Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σε performance καλύτερα είναι τα 10άρια, αφού κάνουν αρκετά καλύτερα διαχείριση της διαθέσιμης μνήμης.

Ναι αμέ.Γι αυτό θέλουν +2gb ξέρω 'γω από τα 7ρια.Μην το ψάχνουμε, σε απόδοση τα 7 είναι ακόμα αξεπέραστα σε κάθε περίπτωση.Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για gimmickιές μένει στα 7.Εάν θέλει όλα τα τζιβιτζιλίκια πάει στα 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αμέ.Γι αυτό θέλουν +2gb ξέρω 'γω από τα 7ρια.Μην το ψάχνουμε, σε απόδοση τα 7 είναι ακόμα αξεπέραστα σε κάθε περίπτωση.Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για gimmickιές μένει στα 7.Εάν θέλει όλα τα τζιβιτζιλίκια πάει στα 10.

Το γεγονος οτι δεν μπορεις να παιξεις μερικα παιχνιδια λογω dx12 ειναι τζιβιτζιλικι?

Και εγω απο τα 8ρια 1000φορες προτιμουσα τα 7ρια(τα 10ρια τα εχω συνηθισει πλεον)αλλα απο την στιγμη που dx12 ειναι windows 10 exclusive,αργα ή γρηγορα πρεπει να γινει η μεταβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αμέ.Γι αυτό θέλουν +2gb ξέρω 'γω από τα 7ρια.Μην το ψάχνουμε, σε απόδοση τα 7 είναι ακόμα αξεπέραστα σε κάθε περίπτωση.Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για gimmickιές μένει στα 7.Εάν θέλει όλα τα τζιβιτζιλίκια πάει στα 10.

Το OS με τα πάντα κλειστά μου τρώει 1,2-1,3GB άρα δεν ισχύει αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, το λειτουργικό εσύ δηλαδή το έχεις για να έχεις τα πάντα κλειστά και να το καμαρώνεις ε;

Του είπες οτι θέλει 2gb παραπάνω και σου απάντησε οτι μόνο του θέλει λιγότερο από δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, προφανώς και δε μπορεί να θέλει 2gb παραπάνω σε σχέση με τα 7ρια.Δε χρειάζεται να έχεις μεταδιδακτορικό στην κλασική φιλολογία για να καταλάβεις ότι βάζω σάλτσα σ' αυτό που γράφω.Αυτό που λέω είναι ότι τα 10 θέλουν παραπάνω μνήμη για να παίξεις και να κάνεις βαριές εφαρμογές.Τουλάχιστον εγώ αυτή την εικόνα έχω σχηματίσει από όσα διαβάζω εδώ μέσα, από τις απαιτήσεις των παιχνιδιών που σε πολλές περιπτώσεις στα 10 ζητάνε επίσημα παραπάνω μνήμη και συνήθως έχουν και λίγο χαμολότερα παραγόμενα fps.Το ότι είναι 10 χρόνια νεότερο λειτουργικό και προφανώς έχει σχεδιαστεί για κινητά,tablet και κάθε άλλο ψοφίμι γιατο οποίο δεν είχαν σχεδιαστεί τα 7 και το γεγονός ότι είναι πιο γρήγορα στο boot δεν τα κάνει πιο γρήγορο λειτουργικό γενικά.Τουλάχιστον όχι με την έννοια που το λέει ο gamer.Όχι ότι είναι βαρύ, αλλά  τα σκορ στα 7ρια συνήθως είναι καλύτερα.

Να καταλαβαινόμαστε δηλαδή τι λέμε συναμεταξύ μας για να μη γράφουμε 300 χρόνια για τα αυτονόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, προφανώς και δε μπορεί να θέλει 2gb παραπάνω σε σχέση με τα 7ρια.Δε χρειάζεται να έχεις μεταδιδακτορικό στην κλασική φιλολογία για να καταλάβεις ότι βάζω σάλτσα σ' αυτό που γράφω.Αυτό που λέω είναι ότι τα 10 θέλουν παραπάνω μνήμη για να παίξεις και να κάνεις βαριές εφαρμογές.Τουλάχιστον εγώ αυτή την εικόνα έχω σχηματίσει από όσα διαβάζω εδώ μέσα, από τις απαιτήσεις των παιχνιδιών που σε πολλές περιπτώσεις στα 10 ζητάνε επίσημα παραπάνω μνήμη και συνήθως έχουν και λίγο χαμολότερα παραγόμενα fps.Το ότι είναι 10 χρόνια νεότερο λειτουργικό και προφανώς έχει σχεδιαστεί για κινητά,tablet και κάθε άλλο ψοφίμι γιατο οποίο δεν είχαν σχεδιαστεί τα 7 και το γεγονός ότι είναι πιο γρήγορα στο boot δεν τα κάνει πιο γρήγορο λειτουργικό γενικά.Τουλάχιστον όχι με την έννοια που το λέει ο gamer.Όχι ότι είναι βαρύ, αλλά  τα σκορ στα 7ρια συνήθως είναι καλύτερα.

Να καταλαβαινόμαστε δηλαδή τι λέμε συναμεταξύ μας για να μη γράφουμε 300 χρόνια για τα αυτονόητα.

 

H πρώτη build των Win10(10240) είχε ένα bug και κατανάλωνε περισσότερη μνήμη απ' όσο έπρεπε. Γι' αυτό τότε στα requirements έλεγαν, Win7/8.1 = 8GB Ram ενώ για Win10 = 10/12GB Ram. Αυτό διορθώθηκε και δεν ισχύει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι τα 10αρια για οτιδηποτε. Δεν χρειαζεται να κολαμε στα παλια οταν το νεο ειναι κατι αξιολογο, οπως ειναι τα Win10. Φυσικα σε περιπτωσεις οπως τα Vista μενουμε μακρια! Τα 8αρια ηταν mixed κατασταση, με default interface ηταν απαραδεκτα, με την προσθηκη του Classic Explorer/Start Menu και την παρακαμψη του Metro interface, ηταν μια χαρα λειτουργικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyways και να βγει game που κώλολέει DX12 only βάζεις ένα δεύτερο boot και end of story.

 

Αυτο ακριβως που εχω κανει εγω, εχω σ' ενα δευτερο partition τα 10 ετοιμα σε περιπτωση που βγει κανενα παιχνιδι που ειναι DX12 μονο. Ετσι οπως παει η κατασταση θα αργησει πολυ να συμβει αυτο και ηδη μερικα DX12 παιχνιδια οπως το Quantum Break αποκτησαν Windows 7 ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρώτη build των Win10(10240) είχε ένα bug και κατανάλωνε περισσότερη μνήμη απ' όσο έπρεπε. Γι' αυτό τότε στα requirements έλεγαν, Win7/8.1 = 8GB Ram ενώ για Win10 = 10/12GB Ram. Αυτό διορθώθηκε και δεν ισχύει πια.

Α, δεν το ήξερα.Μακάρι να έχει όντως διορθωθεί.Να ξέρεις με βάζεις στα αίματα να τους δώσω και τέταρτη ευκαιρία. ^_^
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ψηνω βασικα για την τελευταια εκδοση των 10 απο την στιγμη που ειναι σταθερα...ετσι και αλλιως καποια στιγμη θα τα βάλουμε ολοι οποτε αναποφευκτο ειναι θελουμε δεν θελουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αλλάξουμε κλίμα, ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο:

https://www.rockpapershotgun.com/2016/08/04/best-average-action-games-on-pc/

 

Προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο σε πολλά από τη λίστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αλλάξουμε κλίμα, ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο:

https://www.rockpapershotgun.com/2016/08/04/best-average-action-games-on-pc/

 

Προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο σε πολλά από τη λίστα.

Συμφωνω παρα πολυ.

Μερικα 7αρια ειναι για 9αρια και μερικα 7αρια για 5αρια.

Κριμα που το καλο παιχνιδι εχει πεσει στην κατηγορια του average.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...