Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επικη απογοητευση η 980 για αυτα που ζηταει και αυτα που προσφερει.

Εδω και χρονια εχω πει οτι ο σκοπος καποιου pc gamer και του pc gaming γενικα οσον αφορα το παραπανω ειναι να πιανεις το ρημαδο 60ρι σταθερο(αν γινεται)με οσο ψηλοτερες ρυθμισεις.Εχω βαρεθει κυριολεκτικα να καθομαι και να γραφω συνεχεια οτι

 

60fps>max settings οταν οι οπτικες διαφορες ειναι ανυπαρκτες.

 

Επισης αυτος που εσκασε τα 600ευρω για gpu και θα πει το παραπανω ή ασχετος περι του τι εστι console port θα ειναι ή θα ψευτο προσπαθει να δικαιολογησει τα φραγκα που εσκασε.Κοινως και στις δυο περιπτωσεις ειναι η γνωστη λεξη που αρχιζει απο Μ.

 

Ειπαμε την πρωτη φορα που σε πιανουν κοροιδο πες οτι δεν γνωριζες,την δευτερη ομως δεν υπαρχει δικαιολογια.

 

Οποιος λοιπον τα σκαει για 980ti για 1080p για να παιζει σε ολα στα full(και ας μην υπαρχουν οπτικες διαφορες απο τα high ή και Medium settings αρκετες φορες),μην μου βγαινει μετα ομως και μου κλαιγεται ειτε για console ports ειτε για ανυπαρκτα γραφικα σε μεγιστες ρυθμισεις σε σχεση με κονσολες και παει λεγοντας.

 

Δωσε κοσμε 650ευρω και βαλτα και ολα σε max settings για να μου εχεις ιδιο αποτελεσμα με 720p παιχνιδι κονσολας

https://www.youtube.com/watch?v=PWuaE15Q1go

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε κάποια πράματα ''αγαπητέ''..αν καποιος δε μπαίνει καθολου στη διαδικασία του console vs pc,εν ολίγοις δε κλαιγεται, καλά κάνει και δίνει κασερι για το pc του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε κάποια πράματα ''αγαπητέ''..αν καποιος δε μπαίνει καθολου στη διαδικασία του console vs pc,εν ολίγοις δε κλαιγεται, καλά κάνει και δίνει κασερι για το pc του..

Το console+pc ή console vs pc ή οπως αλλιως θελει να το πει κανεις,απο τα τελη της προηγουμενης γενιας αλλα και σε αυτη απο τις αρχες ηταν ανεκαθεν αναποφευκτο.Και αυτο εξ αρχης λογω αναπτυξης των παιχνιδιων αλλα και μεταφορας τους στο pc.

 

Το εχω ξαναπει και εγω και ο psycho 1000φορες.Οταν δεν παιρνεις οτι πληρωνεις(οπτικος τομεας 980ti vs κονσολες),τοτε λυπαμαι αλλα για 1080p(λογω ps4 προφανως η αναλυση αυτη)οχι καλα δεν κανει. Και δεν ειναι το θεμα η συγκεκριμενη καρτα που την αναφερω,απλα ειναι η πιο ακριβη που βλεπουμε σε 1080p(καλα για titanx δεν θα το σχολιασω),αρα δεν εχω θεμα με την καρτα αυτη καθαυτη που ειναι αξιολογη,αλλα με το κοστος αυτης για αυτη την αναλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω κανείς να έγραψε εδώ μέσα ότι η 980 είναι vfm αγορά η κάτι τέτοιο.

 

Ουτε κλαιγόμαστε αυτοί που αγοράσαμε μια τέτοια κάρτα όταν κάποιο παιχνίδι δεν τρέχει όπως θα έπρεπε να τρέχει η όταν οι διαφορές με τις κονσόλες είναι ανύπαρκτες. Ο καθένας πλέον μπορεί να διαβάσει ένα performance review, να δει comparisons και να κρίνει αν μια τέτοια κάρτα θα τον ενδιέφερε η όχι.

Απλώς σχολιάζουμε την τάση που επικρατεί σήμερα και την αγορά.

 

Το αν νιώθει κάποιος μ....κας η όχι, έχει να κάνει με το αν ξέρει τι γίνεται σήμερα στο PC gaming. Όλοι εδώ μαζί είμαστε και το συζητάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω κανείς να έγραψε εδώ μέσα ότι η 980 είναι vfm αγορά η κάτι τέτοιο.

 

Ουτε κλαιγόμαστε αυτοί που αγοράσαμε μια τέτοια κάρτα όταν κάποιο παιχνίδι δεν τρέχει όπως θα έπρεπε να τρέχει η όταν οι διαφορές με τις κονσόλες είναι ανύπαρκτες. Ο καθένας πλέον μπορεί να διαβάσει ένα performance review, να δει comparisons και να κρίνει αν μια τέτοια κάρτα θα τον ενδιέφερε η όχι.

Απλώς σχολιάζουμε την τάση που επικρατεί σήμερα και την αγορά.

 

Το αν νιώθει κάποιος μ....κας η όχι, έχει να κάνει με το αν ξέρει τι γίνεται σήμερα στο PC gaming. Όλοι εδώ μαζί είμαστε και το συζητάμε.

 

Για να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά!Πώς πιστεύετε ότι θα επηρεάσει το pc gaming μια ενδεχόμενη κυκλοφορία αναβαθμισμένων τεχνικά κονσολών;

Ανεξάρτητα από τον αντίκτυπο που μπορεί να έχει στα παιχνίδια αυτά καθεαυτά, προβλέπω μεγάλη κλάψα και από τους pcάδες.Μέχρι τώρα ακούμε, μα έχω 600€ gpu γιατί να παίζω όπως στο ps4, σε ένα 6μηνο θα ακούμε, μα έχω 600€ gpu, γιατί να παίζω με 15fps; ^_^

Μόνο μην το γυρίσουμε πάλι σε pc vs consoles ε...

Εγω σε αυτο ακριβως απαντησα και για αυτα τα ατομα πηγαινε το σχολιο.600-650ευρω ειχε η 980 οταν πρωτοκυκλοφορησε και κοντα τοσα εχει η 980ti με τιμες του τωρα(αρχικη τιμη στην Ελλαδα γυρω στα 800ευρω).

 

Επισης αγαπητε μου Luffy θα ηθελα να συμφωνησω απολυτα και οχι μερικως με αυτο που γραφεις, αλλα δυστηχως στην πραξη δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

 

Αν ο κοσμος διαβαζε οπως λες performance review/benchmarks δεν θα εβλεπες το χαλι που βλεπουμε ειτε στις αναβαθμισεις pc ειτε σε αυτες των καρτων γραφικων και παει λεγοντας.

 

Οσο για το τελευταιο που λες,για εμας που ειμαστε στην Ελλαδα(και οχι εσυ στην Αγγλια :P)αστο καλυτερα  γιατι εχουμε δει λιγο πολυ τι παιχνιδια ενδιαφερουν τους περισσοτερους εδω στην Ελλαδα,σε κονσολες και Pc,και επισης ψιλο γνωριζουμε για το αν οι περισσοτεροι γιαυτο το λογο παιζουν και παιχνιδια απο το θειο για να εχουν και απαιτησεις.

 

Τους χαλασε τα σχεδια η MS με το windows store βλεπεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω καταλαβει που αποσκοπει η συζητηση αυτη,ηταν αξιολογη αγορα ας πουμε ενα ps4 για να παιζεις και να σε ποναν τα ματια με 400ευρω και δεν ειναι αξιολογη αγορα μια gpu μεταχειρισμενη πχ των 200ευρω οπως η 290 που ακομα και στον 955 8 ετιας σχεδον εχει καλυτερο performance στα ιδια games?Φακ λοτζικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό λέμε τα πάντα είναι σχετικά αλλά όχι πάντα συγκρίσιμα.Πχ εγώ τελευταία κονσόλα που πήρα για εμένα τον ίδιο ήταν το psone.Από εκεί και πέρα συνειδητά αποκλειστικά pc.Προφανώς εάν ήθελα θα μπορούσα να έχω και κονσόλα ή έστω μόνο κονσόλα.Απλά δεν κάνει γι' αυτά που ζητάω.Δεν είναι ότι δεν αξίζει οικονομικά ή όχι.Δεν προσφέρει αυτα που θέλω.Τέλος!

Για πέτε, πώς το βλέπετε το θέμα για εμάς τους πισάδες με τις διαφαινόμενες νέες κονσόλες;Εγώ πιστεύω πως εν τέλει μπορεί σε εμάς να έχει και θετική επίδραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό λέμε τα πάντα είναι σχετικά αλλά όχι πάντα συγκρίσιμα.Πχ εγώ τελευταία κονσόλα που πήρα για εμένα τον ίδιο ήταν το psone.Από εκεί και πέρα συνειδητά αποκλειστικά pc.Προφανώς εάν ήθελα θα μπορούσα να έχω και κονσόλα ή έστω μόνο κονσόλα.Απλά δεν κάνει γι' αυτά που ζητάω.Δεν είναι ότι δεν αξίζει οικονομικά ή όχι.Δεν προσφέρει αυτα που θέλω.Τέλος!

Για πέτε, πώς το βλέπετε το θέμα για εμάς τους πισάδες με τις διαφαινόμενες νέες κονσόλες;Εγώ πιστεύω πως εν τέλει μπορεί σε εμάς να έχει και θετική επίδραση.

Καλα τωρα πλακα μας κανεις. Εδω πλεον εχουμε πιο χοντρα προβληματα απο τα console ports που ακουνε στο ονομα Windows Store.

 

Το χειροτερο παραδειγμα ως τωρα το Quantum Break 70ευρω digital only pc game,πραγματικα χειροτερα δεν γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό λέμε τα πάντα είναι σχετικά αλλά όχι πάντα συγκρίσιμα.Πχ εγώ τελευταία κονσόλα που πήρα για εμένα τον ίδιο ήταν το psone.Από εκεί και πέρα συνειδητά αποκλειστικά pc.Προφανώς εάν ήθελα θα μπορούσα να έχω και κονσόλα ή έστω μόνο κονσόλα.Απλά δεν κάνει γι' αυτά που ζητάω.Δεν είναι ότι δεν αξίζει οικονομικά ή όχι.Δεν προσφέρει αυτα που θέλω.Τέλος!

Για πέτε, πώς το βλέπετε το θέμα για εμάς τους πισάδες με τις διαφαινόμενες νέες κονσόλες;Εγώ πιστεύω πως εν τέλει μπορεί σε εμάς να έχει και θετική επίδραση.

Θετικα το βλεπω,λογω obsolete hw ps4/χ1 κρατουσαν τις παραγωγες οσων αφορα την ποιοτητα των γραφικων σε χαμηλα επιπεδα,ισως και την ΑΙ,physics(βλεπε project cars πχ)λογω περιορισμενων πορων,οποτε ισως δουμε παιχνιδια που ανταποκρινονται στο hw του 2016...ποιος ξερει!

Καλα τωρα πλακα μας κανεις. Εδω πλεον εχουμε πιο χοντρα προβληματα απο τα console ports που ακουνε στο ονομα Windows Store.

 

Το χειροτερο παραδειγμα ως τωρα το Quantum Break 70ευρω digital only pc game,πραγματικα χειροτερα δεν γινεται.

Αντικειμενικα,ποτε,απειρα χρονια τωρα,δεν δοθηκε η δυνατοτητα να παιξουμε"system sellers","exclusives"κλπ,προτιμω να δωσω 70ευρω για να παιξω forza στο pc μου παρα να φορτωθω ενα σαπακι σαν το x1 μονο γιαυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα πράγματα τελικά δεν ακολουθούν τη λογική αλλά το... χρήμα. Και το χρήμα σήμερα είναι οι online υπηρεσίες.

 

Όταν ανακοινώθηκε ότι οι κονσόλες περνάνε σε αρχιτεκτονική PC (x86) η λογική έλεγε ότι τα παιχνίδια θα αναπτύσσονται με υψηλές προδιαγραφές και optimization με βάση το PC και από κει και πέρα θα γίνεται scale down στις κονσόλες. Τελικά αναπτύσσονται πρώτα στις κονσόλες, το downgrade περνάει και στην PC έκδοση και μετά ζητάνε τρελές απαιτήσεις για να τρέξουν σταθερό 60άρι... Τρελές με βάση το hardware των κονσολών φυσικά, όχι γενικά.

 

 

Εγώ παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι η x86 θα είναι και η οριστική ταφόπλακα των κονσολών. Το πρόβλημα δεν είναι ότι οι κονσόλες είναι under-powered. Είναι ότι το PC hardware ανέκαθεν ήταν τεχνολογία που προχωρούσε με πολύ γρήγορους ρυθμούς και δεν μπορεί να δεσμευθεί σε κονσολο-χρονοδιαγράμματα 8+ χρόνων. Ούτε για αστείο...

 

 

Μπορεί αυτή τη στιγμή να έχουμε προβλήματα αλλά εαν η Sony κάνει το επόμενο τελικό βήμα και προσθέσει το scalability του PC στην αναβαθμισμένη κονσόλα της, πιστεύω ότι θα ανοίξει η κερκόπορτα για τον οριστικό θάνατο της κονσόλας σαν έννοια και την καθιέρωση του PC. Η επόμενη γενιά πλέον θα είναι μια online υπηρεσία στο PC και όχι hardware. Η MS είναι ήδη με το ένα πόδι μέσα και περιμένει να δει τι θα κάνει η Sony.

 

 

Επίσης, πιστεύω ότι τα "προβλήματα" του Win Store έχουν ημερομηνία λήξης και υπάρχουν μόνο για να κρατήσουν για λίγο εν ζωή τον ασθενή για να μην τον ξεχάσουμε. Γιατί τα κουκιά του Xbox είναι μετρημένα. Και όχι μόνο λόγω hardware αλλά και λόγω του απίστευτου αυτο-γκολ από τα αποδητήρια κατά την αποκάλυψή του... Τα θυμόμαστε αυτά, μη τα ξαναλέμε.

 

 

Τέλος, τα καλύτερα για το PC κατά τη γνώμη μου έρχονται. Απλώς πρέπει να κάνουμε υπομονή όσο διαρκεί ο αργός θάνατος των κονσολών. Γιατί οι ίδιες οι MS και Sony θα τις σκοτώσουν. Όχι εμείς.

 

Αφήνω την Nintendo απέξω από αυτή την ιστορία γιατί είναι η μόνη εταιρία που... δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα κάνει. Μπορεί αύριο να φάνε τα μούτρα τους και να κλείσουν, μπορεί και να παρουσιάσουν κάτι τόσο επαναστατικό που να τα σαρώσουν όλα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, πάλι PC vs κονσόλα βλέπω. Και θέλω να πάρω μέρος αλλά την τελευταία φορά που το έκανα κλειδώθηκε το topic...

 

Δεν υπάρχει topic για PC vs κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω οι σπόντες περί vs να μην αφορούν εμένα... Όποιος μπει στον κόπο να διαβάσει και να καταλάβει τι έγραψα, είναι αδύνατον να βγάλει αυτό το συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κουβέντα γίνεται για την ώρα.Είναι μοιραία η αλληλεπίδραση στην πορεία του pc gaming από ενδεχόμενη επανακυκλοφορία κονσολών στην 3ετία επάνω.Δεν είναι θέμα σύγκρισης κονσόλας και pc.Είναι θέμα του κατά πόσο μπορούμε να προϋπολογίσουμε τις επιπτώσεις θα έχει μια τέτοια εξέλιξη σε εμάς.Εγώ πάντως συμφωνώ μαζί σου luffy.Πιστεύω πως η τελευταία γενιά κονσολών όπως την ξέραμε, τα ps360 δηλαδή, δεν έχουν καμία θέση στο μέλλον.Να δούμε εάν επικρατήσει αυτή η αναβαθμίσιμη λογική.Ίσως τότε και τα steam machines να αποκτήσουν μεγαλύτερο νόημα.Ίσως και ο χοντρός να είχε κάποιες παραπάνω πληροφορίες ή υπόνοιες για το εγγύς μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...