Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αρχισα σημερα το skyrim αλλα δεν βγαζω και πολυ ακρη...ο παικτης τραυματιστηκε και κουτσαινει νομιζω,πως τον κανω καλα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχχαχαχαχαχαχ καλά εντάξει.

 

Αν και εφόσον και αν τότε ίσως.

 

Σιγά μην αφιερώσει η Square Enix σημαντικούς πόρους για ένα.... overhauled FF XV σε PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 'γω δεν πιστεύω ότι θα δούμε κάτι τέτοιο, αν ποτέ έβγαινε θα ήταν έτσι πάντως. Απ΄ ότι φαίνεται όμως θα πρέπει να περιμένουμε τις νέες κονσόλες για τέτοιο οπτικό αποτέλεσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρα κακο ψωφο στις κονσολες

εχουν στερησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τα γραφικα σε παιχνιδια για το pc προκειμενου να πουλησουν στους κονσολακιδες

δεν λεω ωραια το PS1,2,3 αλλα το PC καραεξελιχθηκε  και δεν το αφηνουν τα δειξει τα δοντια του

του αφηνουν να δειχνει τα "κιτρινα" δοντια του

Δηλαδή από τα γραφικά των σημερινών παιχνιδιών δεν είσαι ικανοποιημένος; :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο ειναι να μην ειναι καποιος ικανοποιημενος οταν η καρτα γραφικων που εχει στοιχιζει οσο μια κονσολα

και τα exclusive των  ps4,χ1 ειναι πολυ πιο ομορφα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική θα έλεγα ούτε και αποδέχομαι το παραπάνω ιδιαίτερα.Και σε κάθε περίπτωση δε νομίζω πως συνδέεται το γεγονός ότι τα exclusive των κονσολών έχουν καλύτερα γραφικά με το γεγονός ότι οι κονσόλες κρατάνε τα γραφικά των pc επειδή ακριβώς είναι όμορεφα μόνο τα exclusives τους.Τέλοσπάντων, ατέρμονη και ατελέσφορη συζήτηση imho...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το PC gaming θα ειναι σε "μηχανικη υποστηριξη" επι το πλειστον απο εδω και περα εστω.

Σε παγκοσμια εμβελεια η μεριδα ατομων που εχουν πολυ καλα PC δεν ειναι παρα πολυ μεγαλη. PC γενικα υπαρχουν σιγουρα περισσοτερα απο κονσολες αλλα PC με PC διαφερει αρκετα σε hardware. Οι developers που καθονται και φτιαχνουν το παιχνιδι σε μια κονσολα εχουν ΕΝΑ hardware να δουλεψουν και να ξεζουμισουν οσο παει. Ετσι το PC δεχεται, τις περισσοτερες φορες, χαλια ports γιατι πολυ απλα δε βλεπουν μελλον σε αυτο. Παραδειγμα ειναι οτι εδω και χρονια στα forum βλεπεις στη μερια της κονσολας να μιλανε για το παιχνιδι γενικα για το αν ειναι καλο η οχι ενω στα PC topics μιλανε ολοι για specs, performance και fixes. Δε λεω βεβαια οτι στις κονσολες οτι βγαινουν αψεγαδιαστα ελπιζω να γινομαι αντιληπτος. Πιστευω οτι εκει λοιπον χανεται η εννοια του gaming οσο αφορα το να κατσω, να βαλω το παιχνιδι και να παιξω αλλα ολα ειναι υποκειμενικα για τον καθενα και τη βρισκει οπως θελει.

Οι κονσολες πλεον δεν ειναι οι πλατφορμες που ηταν καποτε αλλα PC σε κουτια. Παιχνιδια που μπορουσες να παιξεις μονο σε PC (και δε λεω τα FPS που ειναι πιο ευκολο να στοχευσεις) ηταν τα RTS και τα MMO. Πλεον ομως τα MMO σιγα σιγα κανουν την εμφανιση τους στις κονσολες με αρκετη επιτυχια (π.χ Elder Scrolls οσο αφορα το gameplay). Τα RTS και αυτα αντε με την υποστηριξη του mouse/keyboard θα γινουν playable. Κακα τα ψεματα ολα τα αλλα παιχνιδια οπως ποδοσφαιρακια, racing, action adventure (assassins creed) κλπ. ειναι πιο ευχαριστα να τα παιζεις με controller, εκτως αν εισαι τοσο "diehard PC master race" :P. Μεχρι και παιχνιδια οπως το Diablo  και το Divinity Original Sin βγηκαν στις κονσολες και δουλεψανε παρα πολυ καλα με το gamepad. 

Οταν η τεχνολογια προχωραει τοσο γρηγορα και τα PC parts που βγαινουν ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ πωλουνται σε εξωφρενικες τιμες σε σχεση με το πως τις υποστηριζουν οι εταιριες, θες δε θες σε ωθουν στο να μη τους κανεις το χατηρι γιατι ειναι σα να σε κοροιδευουν. Με τα λεφτα που θες για να φτιαξεις ενα πολυ καλο PC, μπορεις να παρεις PS4, Xbox one, WII U και τηλεοραση. Ακομα στις κονσολες τωρα ακομη που δεν εχουν γινει οοοολα digital μπορεις να παρεις ενα παιχνιδι και αν δε σου αρεσει το δινεις, ενω στα PC το παιρνεις και το παντρευεσαι σε ενα account οποτε αν δεν εισαι σιγουρος καμια φορα για το παιχνιδι που θα παρεις πρεπει να φτιαχνεις 15 account για να το πουλησεις αν ειναι. Μεχρι και με την προσπαθεια της Microsoft με την πλατφορμα και καλα των Windows 10 πιστευω οτι δε θα δει καμια αλλαγη το PC παρα μονο καποια παιχνιδια που δε θα εβλεπε πιο πριν. Κατα τα αλλα θα τα βγαζουν σα port στα PC και οχι developed για αυτα ενω ακομα θα συνεχισει το Xbox να εχει exclusive.

Τελος και για να κλεισω το σεντονι μου, εγω προσωπικα παντα ειχα και εχω ακομα καλο PC και κονσολες. Βλεπω τα πραγματα και απο τις δυο πλευρες και πλεον εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι το PC δεν αξιζει. Νιωθω οτι με κοροιδευουν για τους παραπανω λογους και βασικα πολλους περισσοτερους (σα βιομηχανια) οπως DLC και Cash shops αλλα δεν ειναι της παρουσης. Δυστυχως αρεσει δεν αρεσει σε καποιους ετσι ειναι η βιομηχανια και οσο υπαρχουν ατομα που υποστηριζουν τις κινησεις τους τοσο θα τη κατευθυνουν οπου θελουν αυτοι. Εγω θα συνεχισω να εχω το PC μου αλλα απο εδω και περα η αναβαθμιση του θα αργει ΠΟΛΥ περισσοτερο σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια.
 

Επεξ/σία από Deargr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το PC gaming θα ειναι σε "μηχανικη υποστηριξη" επι το πλειστον απο εδω και περα εστω.

 

 

 

 

 

Παλι σε console vs pc θα γυρισει το thread?

 

Anyway, εχεις αδικο (imo παντα).

Δεν ξερω τι διαβαζεις αλλα μια χαρα μιλανε οι pc gamers για τα παιχνιδια, απλα μιλανε ΚΑΙ για γραφικα.

Ακομα και τωρα ελαχιστα mmo και rts (ειδικα τα rts)υπαρχουν σε κονσολες, ελαχιστα card games και γινονται βηματα με τα adventures τα οποια και αυτα ειναι ελαχιστα. Ποσο μαλλον αλλα πιο niche genres οπως visual novels  Τα pc εχουν κανει το μεγαλυτερο βημα τα τελευταια χρονια αφου τωρα πια ειναι σπανιο να μην βγει ενα παιχνιδι σε PC εκτος και αν ειναι first party exclusive (ή κανα ιαπωνικο rpg), και φυσικα υποστιριζουν σχεδον ολα τα controllers.

 

Οι κονσολες εχουν γινει οντως PC και αυτο ειναι το μεγαλο τους προβλημα αφου ειναι κλειδωμενα pc με online συνδρομη.

 

Αν καποιος εχει προβλημα ειναι οι κονσολες οι οποιες δεν εχουν πια ταυτοτητα, δεν ειναι καν τοσο plug n play οπως καποτε. Εχω να αγγιξω κονσολα εδω και χρονια, δεν εχω λογω να αγορασω αφου περα απο 2-3 exclusives δεν εχουν τιποτα να προσφερουν και ειναι πιο ακριβες αν υπολογισουμε τις online συνδρομες και τα πιο ακριβα παιχνιδια. Και ενα καλο PC δεν ειναι τοσο ακριβο οσο μας λες. Και σε καμια περιπτωση οι κονσολες δεν μπορουν να προσφερουν την ποικιλια των παιχνιδιων που προσφερει ενα PC.

 

Sorry που απαντησα σε system wars σχολιο αλλα δεν μπορω να διαβαζω περι "μηχανικη υποστιριξης" οταν το pc gaming ζει νεες δοξες τα τελευταια χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το PC gaming θα ειναι σε "μηχανικη υποστηριξη" επι το πλειστον απο εδω και περα εστω.

 

 

 

H άποψη του κοινού και της βιομηχανίας πάλι είναι αρκετά διαφορετική.

 

http://hexus.net/gaming/news/industry/83972-pc-games-sales-eclipse-value-console-games-sales-2016/

 

http://www.cnet.com/uk/news/playing-games-on-the-pc-is-making-a-comeback/

 

Το report της PwC δεν είναι διαθέσιμο στο κοινό αλλά βρήκα μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία, για όποιον ενδιαφέρεται.

 

https://www.pwc.com/us/en/industry/entertainment-media/publications/assets/pwc-video-gaming-and-content-consumption.pdf

 

http://www.pwc.com/gx/en/industries/entertainment-media/outlook/segment-insights/video-games.html

 

Τέλος, το ότι το PC Gaming ταυτίζεται με τα high-end rigs είναι σκέτη προκατάληψη. Για τα υπόλοιπα δεν έχω κάτι να απαντήσω, πάλι θα ακούσω "α το Χ είδος δε με ενδιαφέρει/ δεν ξέρω", "ναι αλλά γιατί να σκάσω 1500 ευρώ για ποντίκι", "οι τιμές είναι πανάκριβες" κλπ. Την προηγούμενη 10ετία που πάλι πέθαινε το PC gaming αναπτύχθηκαν τα MMORPG, την προηγούμενη 20ετία αναπτύχθηκε το Online gaming, τώρα έχουμε τα e-sports. Όλα αυτά ήρθαν στις κονσόλες με τουλάχιστον μια γενιά καθυστέρηση, ελλιπείς δομές και με πολλή χειραγώγηση του κοινού ώστε να πιστέψει πως ανακαλύφθηκε ο τροχός.

 

Αλλά είπαμε, "προσωπική άποψη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα όλα γραφικά και την εξέλιξη του pc gaming ας δούμε λίγο και τα του οίκου μας.

 

Κάθε χρόνο η nvidia βγάζει 10 κάρτες από τις οποίες οι 7 δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Χρειάζεσαι μια οικονομική για εφαρμογές γραφείου στα 50€, 1 να παίζει παιχνίδια στο medium εγγυημένα για 3-4 χρόνια στα 150€ και μια για high end rigs στα 300€. Το κόστος κατασκευής και των 3 είναι πάνω κάτω το ίδιο αλλά άντε να δεχτούμε ότι λόγω κανόνων της αγοράς τα βάζεις διαφορετικές τιμές για ίδιο λόγο που τα αμάξια έχουν διαφορετικές τιμές.

 

Το ότι τον επόμενο χρόνο θα βγάλει τις ίδιες κάρτες με 100Mhz παραπάνω και μέσω driver θα απαξιώσει τις προηγούμενες είναι και αυτός ένας από τους λόγους που τα optimisation είναι για τ'ανάθεμα. Ας βγάζαν καινούριες σειρές κάθε 3χρόνια και να ανάγκαζαν τους developers να τις φτάσουν στο maximum μέσα στη τριετία. Τώρα δίνεις το 500άρικο να πάρεις την 980 για να παίζεις σε ultra και την 970 για να παίζεις σε medium/high και σε ένα χρόνο θα βγει μια παπαριά που θα σε αναγκάζει να μειώνεις πράγματα για να πιάσεις νορμάλ frames.

 

Αν υπήρχε μια σταθερά που να θεωρούνταν στάνταρ το 60fps και κόψτε το κεφάλι σας developers για την επόμενη τριετία θέλω τα παιχνίδια σας να παίζουν ultra στην 980 και medium/high στην 970 τότε δε θα βλέπαμε αυτά που βλέπουμε.

 

Στις κονσόλες για παράδειγμα τα πρώτα παιχνίδια που κυκλοφορούν δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που κυκλοφορούν 4χρόνια μετά σε επίπεδο γραφικών γιατί εκμεταλλεύονται το hardware οι developers full. Δεν έχουν και άλλη επιλογή. Αντίθετα, αν πάρω σήμερα μια 980 και παίζω στα 60fps αυτό που θα δω σε 4 χρόνια είναι...να παίζω σε 30fps...LOL

 

Αλλά εμείς προτιμούμε κάθε χρόνο λες και είναι iphone να το πουλάμε στο insomnia και να παίρνουμε το επόμενο μοντέλο και μετά να γκρινιάζουμε για τις κονσόλες. 

 

Τα αντίστοιχα για την Intel που βγάζει τον ίδιο επεξεργαστή εδώ και 7 χρόνια με άλλο όνομα λες και είναι η σειρά Fifa και κάθε Σεπτέμβρη πρέπει να βγάζει ένα καινούριο με τις νέες μεταγραφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "παλιά" χρόνια κάναμε αναβάθμιση το PC γιατί το απαιτούσε το Software major (windows) αλλά και δευτερεύον (προγράμματα rip, σχεδιαστικά κτλ κτλ). Βέβαια ο βασικότερος λόγος ήταν και πάλι τα παιχνίδια. Στις μέρες μας που μπορείς σε μηχάνημα 10 ετών να τρέχεις W7, που κάνεις format και βάζεις 5 - 6 προγράμματα ενώ παλιά ήταν τόσα που τα έγραφαν σε χαρτί για να μην τα ξεχάσουν και που σε games υπάρχουν μία στο τόσο κάποια διαμάντια (βλέπε W3) και μετά στην καλύτερη μετριότητες, που νέες κυκλοφορίες θέλεις 2 - 3 μήνες για να φύγουν τα βασικά bugs, που το Ultra settings με το medium θέλει screen capture και εξέταση pixel pixel για να βρείς διαφορές, που άτομα που σκαν 500-800 € σε κάρτες γραφικών παλεύουν με settings οδηγούν άτομα σαν και του λόγου μου να αρχίζω να καλό βλέπω τις κονσόλες τώρα στα γεράματα δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...