Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι το ίδιο πράγμα να βλέπεις με το να συμμετέχεις ενεργά.

 

Επειδή τελείωσα πρόσφατα το Life is Strange, αυτή η ανατριχίλα που ένιωσα σε κάποια σημεία και η διστακτικότητα να πάρω κάποιες αποφάσεις, δεν μπορούν να αποδοθούν σε YouTube/Twitch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το ποιντ ολο ειναι το στορυτελλινγκ και τυχει να δεις λετς πλευ ομως μετα γιατι να το αγορασεις..πχ heavy rain,life is strange, undertale

Παρε παραδειγμα το Until Dawn του Playstation 4 ή τα παιχνιδια της Telltales που ειναι μεσα στις επιλογες.Κοινως ενα walkthrough δεν φτανει. Επισης αν ακριβως φοβασαι οτι θα γινει αυτο τοτε πολυ απλα δεν το βλεπεις.

 

Εγω πχ περιμενω τωρα το Dark Souls 3 να βγει.Ειδα λιγο σε streams να δω τι παιζει απο αλλαγες και performance του παιχνιδιου και σταματησα να βλεπω γιατι αν εβλεπα ολο το παιχνιδι τοτε μετα σιγα μην το αγοραζα.

 

Κοινως οι περισσοτεροι που βλεπουν οντως αυτα τα play through ή δεν προκειται ουτως ή αλλως να αγοραζαν το εν λογω παιχνιδι ή θα το παρουν σε εκπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν "τυχαίνει" να δεις let's play. Είναι συνειδητή απόφαση και πολλά (...) κρατάνε για αρκετό καιρό για διάφορους λόγους (για προετοιμασία ανα segment - όταν υπάρχει, για διατήρηση/αύξηση του viewership/subscriber base, για να μη βαρεθεί το κοινό του "lper" κλπ). Προσωπικά, αν δω την αρχή από ένα story based παιχνίδι και μου αρέσει το gameplay και γενικότερα μου κινήσει το ενδιαφέρον, θα το αγοράσω και θα το παίξω. Δεν θα καθίσω να δω όλο το playthrough με τις επιλογές του youtuber και το σχολιασμό του - που μπορεί να διαφέρουν πολύ από τις δικές μου επιλογές και γενικότερα συνολική εμπειρία από το παιχνίδι (και συνήθως έτσι είναι).

 

Ενδεχομένως να επιστρέψω στο LP μετά το δικό μου playthrough για να δω διαφορετικά paths, ειδικά αν το LP είναι καλοστημένο. Πρέπει να το έχω πει και στο παρελθόν, αλλά υπάρχουν LP παιχνιδιών που είναι πραγματικά διαμάντια όσον αφορά τη δουλειά που έχει γίνει για την προετοιμασία τους και την παρουσίαση/σχολιασμό/συζήτηση γύρω από το παιχνίδι και τους δημιουργούς του.  

 

Έχει, ωστόσο, τύχει να (αποπειραθώ να) παρακολουθήσω LP από ομάδα LPers που ξεχωριστά εκτιμούσα για τη δουλειά τους σε άλλα LP, και ήταν τόσο απαράδεκτο χάλι ο σχολιασμός τους - πιθανότατα από την ανάγκη να κάνει ο ένας πιο πετυχημένο χιούμορ από τον άλλο. Από τη συνεχή συζήτηση (...) και το παρεϊστικο κλίμα έχαναν όλη την ατμόσφαιρα, διαλόγους, δεν καταλάβαιναν την υπόθεση κλπ. (...)

 

Το πιθανό πρόβλημα με το παραπάνω είναι ότι αυτοί έχουν μια "βάση" από subscribers και fans που ενδέχεται να πάρουν το λόγο τους ως ... άποψη κάποιου που έχει εμπειρία και συνεπώς να απορρίψουν ένα παιχνίδι χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό -- και χωρίς αυτό να λέει κάτι για την δική τους εμπειρία που θα είχαν με αυτό. Και αυτό ισχύει και για LPs από ένα σχολιαστή και προφανώς σε κάποιο βαθμό και στα review videos (ή/και writeups) από δημοφιλείς "content creators" -- ειδικά όταν εμπιστεύεσαι σταθερά ένα δύο άτομα μόνο για την ενημέρωση σου. 

 

Το θέμα είναι ότι τα let's play έχουν πλέον διαδοθεί πάρα πολύ και έχουν πολλές μορφές. Ξεκινάς από screenshot και subtitled lps και φτάνεις έως τα live streams (κάποιες φορές με ομαδικό σχολιασμό) ή/και καθημερινά "επεισόδια". Και καλύπτουν παλιά παιχνίδια (έως δυσεύρετα και unplayable σε σύγχρονο PC) μέχρι τίτλους που μόλις κυκλοφόρησαν (ή χειρότερα τίτλους που έγιναν leaked) -- και προσφάτως έχουμε και το preview copy limited-playthrough.  Δεν μπορείς να τα αντιμετωπίσεις στο σύνολό τους ως το ίδιο πρόβλημα για τους publishers/ developers ειδικά όταν κάποια studios και όχι μόνο ΑΑΑ τίτλων επιλέγουν youtubers και streamers για το marketing των παιχνιδιών τους τα τελευταία χρόνια. 

 

Νομίζω το θέμα των developers του That Dragon,Cancer, ή ένα από τα θέματα που είχαν με τα let's plays του παιχνιδιού τους ήταν ότι οι περισσότεροι (?) στο youtube έκαναν ένα playthrough χωρίς να παρέχουν ένα link προς την επίσημη σελίδα ή σελίδα αγοράς του παιχνιδιού -- κάτι που τυπικά το κάνουν οι πιο... επαγγελματίες της σκηνής αυτής. Εκ των πραγμάτων - όπως αυτά έχουν διαμορφωθεί- δεν μπορεί να περίμεναν να μη γίνει αυτό που έγινε -- να υπάρξουν δηλαδή άπειρα playthroughs του παιχνιδιού που δημοσιεύτηκαν από κάθε καρυδιάς καρύδι ακόμα και την ίδια ώρα που κυκλοφόρησε.

 

Και σε αυτούς προφανώς υπήρχε και το πρόβλημα του δύσκολου θέματος που επέλεξαν για το παιχνίδι τους. Που από μόνο του περιορίζει πάρα πολύ το κοινό που θα θελήσει να παίξει ένα τέτοιο παιχνίδι. Χώρια από το υπόλοιπο art style που μπορεί να ξενίσει και άλλους. Χωρίς να έχω δει LP του παιχνιδιού, θα υπέθετα από το βαρύ θέμα του ότι κάποιοι viewers δεν θα άντεχαν καν να το δουν μέχρι τέλους. Πόσω μάλλον να μπουν στη διαδικασία να το αγοράσουν για να το παίξουν οι ίδιοι. 

 

Αν και όσον αφορά το τελευταίο, έχω τουλάχιστον δει σε σχόλια στο youtube ή σε μηνύματα σε forum κόσμο να αναφέρει ότι αγόρασαν ένα παιχνίδι επειδή τους άρεσε το LP που παρακολούθησαν, ακόμα και αν οι ίδιοι δεν σκόπευαν (ούτε στο μέλλον) να μπουν στη διαδικασία να το παίξουν από μόνοι τους ποτέ. 

 

Αμα το ποιντ ολο ειναι το στορυτελλινγκ και τυχει να δεις λετς πλευ ομως μετα γιατι να το αγορασεις..

Μην το κάνεις αυτό (bold).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το ποιντ ολο ειναι το στορυτελλινγκ και τυχει να δεις λετς πλευ ομως μετα γιατι να το αγορασεις..πχ heavy rain,life is strange, undertale

 

Αν το όλο point είναι το storytelling καλό θα ήταν να προσθέσουν και λίγο gameplay.

 

Έχει σημασία και το μέγεθος του παιχνιδιού. Ακόμη και αν βασίζεται αποκλειστικά στο story του θα μου φαινόταν παράλογο να κάτσεις 40 ώρες και απλά να το παρακολουθείς. Φαντάζομαι αν σου άρεσε το concept τις πρώτες 2-3-5 ώρες θα το αγόραζες να το παίξεις ο ίδιος.

 

Και το πιο σημαντικό. Ακόμη και αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι χάνει Χ πωλήσεις για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω, δεν υπάρχουν και Υ πωλήσεις που κερδίζει λόγω της ΔΩΡΕΑΝ προβολής από μεγάλους youtubers από άτομα που βλέπουν το παιχνίδι και έπειτα το αγοράζουν? 

 

Τώρα αν ο κύριος της συνέντευξης που έκανε ένα παιχνίδι με 12500 πωλήσεις που δε το ξέρει ούτε η μάνα του, πιστεύει ότι έχασε από τη προβολή του στο τάδε μεγάλο youtube κανάλι καλύτερα να αλλάξει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίμα για το developer, από εκεί και πέρα εγώ θεωρώ ότι αντίθετος τζάμπα διαφήμιση τους κάνουν χωρίς να βγάζουν δραχμή, τουλάχιστον οι περισσότεροι γιατί άμα ασχοληθεί κάποιος τα λεφτά που παίρνεις από yt άμα δεν είσαι million+ subs είναι αστεία και ούτε το yt red δεν σε σώζει. Από εκεί και πέρα ποτε δεν βλέπω lets play videos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς τα θεωρούν παιχνίδια με τόσο περιορισμένο interaction.

Ας τα προωθούσαν σαν interactive books.

Και φυσικά κανείς που θέλει να τα αγοράσει δεν θα καθόταν να δει LP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίμα για το developer, από εκεί και πέρα εγώ θεωρώ ότι αντίθετος τζάμπα διαφήμιση τους κάνουν χωρίς να βγάζουν δραχμή, τουλάχιστον οι περισσότεροι γιατί άμα ασχοληθεί κάποιος τα λεφτά που παίρνεις από yt άμα δεν είσαι million+ subs είναι αστεία και ούτε το yt red δεν σε σώζει. Από εκεί και πέρα ποτε δεν βλέπω lets play videos.

 

 

στις περιπτωσεις μεγαλων release οπως dark souls 3 που δωσαν και early access στους youtubers οντως βοηθαει σαν διαφημηση,ομως μπορω να σκεφτω παρα πολλα indie release η παιχνιδια τυπου Soma που απλα βλεπεις ενα let's play και εισαι μπομπα. Προσωπικα,games οπως to the moon και limbo συγκεκριμενα,με ενα let's play ημουν καλυμενος και δεν τα αγορασα,παρολο που αξιζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις περιπτωσεις μεγαλων release οπως dark souls 3 που δωσαν και early access στους youtubers οντως βοηθαει σαν διαφημηση,ομως μπορω να σκεφτω παρα πολλα indie release η παιχνιδια τυπου Soma που απλα βλεπεις ενα let's play και εισαι μπομπα. Προσωπικα,games οπως to the moon και limbo συγκεκριμενα,με ενα let's play ημουν καλυμενος και δεν τα αγορασα,παρολο που αξιζαν.

 

Fair enough αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο να δεις κάποιον άλλο να παίζει τέτοιου είδους game και να μιλάει και από πάνω...να δεις lets play από online games ναι ok αλλα από single player games...i just dont get it.

 

Btw BigBoss υπάρχει ήδη thread για το game νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι φενεται Halo 5 στο Pc δεν θα δουμε αλλα πολυ πιθανο να δουμε τα μελλοντικα Halo παιχνιδια http://www.gamespot.com/articles/halo-5-pc-release-unlikely-xbox-exec-suggests/1100-6436161/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχω σταματησει τα shooters πλεον,αν εβγαινε το collection θα το αγοραζα ισα και μονο για να ξαναθυμηθω εποχες Combat Evolved online πριν 11-12 χρονια. Πραγματικα πολυ κριμα που δεν συνεχισε η MS να βγαζει το Halo στο PC,ειδικα σαν shooter ελαμπε με mouse n keyboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...