Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα μου αρεσει που καποιοι λενε ''αντε να βγει 1440p 144hz ips panel'' για παιχνιδια....Εδω καλα καλα τα 60fps δεν ειναι σιγουρα με τελευταιες καρτες γραφικων να δω πως θα πιανουν οι αλλοι τα παραπανω Fps...


Επισης επειδη συχνα ακουω οτι μακαρι να ειχαμε Optimized παιχνιδια οπως Crysis 1,Doom 3 κλπ για ποιο λογο για να παιξουν ποιοι αυτα τα παιχνιδια???Μονο οσοι εχουν τουμπανα Pc???Εχει τα κακα του το οτι εχουμε γεμισει Console ports αλλα εχει και τα καλα του,κυριως απο πλευρας χρηματων...Φαντασου πχ να εβγαινε ενα Crysis 1 τωρα.Πες μου ο αλλος που θα ειχε 4κ Monitor τι θα ηθελε για να το παιξει 2x980???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβάλλεις. Calm your tits, με 250€ το τρίχρονο και βασικές γνώσεις o/c, όλα μούρλια τα παίζεις σε όλη τη διάρκεια της ζωής σου.


Φαντάσου το σαν βλάβη αυτοκινήτου. Και με τη βλάβη πάλι ότι είχες έχεις, μεταχειρισμένης έκδοσης κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω αυτή τη χαζαμάρα που λέτε μερικοί, ότι αν έβγαινε Crysis push-αρισμένο τώρα θα 'θελε τέρας PC που θα είχαν ελάχιστοι.Ναι και ; Γι' αυτό υπάρχουν τα graphics options, δεν το κατάλαβα δηλαδή ; Πρέπει αυτός που έσκασε 2 κατοστάρικα μόνο, να βλέπει τα ίδια με αυτόν που έσκασε 5 και 10 ; Άμα θες eye-candy, θα τα σκάσεις.Είναι απλό, τώρα με τα console ports αυτός που παίρνει μια μεσαία καρτούλα με 2 κατοστάρικα, βλέπει τα ίδια ακριβώς με μένα που έδωσα 4 κατοστάρικα, με την μόνη διαφορά ότι εγώ το παίζω λίγο πιο ομαλά.Χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι με λίγα λόγια, ενώ στις εποχές Crysis 1 και πίσω, αυτός που έδινε 2 κατοστάρικα έπαιζε με Medium settings και έλεγε και ευχαριστώ, αυτός που έσκαγε 500-600 έβαζε Very High/Ultra και έβλεπε άλλο παιχνίδι.Αυτό είναι το σωστό και όχι η τωρινή κατάντια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάς το δέντρο και χάνεις το δάσος μου φαίνεται

 

βγήκε crysis που ήθελε τούμπανο pc να παίξει  maxed out και είχε ωραία γραφικά (δε δέχομαι ότι το 3 δεν είχε φοβερά γραφικά) , αλλά υπήρχε ένα βασικό πρόβλημα σε σχέση με το 1..

 

το παιχνίδι ήταν πατάτα και αρπαχτή, οπότε όσο καλά γραφικά και ας είχε και αυτό και το ryse είναι παιχνίδια που θα ξεχαστούν 

 

το να έχει ο καθένας οπτικό αποτέλεσμα ανάλογα το hw του εννοείται, αυτό έλεγα κι εγώ για το unity που πριν γίνει το optimization που έγινε δεν έπαιζε ούτε low, όμως πέρα από το οπτικό μέρος σημασία έχει και το gameplay και αυτό μετά λύπης μου βλέπω ότι πάει κατά διαόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ''πατάτα'' και ''αρπαχτή'' είναι δικιά σου άποψη και δεν ισχύει.Το PC Gamer(Και όχι μόνο) το είχε αποθεώσει το παιχνίδι και μάλιστα έβγαλε και άρθρο πρόσφατα για το συγκεκριμένο για το πόσο καλό ήταν και για το ότι δεν πρόκειται να ξαναδούμε κάτι ανάλογο.Την ελευθερία του στο gameplay, να παίξεις εσύ όπως θες χωρίς περιορισμούς χρησιμοποιόντας τις δυνατότητες της nanosuit, σε συνδυασμό με τα mods και το οπτικό του αποτέλεσμα, ήταν αρκετό για να σε εθίσει.Τώρα από 'κει και πέρα ο καθένας έχει τη γνώμη του, αλλά σίγουρα δεν θα γενικεύει ο καθένας τη δική του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου άρεσε δηλαδή σαν παιχνίδι το c3 ; (το ryse το βγάζω από τη κουβέντα δεν είναι καν παιχνίδι για μένα αυτό το αίσχος)

εμένα με απογοήτευσε ένα παιχνίδι των 4-5 ωρών που πέρα από τα γραφικά και μερικές (αλλά λίγες) καλές ιδέες φάνηκε πόσο βιαστικά έγινε 

 

το c1 δεν έχω πει ποτέ ότι δεν ήταν καλό παιχνίδι, ίσα ίσα που το hype που δημιούργησε μας έκανε να περιμένουμε φοβερά πράγματα στη συνέχεια, αντί αυτού πήραμε δύο μέτρια στη καλύτερη sequel.

 

προτιμώ λίγο (ή πολύ αν θες, αλλά τουλάχιστον αξιοπρεπή) χειρότερα γραφικά αλλά να το ευχαριστιέμαι (βλέπε fc ακόμα και το 4 παρά τα θέματά του ή το metro) , παρά να έχω γραφικάρες σε ένα παιχνίδι που κατά βάθος είναι benchmark 

 

το τέλειο είναι να έχεις γραφικά μαζί με καλό gameplay, αλλά αν είναι να διαλέξω προτιμώ να έχω τουλάχιστον καλό gameplay ακόμα και το παιχνίδι έχει "last gen" γραφικά 

 

περιμένω πώς και πώς να παίξω gta v, γιατί ξέρω ότι παρόλο που δε θα έχει τα κορυφαία γραφικά που έχω δει σε open world (ειδικά μετά το unity το θεωρώ απίθανο) θα διασκεδάσω απίστευτα με το gameplay του και θα ασχοληθώ πολλές ώρες μαζί του, ακόμα και αν τα γραφικά του είναι απλά καλά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Crysis 1 λέω εγώ, το 2 και το 3 ήταν κονσολιές.Πήγε περίπαττο η ελευθερία και το gameplay ήταν linear μέχρι αηδίας και οι λειτουργίες της στολής απλοποιήθηκαν για να βολεύει το controller.Χώρια ότι το όπλο έπιανε την μισή οθόνη(Όπως στις περισσότερες κονσολιές).Δες τα παλιά FPS PC exclusives, το όπλο δεν ήταν ένα τεράστιο πράγμα, τώρα το κάνουν και δεν ξέρω γιατί.

 

Εδώ τα λέει πολύ ωραία για το τι έγινε:

 

Revisiting Crysis's amazing FPS sandbox: how the series lost its way

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι για το c1 δεν είπα ποτέ κάτι κακό, ούτε και παραπονέθηκα όταν βγήκε και το έπαιξα όπως το έπαιξα

(όχι maxed out, αλλά τουλάχιστον αξιοπρεπώς) 

 

για τα επόμενα δύο σχολιάζω.. το 3 είχε φοβερά γραφικά τα καλύτερα που είχαμε δει έως τότε

 

και λοιπόν; τι να το κάνω αν δεν ήταν καλό παιχνίδι 

 

1000 φορές κάτι σαν το μέτρο που είχε ατμόσφαιρα και καλό gameplay, ακόμα και αν δε μου πέταξε τα μάτια έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με συγχωρείς, το έγραψες λίγο ''περίεργα'' πιο πάνω και επειδή είμαι και φρεσκοξυπνημένος δεν πρόσεξα την σύγκριση.Σου λέω συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες, την γαμήσαν στην κυριολεξία τη σειρά και ευθύνονται οι ίδιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο Crisis παιχνιδάρα ήταν και ειναι, ακόμη και σήμερα παιζεται και έχει εξαιρετικο gameplay.

 

Το 2007 καποιος με dual core AMD και 8800 GTS μια χαρά μπορούσε να το παιξει max settings, DX9 σε 768p. Θυμάμαι το πρωτοειδα σε τέτοιο σύστημα και ειχα μείνει με ανοιχτό το στόμα απο την ποιοτητα που ειχε σε ολα τα επιπεδα.

 

 


το να έχει ο καθένας οπτικό αποτέλεσμα ανάλογα το hw του εννοείται, αυτό έλεγα κι εγώ για το unity που πριν γίνει το optimization που έγινε δεν έπαιζε ούτε low, όμως πέρα από το οπτικό μέρος σημασία έχει και το gameplay και αυτό μετά λύπης μου βλέπω ότι πάει κατά διαόλου

 

καλά τώρα τι συγκρινεις, το μέγεθος του χάρτη στο Unity δεν φθάνει καν το 1/4 του χάρτη του GTAV. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το θέμα είναι ότι τέτοια παιχνίδια θέλει το PC.Γραφικά φοβερά(Για όσους τα σκάνε) και καλό gameplay με ελευθερία, όχι linear κονσολιές.Ελπίζω να βγει ομάδα κάποια στιγμή που να γουστάρει το PC και να κάνει κάτι παρόμοιο, γιατί άμα περιμένεις από EA/Ubi χαιρετίσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το θέμα είναι ότι τέτοια παιχνίδια θέλει το PC.Γραφικά φοβερά(Για όσους τα σκάνε) και καλό gameplay με ελευθερία, όχι linear κονσολιές.Ελπίζω να βγει ομάδα κάποια στιγμή που να γουστάρει το PC και να κάνει κάτι παρόμοιο, γιατί άμα περιμένεις από EA/Ubi χαιρετίσματα..

εμμμ...

 

Serious_Sam_3_BFE_maxed_und_downsampled_

 

ultra_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο Crisis παιχνιδάρα ήταν και ειναι, ακόμη και σήμερα παιζεται και έχει εξαιρετικο gameplay.

 

Το 2007 καποιος με dual core AMD και 8800 GTS μια χαρά μπορούσε να το παιξει max settings, DX9 σε 768p.

....με 8800gts(270ευρο την ειχα παρει)....εγω που την ειχα τοτε την γωνατιζε....σε σχεση με αυτους που ειχαν την 8800gtx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...