Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το For Honor με το p2p είναι έτσι και έτσι.

Δεν πέτυχα τραγικές καταστάσεις λαγκ, ή να πέφτει ο σερβερ, αλλά κάνει πολύ (ΠΟΛΥ) ώρα να βρει παιχνίδι, ειδικά στα modes που δεν παίζονται όσο το Dominion (π.χ. στα duels), όπως και πολύ ώρα να βγει από το παιχνίδι (πολλές φορές παγωνουν όλα και σου δίνει την εντύπωση οτι κρεμασε το λειτουργικό).

 

Στην πρώτη επαναγκατασταση, μετά από ενα διάλειμμα εβδομάδων, μου έσπασε τόσο τα νεύρα που το απεγκατέστησα πάνω στην μια ώρα!

 

Βασικός παραγων -ίσως και ο μοναδικός - που με αποτρεπει στο να ξαναγυρισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τα όπλα που χρησιμοποιούν και τα αεροπλάνα (ότι βλέπω στην επάνω φωτογραφία δηλαδή), φαίνεται γύρω στην περίοδο/τεχνολογία του 2ου Π.Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον αρθρο απο το PC Gamer: http://www.pcgamer.com/learning-to-let-go-of-framerate-anxiety-made-me-love-pc-gaming-again/

 

Ο λογος που αγαπησα το PC Gaming ειναι γιατι πηγα σε αυτο μετα απο χρονια οπου ημουν κονσολας. Frame counter εχω βαλει μονο οταν μου εχει ζητησει μελος απο εδω να του πω framerate απο καποιο παιχνιδι. 

 

Συνηθως οταν λεω εδω μεσα οτι καποιο παιχνιδι μου τρεχει "καλα" εννοω οτι οπως το αντιλαμβανομαι, οχι με ποσα frames πηγαινει ακριβως. Μπορει να ειναι οτιδηποτε απο 60 εως 40.

 

Προσφατα αγορασα το Deus ex: Mankind divided και αν και δεν εχω προλαβει να παιξω ακομα λιγο που το ειδα μου φανηκε μια χαρα

 Μετα διαβασα λιγο το thread εδω μεσα και αν δεν ειχα δει το παιχνιδι θα ορκιζομουν οτι ειναι slideshow. :)

 

Οποτε οταν λεω οτι κατι μου τρεχει καλα σε PC μην με περνετε σοβαρα. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον αρθρο απο το PC Gamer: http://www.pcgamer.com/learning-to-let-go-of-framerate-anxiety-made-me-love-pc-gaming-again/

 

Το παλικαρι εχει δωσει ουτε ο ιδιος ξερει ποσα χρηματα σε καρτες και ειχε την ψυχολογικη ανωμαλια να τα εχει ολα στα ultra. Γιατι γιαυτο το λογο και ειχε τετοια θεματα με τα fps,αν πχ κατεβαζε μια σκαλα τις ρυθμισεις θα ηταν αρχοντας,αλλα τα εχουμε πει απειρες φορες.

 

Το πιο κορυφαιο ειναι οτι ενω εγραψε αυτο το πραγμα τελος παντων και αφου εκραζε αναβαθμισεις και τα παντα ολα με τα frames,τελικα την αγορασε την 1080ti. Κριμα που δεν υπαρχει dislike κουμπι στα αρθρα οπως στο youtube.....

 

Την καλυτερη κουβεντα την γραφει ενας στο σχολιο απο κατω

 

''The problem is PC gaming is split into two broad groups of people.

There are gamers and there are hardware enthusiasts.

Hardware enthusiasts are the people you see on Steam when you try to troubleshoot a game and they instantly blame the fact your CPU isn't a 24 core, 5Ghz, watercooled with the water pumped from the nearby glacier that they personally plumbed themselves over the 12 miles distance to said glacier.

Or heaven forbid you only have a GTX 1060 3GB and not a quad SLI GTX 1080ti stack.

Don't let those fools try to convince you they are gamers. They use games as a benchmark for their hardware and nothing more.

A gamer will buy the best computer they can afford that gives them the most acceptable performance for the games they love to play.

 

Ο αλλος απο κατω στα σχολια πχ εφτιαξε κοντα 2500 υπολογιστη και λεει δεν εχει χρηματα να αγορασει monitor και ειναι με ενα απλο full hd.

 

Μην ψαχνετε να βρειτε ακρη πραγματικα.

 

Και στην τελικη οπως το εχουμε γραψει αρκετοι στις αναβαθμισεις,τι μου αγοραζεις 4κ monitor αν δεν ξερεις οτι θελει τουμπανα καρτες(με τα σημερινα δεδομενα παντα)για να παιξεις? Ελεος δηλαδη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα αρχίσουμε να ζητάμε και συγγνώμη που θέλουμε σταθερά 60fps στα games μας :D...sorry αλλα ότι νάνε άρθρο. Εννοείτε ανοίγεις το game πρώτη φορα με fps counter ώστε να βρείς τι σωστές ρυθμίσεις για σένα, και αφού τις βρείς το κλείνεις, από εκεί και πέρα άμα τα fps πέφτουν φαίνονται και χωρίς counters. Προσωπικά κλείνω και τα πάντα για να έχω σταθερό 60αρι, και φυσικά δεν είναι κόλλημα, είναι ότι θέλω το game μου να τρέχει smooth και χωρίς input lag που δημιουργείται από unstable fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη κιολας που εχουμε αυτονοητες απαιτησεις οταν πληρωνουμε ενα παιχνιδι να θελουμε να τρεχει σωστα.

 

Οταν το Forza Horizon 3 μου ζηταει 70ευρω και βλεπω(και νιωθω)να πεφτει κατω απο 60fps με gtx 1070 σε 1080p, ε λογικο ειναι μετα να μπαινω και να κραζω την εταιρεια. Να ομως που απο το κραξιμο βγηκε το τελευταιο fix/patch που το παιχνιδι ειναι σταθερο και δεν πεφτει κατω απο 60 ποτε και ναι μπορω να βγαλω το fps counter αν θελω.

 

Αν πηγαιναμε με την παραπανω νοοτροπια τοτε κλαφτα Χαραλαμπε,ουτε fix/patch ουτε τπτ.

 

Μια απο τα ιδια και στο Dishonored 2. Ειναι δυνατον με gtx 1070 σε 1080p το παιχνιδι να μου τρεχει τοσο χαλια?

 

Τι βλακειες αρθρα πανε και γραφουν ρε γαμωτο και σε site οπως το pc gamer κιολας??

 

'''Just take The Witcher 3: Wild Hunt. One of the greatest games of all time, right? The razor-sharp, pithy dialogue; those vistas; the seamless sense of time and place; realtime beard growth! Despite these amazing production values, I just couldn’t fully immerse myself in Geralt’s sweeping adventure. Why? Because every time I crossed the busy city squares of Novigrad, my framerate would ‘plummet’ from a locked 60 fps to sporadic moments of 54 fps.


Η αλλη στο Kotaku μου ανεβασε αρθρο για το τελευταιο skin του Lucio στο Overwatch και εγραφε διαφορες(μην πω καλυτερα την σωστη λεξη)χαζομαρες περι εγχρομων ανθρωπων και τι αντιληψη εχουν οι εταιρειες για αυτους. Σε παιχνιδι με φανταστικους χαρακτηρες......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ειπα να μην θελει καποιος να τρεχουν τα παιχνιδια στα 60 fps παντως. Ειπα να μην χανει εξαιρετικα παιχνιδια, οπως το Witcher 3, αν τρεχουν στα 55.

 

Plz continue..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ειπα να μην θελει καποιος να τρεχουν τα παιχνιδια στα 60 fps παντως. Ειπα να μην χανει εξαιρετικα παιχνιδια, οπως το Witcher 3, αν τρεχουν στα 55.

 

Plz continue..

Ειπαμε τετοιες περιπτωσεις ειναι ψυχολογικη ανωμαλια(απο πλευρας νοοτροπιας εννοω φυσικα)αγαπητε.

Και δεν ειναι γιατι κανει τετοιες βουτες το παιχνιδι,αλλα γιατι οπως γνωριζεις και εσυ,μια σκαλα να ριξεις την αναλυση και ολα ειναι κομπλε σε τετοιες περιπτωσεις.

 

Απλα με εκνευριζουν τετοια αρθρα δυστηχως γιατι τεινουν να εχουν αρκετες φορες να υπερβαλουν σε καποια πραγματα για να τραβηξουν βλεματα/clicks.

 

Και επειδη εγω ειμαι ο παραλογος της υποθεσης παρε και σχολιο διαμαντι απο κατω στα σχολια

'''I guess I'm one of the lucky ones who doesn't really see a difference between 30 fps and 60 fps (let alone 54 and 60...). It's all good to me.'''

 

Παλι καλα που υπαρχουν και μερικοι που γραφουν 2-3 σωστες κουβεντες

 

''IMO a lot of the PCMR gaming crowd isn't into gaming as much as they are into bragging about their gaming PC.

It's always I run x Resolution, on Ultra (always ultra despite needing a still screens to spot the tiny difference between Ultra and High or even Medium in most games) and more FPS than humans can see...

In reality, someone on a PC that cost less than half is actually enjoying the game twice as much, because it's about gameplay for them, not bragging about how fast they can run it.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολιγης ναι εχει δικιο και αυτος και ολοι οσοι τα γραφουν σε διαφορα forum(και εκτος αυτων)οτι δεν πρεπει να ειμαστε με το μυαλο κολλημενο στα fps τοσο πολυ,αλλα ειναι λογικο σαν πελατης οταν δινεις ενα χ ποσο για ενα προιον να εχεις και καποιες απαιτησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...