Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Τα Call of Duty ακολουθούν εδώ και χρόνια αυτή τη συγκεκριμένη πολιτική τιμολόγησης. Υποθέτω γιατί ο κόσμος τα αγοράζει παρά την υψηλή τιμή.

 

Πάντως δεν είναι το τυπικό παράδειγμα του τι συμβαίνει στις εκπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα Call of Duty ακολουθούν εδώ και χρόνια αυτή τη συγκεκριμένη πολιτική τιμολόγησης. Υποθέτω γιατί ο κόσμος τα αγοράζει παρά την υψηλή τιμή.

 

Πάντως δεν είναι το τυπικό παράδειγμα του τι συμβαίνει στις εκπτώσεις.

Στις εκδοσεις για κονσολες ισχυει αυτο και εχεις δικιο ,αλλα στις εκδοσεις για pc ισα ισα που καθε χρονο πεφτει κραξιμο για την ποιοτητα των port των παιχνιδιων οπως και για τους server.

Νομίζω οτι το θέμα τον προσφορών στο στεαμ εχει γινει αδιάφορο γιατί οταν πρωτοξεκίνησαν οι προσφορές βοήθησε στο να δημιουργηθεί ένα μεγάλο backlog σε αυτούς που τους ενδιέφερε και συνέχισαν να μην γίνονται μεγάλες προσφορές σε νέους τίτλους(λογικό), σε αυτό προστέθηκε και η άνθηση των κλειδάδικων όπου έχουν ανταγωνιστικές τίμες σε σχέση με τα sale όλο τον χρόνο και δένει το γλυκό. Αυτό που λες με την αλλαγή στις τιμές δεν νομίζω οτι ήταν ευθύνη της valve τουλάχιστον στο τελευταίο σκηνικό με την bethesta γιατί εκεί ανέβηκε η τιμή για να πουλήσει η επανέκδοση. Επίσης κρίνοντας απ την πολιτική τιμολόγησης μάλλον η ευθύνη για τις τιμές πέφτει στον εκάστοτε publisher και οχι στον ατμό.

Σε γενικες γραμμες ισως ετσι να ειναι η ολη κατασταση. Εγω γιαυτο το λογο αλλωστε και δεν πολυ ασχολουμαι με φθηνα bundle παιχνιδιων ή στο αλλο θεμα των giveaways γιατι μαζευονται πολλα παιχνιδια που το πιο πιθανο τα περισσοτερα να μην τα παιξω ποτε. Γιαυτο αλλωστε και η βιβλιοθηκη μου του Steam εχει κατω απο 100παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν θα έχουμε συζήτηση για την πειρατεία και πόσο επηρεάζει τις πωλήσεις, ή οτιδήποτε σχετικό με πειρατεία σε αυτό το νήμα. 

 

Μετά από αυτό, τουλάχιστον 3-4 αναφορές έγιναν σε πειρατεία. Ποιο είναι το πρόβλημα; Γινόμαστε εγκληματίες με το να συζητάμε για δεδομένα; Δεν ρωτάω ειρωνικά. Μου φαίνεται πολύ σχετικό και αναγκαίο, σε θέμα PC Gaming, να μην συζητήσεις για την πειρατεία, όταν οι μισοί αν όχι και περισσότεροι άνθρωποι που ασχολούνται με το gaming, είναι "μπλεγμένοι" με την πειρατεία.

 

 

Price drop σε επιπεδα Witcher 2 απο steam sales δεν εχουμε δει ακομα.Κατσε να βγει το Witcher 3 σε τιποτα steam sales στα 5-10ευρω να δεις και εκει ποσες πωλησεις ακομα θα κανει.

 

Επισης ακομα και στην Ελλαδα του pro και Fifa(και γενικα του playstation)παλι καλα που εχουμε και την Blizzard να μας θυμιζει οτι υπαρχει η κατηγορια του pc http://www.gameslife.gr/top-10-pwlhseis-aygoustos-84997

Η Ελλάδα του pro και Fifa; Δηλαδή; Στο εξωτερικό είναι διαφωτιζμένοι και παίζουν μόνο πολύπλοκα adventure και παιχνίδια γρίφων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετά από αυτό, τουλάχιστον 3-4 αναφορές έγιναν σε πειρατεία. Ποιο είναι το πρόβλημα; Γινόμαστε εγκληματίες με το να συζητάμε για δεδομένα; Δεν ρωτάω ειρωνικά. Μου φαίνεται πολύ σχετικό και αναγκαίο, σε θέμα PC Gaming, να μην συζητήσεις για την πειρατεία, όταν οι μισοί αν όχι και περισσότεροι άνθρωποι που ασχολούνται με το gaming, είναι "μπλεγμένοι" με την πειρατεία.

To "εγκληματίες" είναι βαρύ και υπερβολικό. 

 

Το εν λόγω μήνυμα είναι σύσταση και, κατά την κρίση αυτού του συντονιστή τουλάχιστον, οι αναφορές που ακολούθησαν δεν εστίαζαν στην πειρατεία και δεν εκτροχίασαν το νήμα.

 

Η σύσταση γίνεται (περιοδικά) γιατί το thread -που είναι γενικού σκοπού για το PC Gaming- μπορεί να ξεφύγει στην συζήτηση περί πειρατείας -όπως επίσης και στη συζήτηση PC vs Consoles- που αποδεδειγμένα οδηγούν σε τσακωμούς. Και οι δύο συζητήσεις επίσης έχουν γίνει σε εξαντλητικό βαθμό σε δικά τους thread που τελικά κλειδώθηκαν (λόγω flame baiting, trolling, τσακωμών και γιατί εξάντλησαν το θέμα).

 

Και συνεπώς πλέον αποθαρρύνονται ως γενική πολιτική.

 

Και με αυτό υπόψιν, υπενθυμίζω επίσης ότι οποιαδήποτε απορία έχετε για τον συντονισμό, την εκφράζετε με pm σε αρμόδιο συντονιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαφωνώ κάθετα με τις απόλυτες απόψεις. Δεν υπάρχει για μένα κάτι τέτοιο. Πάντα υπάρχει και κάτι άλλο στην μέση.

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος και μιλάω για τον εαυτό μου, εγώ δεν έχω την συμμετοχή που είχα παλιότερα στο site και συγκεκριμένα στα νήματα των games, όχι γιατί τελείωσε η πειρατεία or sth, απλά και μόνο γιατί δεν υπάρχει χρόνος για πολλά πολλά. Χρήματα υπάρχουν να πάρω όσα games γουστάρω, δεν είναι εκεί το θέμα μου. Αν τα αγοράσω απλώς θα πιάσουν θέση στο ράφι και δεν θα παιχτούν σύντομα. Και είναι λίγο κάπως αυτό. Δεν είναι σκοπός του σχόλιου μου να δικαιολογηθώ ούτε φυσικά χρωστάω δικαιολογία/απολογία σε κανέναν.

 

 Όταν σκας την 60/70αρα, είσαι στην φάση να παίξεις κάτι καινούριο κατευθείαν. Αν είναι να το παίξεις μετά από έναν χρόνο, ε περίμενε να το πάρεις στα 20 ευρώ. Υπάρχουν και τα κλειδάδικα, οπότε τα ποσά που ανέφερα ίσως και να είναι παραφουσκωμένα. Αυτά περισσότερο παίζουν στις κονσόλες και όχι στο pc που κατά βάση είναι φτηνότερα τα games.

 

Τα νήματα θα συμφωνήσω με ένα παραπάνω σχόλιο τα ''κάνουμε'' εμείς ουσιαστικά. Όταν ένα game το περιμένουμε πολλοί, γίνεται πανικός στο topic που το αφορά. Τώρα σε κάτι άλλα games που περιμένατε μεγάλη συμμετοχή, δεν συμβαίνει, όχι γιατί δεν μπορούν απαραίτητα να παίξουν από τον θείο το game, υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην τους ενδιαφέρει καν το game. Το αποκλείουμε δηλαδή τελείως αυτόν τον παράγοντα;

 

Υπάρχουν νήματα πχ για games που έχουν μπει μόνο στο section για Pc ενώ πχ στην κονσόλα απασχολεί περισσότερο κόσμο, τουλάχιστον εδώ στο insomnia. Παράδειγμα το Division. Δεν έχει δικό του topic για κονσόλες ενώ έπαιζαν αρκετοί και παίζουν ακόμα κάποιοι, και τα λένε ή δεν τα λένε στο topic του Division για Pc. 

 

ΥΓ. Για να τα λέμε και όπως είναι, υπάρχουν μέλη που απλά γράφουν για να ενημερώσουν/πληροφορήσουν, υπάρχουν οι άλλοι που παραπληροφορούν μέσα στην σιγουριά της άποψης τους, υπάρχουν trolls ή troll (ξέρετε), υπάρχουν και αυτοί(που είναι και ο καρκίνος imo για κάθε topic) που απλά γράφουν μόνο και μόνο για να γράψουν.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα του pro και Fifa; Δηλαδή; Στο εξωτερικό είναι διαφωτιζμένοι και παίζουν μόνο πολύπλοκα adventure και παιχνίδια γρίφων;

Δες πωλησεις video game σε Ελλαδα και δες και τις αντιστοιχες σε εξωτερικο και θα καταλαβεις(μιλαω παντα σε κουτατα παιχνιδια).

http://www.gameslife.gr/greece-videogames-sales-january-2016

http://www.gameslife.gr/top-10-pwlhseis-aygoustos-84997

http://www.gameslife.gr/top-10-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%AC%CE%B9%CE%BF%CF%82-27220

 

Βεβαια εννοειται οτι δεν υπολογιζονται οι πωλησεις ψηφιακων παιχνιδιων(ή των τσαμπε) στο pc αλλα μην κοροιδευομαστε η κατασταση στην Ελλαδα ειναι γνωστη εδω και χρονια. Ευτυχως που βλεπουμε μια στο τοσο κανενα παιχνιδι της blizzard στις πωλησεις και θυμομαστε οτι υπαρχει και το Pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες πωλησεις video game σε Ελλαδα και δες και τις αντιστοιχες σε εξωτερικο και θα καταλαβεις(μιλαω παντα σε κουτατα παιχνιδια).

http://www.gameslife.gr/greece-videogames-sales-january-2016

http://www.gameslife.gr/top-10-pwlhseis-aygoustos-84997

http://www.gameslife.gr/top-10-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%AC%CE%B9%CE%BF%CF%82-27220

 

Βεβαια εννοειται οτι δεν υπολογιζονται οι πωλησεις ψηφιακων παιχνιδιων(ή των τσαμπε) στο pc αλλα μην κοροιδευομαστε η κατασταση στην Ελλαδα ειναι γνωστη εδω και χρονια. Ευτυχως που βλεπουμε μια στο τοσο κανενα παιχνιδι της blizzard στις πωλησεις και θυμομαστε οτι υπαρχει και το Pc.

https://www.amazon.co.uk/Best-Sellers-PC-Video-Games/zgbs/videogames

 

Βλέπω προ, φίφα, και ΑΑ τίτλους. Ότι γίνεται σε όλο τον δυτικό κόσμο γενικά. Εκτός αν όταν έλεγες Ελλάδα, εννοούσες δυτικό κόσμο γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα η πλειοψηφία δεν παίζει ΑΑΑ τίτλους, αλλά Pro, FIFA και LoL. Όποιος πιστεύει το αντίθετο, ζει σε άλλη Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amazon.co.uk/Best-Sellers-PC-Video-Games/zgbs/videogames

 

Βλέπω προ, φίφα, και ΑΑ τίτλους. Ότι γίνεται σε όλο τον δυτικό κόσμο γενικά. Εκτός αν όταν έλεγες Ελλάδα, εννοούσες δυτικό κόσμο γενικότερα.

Ναι τι ακριβως πρεπει να καταλαβει καποιος απο το παραπανω link?Για τα δημοφιλεστερα παιχνιδια αυτη την περιοδο?Επισης εβαλες Αγγλικο amazon δεν μου κανει εντυπωση αν τα fifa και pro στην Αγγλια εχουν αντιστοιχο ενδιαφερον με την Ελλαδα.

 

και στην Αμερικη εχουν πχ τα Madden και NFL αντιστοιχα που πουλανε

 

http://www.vgchartz.com/#graph_menu

Για ριξε μια ματια στο παραπανω για Ευρωπη και για τον Αυγουστο πχ και πες μου αν καθε μηνα(ή εβδομαδες)βλεπεις παντου μονο pro,Fifa,Nba και GTA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι μαλλον και στο εξωτερικο κατι αναλογο γινεται...

Γενικα τα αθλητικα εμενα μου φαινεται λογικο να ειναι τα παιχνιδια με τις πιο πολλες πωλησεις γτ ολοι τα παιρνουν και ολοι τα παιζουν...

Ναι οκ οταν βγηκε το Uncharted 4 αυτο ηταν πρωτο...οταν βγηκε το Deus X αυτο βγηκε πρωτο για καποιες βδομαδες...τον υπολοιπο καιρο ομως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι μαλλον και στο εξωτερικο κατι αναλογο γινεται...

Γενικα τα αθλητικα εμενα μου φαινεται λογικο να ειναι τα παιχνιδια με τις πιο πολλες πωλησεις γτ ολοι τα παιρνουν και ολοι τα παιζουν...

Ναι οκ οταν βγηκε το Uncharted 4 αυτο ηταν πρωτο...οταν βγηκε το Deus X αυτο βγηκε πρωτο για καποιες βδομαδες...τον υπολοιπο καιρο ομως?

Μονο που στην Ελλαδα δεν προκειται ποτε να δεις διαφορετικα παιχνιδια μεσα στην 10αδα. Αν κατσω και κανω link και περυσι για παραδειγμα παλι τα ιδια βλεπαμε συνεχεια.Pro,fifa,nba2k,GTA και λιγο call of duty ghosts για το ps3(ολως τυχαιως επειδη ειχε χαμηλη τιμη και δεν πληρωνεις για το online του).

 

Και στην Αγγλια ειναι αναμενομενο τα ποδοσφαιρακια να πουλανε τοσο πολυ αφου εχουν κορυφαιο πρωταθλημα ποδοσφαιρου αλλα βλεπεις και αλλα παιχνιδια να πωλουνται καθε χρονο.Εδω ολο τα ιδια και τα ιδια.

 

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε πως πλεον τα περισσοτερα καταστηματα/αλυσιδες οσον αφορα τα παιχνιδια στο pc φερνουν μονο τις πρωτες μερες και μετα σταματανε να φερνουν αλλα παιχνιδια γιατι ξερουν οτι πολυ απλα δεν υπαρχει ζητηση στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι βεβαια οτι δεν υπενισεσαι οτι φταιει η πειρατεια...διοτι τα στοιχεια αυτα ειναι και για ps xbox  και οι σοβαρες πωλησεις εκει γινονται...απλα σκεψου οτι αυτα ειναι retail απο τι καταλαβα...οποτε το 80% που ασχολειται με το pc gaming (μην πω παραπανω και φανω υπερβολικος) αγοραζει απο κλειδαδικα/Stream εγω περισυ ολο τον χρονο ας πουμε αγορασα 16 παιχνιδια αν θυμαμαι σωστα εκ των οποιων μονο 3 ηταν κουτατα...Gta v,division,battlefront...οποτε λενε τα στατιστικα αυτος παιζει fifa (ας πουμε...τυχαιο παραδειγμα)

 

Για αυτο ας μην κοιταμε τα στατιστικα αυτα...και ας δουμε εδω στο φορουμ με τι παιχνιδια ασχολειται ο κοσμος...ειναι σοβαροτερο δειγμα για στατιστικα!Υπαρχουν ολες οι ηλικιες ολοι οι μισθοι απο σχολειο μεχρι μεγαλους ανθρωπους με δουλειες...Και απο τι βλεπω δεν εχουν πρωτιες ουτε τα fifa/pro ουτε το lol και το cs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...