Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απορροφήθηκα, με απορρόφησε μου ακούγεται το πιο σωστό, επίσης πολλές gaming/tech λέξεις δεν μπορούν να μεταφραστούν μονολεκτικά στα Ελληνικά.

 

 

 

Βρε μπορούν απο άριστους χειριστές της γλώσσας, εμεις δεν ξέρουμε τοσο καλά ελληνικά, βασικά αρκετοι σε φορουμ, κυριως νεαρής ηλικιάς, δεν μιλάνε καν ελληνικά, αλλά κάτι σαν ελληνοαγγλικά ή σπαστά ελληνικά, λένε κατι στα ελληνικά και στη μέση πετάνε κάτι αγγλικο. Οτι πιο άσχημο, αντιαισθητικό.

 

Αυτό είπα και 'γω τώρα που το ξαναείδα, έπρεπε να είχε κάτι τέτοια scripted events να δώσουν ένα cinematic feeling. Ειδικά αυτό που πυροβολάει το λάστιχο στο τζιπάκι. Και φυσικά να είχε stealth kill.

 

Προσχεδιασμένες σκηνές ειχε ήδη το Half Life 2 απο το 2004 (βεβαια εδω και κει σποραδικα και οχι ''ολο'' το παιχνιδι οπως το Uncharted), ολο το σκηνικο με την καταδιωξη στο νερο οπου σε κυνηγάει το ελικοπτερο και πεταγονται μπροστά σου εχθροι, πεφτουν καμινάδες κτλ αυτο το πράμα ειναι. Επισης λέτε για το Crysis, αλλα και το Half Life 2 τρια χρονια πριν έριξε σαγόνια, το θυμάμαι σαν χθες, εγώ τοτες παιζοντας σε ps2 ή xbox έπαθα πλάκα μολις το δα να τρέχει στο pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Καταλαβαίνω τι είναι το immersion και είναι ένας όρος που χρησιμοποιώ και εγώ αρκετά, αλλά κάνω μια εργασιούλα σε σχέση με το gaming και δυσκολευόμουν να βρω μια πιο "επίσημη" απόδοσή του στα ελληνικά. Αν και εν τέλη μάλλον είναι δύσκολο να το αποδώσεις στα ελληνικά με μία λέξη χωρίς να χάσεις μέρος του νοήματος. 

 

 

Ενσωμάτωση; (εμβύθιση, απορρόφηση)

 

 

Μια άλλη λέξη που μου αρέσει είναι "ταύτιση", αλλά και το "ενσωμάτωση" είναι σωστό.

 

 

Βιωματικότητα.

 

Δεν είναι άσχημη ιδέα, αλλά η βιωματικότητα είναι λέξη που χρησιμοποιείται και με άλλο νόημα. Δηλαδή το να έρχεσαι σε επαφή πρακτικά, βιωματικά με κάτι, π.χ. βιωματικότητα στην εκπαίδευση, σε αντίθεση με την θεωρητική ενασχόληση. Δηλώνει βίωμα, αλλά όχι απαραίτητα έντονο βίωμα στο οποίο "βυθίζεσαι".

 

Κυριολεκτικά το immersion σημαίνει «εμβύθιση».

Κι εμένα μου ακούγεται «κάπως» αλλά μάλλον η πιο σωστή λέξη είναι αυτή.

 

Όντως κι εμένα αυτή η λέξη μου φαίνεται ότι ταιριάζει περισσότερο. Καλή ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως κι εμένα αυτή η λέξη μου φαίνεται ότι ταιριάζει περισσότερο. Καλή ιδέα!

 

Αν επιλέξεις αυτή την έκφραση, ο σωστός τύπος είναι "εμβάθυνση" . Η αυστηρά κυριολεκτική σημασία του immersion είναι "εμβάπτιση" (όπως στα υγρά, πχ μούλιασμα) και είναι συγγενής με το submersion, που σημαίνει "βύθιση" ή πιο σωστά "κατάδυση" όπως τα υποβρύχια πχ. Η σημασία που του αποδίδουμε στο gaming είναι, προφανώς, ελαφρά διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιλέξεις αυτή την έκφραση, ο σωστός τύπος είναι "εμβάθυνση" .

 

Επειδή ψιλοξεφεύγουμε, σε spoiler

 

 

 

Εμβαθύνω δεν έχει σχέση ούτε με το immersion ούτε με αυτό που προσπαθούμε να περιγράψουμε.

Εμβαθύνω σημαίνει μελετώ σε βάθος (εμβαθύνω στις πολεμικές τέχνες π.χ.).

Εμβυθίζω σημαίνει βυθίζω μέσα σε κάτι, εμβαπτίζω.

 

Δεν ξέρω αν το «εμβύθιση» είναι ο σωστός όρος (πιστεύω πως είναι), σίγουρα όμως το «εμβάθυνση» είναι λάθος απόδοση του immersion.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέρασαμε και τα video games επαναλαμβάνονται στον πυρήνα του "παιχνιδιού"

 

Αν θέλουμε σοβαρά να δούμε εξελίξεις τότε νομίζω ότι το vr θα είναι το επόμενο μπαμ αλλά όχι της γενιάς μας -είμαι 39-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, αν και pc gamer (ποτε δεν ειχα κονσολα οχι γιατι ειμαι εναντια κτλ, απλα δεν ετυχε) θελω να σας πω οτι ειχα μια απιστευτη εμπειρια με το ps4 που μου δανεισε φιλος. Το παιχνιδι που επαιξα ειναι το Uncharted 4, με το απλο ps4, σε 4Κ HDR TV και μου "κρεμασαν" τα σαγονια! Πραγματικα αυτο το παιχνιδι αν εξαιρέσουμε τα 30fps με εστειλε αδιάβαστο στον οπτικο τομέα και με εκανε να αναρρωτηθώ αν αξιζουν οι τρακοσάρες σε vga που σκάω.. Επίσης με μια λειτουργεία της τηλεορασης αν θυμαμαι καλα True Motion λεγεται, κατάφερα και το εκανα να φαινεται σαν 60fps, ετσι εγινε περισσοτερο ωραια εμπειρια χωρις το input lag εξαιτιας της να ειναι προβλημα και χωρις να βγαλω τα ματια μου..

 

Εννοειται οτι δεν ανακαλυψα τον τροχο, απλα εαν σας δωθει η ευκαιρια και ειδικα με τις σημερινες HDR τηλεορασεις, δοκιμαστε το. Εμενα το πισι μου κραταει μουτρα εχω να το πιασω τρεις μερες :devil:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά γίνονται όταν ξεζουμίζεις το HW, στο PC δεν κάθεται κανένας να το κάνει αυτό πλέον. Το τελευταίο παιχνίδι στο PC που push-αρε τα visuals σε άλλο επίπεδο, ήταν το Crysis 1 το 2007. Από 'κει και έπειτα, γεμίσαμε console ports της πλάκας. Στο PC πλέον σκας λεφτά για GPU για να έχεις μεγάλες αναλύσεις με μπόλικο frame-rate, όχι για να δεις τα σούπερ-ντούπερ next-gen graphic features, αφού είναι console ports τα παιχνίδια και οι εταιρείες θέλουν να υπάρχει console parity(Δηλαδή το PC να μην έχει μεγάλη διαφορά με την κονσόλα οπτικά). Τώρα next-gen κατάσταση στο PC θα δούμε όταν και αν βγει ποτέ το Star Citizen. Παρ' όλα αυτά μιας και είπες για 4Κ TV, μπορείς να δοκιμάσεις το Gears of War 4 σε 4Κ με το PC σου(Εάν το έχεις), έχει το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα που έχω δει ως τώρα σε παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά γίνονται όταν ξεζουμίζεις το HW, στο PC δεν κάθεται κανένας να το κάνει αυτό πλέον. Το τελευταίο παιχνίδι στο PC που push-αρε τα visuals σε άλλο επίπεδο, ήταν το Crysis 1 το 2007. Από 'κει και έπειτα, γεμίσαμε console ports της πλάκας. Στο PC πλέον σκας λεφτά για GPU για να έχεις μεγάλες αναλύσεις με μπόλικο frame-rate, όχι για να δεις τα σούπερ-ντούπερ next-gen graphics features, αφού είναι console ports τα παιχνίδια και οι εταιρείες θέλουν να υπάρχει console parity(Δηλαδή το PC να μην έχει μεγάλη διαφορά με την κονσόλα οπτικά). Τώρα next-gen κατάσταση στο PC θα δούμε όταν και αν βγει ποτέ το Star Citizen. Παρ' όλα αυτά μιας και είπες για 4Κ TV, μπορείς να δοκιμάσεις το Gears of War 4 σε 4Κ με το PC σου(Εάν το έχεις), έχει το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα που έχω δει ως τώρα σε παιχνίδι.

 

Δυστυχως δεν το εχω.. 

 

HDR παιχνιδια που δοκίμασα ειναι σε pc το Shadow Warrior 2 και στο ps4 τα The Last of Us και Uncharted 4, με το τελευταιο να με στέλνει αδιάβαστο.. Επίσης δεν ξερω τί του έκαναν, μάλλον πολύ anti-aliasing να υποθεσω γιατί δεν εβλεπα καθόλου juggies στην εικονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Documentary από NoClip για την ανάπτυξη του DOOM (του τελευταίου, αλλά με αναφορές στους παλιούς τίτλους (και στο cancelled DOOM 4) και την πορεία τους) . Είναι 3 μέρη των ~30 λεπτών.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να υποβαθμιζω το Uncharted 4(ή και το Theorder και παει λεγοντας),το θεμα ειναι και τι παιχνιδια εχει παιξει καποιος και σε τι αναλυση/οθονη οπως αναφερθηκε σωστα παραπανω.

 

Συνδεσε σε καλη 4κ τηλεοραση(ή Monitor)και παιξε Rise of the tomb raider με ολα στο τερμα,Gears of War 4,Doom,Forza Horizon 3 και μετα τα ξαναλεμε αν θα πεσουν σαγονια κατω τοσο ευκολα.

 

Δεν λεω φυσικα οτι το Uncharted(οπως και το TheOrder ή το Driveclub)δεν ειναι πανεμορφο παιχνιδιο αλλα κακα τα ψεματα οταν οι περισσοτεροι παιζουν σε απλα 1080p monitor ε λογικο ειναι να τους φανει τετοια χαωδης διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...