Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περίεργο που δεν υπάρχει thread

Το περιεργο δεν καταλαβαινω γιατι ακριβως το εννοεις. Αν δεν υπαρχει ενδιαφερον για το παιχνιδι,ειναι λογικο να μην εχει ανοιχτει και ειδικο θεμα για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω βρε παλλικαρια, εχει κανενα πλεονεκτημα σε επιδοσεις το full screen απο το borderless window?

 

Λογο του οτι ακομα και ιδια αναλυση να εχει το full screen ο projector μου αλλαζει input και κανει καποια (αρκετα) δευτερολεπτα να ξανασυγχρονισει, οπως και λογο του οτι σε borderless window δεν υπαρχει tearing λογο μονιμου vsync το προτιμω.

 

Αλλα το εχω απορια μηπως το dedicated full screen δινει περισσοτερους πορους στην GPU η επιτρεπει αλλες πατεντες.

 

Για πειτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω βρε παλλικαρια, εχει κανενα πλεονεκτημα σε επιδοσεις το full screen απο το borderless window?

 

Λογο του οτι ακομα και ιδια αναλυση να εχει το full screen ο projector μου αλλαζει input και κανει καποια (αρκετα) δευτερολεπτα να ξανασυγχρονισει, οπως και λογο του οτι σε borderless window δεν υπαρχει tearing λογο μονιμου vsync το προτιμω.

 

Αλλα το εχω απορια μηπως το dedicated full screen δινει περισσοτερους πορους στην GPU η επιτρεπει αλλες πατεντες.

 

Για πειτε..

 

Αρκετές φορές εξαρτάται από το κάθε παιχνίδι και η μόνη αξιόπιστη απάντηση θα έρθει όταν κάνεις μόνος σου δοκιμές. Σε γενικές γραμμές πάντως, το full screen έχει καλύτερη απόδοση, επειδή το σύστημα απομονώνει και αφιερώνει όλες τις δυνατότητες του εκεί, σε αντίθεση με το borderless που συνεχίζει να τρέχει και τα υπόλοιπα στο παρασκήνιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά με βολεύει γιατί δουλεύει έτσι το alt-tab και απ΄ότι έχω ακούσει βολεύει και για το v-sync.

Περισσότερες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεργο δεν καταλαβαινω γιατι ακριβως το εννοεις. Αν δεν υπαρχει ενδιαφερον για το παιχνιδι,ειναι λογικο να μην εχει ανοιχτει και ειδικο θεμα για αυτο.

 

Γιατί είναι η δεύτερη απόπειρα για DS clone από την εταιρία που έβγαλε το LOTF και φαίνεται πιο ενδιαφέρον όπως είπε και ο φίλος παραπάνω και κυκλοφορεί στο κοντινό μέλλον, full explanation for you bud ;)

 

Δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή για fullscreen/borderless, όπως είπε παραπάνω ανάλογος, το fullscreen δίνει full στο application οποτε το alt-tab μπορεί να μην λειτουργεί σωστά και ακριβώς το αντίθετο με borderless, επίσης άμα θες να κλείσεις το v-sync και συγχρόνως να σταματήσεις το tearing το borderless βοηθάει, σε άλλες φάσεις το borderless μπορεί να βοηθήσει σε stutter και input lag. Γενικά δοκιμάζεις και βλέπεις, δεν είναι κάτι standard.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι η δεύτερη απόπειρα για DS clone από την εταιρία που έβγαλε το LOTF και φαίνεται πιο ενδιαφέρον όπως είπε και ο φίλος παραπάνω και κυκλοφορεί στο κοντινό μέλλον, full explanation for  you bud ;)

Ναι ποσοι νομιζεις οτι γνωριζουν την εν λογω εταιρεια ομως? Ουτε το LOTF ηταν παιχνιδι που ηταν και πολυ memorable για να καθησει ο κοσμος να ασχοληθει με την εν λογω εταιρεια παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ah for sure, ήταν μέτριο στην καλύτερη αλλα είχε καλές βάσεις, απλά υπάρχει φανατισμός με DS και ο κόσμος ψάχνει για παρόμοια games με hc gameplay φαντάζομαι, anyways looks good και με proper gore :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω βρε παλλικαρια, εχει κανενα πλεονεκτημα σε επιδοσεις το full screen απο το borderless window?

 

 

Αναλόγως παιχνιδιού. Το Shadow of Mordor θυμάμαι ήθελε borderless για να μήν έχεις stuttering.

 

Αντίθετα στο GTA V που έπαιζα, σε borderless το παιχνίδι έκανε vsync στα 62fps, με αποτέλεσμα να έχω stuttering στην TV, ακόμα και αν έβαζα frame limiter στα 60.

 

Αντίθετα με fullscreen, το παιχνίδι κλείδωνε στο framerate της τηλεόρασης και ήταν butter-smooth.

 

Γενικά προτιμώ το fullscreen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ah for sure, ήταν μέτριο στην καλύτερη αλλα είχε καλές βάσεις, απλά υπάρχει φανατισμός με DS και ο κόσμος ψάχνει για παρόμοια games με hc gameplay φαντάζομαι, anyways looks good και με proper gore :)

Ναι αρκει να ειναι καλη και η υλοποιηση οπως εν μερη ειδαμε στο Nioh. Αν βγει το παιχνιδι και ειναι οντως καλο,να εισαι σιγουρος οτι θα υπαρξει και αναλογο ενδιαφερον. Τα Dark souls μην ξεχνας οτι εχουν και μια Α ατμοσφαιρα εκτος των αλλων,πραγμα που απο το παραπανω δεν μπορω να πω οτι ισχυει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Omaha beach βλέπω, fuck yeah !

 

Been there, done that και πάμε πάλι από την αρχή. Δεν θα μου φανεί καθόλου περίεργο άμα χρησιμοποιήσουν assets από το original :D μόλις έκανε full circle η εταιρία και ξανά από την αρχή, αντί να κάνουν κάνα νέο ip τρώμε recycle in the face...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...