Ολα τα αλλα να ναι καλα το Seven και οι ενοικιασεις...Αυτη αλλωστε ηταν μια απο τις πιο κλασσικες ερωτησεις που κανανε πολλοι οταν τρεξανε να παρουν κονσολα στις αρχες'''Παιδια τα Seven εχουν φερει παιχνιδια''????Και εγω ολα αυτα τα χρονια Console fan ημουν απο εποχες Family και Atari,αλλα επειδη φτασαμε σε σημειο πλεον μεγιστης κοροιδιας,να πληρωνεις τα Online οι τιμες των παιχνιδιων στο θεο κλπ εκανα την μεταβαση στο Pc,καθως το Pc το αξιοποιω λογω ηλικιας και σε αλλες δραστηριοτητες οπως πχ για την σχολη και με βολευει.. Και στην τελικη αγοραζω και αργοτερα ενα Wii U,καθως ειναι ολως τυχαιως η μονη σοβαρη κονσολα που μπορεις να την λες κονσολα,με ελαχιστα προβληματα σε Hardware και που την αγοραζεις κυριως για τα Exclusives της...

Kαι εγω εχω οτι κονσολα εχει κυκλοφορησει (οκ, almost :P) και PC ~5ετιας, αλλα δεν φοραω παρωπιδες. Η κονσολα ειναι καλη για couch / potato gaming, και γιαυτο καλο ειναι να μη μπλεκουμε και τα παιχνιδια τους, 

Οχι εχει σταματησει εδω και χρονια αυτος ο μυθος οτι η κονσολα ειναι κυριως για καναπε,καθως και στο Pc μπορεις να βαλεις οτι controller θες-σε βολευει και επισης οταν υπαρχουν τετοια κουτια που μπορεις να φτιαξεις gaming Pc τοτε ακομα και οι κονσολες πλεον μοιαζουν με τεραστια ασχημα Dvd players

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαστε παλι με το κλασσικο παραμυθι του Pc Upgrade.Εχεις δικιο ειναι πολλα τα χρηματα για να βρεις απο αγγελια R9 280x στα 140ευρω ή 7970....Αλλα τα 60ευρα για τις κονσολες δεν ειναι πολλα...Αλλα ξεχασα στην Ελλαδα τα μονα 60ευρα που δινει ο Ελληνας ειναι για Pro/Fifa/Cod/Manager/Bf και GTA...Ολα τα αλλα να ναι καλα το Seven και οι ενοικιασεις...Αυτη αλλωστε ηταν μια απο τις πιο κλασσικες ερωτησεις που κανανε πολλοι οταν τρεξανε να παρουν κονσολα στις αρχες'''Παιδια τα Seven εχουν φερει παιχνιδια''????Και εγω ολα αυτα τα χρονια Console fan ημουν απο εποχες Family και Atari,αλλα επειδη φτασαμε σε σημειο πλεον μεγιστης κοροιδιας,να πληρωνεις τα Online οι τιμες των παιχνιδιων στο θεο κλπ εκανα την μεταβαση στο Pc,καθως το Pc το αξιοποιω λογω ηλικιας και σε αλλες δραστηριοτητες οπως πχ για την σχολη και με βολευει.. Και στην τελικη αγοραζω και αργοτερα ενα Wii U,καθως ειναι ολως τυχαιως η μονη σοβαρη κονσολα που μπορεις να την λες κονσολα,με ελαχιστα προβληματα σε Hardware και που την αγοραζεις κυριως για τα Exclusives της...

 

 

Fulgore πήρες φόρα και δεν ξέρεις τι λες.

Ποιο παραμύθι? Ποια 60Ε?

Είπα πουθενά πως είναι ακριβά? Πως δεν έχω λεφτά εγώ είπα. Δεν έχω μία. Δεν ξοδεύω για τίποτα όχι μόνο για PC. Δεν λέω κάτι δύσκολο! 

Ίσα ίσα πλέον θα μου έβγαινε φθηνότερα από κάθε άλλη φορά που έχω κάνει αναβάθμιση. 

 

Σου είπε κανείς πως πάω και δίνω 60ευρα? Το τελευταίο παιχνίδι που αγόρασα full price ήταν η Collector's του Diablo 3 (αυτό ήταν για PC για να μην μπερδευτεί κανείς).

Σπάνια θα δώσω πάνω από 15-20Ε και αυτό μόνο για παιχνίδια που βρίσκεις δύσκολα ή καμιά collector's.

Και ευτυχώς που έχω και το PC και μπορώ να αγοράζω ακόμα περισσότερα φθηνά παιχνίδια.

Άλλωστε τα περισσότερα παιχνίδια μου στο PC τα έχω.

 

Pro έχω ένα μόνο (το 6 αν θυμάμαι καλά) και αυτό επειδή το βρήκα 2Ε. Fifa έχω να παίξω από το 2001 ή 2002. 

Battlefield πάλι έχω μόνο 1 (το 3) και αυτό επειδή ήταν σε καλή τιμή σε ενδιαφέρον bundle. COD έχω να παίξω από το 3 και manager έχω παίξει μόνο σε φίλους.

Επίσης δεν έχω νοικιάσει ποτέ τίποτα και άρα μου είναι αδιάφορο τι θα φέρει το seven και το κάθε seven.

Ακόμα δεν παίζω online. 

 

Λίγο πιο προσεκτικό διάβασμα ή μια ερώτηση για παραπάνω εξήγηση σε κάτι που είπα δεν βλάπτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σένα και πολύ είναι που απάντησα.

 

 

Ε οταν τελειωνουν τα επιχειρηματα, αρχιζουν οι προσωπικες επιθεσεις. 

 

Συνέχισε να προσφέρεις γέλιο.

Να βαλω τη φατσα σου προφιλ εννοεις? :o

 

Και να θυμάσαι, δεν ψιχαλιζει πάντα.

Its a 2 way street ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore πήρες φόρα και δεν ξέρεις τι λες.

Ποιο παραμύθι? Ποια 60Ε?

Είπα πουθενά πως είναι ακριβά? Πως δεν έχω λεφτά εγώ είπα. Δεν έχω μία. Δεν ξοδεύω για τίποτα όχι μόνο για PC. Δεν λέω κάτι δύσκολο! 

Ίσα ίσα πλέον θα μου έβγαινε φθηνότερα από κάθε άλλη φορά που έχω κάνει αναβάθμιση. 

 

Σου είπε κανείς πως πάω και δίνω 60ευρα? Το τελευταίο παιχνίδι που αγόρασα full price ήταν η Collector's του Diablo 3 (αυτό ήταν για PC για να μην μπερδευτεί κανείς).

Σπάνια θα δώσω πάνω από 15-20Ε και αυτό μόνο για παιχνίδια που βρίσκεις δύσκολα ή καμιά collector's.

Και ευτυχώς που έχω και το PC και μπορώ να αγοράζω ακόμα περισσότερα φθηνά παιχνίδια.

Άλλωστε τα περισσότερα παιχνίδια μου στο PC τα έχω.

 

Pro έχω ένα μόνο (το 6 αν θυμάμαι καλά) και αυτό επειδή το βρήκα 2Ε. Fifa έχω να παίξω από το 2001 ή 2002. 

Battlefield πάλι έχω μόνο 1 (το 3) και αυτό επειδή ήταν σε καλή τιμή σε ενδιαφέρον bundle. COD έχω να παίξω από το 3 και manager έχω παίξει μόνο σε φίλους.

Επίσης δεν έχω νοικιάσει ποτέ τίποτα και άρα μου είναι αδιάφορο τι θα φέρει το seven και το κάθε seven.

Ακόμα δεν παίζω online. 

 

Λίγο πιο προσεκτικό διάβασμα ή μια ερώτηση για παραπάνω εξήγηση σε κάτι που είπα δεν βλάπτει. 

Για το πρωτο δικο μου λαθος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...