Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις λεφτά και μπορείς αγοράζεις αμέσως. Αυτό με το να λέμε ότι μόνο αν είσαι casual μπορείς να περιμένεις, ενώ παράλληλα μπορεί να έχεις άλλα 10 παιχνίδια να περιμένουν, είναι διαφορετικό.

 

 

Σε ένα σημείο ήθελα να απαντήσω, ένα έκανα quote.

Δεν άλλαξε κάτι.

 

 

Δεν χρειαζεται να εχεις παντα λεφτα για να κανεις το κατι παραπανω σε αυτο που σε ενδιαφερει. Συνηθως αν δεν μας περισσευουν στερουμαστε απο κατι αλλο για να κανουμε αυτο που θελουμε, αν το θελουμε φυσικα αρκετα.

Και για να εχεις 10 παιχνιδια να περιμενουν λογικα προυποθετει να εχεις και αλλη πλατφορμα που παιζεις. Αλλιως δεν συνδυαζονται αυτα τα δυο..

 

Εγραψα λοιπον.

 

Ενταξει και εγω εχω κονσολες αλλα αν εισαι gamer νομιζω το επιχειρημα περιμενω να πεσουν οι τιμες δεν εφαρμοζεται (οχι παντα τουλαχιστον).. Αν εισαι casual τοτε ισως..

 

Γραφω λοιπον οτι δεν εφαρμοζεται παντα αυτο που λεω γιατι πολυ απλα υπαρχουν και οι υπολοιποι που περιμενουν. Και ΑΝ εισαι casual gamer τοτε ΙΣΩΣ. Αλλο λοιπον αυτο που λες και αλλο αυτο που γραφω.

Δεν μιλαμε αλλωστε για ενα πανακριβο καταναλωτικο αγαθο για να χρειαζεται να περιμενουμε μηνες ολοκληρους για να το αγορασουμε, αν το θελουμε θα το παρουμε στην τελικη αν δεν μας καιει περιμενουμε. Αλλωστε δεν θελουμε να τα παιξουμε ολα τα παιχνιδια ολοι και ουτε ειναι τοσα πολλα πλεον καθε χρονο τα AAA για να μην βγαινουμε να τα παρουμε εστω και day1.. Αλλα αυτο ειναι αποψη μου. Για εμενα αν το θελουμε πολυ και μπορουμε να το παρουμε και δεν καιγομαστε ε στα δικα μου ματια πιο πολυ για casual μου κανει ο χρηστης.

 

Και συμπληρωνω. 

 

Ειναι ενας απο τους λογους που περνεις και μια κονσολα το να εχεις timed exclusives ή exclusives .. Ειδικα αν καποιος εχει ΜΟΝΟ κονσολα και οχι και PC για να μην βιαζεται και θελει το παιχνιδι δικο του και οχι νοικιασμενο..

Σιγα μην περιμενα εγω να πεσουν οι τιμες για Halo και Forza π.χ ή για Bloodborne,Order και Last of Us αν δεν ειχα και pc να παιζω π.χ.

 

Για αυτο εκανα και την διευκρινιση για το quote που απομονωσες, γιατι οπως προειπα δινει διαφορετικη εικονα σε αυτο που λεω. Οπως και τονιζω οτι προκειται για προσωπικη αποψη. 

Ουτε λεω οτι οποιος περιμενει ειναι casual παντα, λεω οτι ειναι casual αν εχει μονο κονσολα και δεν εχει τι να παιξει και περιμενει να πεσουν οι τιμες γιατι δεν καιγεται. 

Για αυτους τους λογους εγω δεν δεχομαι σαν επιχειρημα την αναμονη για πτωση των τιμων για αυτο που ειπωθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Ειναι ενας απο τους λογους που περνεις και μια κονσολα το να εχεις timed exclusives ή exclusives .. Ειδικα αν καποιος εχει ΜΟΝΟ κονσολα και οχι και PC για να μην βιαζεται και θελει το παιχνιδι δικο του και οχι νοικιασμενο..

Σιγα μην περιμενα εγω να πεσουν οι τιμες για Halo και Forza π.χ ή για Bloodborne,Order και Last of Us αν δεν ειχα και pc να παιζω π.χ.

 

 

 

συμφωνω σε όσας λες απλώς να συμπληρώσω πως αν καποιος μπορει να έχει μία πλατφορμα για gaming τοτε κατα τη γνώμη μου αξιζει να έχει ΜΟΝΟ gaming pc καθώς ειναι η πιο ολοκληρωμένη πλατφορμα για gaming, τα έχει όλα, κυριολεκτικά όλα τα είδη συν  την ενιαια βιβλιοθήκη.

 

απο την άλλη θεωρώ πως κονσολα αξιζει να πάρεις μονο αν σε ενδιαφέρουν πολλές αποκλειστικότητες και όχι απλώς μια δυο τρεις.

 

πχ δεν αξιζει καποιος να πάρει ps4 αν τον ενδιαφέρει μονο το bloodborne καθώς και στο pc μπορει να βρεις ανάλογες εμπειριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αυτης της αποψης ειμαι αλλα ανοιγει μεγαλη κουβεντα και καταληγει στο αιωνιο ερωτημα τι ειναι πιο οικονομικο στο τελος ενα καλο pc ή μια κονσολα..Στο ποιο ο καθενας μεταφραζει τα δεδομενα οπως θελει και φυσικα παντα με τα δικα του βιωματα σαν gamer.

Προφανως και πιστευω στο καλο pc και προφανως παντα θα επερνα πρωτα pc και μονο οταν περισσευουν θα επερνα και κονσολα για αποκλειστικοτητες. Με βαση την δικη μου εμπειρια αυτο πιστευω ακραδαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που το Pc gaming αξιζει περισσοτερο αυτη την στιγμη ειναι λογω απουσιας μεγαλου αριθμου exclusives αυτη την στιγμη στις κονσολες.

 

Επισης να προσδιορισουμε λιγο τι εννοει ο καθενας το ''περιμενω να πεσει η τιμη του''??

Στα καλα παιχνιδια(και αρκετες φορες στα exclusives)οι τιμες πεφτουν μετα απο παρα πολυ καιρο.

 

Bloodborne παιχνιδι που βγηκε τελη μαρτιου 2015.Σημερα εχουμε Γεναρη 2016 αρα 10μηνες.https://www.skroutz.gr/s/5478845/Bloodborne-PS4.html?from=catspan 

Δειτε λοιπον διαφορα τιμης.

Η δε Game of the year edition που βγηκε πριν 2-3μηνες οχι μονο δεν εχει πεσει σε τιμη αλλα εχει ανεβει κιολας.

 

Witcher 3 https://www.skroutz.gr/s/4990894/The-Witcher-3-Wild-Hunt-PS4.html?from=catspan

Παιχνιδι λιγο παραπανω απο μισο χρονο και εχει πεσει η τιμη του μολις 4ευρω

 

Αλλα και στο Pc εχουμε τετοια παραδειγματα οπως με το προσφατο Metal Gear Solid 

https://www.skroutz.gr/s/7379834/Metal-Gear-Solid-V-The-Phantom-Pain-PC.html?keyphrase=Metal+gear

 

σχεδον 4 μηνες που βγηκε και η τιμη του εχει μεινει ιδια.

 

Αρα να προσδιορισουν αυτοι που μιλανε παραπανω για μειωσεις τιμων και αναμονη για τι μειωση τιμων και τι αναμονη μιλανε.


 

Αν έχεις λεφτά και μπορείς αγοράζεις αμέσως. Αυτό με το να λέμε ότι μόνο αν είσαι casual μπορείς να περιμένεις, ενώ παράλληλα μπορεί να έχεις άλλα 10 παιχνίδια να περιμένουν, είναι διαφορετικό.


Σε ένα σημείο ήθελα να απαντήσω, ένα έκανα quote.
Δεν άλλαξε κάτι.

Δηλαδη αυτος που εχει 10 παιχνιδια να περιμενουν(και φυσικα εννοω παιχνιδια κανονικα αγορασμενα και οχι πχ απο καποιο bundle των 5 ευρω πχ MGS,Witcher κλπ)θα περιμενει πανω απο 6 μηνες μηπως και πεσει το παιχνιδι που θελει 5-10ευρω???

 

Η να το πω αλλιως στεκει να λεμε οτι θα περιμενω το παιχνιδι να πεσει 5-10ευρω και να εχω  Pc και ps4 ή Gaming Pc και Wii U,ή Ps4 και Xbox κλπ????

 

Αν δεν εχεις φραγκα και οντως μπορεις μονο να περιμενεις να πεσουν οι τιμες τοτε ουτε 10-15παιχνιδια θα εχεις που να περιμενουν ουτε παραπανω απο μια πλατφορμα.

 

Αυτο γιατι εχει πεσει πολυ μπερδεμα.Στο Insomnia δοξα το Θεο οι περισσοτεροι τους βλεπω ειτε με τιμια Pc ειτε να εχουν παραπανω απο μια πλατφορμες αρα παραπανω για 5-10ευρω πιο ακριβοτερα δεν πρεπει να υπαρχει.

 

Τωρα για την μαζα τι να κατσουμε να σχολιαζουμε.Υπαρχουν παρα πολλοι στην ΕΛλαδα που την βγαζουν μονο με αθλητικα παιχνιδια/ραλακια ή μονο με Mmo,moba games. Θα κατσουμε να βαζουμε και αυτους μεσα που ουτως ή αλλως δεν αγοραζουν και πολλα παιχνιδια???

 

Οταν παλια πχ επαιζα Wow,θυμαμαι οτι οι περισσοτεροι στην guild μου οχι μονο δεν ειχαν αλλη πλατφορμα αλλα και στο pc κυριως Wow ή αντε και κανενα Lol/dota παιζανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης πάντα να περιμένομε κάποιο καιρό μέχρι να πάρομε το game που θελουμε (6 μήνες+ μετά). Οι λόγοι είναι αρκετή, χαμηλότερη τιμή, έχουν διορθωθεί αρκετά bugs που τυχόν μπορεί να έχει το game, η κοινότητα έχει δημιουργήσει πολύ περισσότερα και καλύτερα mods, λύγο καλύτερες επίδοσης από τους drivers που έχουν βελτιωθεί για το εκάστοτε παιχνίδι. Επίσης ποτέ δεν "περιμένεις" γιατί πολύ άπλα παίζεις τα προγευόμενα games που είχαν κυκλοφορήσει πριν 6 μήνες.

Με λίγα λόγια όχι μονό πληρώνεις λιγότερο άλα το απολαμβάνεις και περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης πάντα να περιμένομε κάποιο καιρό μέχρι να πάρομε το game που θελουμε (6 μήνες+ μετά). Οι λόγοι είναι αρκετή, χαμηλότερη τιμή, έχουν διορθωθεί αρκετά bugs που τυχόν μπορεί να έχει το game, η κοινότητα έχει δημιουργήσει πολύ περισσότερα και καλύτερα mods, λύγο καλύτερες επίδοσης από τους drivers που έχουν βελτιωθεί για το εκάστοτε παιχνίδι. Επίσης ποτέ δεν "περιμένεις" γιατί πολύ άπλα παίζεις τα προγευόμενα games που είχαν κυκλοφορήσει πριν 6 μήνες.

 

Με λίγα λόγια όχι μονό πληρώνεις λιγότερο άλα το απολαμβάνεις και περισσότερο.

 

 

ναι ωραιο να περιμένεις αλλά δεν ισχύει για όλα τα games, σιγουρα οχι για αυτά που περιμένεις πως και πως τα τευλευταια χρονια, δηλαδή αυτά κάποιος τα παρινει πρώτη μέρα, το πολύ μέσα στο πρώτο μήνα και δεν περιμενει αλλους 10 μήνες απο την ημέρα κυκλοφοριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η γνωμη μου οσον αφορα τα preorder ειναι συγκεκριμενη....πχ το νβα και το φιφα και το fm τα προπαραγγειλα γιατι τι να τα κανω 4-5 μηνες μετα αφου βγαινουν καθε χρονο και τα θελω...αλλα το the witcher ακομα δεν το εχω παρει θελω να τελειωσω το 2 που το πηρα 4-5ευρο....με λιγα λογια λοιπον ειναι λιγα τα παιχνιδια που θα με κανουν να τα παρω day1 αν ειχα ps4 το uncharted θα ηταν ενα απο αυτα η το forza 6 αντιστοιχα και αλλα ακομα console exclusive που οπως ειπε και ο fullgore δεν πεφτει και πολυ η τιμη τους...το pc gaming ειναι διαφορετικο βεβαια ειναι πολυ μεγαλυτερη η βιβλιοθηκη των παιχνιδιων και σιγουρα πολλα περισσοτερα παιχνιδια που λεμε 'θα' ασχοληθω προσωπικη αποψη παντα βεβαια ειναι αυτο οχι γενικο υπαρχουν πολλοι που θελουν τα πιο πολλα παιχνιδια να τα παιζουν απευθειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια κονσόλα, καθόλου τίμιο pc και τίμιο laptop. Αγοράζω παιχνίδια μεταχειρισμένα και έχω 5 να περιμένουν. Που ανήκω;

Οταν λες τιμιο laptop εννοεις gaming Laptop 1200+ευρω??? Επισης τι εννοεις που ανηκεις?

ναι ωραιο να περιμένεις αλλά δεν ισχύει για όλα τα games, σιγουρα οχι για αυτά που περιμένεις πως και πως τα τευλευταια χρονια, δηλαδή αυτά κάποιος τα παρινει πρώτη μέρα, το πολύ μέσα στο πρώτο μήνα και δεν περιμενει αλλους 10 μήνες απο την ημέρα κυκλοφοριας.

Αυτο ακριβως. Εγω δεν ειπα οτι πρεπει ολοι να αγοραζουμε παιχνιδια day one στο pc,αλλα οτι δεν σημαινει οτι αν περιμενεις πχ 3-4μηνες θα πεσει πολυ η τιμη του ή αν περιμενεις και αρκετα παραπανω.

 

Φετος για παραδειγμα βγαινει το νεο Doom. Για οσους τους αρεσανε τα προηγουμενα και περιμενανε πως και πως μετα το 3 ε δεν νομιζω να μην το παρουν μεσα στον πρωτο μηνα εκτως αν ειναι τοσο μαπα που το θαψουν τα Review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ωραιο να περιμένεις αλλά δεν ισχύει για όλα τα games, σιγουρα οχι για αυτά που περιμένεις πως και πως τα τευλευταια χρονια, δηλαδή αυτά κάποιος τα παρινει πρώτη μέρα, το πολύ μέσα στο πρώτο μήνα και δεν περιμενει αλλους 10 μήνες απο την ημέρα κυκλοφοριας.

Και για αυτά που περιμένω πως και πως πάλι περιμένω για να είμαι 100% σίγουρος ότι θα τα απολαύσω στον μέγιστο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αντιπρόσωποι της Microsoft επιβεβαίωσαν πως το Gears of War 4 θα κυκλοφορήσει νωρίτερα από ότι περιμέναμε στο Χ1"

 

Λετε να το κανουν αυτο για να μπορουν να το βγαλουν πιο μετα στο Pc ?? Μακαρι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...