Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι γιατί μέσα σε αυτά μπαίνουν και τα ενσωματωμένα γραφικά των laptop όπως και στις αναλύσεις που είναι μεγάλο το ποσοστο. Και όταν βλέπουμε τέτοια νούμερα καταλαβαίνουμε για τι παιχνίδια προορίζονται /ενδιαφέρουν τους άλλους. Δεν θα ξεχάσω ατομο που πετυχα που αγόρασε collector του w3 στο pc η οποία κόστιζε ακριβότερα από τον τότε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών του fx 6300 και 750ti. Έχω επίσης φίλο ο οποίος έσκασε 50 ευρώ για το starcraft lotv και ο επεξεργαστής του είναι ένας athlon των 30 ευρώ από εξωτερικό και έχει no name τροφοδοτικό.

Τα ίδια έχω πετύχει και για περιφερειακά. Μία περιουσία σε αυτά και pc hardware της πλάκας. Επίσης στην ελλαδα μου έχει κάνει εντύπωση που όπου μιλαγα για οθόνη gaming 300+ ευρώ όλοι με κοίταζαν και έλεγαν ότι είναι πανάκριβες και ότι μέχρι 200 ευρώ αξίζει. Γενικά υπάρχει μεγάλη άγνοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καταλαβαινω γτ δεν μπορει το wildlands να ειναι το no1?Προφανως προσφερει καποια πραγματα...Αν εσεις κ εγω δεν μπορουμε να τα "δουμε" ποιος φταιει?Το ιδιο ισχυει και για τα moba...Μπορει καποιοι να τα σιχαινονται η απλα να μην τους αρεσουν αλλα αφου παιζει το 70% αυτων που παιζουν παιχνιδια γενικως τι να κανεις?Θα βγαλεις αυτους τους ανθρωπους οτι δεν ειναι "σοβαροι" gamer?(εστω οτι μπροουμε να χρησιμοποιησουμε αυτη τη φραση)Αφου η αγορα τραβαει με αυτα τα παιχνιδια προφανως αυτα θελουμε!Βεβαια και τα πιο ποιοτικα δεν τα πανε ασχημα απλα δεν τα πανε οπως περιμενατε η δεν ξερω κ εγω τι...Το σιγουρο ειναι οτι θελουμε τα παιχνιδια για να περναμε καλα και να ξεχνιομαστε και στους 2 τομεις το wildlands απο τι εχω καταλαβει ΑΡΙΣΤΕΥΕΙ (οχι solo φυσικα οπως και τα πιο πολλα του ειδους)Οποτε γιατι να μην ειναι το no1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι της άποψης ότι γούστα είναι αυτά.

 

Δεν παίζω καθόλου online παιχνίδια, μόνο single player και το MOBA, κλπ μου φαίνονται ανούσια.

 

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι βρίσκω κασουαλες όσους τους αρέσουν αυτά.

 

Άλλοι την βρίσκουν με jrpg, άλλοι με bullet hell shmups και άλλοι με MOBAs και Hearthstone.

 

Επίσης ένα ζήτημα είναι το ποσοστό των gaming pcs σε σχέση με γενικότερα συστήματα που εκτελούν και gaming χρέη, όπως γράψατε αρκετοί.

 

Δεν έχουν όλοι την όρεξη, χόμπι, χρήματα να ψάχνονται με κάρτες γραφικών και cpus. Παίρνουν ένα έτοιμο του πλαισίου και μεταξύ άλλων ασχολιών παίζουν και κανένα light game.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αυτό που δεν υπολογίζετε είναι ότι δε σημαίνει πως όποιος παίζει moba ή csgo πχ. έχει απαρνηθεί τα υπόλοιπα παιχνίδια. Τα παιχνίδια που είναι στις πρώτες θέσεις προσφέρουνε την εύκολη και γρήγορη διασκέδαση του online gaming χωρίς να έχουνε τρελές απαιτήσεις κλπ(κυρίως αναφέρομαι σε dota/lol/csgo και όχι pugb /gtav). Εγώ μπορεί να λιώνω στα single players πχ. αλλά όταν βρω παρέα για online θα το προτιμήσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γτ δεν μπορει το wildlands να ειναι το no1?Προφανως προσφερει καποια πραγματα...Αν εσεις κ εγω δεν μπορουμε να τα "δουμε" ποιος φταιει?Το ιδιο ισχυει και για τα moba...Μπορει καποιοι να τα σιχαινονται η απλα να μην τους αρεσουν αλλα αφου παιζει το 70% αυτων που παιζουν παιχνιδια γενικως τι να κανεις?Θα βγαλεις αυτους τους ανθρωπους οτι δεν ειναι "σοβαροι" gamer?(εστω οτι μπροουμε να χρησιμοποιησουμε αυτη τη φραση)Αφου η αγορα τραβαει με αυτα τα παιχνιδια προφανως αυτα θελουμε!Βεβαια και τα πιο ποιοτικα δεν τα πανε ασχημα απλα δεν τα πανε οπως περιμενατε η δεν ξερω κ εγω τι...Το σιγουρο ειναι οτι θελουμε τα παιχνιδια για να περναμε καλα και να ξεχνιομαστε και στους 2 τομεις το wildlands απο τι εχω καταλαβει ΑΡΙΣΤΕΥΕΙ (οχι solo φυσικα οπως και τα πιο πολλα του ειδους)Οποτε γιατι να μην ειναι το no1?

 

Buddy δεν μιλάμε για γούστο, όπως και εσύ είπες μιλάμε για ποιότητα, το Wildlands πούλησε περισσότερο μονο και μονο για το co-op και επειδή κουβαλάει το όνομα του series που φυσικά δεν έχει καμια σχέση (και φυσικά ότι είναι multiplatform σε σχέση με Horizon, Zelda, κτλ). Άμα αφαιρούσες αυτά τα δυο τότε θα φαινόταν απόλυτα η μετριότητα και το mash up copy paste signature solution της Ubisoft που χρονια τώρα αρμέγει. Παίξε το game και έλα πες μου, single εννοείτε γιατί το co-op κάνει το χειρότερο game υποφερτό. Δεν είναι τυχαίο που το thread του βαράει μύγες, το game εχει κάκιστο plot, story, chars και voice acting. Το driving είναι για κλάματα και το gameplay repetitive af. Τα shooting mechanics είναι solid αλλα δεν έχει proper cover system...το performance είναι ελεεινό και ας έχει φάει της παναγιας το downgrade, και αυτό δεν είναι γνώμη ή γούστο αλλα facts ;)

 

p.s. Επίσης το game κυκλοφόρησε μάρτιο με το Mass Effect να είναι ήδη καταδικασμένο και με το Nier να μην είναι ιδιαιτερα γνωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα αυτα που μου λες μπορει να εχεις δικιο...Αρα τι εγινε?ολοι ξαφνικα συμβηβαστικαν και ειπαν ας παιξουμε αυτο το πραμα...Οχι. Απλα ειναι fun to play με παρεα και αυτο οχι μονο αρκει αλλα καποιοι δινουν μεγαλυτερη βαση απο τα downgrade γραφικα τα χαλια driving assets κτλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα αυτα που μου λες μπορει να εχεις δικιο...Αρα τι εγινε?ολοι ξαφνικα συμβηβαστικαν και ειπαν ας παιξουμε αυτο το πραμα...Οχι. Απλα ειναι fun to play με παρεα και αυτο οχι μονο αρκει αλλα καποιοι δινουν μεγαλυτερη βαση απο τα downgrade γραφικα τα χαλια driving assets κτλπ...

 

Το είπαμε αυτό dude και ισχύει από πάντα για co-op games αλλα that was not my point όπως και έγραψα στα προηγούμενα και επισήμανες στο τέλος του post σου ;) Sorry για το offtopic :)

 

p.s. επίσης το game δεν αριστεύει πουθενά, όπως είπα το μοναδικό solid είναι το shooting, ακόμα και το matchmaking είναι gtp κλασσικά ubi servers/p2p και εννοείτε έχει χάσει παραπάνω από 70% του player base. Όπου να είναι θα φτάσει το low του For Honor. Η Ubi ξέρει να προμοτάρει καλά και πέφτει τρελό χρήμα σε youtubers κτλ για promotion. Ότι μεγάλες πωλήσεις κάνει είναι μέχρι να βγούν τα reviews. Long ps my bad :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο παιχνιδαρος που του αξίζει να είναι νούμερο 1 σε πωλήσεις? Άντε πες αν ίσχυε στο pc το καταλαβαίνω λόγω λίγων κυκλοφορούν το πρώτο 6 μηνο. Αλλά και στις κονσόλες μαζί με τόσα exclusives? Εγώ πιστεύω οτι πούλησε μόνο επειδή ο κόσμος ήθελε κάτι νέο σε online.

http://www.metacritic.com/game/pc/tom-clancys-ghost-recon-wildlands

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γραφει κανεις για παιχνιδαρο...κανει καλα ομως ενα πραγμα,Ειναι διασκεδαστικο και αυτο αρκει για να τον κανει νουμερο 1...Δεν καταλαβαινω γτ δεν μπορειται να το χωνεψετε αυτο?Τι σας νοιαζει στο κατω κατω?Αφου ο κοσμος διασκεδαζει με την παρεα του τα χαλια driving assets και το downgrade...Εγω και εσεις και καποιοι αλλοι δεν μπορουμε αλλα δεν σημαινει οτι εχουμε δικιο!Εγω επαιξα 15λεπτα beta και εφαγε unistall αλλα καποιοι κολλησαν!Για αυτο αλλωστε εχουμε τοσες επιλογες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλα παιχνίδια είναι διασκεδαστικά αλλά δεν πουλάνε τόσο. Όσο για το τι μας νοιαζει προσωπικά δεκάρα δεν δίνω. Τις προτιμήσεις του community βλέπω και λυπάμαι πραγματικά . Μετά μην κλαίνε στα forum και λένε ότι καλά παιχνίδια δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Buddy δεν μιλάμε για γούστο, όπως και εσύ είπες μιλάμε για ποιότητα, το Wildlands πούλησε περισσότερο μονο και μονο για το co-op και επειδή κουβαλάει το όνομα του series που φυσικά δεν έχει καμια σχέση (και φυσικά ότι είναι multiplatform σε σχέση με Horizon, Zelda, κτλ). Άμα αφαιρούσες αυτά τα δυο τότε θα φαινόταν απόλυτα η μετριότητα και το mash up copy paste signature solution της Ubisoft που χρονια τώρα αρμέγει. Παίξε το game και έλα πες μου, single εννοείτε γιατί το co-op κάνει το χειρότερο game υποφερτό. Δεν είναι τυχαίο που το thread του βαράει μύγες, το game εχει κάκιστο plot, story, chars και voice acting. Το driving είναι για κλάματα και το gameplay repetitive af. Τα shooting mechanics είναι solid αλλα δεν έχει proper cover system...το performance είναι ελεεινό και ας έχει φάει της παναγιας το downgrade, και αυτό δεν είναι γνώμη ή γούστο αλλα facts 

Αν και δε διαφωνώ, το παιχνίδι μου αρέσει και περνάω αρκετό χρόνο παίζοντας.

Είναι fan, tactical στο βαθμό που θέλω, με καλό σχετικά ΑΙ.

Είναι το δεύτερο Open World που μου αρέσει να παίζω, το άλλο είναι το Just Cause.

Ο λόγος; Αντιπαθώ το GTA και τα σχετικά. Για διάφορους λόγους.

Οπότε, γιατί να μην πουλάει;

Μερικοί νομίζω ότι ψάχνετε το Golden Unicorn των παιχνιδιών...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μερικοί νομίζω ότι ψάχνετε το Golden Unicorn των παιχνιδιών...

Οπως εγραψα και πιο πανω λεγεται απλα διαφορετικα γουστα φιλτατε. Πχ αυτο που εγραψες για το GTAV ειμαι σιγουρος οτι βρικσκει πολλους να διαφωνουν μαζι σου. Αλλα στην τελικη δεν εχει και καμια σημασια.

 

Οταν "παιχνιδια" (για εμενα) τυπου Five Nights at Freddy's πουλανε καλα, καταλαβαινεις οτι ειναι αβυσσος η προτιμηση της πλειοψηφιας.

 

Οποτε βγαζεις τα γουστα σου και δεν ασχολεισαι με τα γουστα των αλλων. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε διαφωνώ, το παιχνίδι μου αρέσει και περνάω αρκετό χρόνο παίζοντας.

Είναι fan, tactical στο βαθμό που θέλω, με καλό σχετικά ΑΙ.

Είναι το δεύτερο Open World που μου αρέσει να παίζω, το άλλο είναι το Just Cause.

Ο λόγος; Αντιπαθώ το GTA και τα σχετικά. Για διάφορους λόγους.

Οπότε, γιατί να μην πουλάει;

Μερικοί νομίζω ότι ψάχνετε το Golden Unicorn των παιχνιδιών...

 

Ναι dude καμια διαφωνία, εγώ για παράδειγμα το JC το πέταξα σε 1 ώρα gameplay :D Από εκεί και πέρα υπήρξαν unicorns αυτό τον χρόνο, μπορεί το Zelda για παράδειγμα να μην το έπαιξα αλλα το Horizon τα σπάει, ειδικά άμα το τελευταίο σου rpg ήταν το W3 ;) και επειδή εδώ είναι pc DH2, OW, XCOM2, DOOM ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε βγαζεις τα γουστα σου και δεν ασχολεισαι με τα γουστα των αλλων. 

 

Ναι dude καμια διαφωνία, εγώ για παράδειγμα το JC το πέταξα σε 1 ώρα gameplay 

Ακριβώς αυτό. Δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια.

 

Οπότε, η αντιπαράθεση για το αν το GRW είναι καλό ή όχι, πως προκύπτει και πού οδηγεί...;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό. Δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια.

 

Οπότε, η αντιπαράθεση για το αν το GRW είναι καλό ή όχι, πως προκύπτει και πού οδηγεί...;

Απο το οτι δεν τηρειται το "Οποτε βγαζεις τα γουστα σου και δεν ασχολεισαι με τα γουστα των αλλων. " αλλα το "Οποτε βγαζεις τα γουστα σου και φροντιζεις να δειξεις οτι τα γουστα των αλλων ειναι χαλια" :D

 

EDIT: Εννοειται οτι δεν εννοω να μην εχει καποιος προτιμησεις στο τι δεν του αρεσει, ουτε να μην εχει μετρηση και αισθηση την ποιοτητας. Πεταξα την μπηχτη μου για παιχνιδια τυπου FNAF. Αλλα να δεχεται την διαφορετικη αποψη σε υποκειμενικα πραγματα οπως ειναι η τεχνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...