Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιχνιδια που εχουν και θα εχουν Denuvo

 

>fifa 16 >Just Cause 3 >rise of tomb raider >mirror's edge catalyst >hitman >deus ex mankind divided >farcry primal >the division >plants vs zombies garden warfare 2 >mass effect andromeda >star citizen (multiplayer) >unravel >no man's sky >need for speed >overwatch >fifa 17 >battlefield 5 >dishonored 2 >dead island 2 >doom >sniper ghost warrior 3 >dark souls 3 >total war warhammer >street fighter 5 >new cod

 

Αυτα εχω βρει απο site στο ιντερνετ

 

Αυτο σημαινει οτι ολα τα παιχνδιια των Bethesdla, Activision EA, Deep Silver Square enix Ubisoft Namco θα εχουν Denuvo απο εδω και πλεον. Δηλαδη σχεδον ολες οι μεγαλες εταιριες το χρησιμοποιουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι βασικα ενας καλος τροπος να ξεμπερδευουν οι περισσοτεροι απο σαβουρες παιχνιδια και να ζυγιζουν τι πραγματικα θελουν να αγορασουν(φυσικα απο αυτο βγαζω απεξω steam sales και humble bundle).

 

 

Παιχνιδια που εχουν και θα εχουν Denuvo

 

>fifa 16 >Just Cause 3 >rise of tomb raider >mirror's edge catalyst >hitman >deus ex mankind divided >farcry primal >the division >plants vs zombies garden warfare 2 >mass effect andromeda >star citizen (multiplayer) >unravel >no man's sky >need for speed >overwatch >fifa 17 >battlefield 5 >dishonored 2 >dead island 2 >doom >sniper ghost warrior 3 >dark souls 3 >total war warhammer >street fighter 5 >new cod

 

Αυτα εχω βρει απο site στο ιντερνετ

 

Εστω λοιπον οτι ισχυει η παραπανω λιστα,βαζει ο καθενας κατω τι παιχνιδια απο αυτα τον ενδιαφερουν και σε τι τιμες θελει να τα παρει. Εγω πχ με το καλημερα βγαζω απεξω EA και Ubisoft αρα να πως η λιστα γινεται πολυ μικροτερη :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας ελπισουμε να ειναι η αρχη του τελους για τα σκουπιδια που μας προσφερουν τον τελευταιο καιρο...

Αυτό ελπίζω και εγώ. Όπως επίσης λογικά θα ανέβει και το ποσοστό των refunds τώρα που δεν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής του παιχνιδιού από το θείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο πολύ παίζει μπάλα το protection τόσο πιο γρήγορα θα σπάσει, starforce protection anyone?! Άλλωστε οι θεωρίες λένε ότι οι ίδιες οι εταιρίες protection κάνουν release το "crack". Όπως και να έχει όλα τα παραπάνω single player games πέρα από DeusEX είναι ψιλό αδιάφορα 4 me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που υπάρχει και το steam αλλά διάφοροι περίεργου σαν και μένα που προτιμούν σε κουτί θα κοιτάξουν και σε ps4 η x1.

Και όχι δεν θέλω να πληρώνεται προμήθεια η Denuvo Software Solutions GmbH

Το παλιό https://en.wikipedia.org/wiki/StarForce  μας τα χε κανει τσουρεκια στο Splinter Cell αλλα σε ενα χρονο

ειχε ξεφουσκωσει αφου εφτασε την 3.0 και ειχαν φαει το κραξιμο της αρκουδας για κρυφό driver software που αφηνε ακομα και μετα το uninstall. To denuvo δυστυχώς φαίνεται να έχει μέλλον ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι game developer και ας πούμε απευθύνεσαι σε μια αγορά 60 gamer.

-20 gamer έχουν PS4

-20 gamer έχουν XboxOne

-20 gamer έχουν PC

 

Από τους 20 gamer του PC κάποιο ποσοστό έχει PC μόνο και μόνο επειδή υπάρχει πειρατεία. 5?10? Όσοι.

 

Ποιος είναι ακριβώς ο λόγος να ρίξεις το βάρος του development στους 10-15 PC gamers αντί για τους 40 console gamers?

 

Οι αριθμοί είναι τελείως αυθαίρετοι και προφανώς τελείως λάθος αλλά η λογική παραμένει και ναι η πειρατεία τους επηρρεάζει αυτούς τους αριθμούς.

 

Με αφορμή την αναφορά σου.

 

Η πειρατεία στα pc games κακώς μπαίνει στην συζήτηση για το οτιδήποτε από τον οποιονδήποτε.

 

By the book, όταν κάποιος κάνει πειρατεία λογισμικού σημαίνει πως χρησιμοποιεί παράνομα λογισμικό για το οποίο θα έπρεπε να έχει πληρώσει. Εμένα που είμαι καταναλωτής και πληρώνω τα pc games μου (δεν είμαι πιο χαζός, πιο έξυπνος ή πιο μάγκας, απλώς τα πληρώνω) δεν με ενδιαφέρει γιατί, πως, τι. Δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι πειρατής, δεν με ενδιαφέρουν τα κλειδώματα, δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνεις εσύ σαν εταιρεία για να προστατευτείς, δεν με ενδιαφέρει αν η πειρατεία μειώνει ή αυξάνει τις πωλήσεις. Δεν με ενδιαφέρει τίποτα από όλα αυτά. Γιατί; Γιατί δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα για όλα αυτά.

 

Αν λοιπόν μια εταιρεία μεταβάλει την στρατηγική της και την ποιότητα των προϊόντων της απέναντι σε αυτούς που της τα ακουμπάνε ανάλογα με το πόσοι είναι οι πειρατές σε μια πλατφόρμα, καλύτερα να κλείσει. Και ελπίζω να κλείσει.

 

Το να χρησιμοποιείται από την όποια εταιρεία η πειρατεία σαν δικαιολογία για το οτιδήποτε απέναντι στους πελάτες της είναι σαν να έχει κάποιος καφενείο, στους 100 οι 20 να μην πληρώνουν και να λέει ο καφετζής πως, αφού κάποιοι δεν πληρώνουν, θα σας σερβίρω χάλια καφέ. Ή κάθε φορά που θα πίνετε και μια γουλιά θα ακούτε και 20 λεπτά Παντελίδη. Όχι φίλε καφετζή. Σεβάσου τον πελάτη σου και το προϊόν σου. Και με αυτόν που δεν πληρώνει, κάνε ότι νομίζεις, δικό σου πρόβλημα. Μην τα φορτώνεις αλλού όμως. Γιατί εκείνος ο άλλος δεν μπορεί να κάνει τίποτα για το πρόβλημα σου. Και, στην τελική, δεν ευθύνεται για το πρόβλημα σου.

Επεξ/σία από DJDB
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στους 100 οι 20 δε πληρώνουν τον καφέ τότε δεν υπάρχει θέμα.

Αν δε τον πλήρωναν όμως οι 80 βλέπω τον καφετζή να απευθυνόταν σε άλλο κοινό.

 

Κατά και τη δική μου άποψη ναι η αναφορά στη πειρατεία είναι αχρείαστη, όχι όμως για τους λόγους που αναφέρεις αλλά επειδή δεν έχει κάποιος ρεαλιστικά νούμερα του ποσοστού της. Αν πχ τα ποσοστά της παγκοσμίως ήταν όπως στην Ελλάδα τότε πολύ απλά δε θα έβγαινε καν παιχνίδι για PC.

 

Anyway ούτως ή άλλως τα παιχνίδια ειδικά για PC πάνε σιγά σιγά προς αποκλειστικά online gaming οπότε θέλοντας και μη αυτή η κουβέντα θα σταματήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Splinter Cell: Chaos Theory – First-Person Mod Released

 

Μιας και δεν βρήκα νήμα για το παιχνίδι(Επειδή είναι αρκετά παλιό μάλλον) το βάζω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι παιχνιδια μας αρεσουν και θελουμε να τα παιξουμε τα αγοραζουμε. Εγω για παραδειγμα που παιζω ολα τα fps,action adventure, action rpg, fighters, hack n slash ... Ε οτι βγει απο εδω και περα που εχει Denuvo και ειναι σε καποιια απο αυτες τις κατηγοριες οπως θα το αγορασω. Και ναι οπως ειπε ο  jim777 τα περισσοτερα παχνιδια πλεον εχουν online που για να το παιξεις πρεπει να τα εχεις αγορασει. Τα παιχνδιια που ειναι μονο single player ειναι ελαχιστα πλεον οπως το far cry primal για παραδειγα η το tomb raider. Δεν πιστευω ομως το gaming να γινει αποκλειστικα online. Αυτο θα σημαινε οτι θα εξαφανιζοζοντουσαν διαφορες σειρες που εγιναν γνωστες και αγαπηθηκαν ως single player παιχνιδια σαν  τα deus ex tomb raider mafia hitman κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Denuvo όλοι θα βάλουν πάντως στα επόμενα παιχνίδια, και είναι λογικό, αφού όλοι θέλουν τις μέγιστες πωλήσεις και τα περισσότερα κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο για κανενα exclusive αξιζουν και τιποτα αλλο ετσι οπως τα εχουν κανει.

Έχουνε άλλη χρησιμότητα πέρα απο το να παίζεις τα exclusives? :P

 

Παιχνιδια που εχουν και θα εχουν Denuvo

 

>fifa 16 >Just Cause 3 >rise of tomb raider >mirror's edge catalyst >hitman >deus ex mankind divided >farcry primal >the division >plants vs zombies garden warfare 2 >mass effect andromeda >star citizen (multiplayer) >unravel >no man's sky >need for speed >overwatch >fifa 17 >battlefield 5 >dishonored 2 >dead island 2 >doom >sniper ghost warrior 3 >dark souls 3 >total war warhammer >street fighter 5 >new cod

 

Αυτα εχω βρει απο site στο ιντερνετ

Έφτασε επιτέλους ο καιρός που θα γίνουμε επιλεκτικοί στο τι θα παίζουμε? Απίστευτο!

 

Ωραία, ώρα να μειώσω το ατελείωτό μου backlog κάποια στιγμή..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν ήδη επιλεκτικός, αλλά θα γίνω ακόμη περισσότερο.

Πχ τα CoD τα κατέβαζα, campaign, Shift+Del. Πλέον ούτε αυτό δεν θα κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, με αφορμή προηγούμενο σχόλιο του bigboss, έχω να πω πως κι εμείς οι pcάδες πρέπει λίγο να ηρεμήσουμε με τις τιμές που νομίζουμε ότι στα pc games είναι μονοψήφιες με το καλημέρα και στα console ones ακατέβατο 60ρι.Ναι, υπάρχουν διαφορές στις τιμές ακόμα, δε λέω.Η διαφορά όμως έχει ψαλιδιστεί.Ναι, δε βρίσκεις κάθε μέρα τις προσφορές που θα βρεις για ένα παιχνίδι σε pc, βρίσκεις όμως κι εκεί προσφορές.Έχω ένα φίλο που μ' έχει φάει με το ps4 του και μου λέει συνέχεια για τα παιχνίδια που παίρνει και βλέπω πως πλέον βρίσκεις αξιόλογα και πρόσφατα παιχνίδια σε φυσιολογικές τιμές.Συν τα δωρεάν που δίνουν, τα οποία στο psn τουλάχιστον που έχω μια μεγαλύτερη επαφή, είναι αρκετά αξιόλογα.

Κονσόλες παραμένουν βέβαια, με μοναδικό λόγο ύπαρξης να τις κάνω δώρο σε φίλους, συγγενείς κλπ και να μην τις αγγίζω πλέον, αλλά εντάξει, ας είμαστε ένα τσικ πιο επιεικείς μαζί τους.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...