Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα πρώτα TR είναι παιχνίδια που έχουν ακόμα και σήμερα πολύ δυνατό community.

Μακάρι να βλέπαμε κάποιο επίσημο remake (ειδικά τώρα που είναι και της μόδας)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To 2ο Tomb Raider ειναι απο τα πιο αγαπημενα μου video games, φοβερο gameplay και αψογη εναλλαγη σκηνικων (σε πηγαινε απο το Θιβετ μεχρι τη Βενετια μεχρι σε υποθαλασσιες καταδυσεις).

 

Για το remake παντως ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε θα ολοκληρωθει δυστυχως (θυμαμαι ενα video του ιδιου remake που ειχε δημοσιευθει κανα χρονο πριν).

 

Συνηθως τετοια projects τα κανουν οι δημιουργοι τους για να τα προσθεσουν στο portofolio τους για το βιογραφικο και για διαφημιστικους λογους. Εαν δεν ειναι αυτη η περιπτωση τοτε μπορει να φαει cease and desist, αν δεν αντιμετωπισει κανενα απο αυτα τα προβληματα παλι θα καθυστερησει αρκετα γιατι ειναι πολυ μεγαλο project για ενα μονο ατομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρώτα TR είναι παιχνίδια που έχουν ακόμα και σήμερα πολύ δυνατό community.

Μακάρι να βλέπαμε κάποιο επίσημο remake (ειδικά τώρα που είναι και της μόδας)... 

έχουν δυνατό community επειδή τα καινούργια TR είναι σκουπίδια σε σύγκριση με τα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν δυνατό community επειδή τα καινούργια TR είναι σκουπίδια σε σύγκριση με τα παλιά.

Το οποιο προκυπτει απο που ακριβως(ο χαρακτηρισμος εννοω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποιο προκυπτει απο που ακριβως(ο χαρακτηρισμος εννοω)?

Θα συμφωνήσω, αν και το "σκουπίδι" μάλλον ήταν exaggeration.

 

Τα καινούρια είναι run jump shoot pew pew pew....

 

Στο τελευταίο ειδικά, ήθελα να την πλακώσω στα κατακέφαλα την Λάρα... που κάθε 10 δευτερόλεπτα μονολογούσε, με το τι πρέπει να κάνω. Άσε με ρε παιδάκι μου να το βρω μόνος. Hmmm i think i need to find more barrels. Hmmmm i think i need to turn that wheel. Hmmmm i have to cross to the other side.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω, αν και το "σκουπίδι" μάλλον ήταν exaggeration.

 

Τα καινούρια είναι run jump shoot pew pew pew....

 

Στο τελευταίο ειδικά, ήθελα να την πλακώσω στα κατακέφαλα την Λάρα... που κάθε 10 δευτερόλεπτα μονολογούσε, με το τι πρέπει να κάνω. Άσε με ρε παιδάκι μου να το βρω μόνος. Hmmm i think i need to find more barrels. Hmmmm i think i need to turn that wheel. Hmmmm i have to cross to the other side.

Δεν εχει παρεουλα οπως ο Nathan στα Uncharted γιαυτο :P

 

Αλλα και παλι δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.Ισα ισα που για να εκανε το πρωτο ειδικα τις πωλησεις που εκανε(1ο σε πωλησεις)σημαινει οτι στους περισσοτερους αρεσε και αρα οτι αυτο ηθελαν.

 

Και εγω προλαβα τα παλια tomb raider αλλα εξακολουθω να τα βρισκω overrated μεχρι αηδιας(τουλαχιστον ετσι οπως τα εξυψωνουν μερικοι) εκτως βεβαια του πρωτου για ευνοητους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει παρεουλα οπως ο Nathan στα Uncharted γιαυτο :P

 

Αλλα και παλι δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.Ισα ισα που για να εκανε το πρωτο ειδικα τις πωλησεις που εκανε(1ο σε πωλησεις)σημαινει οτι στους περισσοτερους αρεσε και αρα οτι αυτο ηθελαν.

 

Και εγω προλαβα τα παλια tomb raider αλλα εξακολουθω να τα βρισκω overrated μεχρι αηδιας(τουλαχιστον ετσι οπως τα εξυψωνουν μερικοι) εκτως βεβαια του πρωτου για ευνοητους λογους.

Εγώ το πρώτο reboot, το καταφχαριστήθηκα. Είχα να παίξω από το ΙΙ Λάρα. Γούσταρα πολύ που το σενάριο θύμιζε Lost, και ας ήταν κλεμμένο.

 

Αλλά το ROTTR με κούρασε. Πλέον τα παιχνίδια έχουν γίνει επαναλήψιμα, προβλέψιμα, και αυτό το κλασσικό open world που πιο πολύ σε κάνει να θες να το παίξεις για να καλύψεις το ocd σου και να δεις το 100% να αναγράφεται, χωρίς όμως να νιώθεις κάποια σοβαρή ικανοποίηση. Να βρεις π.χ. κάποιο secret weapon, ή κάτι τέλος πάντων πιο rewarding. Αυτό βέβαια για τα open world είναι μεγάλο θέμα και πιάνει γκάμα παιχνιδιών, όχι μόνο την Λάρα.

 

Το ότι μου έδινε hints κάθε λίγο ήταν το αποκορύφωμα της τσαντίλας μου. Αν κολλάω, προτιμώ α. να ψαχτώ μόνος β. google. Όχι όμως να με πρήζει η Λάρα για το τι θα κάνω.

 

Για να μην πω για τα βυζιά, που τα κάνανε φυσιολογικά. Δεν θέλω φυσιολογικά βυζιά, σε μια γυναίκα 50 κιλά που έχει αψεξάδιαστο πρόσωπο, τέλεια νύχια και δροσερό δερματάκι, που παράλληλα έχει πέσει 100 φορές, έχει σκοτώσει 2000 well armed άνδρες, 1000 αρχαίους έλληνες τύπου Leonidas the spartan, και σώζει και τον prophet jesus που είναι immortal.

 

Ανυπομονώ για το 3ο πάντως :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει παρεουλα οπως ο Nathan στα Uncharted γιαυτο :P

 

Αλλα και παλι δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.Ισα ισα που για να εκανε το πρωτο ειδικα τις πωλησεις που εκανε(1ο σε πωλησεις)σημαινει οτι στους περισσοτερους αρεσε και αρα οτι αυτο ηθελαν.

 

Και εγω προλαβα τα παλια tomb raider αλλα εξακολουθω να τα βρισκω overrated μεχρι αηδιας(τουλαχιστον ετσι οπως τα εξυψωνουν μερικοι) εκτως βεβαια του πρωτου για ευνοητους λογους.

Αν και θεωρώ αυτά έχουν ειπωθεί πάρα πολλές φορές:

 

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τις πωλήσεις.

Τα πρώτα TR ήταν καθαρά Action Adventure παιχνίδια με πολύ δύσκολους γρίφους και πολύ έντονο platforming/εξερεύνηση. Τα reboot είναι ουσιαστικά 3rd person shooters και τίποτα παραπάνω, δεν έχουν το ίδιο "βάθος"

 

Για να μη παρεξηγηθώ, τα reboot μου άρεσαν πάρα πολύ και τα 2, απλά είναι τελείως διαφορετικά παιχνίδια σε σχέση με τα αρχικά. Το μόνο κοινό είναι οι λέξεις "Tomb Raider".

 

 

Για να μην πω για τα βυζιά, που τα κάνανε φυσιολογικά. 

Ε μα! Πέστα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην πω για τα βυζιά, που τα κάνανε φυσιολογικά. Δεν θέλω φυσιολογικά βυζιά, σε μια γυναίκα 50 κιλά που έχει αψεξάδιαστο πρόσωπο, τέλεια νύχια και δροσερό δερματάκι, που παράλληλα έχει πέσει 100 φορές, έχει σκοτώσει 2000 well armed άνδρες, 1000 αρχαίους έλληνες τύπου Leonidas the spartan, και σώζει και τον prophet jesus που είναι immortal.

Ήθελες την πυραμίδα εσύ :P  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα 2 τελευταια Tomb Raider σκουπιδια game δεν ειναι απλα δε μπορουν να θεωρηθουν Tomb Raider καθ' ολου κατα τη γνωμη μου. Αφαιρεσαν τελειως τους γριφους και στη θεση του προσθεσαν ψευδο-rpg στοιχεια, ετσι αλλαξε τελειως το παιχνιδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα 2 τελευταια Tomb Raider σκουπιδια game δεν ειναι απλα δε μπορουν να θεωρηθουν Tomb Raider καθ' ολου κατα τη γνωμη μου. Αφαιρεσαν τελειως τους γριφους και στη θεση του προσθεσαν ψευδο-rpg στοιχεια, ετσι αλλαξε τελειως το παιχνιδι.

Ισχυει αυτο κυριως για το πρωτο της σειρας που ειχε λιγοτερους και ευκολοτερους γριφους. Βεβαια εχουν περασει και 20χρονια απο οταν βγηκε το πρωτο tomb raider και οι καιροι αλλαζουν και αυτο φανηκε περισσοτερο στο Uncharted.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο κυριως για το πρωτο της σειρας που ειχε λιγοτερους και ευκολοτερους γριφους. Βεβαια εχουν περασει και 20χρονια απο οταν βγηκε το πρωτο tomb raider και οι καιροι αλλαζουν και αυτο φανηκε περισσοτερο στο Uncharted.

 

Γενικα παντως με ξενιζει που προσπαθουν ντε και καλα να βαλουν RPG στοιχεια σε διαφορα παιχνιδια που δεν τους ταιριαζει, στο μυαλο μου πιστευω το κανουν γιατι ειναι πολυ ευκολοτερο να κατασκευασεις ενα συστημα ψευτο-RPG με upgrades κτλ αντι να σχεδιασεις γριφους. Θελει πολυ παραπανω σχεδιαστικη δημιουργικοτητα να δημιουργησεις puzzles απο ενα απλο RPG progression.

 

Τωρα δεν εχω παιξει καθολου Uncharted για να σου πω (μονο οτι εχει εξερευνηση και σκαρφαλωμα μαζι με λιγη μαχη απ' οτι εχω δει ξερω) αλλα πιστευω οτι ενα Tomb Raider 2 η 3 reskinned με γραφικα του 2016 θα ηταν ανετα playable στην εποχη μας και θα ηταν μια ευχαριστη αλλαγη απο των ωκεανο mindless sandbox games που μας εχουν κατακλυσει (βλ. Assassin's Creed κτλ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...