Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για pc τι περιμένουμε με μεγάλη αγωνία μέχρι το τέλος του 2017. Σοβαρά παιχνίδια εννοώ

 

Πήρε το μάτι μου το Identity και εντυπωσιάστηκα (βλέποντας το trailer τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

PC exclusives

 

Spellforce 3 - Divinity Original Sin 2 - Dawn of War 3 - The Bard's Tale 4 - Escape from Tarkov - Frostpunk (απο τους διμιουργους του This war of Mine) - Total War: Warhammer 2 

 

Και λογικα και πολλες indie παπαριτσες

Αυτα μου ρχονται στο μυαλο. Οποιος ξερει κι αλλλα τρανταχτα ας γραψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω ετσι οπως τσουβαλιαζει το hype στα παντα με τα παραδειγματα που αναφερει.

 

Δεν γινεται απο την μια να μου κατηγορει το hype(λογικο βεβαια)στο watch dogs για το downgrade στα γραφικα ή στο division και μετα να αναφερει το No mans sky το οποιο ναι μεν και αυτο επεσε θυμα του hype αλλα στην ουσια εκει επεσε παραπληροφοριση του ιδιου του παιχνιδιου γιαυτο και το steam ειχε ανοιξει επιστροφες χρηματων μονο για αυτο.

 

Μαζι του οσον αφορα τα pre orders,αλλα τι διαφορα εχει το αν θα κανει ο fulgore ή ο ghost pre order ενα παιχνιδι στα 45ευρω με το αν το αγορασει μετα απο 4 μερες απο οταν κυκλοφορησε?

 

Τελος υπαρχουν περιπτωσεις που στα pre orders μπορει να υπαρχουν αλλαγες οσον αφορα τις τιμες(οπως το Nier automata που ειχε σε μας πχ στο σκρουτζ 45ευρω και μετα απο 1 μηνα βλεπουμε οτι η τιμη του ειναι κοντα 10ευρω πανω.

Οποιος δεν εκανε pre order και το πηρε αργοτερα το πληρωνει και ακριβοτερα.

Αλλο παραδειγμα στο Overwatch πριν 1 χρονο στο pc,στα 30-32ευρω πριν κυκλοφορησει το παιχνιδι στα κλειδαδικα(αρα pre order),πλεον μετα απο 1 χρονο στα 34-35ευρω!

 

Βεβαια σεβομαι την γνωμη του επειδη ειναι σε ενα αντικειμενο που εχει ασχοληθει λογω σπουδων,πολυ περισσοτερο και φυσικα το περιβοητο vote with your wallet το λεει και εδω μια χαρα και φυσικα κυριως για τις μεγαλες εταιρειες τυπου Ubi,EA(οτι φωναζουν δηλαδη και οι περισσοτεροι στα forum),απλα οπως και ο ιδιος γνωριζει δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο δειχνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαζι του οσον αφορα τα pre orders,αλλα τι διαφορα εχει το αν θα κανει ο fulgore ή ο ghost pre order ενα παιχνιδι στα 45ευρω με το αν το αγορασει μετα απο 4 μερες απο οταν κυκλοφορησε?

 

Τεράστια.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια.

Ναι γιγαντια.

 

Καλα στο pc ουτως ή αλλως pre order(περαν απο παιχνιδια της blizzard)δεν κανω αλλα λεμε τωρα.

 

Επισης ειδα και στο θεμα του Battlefield τι γραφανε αρκετοι για τα pre orders και την ΕΑ μετα το BF4 και τελικα οι περισσοτεροι που τα γραφανε αυτα, το κανανε Pre order το παιχνιδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνουμε preorders  παρα μόνο αν είμαστε βέβαιοι για την ποιότητα του προϊόντος που θέλουμε να αγοράσουμε ή/και έχουμε άριστη γνώση του τελικού προϊόντος εκ των προτέρων.

 

Αν δεν υπάρχει αυτή η προϋπόθεση, ο κανόνας είναι να μήν προχωρήσεις σε pre-order.

 

Αυτό δεν ισχύει μόνο στα παιχνίδια, αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο προϊόν. Ειδικά όμως στα παιχνίδια, τα preorders είναι ένας από τους παράγοντες που προωθούν την κατάσταση με τα ημιτελή/unoptimized παιχνίδια.

 

Τουλάχιστον όμως στο PC υπάρχει και το refund στο Steam, το οποίο και σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις με σχετική ασφάλεια pre-order. Αν διαπιστώσεις ότι το παιχνίδι είναι κατώτερο των προσδοκιών σου, θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Έχω κάνει refund στο Steam με το δικαιολογητικό "the game is boring".

 

Στις κονσόλες δεν υπάρχει αυτή η δικλείδα ασφαλείας, οπότε το preorder είναι ακόμα πιό επίφοβο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιγαντια.

Έχει πραγματικά τεράστια διαφορά αν κάνεις pre order ή αγορά 4 μέρες μετά. Καταρχήν έχουν βγει όλα τα review, τα let's play και έχουν εμφανιστεί τα performance και bugs του παιχνιδιού.

 

Έχεις δηλαδή ένα τεράστιο επιπλέον πλήθος πληροφοριών σε σχέση με το γουρούνι στο σακί που αγοράζεις με το pre order που οι πληροφορίες είναι ελεγχόμενες από τον publisher.

 

Πάρε παράδειγμα το Batman που είχε βγει με τα χίλια προβλήματα. Αν περίμενες μια μέρα για τη αγορά, απλά δεν θα το αγόραζες και θα γλίτωνες θα λεφτά σου.

 

Όπως σωστά λέει ο panther, ευτυχώς υπάρχει τώρα πια το steam refund, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις.

 

Οπότε η καλύτερη λύση Είναι μια: ΠOΤΕ PRE ORDER

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον παιδες λογο Steam Refund σε PC δεν κολαω και τοσο.

 

2 παιχνιδια που δεν δουλευαν σωστα εως τωρα τα εκανα refund χωρις το παραμικρο προβλημα. 

 

Βγαζεις χαλια παιχνιδι? Επιστροφη και πισω τα χρηματα.

 

Αυτη ειναι η λυση και πιστευω οτι πρεπει να ακολουθησουν και οι κονσολες. Ηδη η MS το εχει ανακοινωσει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει παρα πολλά games και το μοναδικό pre-order (double buy) ever ήταν το το W3 μονο και μονο για το support (και δεν πρόκειται ξανά), φυσικά έχω κάνει backing κάποια games αλλα δεν είναι το ίδιο. Βασικά δεν υπάρχει λόγος γιατί απλά αγοράζεις αέρα μέχρι να βγει και το μονο που καταφέρνεις είναι να σπρώχνεις την βιομηχανία στο χειρότερο (for us), το μονο που μπορώ να δεχτώ είναι το pre-load αλλα και πάλι με τις γραμμές που έχουμε το πολύ ένα βραδυ να πάρει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει παρα πολλά games και το μοναδικό pre-order (double buy) ever ήταν το το W3 μονο και μονο για το support (και δεν πρόκειται ξανά), φυσικά έχω κάνει backing κάποια games αλλα δεν είναι το ίδιο. Βασικά δεν υπάρχει λόγος γιατί απλά αγοράζεις αέρα μέχρι να βγει και το μονο που καταφέρνεις είναι να σπρώχνεις την βιομηχανία στο χειρότερο (for us), το μονο που μπορώ να δεχτώ είναι το pre-load αλλα και πάλι με τις γραμμές που έχουμε το πολύ ένα βραδυ να πάρει.

και το παιξες καθολου το w3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προσωπικη μου σταση στα Pre order(και ειδικα στο pc)ειναι γνωστη. Ποτε pre order απο EA και Ubisoft,και γενικα ποτε pre order σε παιχνιδι στο pc που εχει season pass(εκτος αν απο κλειδαδικο βγαινει στα 50-55ευρω το παιχνιδι+το season pass).

 

Μονο pre order στο pc σε παιχνιδι της Blizzard επειδη εχει την καλυτερη υποστηριξη(προσοχη οχι τα καλυτερα παιχνιδια)στο pc με διαφορα(αν με ενδιαφερει το παιχνιδι φυσικα).

 

Το λεω γιατι ειχα δεχτει κριτικη επειδη ειχα κανει pre order το Overwatch,ασχετως αν δικαιωθηκα στο τελος(αφου πλεον στα κλειδαδικα πωλειται ακριβοτερα απο οσο αν το αγοραζες day one....).

Επισης αγορασα day one στο pc dark souls 3+season pass στα 51ευρω.

Αν περιμενα ενα χρονο και αγοραζα σημερα θα γλυτωνα 7ευρω.

 

Γενικα εδω και καιρο στο pc αποφευγω και εγω τα pre order ειδικα σε επιφοβα παιχνιδια λογω και των console port(το ειδαμε με το Dishonored 2 αυτο)και για day one κυριως απο κλειδαδικα,αφου ουτως ή αλλως τα περισσοτερα κουτια παιχνιδιων ειναι αχρηστα πλεον.

 

Πανε οι εποχες που αγοραζες παιχνιδι στο pc και νομιζες οτι αγοραζες collectors edition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω παντως ειναι μεγαλη ανακοινωση αν και παλιο παιχνιδι. Απο τα underrated παιχνιδια της προηγουμενης γενιας το εν λογω παιχνιδι(δυστηχως δεν προλαβα να το τερματισω).

Το τελευταιο παιχνιδι πανω στο οποιο δουλεψε και ο Mikami(υπευθυνος των παλιων resident evil)πριν φτιαξει το δικο του studio με το Evil Within.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...