Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να μην τις αγγίζεις ; Τα exclusives τους δυστυχώς δεν υπάρχουν στο PC(Γι' αυτό είναι και exclusives άλλωστε) και πολλά από αυτά είναι παιχνιδάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν υπηρχαν exclusives σε κοσολες,δεν θα υπηρχε και πρακτικος λογος υπαρξης τους.

 

Παντως ευχομαι ολοι να βαλουν denuvo,θα πεσει γελιο στο τελος οταν παρουν μια παπαρα αυξησεων στις πωλησεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην τις αγγίζεις ; Τα exclusives τους δυστυχώς δεν υπάρχουν στο PC(Γι' αυτό είναι και exclusives άλλωστε) και πολλά από αυτά είναι παιχνιδάρες.

Δε μπορώ να παίξω με χειριστήριο, τουλάχιστον όχι όπως θέλω για να ευχαριστηθώ αυτό που κάνω.Δε μπορώ τη θολούρα τους και τα σάπια γραφικά τους (άντε, πες τα ps4/xone πλέον παλεύονται) - συνήθως όταν πηγαίνω να παίξω σε κονσόλα κλαίνε τα μάτια μου διαρκώς (αλήθεια).Τα exclusive τους σε γενικές γραμμές δε με ενδιαφέρουν και συνολικά τα θεωρώ λιγότερο προσεγμένα σε σχέση με αυτά των pc και γενικότερα χαμηλότερου επιπέδου σα σύνολο.Οπότε προτιμώ τα exclusive των pc που αριθμητικά είναι απείρως περισσότερα από τα 15 κάθε κονσόλας που αφορούν σχεδόν αποκλειστικά τα mainstream χαζοblockbuster στην 30ή συνέχειά του το καθένα.Σε γενικές γραμμές πλέον ασχολούμαι με λιγότερο "παιχνίδια της μάζας".Ή τουλάχιστον αισθάνομαι ότι προς τα εκεί πρέπει να ψάχνω περισσότερο πλέον.Έχω ήδη πάνω από 200 παιχνίδια στο steam που δεν έχω πειράξει.Βάλε uplay, origin,gog και παλιότερα που δεν είναι ψηφιακά και περνάω άνετα την 300ρα ανέγγιχτων αυθεντικών παιχνιδιών.

Ε μετά τα παραπάνω, δε βρίσκω το λόγο που θα πρέπει να δώσω 4 κατοστάρικα για να παίξω το the order ή άλλα τόσα ξεχωριστά για το 10ο παραδοσιακά αδιάφορο για μένα halo.Προτιμώ να τα δώσω να αναβαθμίσω το κύριο pc μου.

Όπως τη βρίσκει καθείς. ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και αν θέλουμε να το πάμε ακόμη πιο πέρα με τους αυθαίρετους αριθμούς θα μου έκανε αίσθηση αν πάνω από τους 30/70 αγοράζουν παιχνίδια και δε παίζουν αποκλειστικά LoL/WoW/Dota/F2P games που και αγορασμένα να είναι είναι παιχνίδι και όχι παιχνίδιΑ.

 

Ναι, αλλά με την ίδια λογική τότε, να αφαιρέσουμε και όσους παίρνουν κονσόλα για να παίζουν μόνο ένα παιχνίδι αποκλειστικά (FIFA ή Pro), οι οποίοι μπορεί να αγγίζουν και το 30% της συνολικής βάσης. Καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν είναι εφικτό, γιατί και αυτοί gamers είναι και τα σκάνε για το χόμπι τους.

 

 

Στη τελική άσχετα με τους αριθμούς και τα ποσοστά γιατί να μην απευθυνθείς ΣΕ ΟΛΟΥΣ αντι για κάποιο ποσοστό?

 

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Απευθύνσου σε όλους. Απλά κάντο με ίσους όρους, με σωστό optimization σε όλα τα συστήματα και χωρίς να με αναγκάζεις να γεμίζω με σκουπίδια το σύστημά μου (Denuvo).

 

 

Ας πούμε οτι το παράδειγμα στέκει με τα ποοσοστά..

 

Δεν υπολογίζεις καθόλου όμως τα μεταχειρισμένα, το απόλυτο χάσιμο όλων των εταιριών στις κονσόλες.

Στο PC πρέπει να το αγοράσεις για να καταχωρήσεις την άδεια στην υπηρεσία που υποστηρίζει το παιχνίδι (Uplay στην περίπτωσή μας).

 

5 consolάκιδες να πάρουνε το παιχνίδι, θα το μεταπωλήσουνε σε όλους τους άλλους. Δές απλά τις αγγελίες του φόρουμ.

 

Επειδή για κάθε επιχείρημα, υπάρχει αντεπιχείρημα, αν το πεις αυτό στον κονσολάκια, θα σου πει ότι κι εσύ αγοράζεις από κλειδάδικα. Γι' αυτό κι εγώ όταν μπαίνω σε διαμάχη PC vs Consoles, δίνω ένα μικρό handicap υπέρ των κονσολών και το PC πάλι βγαίνει κερδισμένο (με τη λογική μου πάντα). :P

 

 

Ε, η λύση ήταν απλή, το πείραμα πέτυχε κιόλας και δε βρίσκω το λόγο να μην επεκταθεί πλέον που δοκιμάστηκε.

 

Προσωπικά, θεωρώ δεδομένο ότι η επόμενη γενιά κονσολών (αρχίζοντας με το ΝΧ) θα είναι digital-only, δεν θα έχει καν οπτικό μέσο. Θα δούμε αν θα πέσω έξω.

 

 

Στο Pc ομως μπορω να παιξω τα πιο παλια παιχνιδια που εχω στο Steam. Στο Ps4 εχω στον λογαριασμο μου τα Final Fantasy VIII και VIΙ και δεν μπορω να τα παιξω στο Ps4 αλλα μονο στο ps3. Ευκολο να το λες υποθετικα στα λογια αλλα οπως βλεπεις στην πραξη καμια σχεση...

 

Για μένα αυτό είναι το μεγαλύτερο ατού του PC gaming. Αγοράζεις κάτι σήμερα και το παίζεις για πάντα σε όλα τα συστήματα που θα αποκτήσεις στο μέλλον. Ή αν δεν μπορείς να το τρέξεις λόγω περιορισμών, θα βρεις τρόπο να ξεπεράσεις την όποια δυσκολία.

 

 

Αν λοιπόν μια εταιρεία μεταβάλει την στρατηγική της και την ποιότητα των προϊόντων της απέναντι σε αυτούς που τις τα ακουμπάνε ανάλογα με το πόσοι είναι οι πειρατές σε μια πλατφόρμα, καλύτερα να κλείσει. Και ελπίζω να κλείσει.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Dragon Dogma, Dead Rising 3 και Resident evl ειναι τα 3 παιχνιδια με τις γρηγοροτερες πωλησεις στο pc λεει η capcom 

http://www.dsogaming.com/news/rise-of-the-tomb-raider-xcom-2-dragons-dogma-dark-arisen-sell-well-on-the-pc/

το Dragon dogma εχει πουλησει 249.000 απο την ημερα κυκλοφοριας μεχρι τωρα  http://steamspy.com/app/367500 ενω τo Dead Rising 3 349.000 . Το Rise of the tomb raider ξεπερασε τις 400.000 πωλησεις σε 2 εβδομαδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το XCOM2, pc αποκλειστικότητα, πούλησε σχεδόν 600Κ σε λιγοτερο από εβδομάδα, το ένα εκατομμύριο + το έχει άνετα

 

http://steamspy.com/app/268500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος εαν υπηρχε εγγενης υποστηριξη πληκτρολογιου-ποντικιου στις κονσολες, θα χτυπαγα μια για τις αποκλειστικοτητες.Θα ηθελα πολυ να παιξω Red Dead Redemption.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το πρώτο το βρίσκω σχεδόν απίθανο. Όσο για το δεύτερο όντως ευχάριστα νέα. Ειδικά για το XCOM και το DD που δεν έχουν denuvo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι επισημο πλεον!! Ερχεται ταυτοχρονα KAI ΣΤΟ PC! Πιστευω πως λογω Denuvo το βγαζουν ταυτοχρονα. Οι πωλησεις του DD ειναι κατωτερες απο τα JC3 και Tomb raider που εχουν Denuvo . Πολυ ευχαριστα νεα για το Quantnum beak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...