Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Call of duty ειναι αλλης κατηγοριας απο το Witcher. Ειναι παιχνιδι που εγινε γνωστο κυριως για το Multiplayer του απο εποχες Warfare 2 στο ps3 και μετα,και φετος σε αντιθεση με αλλες χρονιες εχει και τιμη χωμα για day one.

Δεν ειναι αυτο ο κακος της παρεας οπως επισης δεν ειναι το Witcher για ολους.

Και αυτο φενεται και απο το Dark Souls 3,παρολη την επιτυχια του Bloodborne ποσο κατω σε πωλησεις ειναι.

 

Ακομα μεγαλυτερη εκπληξη βεβαια σε βαθος χρονου προκαλουν και τα παιχνιδια στις θεσεις 24,25,26 καθενα για τους δικους του λογους βεβαια.

Βασικά έγινε must-play από το ΜW1 (CoD4).  Έφτασε μέχρι το ΜW2 που ήταν μια από τα ίδια και έπειτα σταμάτησε και το ενδιαφέρον για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε, καλά τώρα κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας μου φαίνεται. Είτε ο κόσμος δεν δέχεται το Steam και δεν παίζει τα games που περιλαμβάνονται σε αυτό όσο καλά και αν είναι, είτε ο κόσμος δέχεται το Steam μαζί με τα games του. Το «βαράτε με κι ας κλαίω» είναι επιχείρημα που αντιστοιχεί σε πεντάχρονα και η γκρίνια που υπήρχε σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίστηκε στις πωλήσεις που είχε κάνει το HL2 τόσο εντός του Steam, όσο και σε retail (που απαιτούσε Steam). Οπότε τζάμπα πήγε το κλάμα. Αν διαφωνείς, δεν αγοράζεις, απλά τα πράγματα. Αν αγοράσεις, τότε συμφωνείς.

Στο προηγούμενο ποστ μας έλεγες ότι έκανε 5 χρόνια να εδραιωθεί το steam και η μετάβαση μόνο γρήγορη δεν ήταν.Το ξέχασες κιόλας;Για πες μου λοιπόν, για ποιο λόγο θα απαιτείτο μία ολόκληρη 5ετια εάν όλοι κάνανε τσισάκια για το steam όταν βγήκε;Εάν το θέλανε δηλαδή;

Επειδή τυχαίνει να έχω λογαριασμό από το 2003 και να ασχολούμαι σε βαθμό αηδιας εκείνη την περίοδο με το pc gaming, θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά το κλάμα που έπεφτε.Εσυ πάλι μπορεί να θεωρείς ότι το επέλεξες, οκ δικαίωμά σου.Εγω πάντως σου λέω στο επέβαλαν.Και στο επέβαλαν επειδή σου είπαν δεν έχεις δυνατότητα να μην το βάλεις εάν θέλεις να παίξεις.Και το έκαναν με παιχνίδι που ήξεραν ότι θα εκαμπτε τις αντιστάσεις και αντιδράσεις του κόσμου, οι οποίες πάλι κατά τη γνώμη μου ήταν έντονες.Και το hl2 επίσης που απαιτούσε υποχρεωτικά steam, δεν ήταν ένα τυχαίο παιχνίδι που λες, εντάξει, δε συμφωνώ με τη valve, δεν το αγοράζω.Ειναι παιχνίδι σταθμός που κυκλοφόρησε με τρελό hype, μετά από τόσες αναβολές και ήξεραν ότι το τυράκι θα είναι πολύ δυνατό για να μη σε πάει εκεί που ήθελαν.Εσυ πάλι μπορεί να θεωρείς ότι το επέλεξες.Οκ, ξαναλέω ο καθένας έχει τη δική του θεώρηση για τα ίδια γεγονότα.Δεκτον.Όπως μπορεί να θεωρήσεις ότι εσύ επέλεξες να βγει το hl3 πες για παράδειγμα μόνο σε cloud.

Αυτό λέω και δεν το αντιλαμβάνεσαι και θα εξακολουθησεις υποψιάζομαι παραθέτοντας και άλλα ιστορικά στοιχεία για το steam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο προηγούμενο ποστ μας έλεγες ότι έκανε 5 χρόνια να εδραιωθεί το steam και η μετάβαση μόνο γρήγορη δεν ήταν.Το ξέχασες κιόλας;Για πες μου λοιπόν, για ποιο λόγο θα απαιτείτο μία ολόκληρη 5ετια εάν όλοι κάνανε τσισάκια για το steam όταν βγήκε;Εάν το θέλανε δηλαδή;

Επειδή τυχαίνει να έχω λογαριασμό από το 2003 και να ασχολούμαι σε βαθμό αηδιας εκείνη την περίοδο με το pc gaming, θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά το κλάμα που έπεφτε.Εσυ πάλι μπορεί να θεωρείς ότι το επέλεξες, οκ δικαίωμά σου.Εγω πάντως σου λέω στο επέβαλαν.Και στο επέβαλαν επειδή σου είπαν δεν έχεις δυνατότητα να μην το βάλεις εάν θέλεις να παίξεις.Και το έκαναν με παιχνίδι που ήξεραν ότι θα εκαμπτε τις αντιστάσεις και αντιδράσεις του κόσμου, οι οποίες πάλι κατά τη γνώμη μου ήταν έντονες.Και το hl2 επίσης που απαιτούσε υποχρεωτικά steam, δεν ήταν ένα τυχαίο παιχνίδι που λες, εντάξει, δε συμφωνώ με τη valve, δεν το αγοράζω.Ειναι παιχνίδι σταθμός που κυκλοφόρησε με τρελό hype, μετά από τόσες αναβολές και ήξεραν ότι το τυράκι θα είναι πολύ δυνατό για να μη σε πάει εκεί που ήθελαν.Εσυ πάλι μπορεί να θεωρείς ότι το επέλεξες.Οκ, ξαναλέω ο καθένας έχει τη δική του θεώρηση για τα ίδια γεγονότα.Δεκτον.Όπως μπορεί να θεωρήσεις ότι εσύ επέλεξες να βγει το hl3 πες για παράδειγμα μόνο σε cloud.

Αυτό λέω και δεν το αντιλαμβάνεσαι και θα εξακολουθησεις υποψιάζομαι παραθέτοντας και άλλα ιστορικά στοιχεία για το steam.

 

Την κουβέντα την ξεκίνησες εσύ λέγοντας ότι η μετάβαση στο digital έγινε με βίαιο τρόπο. Και σου εξηγώ ότι δεν ισχύει αυτό που λες. Έγινε με έναν πρώτο τίτλο το 2003 και με έναν δεύτερο τίτλο το 2004. Αυτό εννοείς όταν λες ότι «μας πήρε το ρεύμα του Ποσειδώνα»; Με έναν τίτλο το χρόνο;

 

Από εκεί και πέρα ο κόσμος επέλεξε με το πορτοφόλι του τι είναι διατεθιμένος να θυσιάσει προκειμένου να παίξει HL2 και μετά η τάση έγινε νόρμα, απολύτως φυσιολογικά κι αναμενόμενα. Αυτό που σήμερα έχουμε ως δεδομένο (όλα digital και σε όποιον αρέσει) άρχισε πολύ ομάλα με έναν-δύο τίτλους και πήρε πολλά χρόνια να εδραιωθεί. Ναι, προφανώς και σήμερα δεν έχουμε επιλογή, τότε όμως θα μπορούσαμε απλά να μην αγοράσουμε.

 

Δεν έχω κάτι περισσότερο να προσθέσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνώ μαζί σου σχετικά με τις γενικές εντυπώσεις του κόσμου εκείνη την περίοδο για το steam (απ'όσο θυμάμαι ήταν πολύ τρομερά αρνητικές), δεν νομίζω ότι το steam επιβλήθηκε με το Half-Life 2. Νομίζω παίξαν πολλά περισσότερα πράγματα ρόλο. Η επιμονή των μαγαζιών για παράδειγμα να προμοτάρουν τα παιχνίδια για κονσόλες και να κρατάνε χαμηλό στοκ σε οτιδήποτε έχει να κάνει με pc. Τα steam sales ήταν ένα ακόμα πολύ μεγάλο κομμάτι. Η άνθιση του indie gaming (αναγκαστικά digital only λόγω budget) και οι προνομιακοί όροι που προσφέρει το steam σχετικά με ποσοστά, προώθηση κτλπ. Μπορεί να είναι και άλλα που αυτή τη στιγμή δεν μου έρχονται. Αλλά κυρίως θα έλεγα για μένα αυτό που έπαιξε το μεγαλύτερο ρόλο ήταν τα steam sales.

 

Πέρα από αυτά τα τυπικά του ζητήματος είναι τεράστιο άλμα να πεις ότι επειδή έχουμε κατευθυνθεί σε ένα digital-only σύστημα, μπορούμε εύκολα να πάμε και σε ένα streaming only.

 

edit: στον Bigi πήγαινε αυτό, καλά να πάθω να μην κάνω quote

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στη φύση του ανθρώπου να αντιδρά σε οποιαδήποτε μεγάλη αλλαγή..

 

Τέτοιου είδους αλλαγές, είτε από το "Insert CD2 to continue" στο Steam, είτε από το Steam σε ότι φέρει το μέλλον, είναι αναπόφευκτες.

 

Ο χρόνος που χρειάζεται ο καθένας για να τις αποδεχθεί διαφέρει για κάθε άτομο, το μόνο σίγουρο είναι ότι η γκρίνια δε μπορεί να εμποδίσει αυτή την εξέλιξη :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, καλά τώρα κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας μου φαίνεται. Είτε ο κόσμος δεν δέχεται το Steam και δεν παίζει τα games που περιλαμβάνονται σε αυτό όσο καλά και αν είναι, είτε ο κόσμος δέχεται το Steam μαζί με τα games του. Το «βαράτε με κι ας κλαίω» είναι επιχείρημα που αντιστοιχεί σε πεντάχρονα και η γκρίνια που υπήρχε σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίστηκε στις πωλήσεις που είχε κάνει το HL2 τόσο εντός του Steam, όσο και σε retail (που απαιτούσε Steam). Οπότε τζάμπα πήγε το κλάμα. Αν διαφωνείς, δεν αγοράζεις, απλά τα πράγματα. Αν αγοράσεις, τότε συμφωνείς.

H ζωή δεν είναι ή μαύρο ή άσπρο. Μόνο σου αναφέρεις σε επόμενο ποστ ότι ο καθένας κάνει παραχωρήσεις και σε αυτό πάτησε η Valve. Προκειμένου να παίξουμε την "παιχνιδάρα" θα φάμε στον λαιμό το Steam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

H ζωή δεν είναι ή μαύρο ή άσπρο. Μόνο σου αναφέρεις σε επόμενο ποστ ότι ο καθένας κάνει παραχωρήσεις και σε αυτό πάτησε η Valve. Προκειμένου να παίξουμε την "παιχνιδάρα" θα φάμε στον λαιμό το Steam.

 

Το ίδιο πράγμα λέμε, ότι κάνεις παραχώρηση προκειμένου να παίξεις. Αν δεν θες να κάνεις την παραχώρηση δεν στηρίζεις με τα λεφτά σου. Επιλογή του καθενός ήταν, όχι βίαιη επιβολή. Δεν ξύπνησαν μια μέρα οι publishers και είπαν ότι από δω και μπρος, όλα digital. Έγινε σταδιακά και ξεκίνησε με ελάχιστους τίτλους.

 

Εκεί είναι η διαφωνία μας με το συμφορουμίτη. Στο αν η μετάβαση έγινε «βιαίως» ή με τρυφερότητα.

 

 

Αλλά κυρίως θα έλεγα για μένα αυτό που έπαιξε το μεγαλύτερο ρόλο ήταν τα steam sales.

 

Συμφωνώ. Το σημείο καμπής επικράτησης του digital ήταν οι τιμές χώμα των εκπτώσεων αρχικά και τα διάφορα bundles σε δεύτερη φάση. Το συμφέρον της τσέπης μας όπως είπα πριν από καμιά δεκαριά ποστς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε και στην εξίσωση την αύξηση της ταχύτητας του ιντερνετ. Γιατί αν δεν είχαμε καλές ταχύτητες, σιγά μην καθόμασταν να κατεβάζαμε τόσα GB με 56άρι μόντεμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια καμιά φορα τυχαίνει το retail να είναι φθηνότερο από το digital 

 

Απίθανο εκτος άμα μιλάς για steam που ok είναι σχεδόν πάντα πιο ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι για αυτό μιλούσα για την "επίσημη" οδό όχι σε περίοδο εκπτώσεων 

 

αρκετά retail ξεκινούν να πωλούνται από 40 από τη πρώτη μέρα, ακόμα και σε κλειδάδικα δηλαδή παίζει να μη τα βρεις και πολύ φθηνότερα 

 

και μην ξεχνάμε ότι και τα retail των άλλων χωρών επιτρέπουν τα κλειδάδικα και τις χαμηλές τιμές, τα περισσότερα κλειδιά που μας στέλνουν σκαναρισμένα είναι από κάποιο βιβλιαράκι κάποιας retail σε ρωσία ή κάτι τέτοιο, γιατί αν πάρουμε το παράδειγμα του ms store με τα 70αρια όπου στο pc δεν έχεις άλλη επιλογή από το digital θεωρείς έκπτωση το 45αρι.. 

 

εν ολίγοις το μονοπώλιο των digital stores είναι βέβαιο ότι δεν οδήγησε σε μείωση του κόστους ούτε θα οδηγήσει, αντιθέτως μείωσε τα κόστη των publishers 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πράγμα λέμε, ότι κάνεις παραχώρηση προκειμένου να παίξεις. Αν δεν θες να κάνεις την παραχώρηση δεν στηρίζεις με τα λεφτά σου. Επιλογή του καθενός ήταν, όχι βίαιη επιβολή. Δεν ξύπνησαν μια μέρα οι publishers και είπαν ότι από δω και μπρος, όλα digital. Έγινε σταδιακά και ξεκίνησε με ελάχιστους τίτλους.

 

Εκεί είναι η διαφωνία μας με το συμφορουμίτη. Στο αν η μετάβαση έγινε «βιαίως» ή με τρυφερότητα.

 

 

 

Συμφωνώ. Το σημείο καμπής επικράτησης του digital ήταν οι τιμές χώμα των εκπτώσεων αρχικά και τα διάφορα bundles σε δεύτερη φάση. Το συμφέρον της τσέπης μας όπως είπα πριν από καμιά δεκαριά ποστς.

Το steam;Το steam ήταν επιλογή;Το steam;Που σου είπε η valve από 'δω και μπρος ό,τι παιχνίδι μου θέλεις να παίζεις, θα το παίζεις αποκλειστικά μέσω steam.Και το επέλεξες εσύ αυτό....Οκ ή πρέπει να ξαναγυρίσω Ελλάδα να περάσω πάλι από το δημοτικό ή κουνήθηκα πολύ στο δρόμο.

 

Δεν καταλαβαίνεις ότι άλλοι ανοίγουν το αυλάκι για σένα και από τη στιγμή που αυτό θα ανοίξει εσύ με το πορτοφόλι σου θα επηρεάσεις μόνο το πόσο νερό θα τρέξει εξαρχής.Στο κανάλι που σκάψανε άλλοι όμως για εσένα.Όπως έκανε ή valve με το steam (ασχέτως αν έκανε 5 ή 10 χρόνια να αλλάξει τελικά μορφή και να επικρατήσει και να διαμορφώσει όλη την pc gaming σκηνη), όπως έκανε η sony που σου είπε δεν έχεις προς τα πίσω συμβατότητα στο ps4 και ένα χρόνο μετά με την εξαγορά του gaikai στο πούλαγε ως επιπρόσθετη επί πληρωμή δυνατότητα, όπως σου είπε η ms αν θέλεις dx 10 παιχνίδια, θα πληρώσεις για vista και ξέχνα τα xp, όπως σου ξαναειπε η ms, αν θες dx 12 παιχνίδια, θα πληρώσεις για τα 10ρια και ξέχνα τα υπόλοιπα. Το ίδιο θα γίνει και με το cloud.Αργά ή γρήγορα εκεί θα παει το πράγμα.Εσυ μπορείς να επηρεάσεις μόνο την ταχύτητα της μετάβασης.Τη μετάβαση δεν θα την επιλέξεις εσύ.Θα στην επιβάλουν.Οταν θα σου βγει πχ η cdpr και θα σου πει ότι το witcher 4 θα το παίξεις μόνο στο gog cloud, τη νέα υπηρεσία μας.Και αυτό θα γίνει όταν οι μανατζαραιοι θα πουν, οκ τα λεφτά που δώσαμε για όλη αυτή την υποδομή πρέπει να αποδώσουν.

Εσύ βέβαια μπορείς να εξακολουθεις να πιστεύεις ότι θα είναι επιλογή σου.Νταξει, είναι ζήτημα οπτικής του καθενός από ένα σημείο κι έπειτα.Αν θες και φιλοσοφικής μορφής.Αν δέχεσαι ότι οι αλλαγές επέρχονται με συναίνεση ή με βία.Εγω ασπάζομαι το δεύτερο.Δεν έχει νόημα να επιχειρώ να αλλάξω κανενός την αντίληψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης όσο και να μη μας αρέσει να το παραδεχόμαστε το console gaming είναι φθηνότερο. το να έχεις πλήρη κατοχή του τίτλου σου και να μπορείς να τον πουλάς ως μεταχειρσμένο ή να αγοράζεις μεταχειρισμένο είναι τεράστιο πλεονέκτημα για να κρατήσεις χαμηλά το κόστος σου 

 

εμείς τα παντρευόμαστε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...