Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα πράγματα έχουν αλλάξει σε σχέση με παλιότερα. Πλέον το PC είναι καμπόσα χρόνια τώρα σε συνεχή ανάπτυξη και οι κονσόλες έχουν πάρει τον κατήφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρίξτε μια ματιά αν θέλετε:

 

http://www.insomnia.gr/topic/586755-gpu-και-directx-12/?p=54730095

 

Είναι πολύ κακή αρχή, αν δεν συμμαζευτούν σύντομα, θα δημιουργηθεί πολύ κακή βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα των Windows είναι, πολιτική της MS.

 

Το Store, υλοποίηση μέσα στα Win είναι, μέρος τους και όχι κάποια εφαρμογή.

 

Ίσως να περιμένουν να κόψουν αντιδράσεις και μετά στο γνωστό στυλ...σας κόψαμε 10, φωνάξατε, αλλά κοιτάξτε σας ακούσαμε και σας δίνουμε (επιστρέφουμε) 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι η 50ευρη συνδρομή;

 

Το pcgaming ήταν σε ύφεση για αρκετά χρόνια προ-steam εποχή λόγω και της τεράστιας πειρατείας και για τους λόγους που είπα παραπάνω και γιατί υπήρχαν (και υπάρχουν) και τα console exclusives. Με τα χρόνια παρατηρώ το συνολικό αριθμό στο steam και πριν 4-5 χρόνια το peak number αντε να έφτανε τα 3 μύρια κανενα σαββατο. Τώρα έχει φτάσει τα 12 και ανεβαίνει. Βεβαια βοηθησε και το δοτα2 σαυτο.

 

http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/publicstats/global_traffic.png?v=03-19-2016-15

 

πχ στην ελλαδα πριν λίγα χρόνια αναβαν μόνο οι μεγάλες πόλεις στην ελλαδα. Τώρα φαινεται η διαφορά.

 

Πιστεύω επίσης πως πια, το γεγονός οτι είναι αδύνατον να σπάσουν οι AAA τίτλοι με denuvo, θα κανει πολλες εταιρείες να γυρίσουν στο pc.

 

Απο τον περίγυρο μου πάντως, που είναι casual gamers, σχεδόν όλοι πάνε λάπτοπ + κονσόλα. Δε θα αλλάξει εύκολα αυτό και δυστυχώς σχεδόν πάντα θα παίρνουμε μούφες port. Επίσης μην ξεχνάμε πως σε αυτά τα πορτ, πολλές φορές (βλ. division) οι εταιρείες θα υποβαθμίσουν επίτηδες τα γραφικά του πισι για να μη φανεί έντονη η υπεροχή τους. Μάλιστα το χαρακτήρισαν ως "άδικο" να έχουν καλύτερα γραφικά στο πισι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε όμως και στο PC τα λεφτά που θες για τη συνδρομή του WOW κάθε χρόνο!

 

  Χτύπημα κάτω από τη μέση κύριε. Και το final fantasy 14 θέλει συνδρομή παντού. Αντίθετα το PoE δεν θέλει καμιά συνδρομή και είναι φουλ παιχνίδι με τα όλα του δωρεάν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως δεν γίνεται στο κόστος να βάζεις και μια προαιρετική συνδρομή.

Εγώ για παράδειγμα έχω και PS3 και Χ360 αλλά δεν έχω πληρώσει ποτέ για συνδρομή αφού δεν με ενδιαφέρει αυτό που δίνουν.

Αντίστοιχα ούτε για WOW έχω πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε όμως και στο PC τα λεφτά που θες για τη συνδρομή του WOW κάθε χρόνο!

Ρε συ nick πες μου αγορι μου(που πηρες και το ακυρο το like)που κολλαει η 50ευρω συνδρομη για να μπορεις να παιξεις Online με την συνδρομη του Wow που εδω και καιρο αν δεν το γνωριζεις μπορεις να την εξαγορασεις και με gold???Ελεος δηλαδη οτι πιο ακυρο....

Το θέμα είναι πως δεν γίνεται στο κόστος να βάζεις και μια προαιρετική συνδρομή.

Εγώ για παράδειγμα έχω και PS3 και Χ360 αλλά δεν έχω πληρώσει ποτέ για συνδρομή αφού δεν με ενδιαφέρει αυτό που δίνουν.

Αντίστοιχα ούτε για WOW έχω πληρώσει.

Ειχε το ps3 online συνδρομη και δεν το ξερω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και άκυρο. Εγώ ας πούμε θεωρώ πεταμένα λεφτά τα €15/μήνα για 1 μόνο παιχνίδι, για να κάνεις τα ίδια raids ξανά και ξανά (skinner box concept). :) Το gold farming απαιτεί και αυτό εργατοώρες (στην Κίνα το έκαναν σε φυλακισμένους), οπότε ούτε αυτό είναι τσάμπα.Την ίδια άποψη είχα και πριν 10+ χρόνια που ήμουν υπέρ του PC (όταν τότε άλλοι ήταν υπέρ των κονσολών), την ίδια έχω και τώρα. Ναι, ξέρω η Blizzard έχει κόστη στους servers, αλλά με την ίδια λογική έχουν κόστη servers και οι Sony/MS.

 

Αντιθέτως, δεν θεωρώ πεταμένα λεφτά τα €4/μήνα για να παίρνω πολλά παιχνίδια (αρκεί να είναι καλά παιχνίδια, όπως ήταν κάποτε). Άλλοι αυτό το 50άρικο/χρόνο το δίνουν σε Steam/Humble Bundle κλπ. Ποιά η διαφορά; Ενοικιαζόμενα είναι όλα τα ψηφιακά (όσο υπάρχουν οι servers), τίποτα δεν είναι πραγματικά δικό σου (όπως είναι τα δισκάκια).

Τέσπα, όποιος τα βάλει κάτω και τα ζυγίσει ΟΛΑ (ΟΛΑ όμως, από ρεύμα/ΔΕΗ που περιέργως το ξεχνάνε πολλοί, μέχρι συνδρομές, hardware, software, troubleshooting/tinkering χαμένες εργατοώρες), θα δει τι τον συμφέρει. Αντικειμενικά όμως, όχι με μαγειρέματα/confirmation bias.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε?θα αρχισουμε να υπολογιζουμε και το ρευμα τωρα για να δουμε αν θα παρουμε κονσολα η PC?χαχαχα ρε παιδια τι λετε?εγω πηγα απο gt 430 σε r9 290 οπου η διαφορα στο ρευμα ειναι η μερα με 2 νυχτες μετα και αλλγη στο ρευμα δεν ειδα...τι λες τωρα...πιο πολυ θα σου κοστιζει αν φτιαξεις 1 παστιτσιο παραπανω τον μηνα και ξεχασεις το θερμοσιφωνο 2 φορες για 15λεπτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κονσόλα και να θες δεν μπορείς να κανεις αναβάθμιση, ενώ στο PC πάντα ψήνεται ο κώλος σου :D βάλτε το στην λίστα :P ξανά πάει εκεί το thread όμως βλέπω... :fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ nick πες μου αγορι μου(που πηρες και το ακυρο το like)που κολλαει η 50ευρω συνδρομη για να μπορεις να παιξεις Online με την συνδρομη του Wow που εδω και καιρο αν δεν το γνωριζεις μπορεις να την εξαγορασεις και με gold???Ελεος δηλαδη οτι πιο ακυρο....

 

Ειχε το ps3 online συνδρομη και δεν το ξερω???

Το ίδιο άκυρο με το να βάζεις μια προαιρετική συνδρομή στο κόστος της κονσόλας αγόρι μου.

 

To PS Plus στο PS3 ξεκίνησε.

ξανά πάει εκεί το thread όμως βλέπω... :fear:

 

Όντως.

Τέλος από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο άκυρο με το να βάζεις μια προαιρετική συνδρομή στο κόστος της κονσόλας αγόρι μου.

 

To PS Plus στο PS3 ξεκίνησε.

 

 

Όντως.

Τέλος από εμένα.

Ρε συ Nick εδω μιλαμε για  υποχρεωτικη συνδρομη για να παιζεις online.Που κολλανε αυτα που γραφεις?????Το destiny που ειναι μονο online Οπως και αλλα παρομοια παιχνιδια πως θα τα παιξεις χωρις συνδρομη για πες μου απο περιεργεια? Παλι δηλαδη πρεπει να το παμε στο vs????

 

Εγω εγραψα για πληρωμη υποχρεωτικα για online Και εσυ μου πετας την προεραιτικη συνδρομη στο Ps3. Ε ενταξυ δηλαδη τι να πει κανεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματήστε να γράφετε για κονσόλες σ' αυτό το νήμα, αρκετά το κουράσατε. Εάν έχετε να προσθέσετε/συζητήσετε κάτι για το PC Gaming καλώς, διαφορετικά μην γράφετε πράγματα που δεν έχουν θέση εδώ.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα RTS επίσης πέθαναν. Τη θεση πήρα τα moba (γιατι βγαζουν λεφτά έτσι). Και πια βλέπουμε να ξεφυτρώνουν το ενα μετα το άλλο. Ακόμα και η epic games βγάζει κάτι σαν το smite, το οποίο είναι καταδικασμένο στη μετριότητα. Η blizzard απ'ότι φαίνεται βγάζει το νέο Team Fortress 2.

 

Συμφωνώ στο γενικότερο ύφος του post σου, αλλά το bold από που προκύπτει ακριβώς; Χωρίς να λάβω καν υπόψιν τα Starcraft 2, με μία πρώτη σκέψη μου έρχονται στο μυαλό τα Homeworld: Remastered, το Homeworld: Deserts of Kharak, το Offworld Trading Company (μπορεί να μην είναι ΑΑΑ, αλλά είναι υποσχόμενο) και το Anno 2205 (λίγο παλιότερο και ίσως όχι σαν τα παλιά Anno, αλλά πάντως υπάρχει). Εκτός από αυτά, σύντομα περιμένουμε Battlefleet Gothic: Armada και Total War: WARHAMMER.

 

Πού ακριβώς έχεις εντοπίσει τον θάνατο των RTS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...