Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Κάθε χρόνο η nvidia βγάζει 10 κάρτες από τις οποίες οι 7 δεν έχουν λόγο ύπαρξης.

 

Σωστό, γιατί όλοι οι pc gamers έχουν τις ίδιες ανάγκες και τις ίδιες απαιτήσεις από το H/W τους. Not.

 

Αν δεν θες fragmentation στην κοινότητα τότε αγοράζεις κονσόλα. Αλλά καθώς βλέπεις και εκεί fragmentation πάνε να προωθήσουν με τα PS4.5 και τα upgradable XBONE. Μπορεί να είναι μαρκετίστικο όπως στο PC gaming. Ή μπορεί να έχουν ζυγίσει καλύτερα την αγορά η Sony και η MS από πέντε «άσχετους» που φιλοσοφούν στο insomnia, who knows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστό, γιατί όλοι οι pc gamers έχουν τις ίδιες ανάγκες και τις ίδιες απαιτήσεις από το H/W τους. Not.

 

Αν δεν θες fragmentation στην κοινότητα τότε αγοράζεις κονσόλα. Αλλά καθώς βλέπεις και εκεί fragmentation πάνε να προωθήσουν με τα PS4.5 και τα upgradable XBONE. Μπορεί να είναι μαρκετίστικο όπως στο PC gaming. Ή μπορεί να έχουν ζυγίσει καλύτερα την αγορά η Sony και η MS από πέντε «άσχετους» που φιλοσοφούν στο insomnia, who knows.

 

Γιατί προφανώς υπάρχουν pc gamers που έχουν ανάγκη να δώσουν 150-200€ για να πάρουν την 950-960 που ενδεχομένως να παίζει παιχνίδια καν σε low σε ένα χρόνο. Ή οι 720-730-740 που έχουν επιδόσεις ενσωματωμένης κάρτας γραφικών είχαν λόγο ύπαρξης για να καλύψουν προφανώς τους pc gamers που θέλαν να πετάξουν στα σκουπίδια 100€ και δε βρίσκαν κάδο.

 

Αν αλλάξει η τεχνολογία όπως άλλαξε από τον P4 στον Dual-Core ή σε από τους C2D στις σειρές Core i το καταλαβαίνω. Το να βγαίνει i5-520, i5-2xxx, i5-3xxx, i5-4xxx,i5-6xxx κτλ κτλ. μου δίνει την αίσθηση ότι μας πουλάν hardware σε DLC...

 

Ναι δίκιο έχεις το βλέπω αυτό που λες και με θλίβει. Αντί να πάρει το pc ένα από τα "θετικά" της κονσόλας, παίρνει η κονσόλα ένα από τα "στραβά" του pc. 

 

Το ότι η Sony η Microsoft και η Nvidia έχει ζυγίσει καλύτερα την αγορά με γνώμονα τη τσέπη της από μένα και από σένα είναι δεδομένο και προφανές. Αυτοί αν μπορούσαν θα βγάζαν και κάθε μήνα άλλη σειρά καρτών γραφικών και δε θα τους ένοιαζε. Τώρα αν και μας δε μας ενδιαφέρει που κάνουμε μια επένδυση που απαξιώνεται μέσα σε ένα χρόνο χωρίς κάποιο λόγο ε τότε δεν έχει κάτι να συζητάμε. 

 

Δηλαδή στο παράδειγμα που χρησιμοποίησες. Πόσο λογικό θα σου φαινόταν το Just Cause 5 να παίζει "νορμάλ" στο PS4.5 αλλά στο PS4 να παίζει είτε στα 15fps ή να πρέπει να το βάλεις στο low? Γιατί στο pc αυτό μας ακούγεται απόλυτα φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σϋντομη υπενθύμιση ότι το thread δεν είναι για τη συζήτηση PC Vs Consoles. 

 

Παρακαλώ επιστρέψτε on topic (οτιδήποτε άλλο σχετικό με PC Gaming).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ότι η Sony η Microsoft και η Nvidia έχει ζυγίσει καλύτερα την αγορά με γνώμονα τη τσέπη της από μένα και από σένα είναι δεδομένο και προφανές. Αυτοί αν μπορούσαν θα βγάζαν και κάθε μήνα άλλη σειρά καρτών γραφικών και δε θα τους ένοιαζε. Τώρα αν και μας δε μας ενδιαφέρει που κάνουμε μια επένδυση που απαξιώνεται μέσα σε ένα χρόνο χωρίς κάποιο λόγο ε τότε δεν έχει κάτι να συζητάμε. 

 

Αυτο λέγεται κακή έρευνα αγοράς και κακή επένδυση, nothing more nothing less 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο τοπικ να ρωτησω:

Μπορείς στο origin να εχεις offline mode οπως το steam ?

Θελω να παρω δωρο το παιχνιδι SIMS 3 και αναρωτιομουν αν γινεται να παιζουμε 2 ατομα* , οπως με το football manager που ο κατοχος το χει σε online κανονικα και οι υπολοιποι ειμαστε σε offline mode αλλα παιζουμε κανονικα το παιχνιδι...

 

*οχι online :P να παιζουμε γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο τοπικ να ρωτησω:

 

Μπορείς στο origin να εχεις offline mode οπως το steam ?

 

Θελω να παρω δωρο το παιχνιδι SIMS 3 και αναρωτιομουν αν γινεται να παιζουμε 2 ατομα* , οπως με το football manager που ο κατοχος το χει σε online κανονικα και οι υπολοιποι ειμαστε σε offline mode αλλα παιζουμε κανονικα το παιχνιδι...

 

*οχι online :P να παιζουμε γενικα

Με μια πολυ γρηγορη ερευνα των 5 δευτερολεπτων στο google πιστευω οτι εχεις την απαντηση 

https://www.origin.com/en-ie/how-to/offline-mode

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys τα pre-rendered cutscenes σας ενοχλούν η μονο εμενα?! Δεν ξέρω μου χαλάνε όλη την εικόνα και χίλιες φορες να είναι ίδια με τα in-game graphs. Άσε που το βλέπω και λίγο σαν developer trolling :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε με χαλάνε καθόλου. Ίσα-ίσα που μου αρέσουν καλύτερα καθώς "ομορφαίνουν" την ιστορία.

 

Καταλαβαίνω το γεγονός ότι στη δίνει το "developer trolling" γιατί όντως κάτι τέτοιο είναι αλλά όχι να πέσουν ΚΑΙ αυτά τα γραφικά για να μην μπορούμε να κάνουμε τη σύγκριση.

 

Guys τα pre-rendered cutscenes σας ενοχλούν η μονο εμενα?! Δεν ξέρω μου χαλάνε όλη την εικόνα και χίλιες φορες να είναι ίδια με τα in-game graphs. Άσε που το βλέπω και λίγο σαν developer trolling :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys τα pre-rendered cutscenes σας ενοχλούν η μονο εμενα?! Δεν ξέρω μου χαλάνε όλη την εικόνα και χίλιες φορες να είναι ίδια με τα in-game graphs. Άσε που το βλέπω και λίγο σαν developer trolling :P

Εν μερη συμφωνω εκτως απο το Resident evil remake και zero. Για παιχνιδια του 2002 ακομα και σημερα κρατανε απιστευτα καλα την ατμοσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...