Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το σηκωνε το xbox one αλλα με πολυ χειροτερα γραφικα  και χαμηλοτερη αναλυση. Ενω ενα καλο pc θα το τρεχει σε 4κ 60 fps με γραφικαρες . Δεν χρειαζοταν να το ακυρωσουν. Ας το εβγαζαν πρωτα στο pc τοτε και μετα στο one η το scoprio αφου ενα σημερινο high end pc ειναι πολυ πιο ισχυρο απο  xboxscorpio και ps4  pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δείτε και την άποψη αυτού του τύπου επί του θέματος που γουστάρει αυτές τις εταιρείες και αυτό το gameplay

 

σε κάποιο σημείο λέει ότι ο μάλλον τελειομανής τύπος της platinum δεν ψήθηκε για παιχνίδι που σέρνεται και 30fps, η ms μάλλον ήθελε γραφικάρες (όσο σηκώνουν τα μπουρούχια της τεσπά) και 20fps ακόμα και μάλλον κάπου εκεί τα τσούγκρισαν

 

και η αλήθεια είναι ότι ένα hack n slash με γρήγορη δράση δε γίνεται να παίζουν σε χαμηλά fps, θυμηθείτε λίγο το αίσχος του dmc που πρωτοβγήκε με κλειδωμένα 30

 

η ms από την άλλη δεν κώλωσε να βγάλει και το forza που είναι racing στα 30.. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=sDYB3Hc4FrU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η αλήθεια είναι ότι ένα hack n slash με γρήγορη δράση δε γίνεται να παίζουν σε χαμηλά fps, θυμηθείτε λίγο το αίσχος του dmc που πρωτοβγήκε με κλειδωμένα 30

Δεν ειναι ετσι ομως.

Επισης το DmC στο pc(που ειναι του θεματος μας)στα 60fps ετρεχε day one.

 

Το Bayonetta 1

 

για ποιο λογο το κυκλοφορησαν στο Ps3 οταν ετρεχε τοσο χαλια?

 

Και στο Metal Gear Rising frame drops με το κιλο στο Ps3 κυριως,αλλα και στο 360

 

Και φυσικα στο πιο προσφατο Bayonetta 2 και εκει frame drops ολη την ωρα 

 

Γενικα οι Ιαπωνες με το performance εχουν θεματα,οπως εν μερη ειδαμε και στην FromSoftware καλη ωρα με τα Souls παιχνιδια στις κονσολες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω με ποιόν τρόπο θα πεθάνει το παραδοσιακό pc gaming. Για να streamάρει κάποιος θα χρειάζεται κάπου στον κόσμο να υπάρχει στημένο ένα gaming pc. Τι θα μας σταματά από το να στήσουμε αυτό το gaming pc στο σπίτι μας; Θα σταματήσει να πωλείται H/W;

Ό,τι σε σταμάτησε από το να παίζεις retail games και σε πήγε υποχρεωτικά σε digital only.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ετσι ομως.

Επισης το DmC στο pc(που ειναι του θεματος μας)στα 60fps ετρεχε day one.

 

Το Bayonetta 1

 

για ποιο λογο το κυκλοφορησαν στο Ps3 οταν ετρεχε τοσο χαλια?

 

Και στο Metal Gear Rising frame drops με το κιλο στο Ps3 κυριως,αλλα και στο 360

 

Και φυσικα στο πιο προσφατο Bayonetta 2 και εκει frame drops ολη την ωρα 

 

Γενικα οι Ιαπωνες με το performance εχουν θεματα,οπως εν μερη ειδαμε και στην FromSoftware καλη ωρα με τα Souls παιχνιδια στις κονσολες.

 

 

αυτά που μου δείχνεις 40-60 παίζουν και όποτε μπορούν στόχος είναι το 60 (το bayonetta 3 μόνο έπεσε κάτω από 40 για λίγο) 

 

αυτό έχει διαφορά με το dmc που στις κονσόλες είχε κλειδωμένα 30 και στόχος ήταν μόνο αυτό ειδικά όταν όλα τα προηγούμενα έτρεχαν με στόχο το 60αρι

 

το θεωρώ φυσικό τα μηχανάκια αυτά να ζορίζονται και να πέφτουν τα frames, αλλά είναι άλλο να σου πουν βάλε όσο eye candy μπορείς και θα κλειδώσεις στα 30

 

η ms δεν έχει θέμα με τα 30 (forza), η ninja theory στο dmc δεν είχε θέμα με τα 30 , η platinum όμως δεν έχει βγάλει παιχνίδι που να κλειδώνει στα 30 (που μπορεί να σημαίνει και πτώσεις στα 20κατι που θα ήταν καταστροφικό σε τόσο γρήγορη δράση) 

 

θα μπορούσε δηλαδή άνετα να είναι αυτός λόγος διαφωνίας και διαφορετικών προτεραιοτήτων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ό,τι σε σταμάτησε από το να παίζεις retail games και σε πήγε υποχρεωτικά σε digital only.

 

Το συμφέρον της τσέπης μου και η ευκολία χρήσης δηλαδή; Για το δεύτερο το συζητάμε (αν και είπαμε, pc gaming είναι να μπορώ να κρίνω εγώ τις ανάγκες μου και να ρυθμίζω ανάλογα το κάθε game, οτιδήποτε άλλο δεν είναι pc gaming).

 

Για το πρώτο, άφησέ με να έχω τις αμφιβολίες μου, τουλάχιστον για την ώρα. Αυτή τη στιγμή έχω την 970 μου 2 χρόνια και προβλέπω να με βγάζει χαλαρά για άλλο ένα χρόνο. Την είχα αγοράσει γύρω στα 280 ευρώ. Οπότε όταν οι υπηρεσίες φτάσουν να κοστίζουν γύρω στα 80-90 ευρώ το χρόνο θα μπορούμε να πούμε ότι είναι κάτι συμφέρον που αξίζει να αλλάξουμε τις κάρτες γραφικών για το streaming.

 

Από εκεί και πέρα, εμείς ψηφίζουμε με τα λεφτά μας και οι εταιρείες ακολουθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι φυσικο να υπαρχει σε ιδιο πανω κατω hardware(xbox360 και ps3)τοσο μεγαλη διαφορα. Ειναι καθαρα θεμα development.

 

Tο Dmc που αναφερεις,ειχε και αλλα κουσουρια εκτως απο τα κλειδωμενα frames οπως οτι δεν ειχε lock on,και σε γενικες γραμμες και εκει ειχε πεσει προχειροδουλεια και φανηκε αυτο οταν κυκλοφορησαν μετα το remastered ετσι οπως το πλασαραν.


Η πιο χρυση κουβεντα που ισχυει για τους καταναλωτες(και αρα και στο gaming)ειναι μια που λεει και ο Malthador εν μερη παραπανω.

 

Vote with your wallet. Αλλα αν του εκοβε του κοσμου στο gaming,δεν θα γινοταν αυτος ο κακος χαμος με το No Mans Sky.

Και αλλο ενα ωραιο παλι πανω σε αυτο ειναι το αλλο γνωστο

Fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me

 

Τα ιδια και στο Mafia 3.Βγηκε ανακοινωση πριν κυκλοφορησει το παιχνιδι για κλειδωμενα 30fps στο launch στο Pc. Και αντι να αρχισει να προβληματιζεται ο κοσμος με αυτο και να ακυρωνουν τις προπαραγγελιες(αφου ειχε προηγηθει και το σκανδαλο του No Mans Sky),ετρεξαν ολοι και το πηραν και αυτο και μετα παλι κλαμα και κραξιμο.

 

Αυτη ειναι η pc(αλλα και στις κονσολες τα ιδια χαλια σε αλλους τομεις)gaming κοινοτητα.

 

Και η πλακα ειναι οτι ακομα και μας στην Ελλαδα που εχουμε φαει με το κουταλι τις υποσχεσεις με τους πολιτικους,ακομα και σε μας πουλησε τον μηνα που κυκλοφορησε το No Mans Sky

https://www.enternity.gr/Article/Games/Gfk-Hellas/GfK-Hellas-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-games-%CE%91%CF%8D%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-2016/39110.html

 

Και μιας και μιλαμε για πωλησεις στην Ελλαδα,να που και το Battlefield 1 κουτατο για pc χωθηκε τον Οκτωβριο στην πρωτη δεκαδα ισα ισα

https://www.enternity.gr/Article/Games/Gfk-Hellas/GfK-Hellas-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-games-%CE%9F%CE%BA%CF%84%CF%8E%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82-2016/40014.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μαφια τελικά πούλησε σοβαρά νούμερα; έχω την εντύπωση ότι πήγε άπατο 

16 στο Ps4 για το 2016

http://www.vgchartz.com/yearly/2016/Global/

Pc μια εικονα

http://steamspy.com/app/360430

θα το πληρώσουν την επόμενη φορά όμως όπως έγινε με το watch dogs 2 (μη μου πείτε ότι και αυτό πούλησε γιατί θα πηδηχτώ από το παράθυρο) 

Βασικα για τι WD2 δεν εχω διαβασει/ακουσει πολλα παραπονα για να πω την αληθεια αν και δεν το εχω παιξει ακομα το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμφέρον της τσέπης μου και η ευκολία χρήσης δηλαδή; Για το δεύτερο το συζητάμε (αν και είπαμε, pc gaming είναι να μπορώ να κρίνω εγώ τις ανάγκες μου και να ρυθμίζω ανάλογα το κάθε game, οτιδήποτε άλλο δεν είναι pc gaming).

 

Για το πρώτο, άφησέ με να έχω τις αμφιβολίες μου, τουλάχιστον για την ώρα. Αυτή τη στιγμή έχω την 970 μου 2 χρόνια και προβλέπω να με βγάζει χαλαρά για άλλο ένα χρόνο. Την είχα αγοράσει γύρω στα 280 ευρώ. Οπότε όταν οι υπηρεσίες φτάσουν να κοστίζουν γύρω στα 80-90 ευρώ το χρόνο θα μπορούμε να πούμε ότι είναι κάτι συμφέρον που αξίζει να αλλάξουμε τις κάρτες γραφικών για το streaming.

 

Από εκεί και πέρα, εμείς ψηφίζουμε με τα λεφτά μας και οι εταιρείες ακολουθούν.

Δε θα έλεγα ότι τη βάρκα του pc gaming την πήγαμε με κουπί στην ψηφιακή εποχή.Μάλλον μας έφερε το ρεύμα του Ποσειδώνα.Αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα οπτικής του καθενός.Υποψιάζομαι πως δεν το δέχεσαι, αλλά τέλος πάντων.

Πάντως πιστεύω ότι πιο εύκολα και ίσως πιο γρήγορα θα δούμε σοβαρό cloud gaming στις κονσόλες παρά στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό cloud gaming δεν θα δεις σύντομα και με σωστές τιμές και καλύτερα βασικά γιατί και αυτό έχει σαν απώτερο σκοπό την κατάργηση της ιδιοκτησίας HW.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι σε σταμάτησε από το να παίζεις retail games και σε πήγε υποχρεωτικά σε digital only.

Οταν εχω καραγκιοζηδες οπως η Konami και η Bethesda(MGS V και Fallout4)που βγαζουν κουτατες εκδοσεις και δεν εχουν καν μεσα ολο το παιχνιδι,ή οταν οι κουτατες εκδοσεις δεν εχουν καν manual μεσα,τοτε με συγχωρεις αλλα digital και αγιος ο Θεος.

Το εχω ξαναπει και πιο παλια.Βγαλτε κουτατες εκδοσεις που εκτως του καλου παιχνιδιου να υπαρχει και ωραιο φυσικο περιεχομενο(Witcher 3,GTA V)να δεις αν θα προτιμησει ο κοσμος την κουτατη εκδοση απο την ψηφιακη.

 

Πιο κλασσικο ακομα παραδειγμα σε αυτο ειναι τα παιχνιδια της Blizzard που αρκετος κοσμος προτιμαει τις κουτατες εκδοσεις(μεταξυ αυτων και εγω)λογω του ομορφου σχεδιαστικου κουτιου.

 

Στο θεμα digital αγορων γιατι ειμαστε σε πιο ωριμο σταδιο και μεχρι και την προηγουμενη γενια οι διαφορες ηταν χαοτικες(ακομα και στα μεσα αποθηκευσης και τις τιμες).Επισης μην ξεχναμε το μεγαλο ατου του Pc gaming που ειναι το Backwards compatible που δεν εχουν οι κονσολες.

Θελω να παιξω το Warcraft 3 του 2002 σε pc μπορω να το παιξω.Στις κονσολες παλι πρεπει να εχω ολη την συλλογη κονσολας και παιχνιδιου για να το κανω αυτο.Γιαυτο και οι εταιρειες κονομανε τσαμπα φραγκα απο τα Remastered στις κονσολες.

 

Αλλα καραγκιοζιλικια στις κονσολες ειναι και η μη υποστηριξη hardware προηγουμενης γενιας. Eχεις xbox360 controller και θες να το χρησιμοποιησεις στο XboxOne?Λυπαμαι ατυχησες δεν υποστηριζεται.

 

Υπαρχει βεβαια λυση μεσω ενος usb dongle αλλα και αυτο κοστιζει ακριβοτερα απο το να αγορασεις νεο controller.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...