Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ και καιρό έχω την εξής απορία, αλλά ψάχνοντας στο internet δεν μπόρεσα να πάρω μια ξεκάθαρη απάντηση.

 

Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο Vsync και στο Fps Limiter που έχουν προγράμματα όπως για παράδειγμα το MSI Afterburner?

 

Από όσο ξέρω το vsync αυξάνει το input lag αλλά μπορεί και εξαλείφει το screen tearing (το οποίο δημιουργείται όταν τα frames που αναπαράγει η κάρτα ξεπερνάνε των αριθμό των Hz της οθόνης). Αν περιορίσω τα fps στα 60 σε ένα 60Hz monitor μπορώ να εξαφανίσω το screen tearing? Αν όχι φαντάζομαι ο περιορισμός συμφέρει μόνο για πιο χαμηλά framers, για παράδειγμα να το κλειδώσουμε στα 45 ή στα 30 αν αυτό μεταβάλλεται συνεχώς αλλά δεν προκαλεί tearing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fps limiter απλά περιορίζει τα καρέ που θα παραχθούν το κάθε δευτερόλεπτο.

 

Το vSync περιορίζει τα καρέ, αλλά και συγχρονίζει το κάθε καρέ του παιχνιδιού με τη κάθε ανανέωση της οθόνης.

 

Άρα το fps limiter μπορεί ίσως να περιορίσει τα καρέ στα 60, και η οθόνη σου να είναι 60hz, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως σώνει και καλά το κάθε frame θα συγχρονιστεί με τη κάθε ανανέωση της οθόνης.

 

Και ναι, ακόμα και με το fps limiter μπορεί να εμφανιστεί tearing. H ουσία του fps limiter είναι να πεις στη κάρτα γραφικών πως δεν χρειάζεται να αγκομαχά για να παράξει πάνω από ΧΧ καρέ, και έτσι αφού παράξει όσα της είπες να 'ξεκουράζεται' και έτσι να εξοικονομείς ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α κατάλαβα. Οπότε ο ουσιαστικός τρόπος για να κλειδώσεις το framerate για να μην έχεις ανεβοκατεβασματα είναι το vsync σωστά; το ίδιο και για το tearing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να σταματησουν τα σπασμενα παιχνιδια να δουμε ποια θα ειναι η δικαιολογια τους μετα για τα port που μας προσφερουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λένε και τώρα, δεν είναι συμφέρουσα η αγορά στα pc οπότε δίνουμε βάση στις κονσόλες.

Όποιος νομίζει ότι οι εταιρίες αδιαφορούν λόγο πειρατείας δεν έχει καταλάβει τι δούλεμα του ρίχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα όχι, πέρα από το Ashes of the Singularity που και αυτό είναι σε Beta ακόμα, προς το τέλος της χρονιάς θα βγουν περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό tip:

 

Λόγω του ότι χρησιμοποιώ το f,lux στον υπολογιστή μου (σε εμένα κάνει δουλειά και πολύ καλή μάλιστα) έψαχνα κάποιον τρόπο για να το χρησιμοποιώ και σε ορισμένα games (σε πολλά full screen games δυστυχώς απενεργοποιείται το "φίλτρο").

 

Κάπως έτσι ανακάλυψα το Borderless Gaming, το οποίο και σας προτείνω αν ψάχνετε τρόπο για να τρέξετε παιχνίδια σε μεγιστοποιημένο παράθυρο. Μέσω αυτού, όταν το έχω ενεργοποιημένο, μπορώ να τρέξω παιχνίδια σε full screen borderless window, σαν να είναι full screen. Και μένει ενεργό και το f.lux, καθώς δεν απενεργοποιείται όταν τρέχεις την εφαρμογή σε παράθυρο.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...