Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φανταζομαι βεβαια οτι δεν υπενισεσαι οτι φταιει η πειρατεια...διοτι τα στοιχεια αυτα ειναι και για ps xbox  και οι σοβαρες πωλησεις εκει γινονται...απλα σκεψου οτι αυτα ειναι retail απο τι καταλαβα...οποτε το 80% που ασχολειται με το pc gaming (μην πω παραπανω και φανω υπερβολικος) αγοραζει απο κλειδαδικα/Stream εγω περισυ ολο τον χρονο ας πουμε αγορασα 16 παιχνιδια αν θυμαμαι σωστα εκ των οποιων μονο 3 ηταν κουτατα...Gta v,division,battlefront...οποτε λενε τα στατιστικα αυτος παιζει fifa (ας πουμε...τυχαιο παραδειγμα)

 

Για αυτο ας μην κοιταμε τα στατιστικα αυτα...και ας δουμε εδω στο φορουμ με τι παιχνιδια ασχολειται ο κοσμος...ειναι σοβαροτερο δειγμα για στατιστικα!Υπαρχουν ολες οι ηλικιες ολοι οι μισθοι απο σχολειο μεχρι μεγαλους ανθρωπους με δουλειες...Και απο τι βλεπω δεν εχουν πρωτιες ουτε τα fifa/pro ουτε το lol και το cs...

Ο σκοπος του παραπανω δεν ηταν για να αναφερω ποια κονσολα πουλαει περισσοτερο αλλα για να δειξω τι παιχνιδια γενικα πωλουνται στις υπολοιπες χωρες εκτως Ελλαδας,επειδη παραπανω στον συμφορουμιτη του κακο φανηκε που ειπα οτι η Ελλαδα ειναι κυριως pro,fifa,nba και GTA(και καμια moba).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι συζητάμε τώρα ρε παιδιά, πέρα από τα στατιστικά δείτε το περιβάλλον σας, τους φίλους σας.

Στην Ελλάδα Gaming = FIFA, PRO, LOL, WOW και Hearthstone.

Τα 3 τελευταία είναι και ο λόγος που πολλές φορές επικρατεί η άποψη gamer = no lifer.

 

Εδώ πολλοί δεν αναγνωρίζουν καν μεγάλους ΑΑΑ τίτλους, με εξαίρεση ένα GTA V άντε και το τελευταίο Batman επειδή είχε διαφημιστικές αφίσες στο δρόμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα των ελλήνων.... τι διαφορά έχει ο αυστριακός δηλαδή; Παίζει μόνο Turing Test και Talos Principle, ενώ ο έλληνας φτάνει μέχρι το Rayman; Επειδή παρακολουθώ λίγο εδώ το φόρουμ, λίγο στο ίντερνετ, λίγο στο φβ, τα ίδια trends βλέπω παντού.

 

Πείτε μου να ξέρω, να ξέρω τι χάνω που ως έλληνας παίζω αυτά τα τιποτένια παιχνίδια και χάνω τον πλούτο που βρίσκεται στα εξωτερικά που παίζει η μάζα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα. Απλά ο χρόνια καταπιεσμένος - Έλληνας κυρίως - Gamer δεν είναι ευχαριστημένος που η μάζα πλέον ασχολείται με το hobby του.

 

Δεν του αρέσει που την μάζα την ενδιαφέρουν 3-4 παιχνίδια γιατί με αυτά την βρίσκει.

 

Επίσης πρέπει να γκρινιάξει.

 

Ας δούμε το top10 της Γερμανίας το 2014

 

01 PS4 FIFA 2015 (ELECTRONIC ARTS) >500k

02 PS3 FIFA 2015 (ELECTRONIC ARTS)

03 PS4 GRAND THEFT AUTO V (TAKE-TWO INTERACTIVE)

04 PS4 CALL OF DUTY: ADVANCED WARFARE (ACTIVISION BLIZZARD)

05 PC DIABLO 3: REAPER OF SOULS (ACTIVISION BLIZZARD)

06 3DS TOMODACHI LIFE (NINTENDO)

07 PS4 ASSASSIN'S CREED: UNITY (UBISOFT)

08 PS3 MINECRAFT (SONY COMPUTER ENTERTAINMENT)

09 PS4 WATCH DOGS (UBISOFT) >200k

10 PC THE SIMS 4 (ELECTRONIC ARTS)

 

 

Μιλάμε απίστευτα ψαγμένοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα των ελλήνων.... τι διαφορά έχει ο αυστριακός δηλαδή; Παίζει μόνο Turing Test και Talos Principle, ενώ ο έλληνας φτάνει μέχρι το Rayman; Επειδή παρακολουθώ λίγο εδώ το φόρουμ, λίγο στο ίντερνετ, λίγο στο φβ, τα ίδια trends βλέπω παντού.

 

Πείτε μου να ξέρω, να ξέρω τι χάνω που ως έλληνας παίζω αυτά τα τιποτένια παιχνίδια και χάνω τον πλούτο που βρίσκεται στα εξωτερικά που παίζει η μάζα.....

Ψαξε να δεις πωλησεις video games καθε μηνα στην χωρα μας τι παιχνιδια παιζουν καθε φορα και δες στο απο πανω γενικα στην Ευρωπη τι παιχνιδια πωλουνται. Επισης ακομα και να τα αγνοησουμε αυτα,εγω και σε μεγαλες αλυσιδες οποτε παιρναω απο εκει παντα το ενδιαφερον ειναι κυριως στις κονσολες και ολως τυχαιως παντα τα ιδια παιχνιδια βλεπω ο κοσμος να κοιταζει εκτως αν κατι εχει πολυδιαφημιστει και του ριχνει μια ματια(πχ Wow,overwatch κλπ).

Τον Μαιο πχ κυκλοφορησε το Doom.Δες που ειναι στην 10αδα ειτε για pc ειτε για κονσολες.http://www.gameworld.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=24996:top-10-poliseis-ton-games-stin-ellada-maios-2016&catid=193:2014-05-19-05-52-02/

 

Στην αντιπερα μερια το Overwatch αν και pc game ειναι μεσα στην 10αδα αλλα ολως τυχαιως η εκδοση για Pc και οχι για κονσολες.

 

Τον Αυγουστο κυκλοφορησε το Deus Ex,αλλο πολυ γνωστο και αξιολογο παιχνιδι.Τι περιεργο ουτε αυτο δεν ειναι μεσα στην 10αδα(αλλα ειναι το Warcraft που κυκλοφορησε 30του μηνα.....)

http://www.gameworld.gr/component/content/article/193-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/2014-05-19-05-52-02/25703-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-games-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B1%CF%8D%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-2016#fieldsTab

Τα Pro και Fifa ειναι λογικο και αναμενομενο σε χωρες οπως Γερμανια,Ιταλια,Ισπανια,Γαλλια και φυσικα Αγγλια να πουλανε καλα λογω και του οτι εχουν και οι ιδιες πολυ γνωστα πρωταθληματα.Παρολα αυτα δεν θα δεις μια ζωη στην 10 να ειναι γεματη με τα ιδια παιχνιδια καθε μηνα.

 

Οσο για τα Online παιχνιδια λογικο ειναι να ενδιαφερουν περισσοτερο τον κοσμο γιατι ετσι αλλωστε κανει και αποσβεση τα 50-60ευρω που εδωσε για ενα παιχνιδι,αφου αφιερωνει παρα πολλες ωρες στο online. Σε single player παιχνιδια,αν δεν ειναι Rpg(turn based,action rpg κλπ)το single player εχει κατω απο 20ευρω,ειδικα σε fps παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το Deus ex και το doom πουλησαν ελαχιστα στην Ελλαδα ανεξαρτητου πλατφρομας. Αυτο ειναι το συμπερασμα που βγαζουμε απο αυτες τις λιστες των παιχνιδιων με τις περισσοτερεες πωλησεις . Παντα ετσι ηταν στην Ελλαδα. Σε συγκριση με τις αλλες χωρες ολα τα παιχνιδια εδω πουλανε πολυ λιγοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα παιχνιδια στο pc πουλανε λιγοτερο.Τυχαιο πως παντα στις λιστες με τις πωλησεις τα GTA ειναι παντα για κονσολες και οχι για Pc?

 

Γιατι στο Pc τα GTA μπορεις να τα παιξεις και ''δωρεαν'' ενω το Overwatch Που ειναι στην 10αδα 2μηνες(Μαιο και Ιουνιο)η Pc εκδοση ειναι μονο online οπως και το Warcraft :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc οι περισσοτερες πωλησεις πλεον ειναι ψηφιακες κυριως απο steam και οχι κουτατα. Γι αυτο υπαρχει το Steam Spy ετσι ωστε σνα παστα στιγμη μπορουμε να δουμε τις πωλησεις καθε παιχνιδιου παγκοσμιως στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore, δεν βλέπω καμία λογική σε αυτό που λες, και ούτε έχεις δώσει κανένα σοβαρό επιχείρημα. Βασικά είπες μια ατάκα "στην ελλάδα είμαστε ένα τίποτα και όλοι οι άλλοι είναι τέλειοι", και δεν βρίσκεις τελικά που να το στηρίξεις.Αλήθεια, αν όντως ήταν διαφορετικά τα πράγματα, θα ήμουν έτοιμος να δεχτώ κάτι, αλλά δεν βλέπω κάτι.

 

Όσον αφορά τον αθλητισμό, μπορεί η ελλάδα να μην έχει πρωτοκλασάτο πρωτάθλημα, αλλά είμαστε αθλητική χώρα. Όπου πας σε πλατείες, γήπεδα, κτλ, θα δεις κόσμο να παίζει μπάλα και μπάσκετ. Το ίδιο και σε ευρωπαϊκά και παγκόσμια τουρνουά, η ελλάδα ιστορικά και μέχρι και σήμερα, κατέχει καλή θέση, και το πιο σημαντικό, έχουμε ΠΟΛΛΟΥΣ φίλαθλους. Δεν χρειάζεται να έχουμε το Νο1 πρωτάθλημα για να αγοράζουμε Fifa και NBA. Απλά αγαπάμε αθλητισμό, όπως όλος ο δυτικός πολιτισμός, και μας αρέσει να μαζευόμαστε σπίτι με φίλους να παίζουμε αθλητικά και ραλλάκια... παρά co-op Portal.

Και στην τελική, δεν χρειάζεται να πας πολύ μακριά για να δεις τι παίζουν οι έλληνες. Κάνε ένα γρήγορο σκρολ εδώ, και θα καταλάβεις. Και πήγαινε στο αντίστοιχο forum εξωτερικού, να μου δείξεις που τα μόνα παιχνίδια που συζητάνε είναι το Talos Principle ... κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο αγαπητε στην Ελλαδα αγοραζουν και παιζουν τα παντα,εμεις τα βγαζουμε αυτα απο το μυαλο μας για να κραξουμε τους Ελληνες.

Επισης ναι το οτι μας αρεσει η μπαλα και το μπασκετ ειναι γεγονος και δεν ειπε κανεις το αντιθετο.Το θεμα ειναι να μην βλεπεις ομως να μιλανε μονο για αυτα λες και δεν υπαρχουν αλλα παιχνιδια. Αυτο το GTA V πια 3χρονων παιχνιδι και συνεχιζει να ειναι μεσα στο top 10πωλησεων σχεδον καθε μηνα.Ελεος δηλαδη.

 

Επισης τι ακριβως πρεπει να μου δειξει το link που εβαλες?Το γνωριζεις οτι στα θεματα συμμετεχουν ατομα που δεν αγοραζουν τα περισσοτερα παιχνιδια απο αυτα που σχολιαζουν?Το εγραψε και ο Psycho πιο πισω αλλα απο οτι φενεται τσαμπα γραφουμε 2 πραγματα παραπανω και κακως ασχολουμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα CS GO, LOL, Dota 2, WOW οπως βεβαιως και αλλα, που παιζει πολυς κοσμος στην Ελλάδα δεν ειναι τιποτα τυχαια παιχνιδακια oπως θελουν να πιστεύουν διαφοροι, ειναι παγκοσμιως ισως τα δημοφιλιστερα games στο pc και οχι μόνο, με  δεκάδες εκατομμύρια παιχτες απο πισω καθως και με διοργανώσεις που συγκεντρώνουν παρα πολύ κοσμο και χορηγίες, οποτε καθολου περιεργο να ειναι τα πιο δημοφιλη και στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που εχω προσεξει στα 22 χρονια που ειμαι gamer απο το 1994 ειναι πως οι περισσοτεροι εδω στην Ελλαδα δεν ασχολουνται καθολου με παιχνιδια.  Ελαχιστοι ειναι οι gamers εδω. Απο τους 10 φιλους που εχω ολοι τους κοντα στα 30 οπως εγω  οι 7 δεν εχουν ασχοληθει ποτε τους να κατσουν να παιξουν εστω ενα παιχνιδι ειτε σε pc ειτε σε κονσολα. Και δεν εχουν ιδεα απο πιαχνιδια γενικα. Οι αλλοι 3 ειναι pc gamers που παιζουν μονο AAA παιχνιδια οπως εμεις . Ο ενας παιζει και λιφο ffia.  Καλα για κοριτσια δεν το συζηταμε καν εκει ειναι ζητημα αν το εστω το 1% των γυναικων μεχρι 30 χρονων εχει παιξει εστω και ενα παιχνιδι. Προσωπικα μονο μια εχω γνωρισει ολα αυτα τα χρονια που ειμαι gamer και αυτη επειδη ο αδελφος της ειναι gamer και ετσι εμαθε απο αυτον να παιζει. Και κανα δυο αλλες που δεν τιε ξερω προσωπικα αλλα μιλησα μαζι τους σε sites γνωριμιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωριστε και μαζεμενες οι πωλησεις,οποιος θελει και τον ενδιαφερει ας δει και τους προηγουμενους μηνες αλλα και περυσι τι παιχνιδια πουλαγανε περισσοτερο(κοιτατων παιχνιδιων εννοειται,δυστηχως σε ψηφιακα δεν ειναι ευκολο να δεις τι πωλησεις γινονται ανα χωρα)http://www.enternity.gr/ArticleList/Games/Gfk-Hellas/117.html


Πάντως τα CS GO, LOL, Dota 2, WOW οπως βεβαιως και αλλα, που παιζει πολυς κοσμος στην Ελλάδα δεν ειναι τιποτα τυχαια παιχνιδακια oπως θελουν να πιστεύουν διαφοροι, ειναι παγκοσμιως ισως τα δημοφιλιστερα games στο pc και οχι μόνο, με  δεκάδες εκατομμύρια παιχτες απο πισω καθως και με διοργανώσεις που συγκεντρώνουν παρα πολύ κοσμο και χορηγίες, οποτε καθολου περιεργο να ειναι τα πιο δημοφιλη και στην Ελλάδα.

Lol και Dota 2 ειναι δωρεαν(και φυσικα ισως τα παιχνιδια που εχουν κρατησει ακομα ανοικτα τα Internet cafe...)αρα δεν μου κανει εντυπωση.Επισης το CS GO εμπαινε σε προσφορα σε καθε steam sales στα 5ευρω και τρεχει και σε core 2duo αρα ουτε αυτο μου κανει εντυπωση. Για το Wow μονο στις αρχες καθε expansion υπαρχει αυξημενη κινηση.

Θα το δεις αυτο και απο τις πωλησεις του επομενου μηνα σε τι θεση θα ειναι το legion σε σχεση με τις τελευταιες που ηταν πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...