Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν το δέχομαι ότι γράφουν 4-5 άτομα στα νήματα. Ίσως έχω διαφορετική εικόνα από εσάς. Ή ίσως υπερβάλλετε.

Από εκεί και έπειτα προφανώς η συζήτηση πηγαίνει εκεί που την πηγαίνουν τα μέλη που συμμετέχουν, αυτό είναι κατανοητό.

Όπως και το ότι το σημαντικό (και συχνό) κόστος του PC Gaming αναγκαστικά βάζει και το performance στη συζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Σχετιμα με τα demosΤωρα τελευταια βλεπουμε ολο και περισσοτερες εταιριες να εχουν beta για τα παιχνδιια τους. Που ειναι καλυτερο απο demo γιατι ο κσμος εχει την ευκαιρια να δοκιμασει το παιχνιδι μηνες πριν βγει και ετσι η εταιρια να ξερειτ ι χρειαζεται να διορθωσει μεχρι την κυκλοφορια του ετσι ωτε να μην εχει προβληματα. Προσφατα παραδειγματα ειναι τα battleeld 1 titan fall 2 call of duty for honor που ειχαν beta. Σιγα σιγα το ιδο θα κανουν και οι υπολοιπες εταιριες ελπζιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι public beta είναι ένας τρόπος να δοκιμάσει κάποιος ένα παιχνίδι, και τελευταία οι εταιρείες ίσως τις χρησιμοποιούν και ως ένα πρόσθετο εργαλείο για marketing. Αλλά έχουν δύο βασικά προβλήματα.

Το πρώτο είναι ότι οι betas γίνονται περισσότερο για να εξυπηρετήσουν την εταιρεία ανάπτυξης και όχι για τον gamer. Για να δοκιμαστεί το παιχνίδι από περισσότερα άτομα (που δεν θα πληρώνονται), που θα δώσουν μετά αναφορά/ σχόλια για bugs κλπ. Πολλοί θα αποφύγουν τις beta, γιατί δεν θέλουν να μπουν στη διαδικασία του freebie debugging για λογαριασμό της εταιρείας ανάπτυξης (κάτι που βέβαια δεν το γλιτώνεις μερικές φορές αγοράζοντας το τελικό προϊόν day-one, αλλά εκεί τουλάχιστον έχεις το δικαίωμα να παραπονιέσαι/ να ζητήσεις refund). Εξ ορισμού οι betas αναμένεται να έχουν bugs, δεν θα είναι καλο-γυαλισμένες όσο αφορά επιδόσεις ή UI, δεν θα έχει οριστικοποιηθεί το περιεχόμενο κλπ. Και έρχονται με το φιλικό μήνυμα "αν κάτι πάει στραβά στο PC σας, δεν φέρουμε καμιά ευθύνη". Επίσης, κάποιες beta είναι περισσότερο σε "alpha" στάδιο και ακόμα χειρότερα έχουν τύχει και παραδείγματα που ένα proof of concept προωθείται ως beta.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι οι ανοιχτές beta δεν μπορούν να δουλέψουν για όλα τα παιχνίδια. Σε multiplayer όπου δοκιμάζεται το netcode είναι ok, αλλά πχ σε story driven παιχνίδια χαλούν την εμπειρία και γενικότερα για αυτά είναι πολύ λιγότερο διασκεδαστικό και περισσότερο αγγαρεία το beta testing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το δέχομαι ότι γράφουν 4-5 άτομα στα νήματα. Ίσως έχω διαφορετική εικόνα από εσάς. Ή ίσως υπερβάλλετε.

 

Καθόλου, το βλέπω και 'γω που φτιάχνω τα περισσότερα νήματα για τα παιχνίδια πόσο ενδιαφέρον υπάρχει, σχεδόν μηδαμινό. Δεν το συζητάμε τώρα για UWP παιχνίδια που κοστίζουν 70 ευρώ το ένα, εκεί γράφουμε στην κυριολεξία 3 άτομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειναι mainstream fps παιχνιδια(Battlefield 1,Overwatch,Titanfall),moba παιχνιδια,ποδοσφαιρακια ή τα γνωστα παιχνιδια της Blizzard(αντε και η εξαιρεση το Witcher 3 με το GTA V) στα περισσοτερα αλλα παιχνιδια η συμμετοχη ειναι πολυ μικρη,ειδικα αν δεν μπορει να το παιξει καποιος δωρεαν με τον γνωστο τροπο και αν μιλαμε και για windows store παιχνιδια που εχουν τσουχτερες τιμες.

 

Δεν θελω να το αναλυσω περισσοτερο αυτο για να μην χαλασω το παρον θεμα ,απλα θα αναφερω σαν ενα μονο προσφατο παραδειγμα πως ξαφνικα το θεμα του Rise of the tomb raider απο εκει που ειχε νεκρωσει πριν κατι μηνες(λογικο εν μερη να σταματησει το ενδιαφερον αφου δεν εχει και online),ξαναυπηρχε ενδιαφερον για το παιχνιδι αυτο μολις βγηκε δωρεαν απο το Θειο. Και η τιμη του απο το Γεναρη που βγηκε μεχρι τωρα εχει πεσει μολις 6-7ευρω πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TF τι το βάζεις ; Μηδαμινό ενδιαφέρον και γι' αυτό. Ισχύει ότι έχουν μειωθεί κατά πολύ οι συμμετοχές λόγω denuvo, είναι γνωστό ότι οι περισσότεροι τα έπαιζαν σπασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι τα steam/gog μας κακομάθανε και όλοι περιμένουμε τις εκπτώσεις για να ψωνίσουν. Τα threads όμως τότε θα έχουν ήδη χάσει το ενδιαφέρον τους για όσους είχαν αγοράσει day-one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι τα steam/gog μας κακομάθανε και όλοι περιμένουμε τις εκπτώσεις για να ψωνίσουν. Τα threads όμως τότε θα έχουν ήδη χάσει το ενδιαφέρον τους για όσους είχαν αγοράσει day-one.

Οι προσφορες του steam τον τελευταιο καιρο αν κρινω και απο τα αντιστοιχα θεματα που ανοιγονται για αυτες,ειναι το λιγοτερο αδιαφορες. Λιγους σχετικα προσφατους τιτλους θα πετυχει καποιος που πραγματικα να ειναι σε εκπτωση και να αξιζουν. Σου κανει και το steam την αλλη κομπινα που για να δειξει οτι και καλα η εκπτωση ειναι μεγαλη,σου ανεβαζει την αρχικη και καλα τιμη του παιχνιδιου(που εννοειται οτι πριν τις εκπτωσεις δεν ειχε τοσο)μπας και ψαρωσει ο κοσμος.

 

Γενικα τα κλειδαδικα εχουν τραβηξει πλεον ολο το ενδιαφερον και πιστευω περισσοτερο για να γλυτωσει ο κοσμος οσα χρηματα μπορει απο τα dlc και season pass. Για να δω ποσοι θα δωσουν 125-130ευρω για να αγορασουν το Forza Horizon 3 μαζι με ολα τα dlc και season pass ή ποσοι θα δωσουν 100-110ευρω για το battlefield 1 με το season pass. Μιλαμε δηλαδη για κοντα 250ευρω για 2 μολις παιχνιδια αν καποιος τα θελει σχετικα γρηγορα να τα παιξει μζι με τα dlc τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καθόλου, το βλέπω και 'γω που φτιάχνω τα περισσότερα νήματα για τα παιχνίδια πόσο ενδιαφέρον υπάρχει, σχεδόν μηδαμινό. Δεν το συζητάμε τώρα για UWP παιχνίδια που κοστίζουν 70 ευρώ το ένα, εκεί γράφουμε στην κυριολεξία 3 άτομα.

 

Πραγματικά πιστεύω ότι το βλέπεις λάθος το πράγμα. Δεν γίνεται όλοι να ενδιαφέρονται για όλα τα παιχνίδια. Θα προσέθετα ότι και εσύ ακόμα προσωπικά δεν ενδιαφέρεσαι (σίγουρα όχι το ίδιο) για όλα τα παιχνίδια για τα οποία ανοίγεις θέμα. Κάνω λάθος;

 

Το ότι κάποια νήματα θα έχουν λιγότερο κόσμο από άλλα είναι αναμενόμενο. Το ότι σε προφορές αγοράζει ο κοσμος και συνεπώς κάποια νήματα επανέρχονται μετά από καιρό -- αλλά προφανώς με μειωμένο ενθουσιασμό/ hype, επίσης λογικό. 

 

 Το ότι έχει γενικότερα μειωθεί η κίνηση είναι γενικότερο φαινόμενο. Δεν ευθύνεται μόνο το Denuvo -- ούτε καν "κυρίως" κατά τη γνώμη μου. Ούτε ζούσαμε τίποτα χρυσές εποχές χωρίς αυτό. Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα και είναι πολλοί παράγοντες για τη μειωμένη κίνηση. Δεν νομίζω ότι είναι συζήτηση για αυτό το νήμα όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν παίζω πρόσφατα παιχνίδια όχι γιατί είμαι τζαμπατζής αλλά γιατί έχει παραπαλιώσει το μηχάνημα οπότε το έχω ρίξει στο backlog. Προς το παρόν λιώνω το Mount and Blade: With Fire and Sword και πολύ το χαίρομαι. Αν μου έρθει η όρεξη να γράψω κάτι κάπου για παιχνίδι που θα αγοράσω για να το έχω το κάνω, αλλά μέχρις εκεί.

 

Υπάρχει επίσης μια αντίφαση από τη μια να λέμε για το χαμηλό κόστος του PC gaming και από την άλλη να διαμαρτυρόμαστε επειδή δεν γράφει ο κόσμος στo insomnia day one, όταν πρέπει να δώσει 50-60 ευρώ. Χώρια θέματα με DLC, patches κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επίσης μια αντίφαση από τη μια να λέμε για το χαμηλό κόστος του PC gaming και από την άλλη να διαμαρτυρόμαστε επειδή δεν γράφει ο κόσμος στo insomnia day one, όταν πρέπει να δώσει 50-60 ευρώ. Χώρια θέματα με DLC, patches κλπ.

Δεν καταλαβες τι ακριβως υποθηκε παραπανω. Αυτο που γραφτηκε για τα day one παιχνιδια δεν παει για αυτους που γενικα εχουν υποχρεωσεις και ουτως ή αλλως δεν αφιερωνουν χρονο και χρημα στο Pc.Ουτε επισης για αυτους που προτιμουν ποδοσφαιρακια,moba,call of duty.

 

Παει κυριως για τον κοσμο που σκαει ενα σεβαστο ποσο σε pc hardware(κοινως για καρτες ανω των 250 και 300ευρω και οχι μονο )αλλα παιχνιδια δεν αγοραζει γιατι οπως λενε''να ναι καλα ο Θειος''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πάντως δεν παίζω πρόσφατα παιχνίδια όχι γιατί είμαι τζαμπατζής αλλά γιατί έχει παραπαλιώσει το μηχάνημα οπότε το έχω ρίξει στο backlog. Προς το παρόν λιώνω το Mount and Blade: With Fire and Sword και πολύ το χαίρομαι. 

Αυτό με το backlog είναι από τους παράγοντες που κατά τη γνώμη μου υποτιμούνται πολύ όσον αφορά το πως και πότε αγοράζει πλέον ο κόσμος. Έχουμε παιχνιδάρες στη βιβλιοθήκη μας που δεν έχουμε προλάβει να αγγίξουμε και πολλές φορές παιχνιδάρες πολύ καλύτερες από over-hyped νέους τίτλους -- πόσω μάλλον τίτλους που βγαίνουν κουτσουρεμένοι ή σε μαύρα χάλια.  Αυτό, δεν μπορεί να μη μετράει καθόλου στο αν κάποιος θα αγοράσει σε full price χωρίς να το καλοσκεφτεί ή να ψάξει τις προτεραιότητές του. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσφορες του steam τον τελευταιο καιρο αν κρινω και απο τα αντιστοιχα θεματα που ανοιγονται για αυτες,ειναι το λιγοτερο αδιαφορες. Λιγους σχετικα προσφατους τιτλους θα πετυχει καποιος που πραγματικα να ειναι σε εκπτωση και να αξιζουν. Σου κανει και το steam την αλλη κομπινα που για να δειξει οτι και καλα η εκπτωση ειναι μεγαλη,σου ανεβαζει την αρχικη και καλα τιμη του παιχνιδιου(που εννοειται οτι πριν τις εκπτωσεις δεν ειχε τοσο)μπας και ψαρωσει ο κοσμος.

 

Νομίζω οτι το θέμα τον προσφορών στο στεαμ εχει γινει αδιάφορο γιατί οταν πρωτοξεκίνησαν οι προσφορές βοήθησε στο να δημιουργηθεί ένα μεγάλο backlog σε αυτούς που τους ενδιέφερε και συνέχισαν να μην γίνονται μεγάλες προσφορές σε νέους τίτλους(λογικό), σε αυτό προστέθηκε και η άνθηση των κλειδάδικων όπου έχουν ανταγωνιστικές τίμες σε σχέση με τα sale όλο τον χρόνο και δένει το γλυκό. Αυτό που λες με την αλλαγή στις τιμές δεν νομίζω οτι ήταν ευθύνη της valve τουλάχιστον στο τελευταίο σκηνικό με την bethesta γιατί εκεί ανέβηκε η τιμή για να πουλήσει η επανέκδοση. Επίσης κρίνοντας απ την πολιτική τιμολόγησης μάλλον η ευθύνη για τις τιμές πέφτει στον εκάστοτε publisher και οχι στον ατμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το θέμα τον προσφορών στο στεαμ εχει γινει αδιάφορο γιατί οταν πρωτοξεκίνησαν οι προσφορές βοήθησε στο να δημιουργηθεί ένα μεγάλο backlog σε αυτούς που τους ενδιέφερε και συνέχισαν να μην γίνονται μεγάλες προσφορές σε νέους τίτλους(λογικό), σε αυτό προστέθηκε και η άνθηση των κλειδάδικων όπου έχουν ανταγωνιστικές τίμες σε σχέση με τα sale όλο τον χρόνο και δένει το γλυκό. Αυτό που λες με την αλλαγή στις τιμές δεν νομίζω οτι ήταν ευθύνη της valve τουλάχιστον στο τελευταίο σκηνικό με την bethesta γιατί εκεί ανέβηκε η τιμή για να πουλήσει η επανέκδοση. Επίσης κρίνοντας απ την πολιτική τιμολόγησης μάλλον η ευθύνη για τις τιμές πέφτει στον εκάστοτε publisher και οχι στον ατμό.

Για το τελευταιο που λες δεν ξερω σε ποιον πεφτει η ευθυνη,αλλα το να βλεπω πχ το Advanced warfare να μου λεει οτι εχει αρχικη τιμη χωρις εκπτωση 49.99ευρω σε steam sales(για να δικαιολογησει το 50-60%)  ειναι το λιγοτερο αστεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...