Προς το περιεχόμενο

Ψυχοτρόπα


Thinart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Γενικά τα πρώτα σημάδια είναι όλα όσα συνηγορούν στο να αισθάνεται ο άλλος "ο εαυτός του". Από το "να κάνω ένα τσιγάρο να ηρεμήσω λίγο" και το "ένα ποτάκι να έρθω στα ίσα μου" μέχρι το "να γυρίσω σπίτι να στρίψω ένα μπουρί".

 

Οπότε όσο πιο τακτικά το παίζεις, τόσο πιο γρήγορα θα συνδέσεις το πώς είσαι εσύ καθημερινά με τη χρήση του. Αν έχεις μάθει να 'σαι 12/24 κλασμένος επί Χ μήνες, όταν δεν έχεις νοιώθεις έξω απ' τα ρούχα σου όντας νηφάλιος. Αυτή είναι σχεδόν πάντα η αρχή κάθε εθισμού, τα οργανικά συμπτώματα (αν και όπου υπάρχουν) ακολουθούν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Γενικά τα πρώτα σημάδια είναι όλα όσα συνηγορούν στο να αισθάνεται ο άλλος "ο εαυτός του". Από το "να κάνω ένα τσιγάρο να ηρεμήσω λίγο" και το "ένα ποτάκι να έρθω στα ίσα μου" μέχρι το "να γυρίσω σπίτι να στρίψω ένα μπουρί".

 

Οπότε όσο πιο τακτικά το παίζεις, τόσο πιο γρήγορα θα συνδέσεις το πώς είσαι εσύ καθημερινά με τη χρήση του. Αν έχεις μάθει να 'σαι 12/24 κλασμένος επί Χ μήνες, όταν δεν έχεις νοιώθεις έξω απ' τα ρούχα σου όντας νηφάλιος. Αυτή είναι σχεδόν πάντα η αρχή κάθε εθισμού, τα οργανικά συμπτώματα (αν και όπου υπάρχουν) ακολουθούν.

Ακουγεται λογικο. Θελω ν ακουσω κι αλλες αποψεις.

 

Γνωριζω πως κοντινο μμου προσωπο (μικρος αδερφος) κανει χρηση κανναβης, σχεδον σε καθημερινη βαση, υποψιαζομαι οτι εχει περασει πλεον σε κατασταση ψυχολογικου εθισμου (ειναι φοιτητης με καλο χαρτζιλικι αλλα δεν μενει μια, συχνες μεταπτωσεις στη διαθεση, ενω οι γονεις υποτιθεται πως δεν γνωριζουν κανει χρηση στο δωματιο του πατρικου).

 

Αν η χρηση ηταν περιστασιακη σε κανα παρτυ κλπ δεν θα με απασχολουσε, θα του κανα και παρεα, αλλα η συστηματικη χρηση σε συνδυασμο με την αδυναμια να συγκρατηθει στο πατρικο, την οικονομικη απερισκεψια που επηρεαζει ολη την οικογενεια και τη διαθεση ειναι κατι που με απασχολει εντονα και θελω οσο μπορω να προλαβω την κατασταση πριν φτασει σε αλλο επιπεδο.

 

Δεν εχω ιδεα πως να προσεγγισω την κατασταση αυτη, το μονο που κανω ειναι να μαι διπλα του, να μαθαινω τα κατορθωματα του και να τον κανω παρεα και να τα λεμε. Δε νουθετω, δεν ερχομαι σε ρηξη σχετικα με τα οσα κανει και διατηρω ανοιχτη σκεψη στα οσα μκο λεει για να καταλαβω κι εγω τα κινητρα του κ για να μου μιλαει.

 

Επειδη περασαμε προσφατα μια δοκιμασια(καρκινος) νομιζω καλο ειναι να προλαβουμε μια 2η, και θελω να το χειριστω οσο γινεται καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως αρχικά θα έπρεπε να ερευνηθούν δύο πράγματα:

 

α) Ποιος είναι ο λόγος που ξεκίνησε; Το περιστατικό με τον καρκίνο στην οικογένεια, ή το είχε ξεκινήσει από πριν; Είναι σημαντικό να ξέρεις την αφορμή. Και καταφεύγει εκεί για ποιον λόγο;

β) Πόσο διάστημα κάνει χρήση; Όσο πιο μεγάλο το διάστημα, τόσο πιο δύσκολα να κοπεί κάτι.

 

Γενικά, είναι καλό το ότι τον προσέγγισες έτσι και δεν το πήγες επιθετικά, λέγοντας βαρύγδουπα πράγματα. Το ότι μπορεί να σε εμπιστευτεί και δεν σου κρύβεται είναι θετικό. Σε πρώτη φάση νομίζω πως θα έπρεπε να εστιάσεις στο ψυχολογικό τού ζητήματος, καθώς πάντοτε κάπως έτσι μπλέκει κάποιος. Ίσως να επισκεφτείς και κάποιον ειδικό, για να σου πει πώς να χειριστείς την κατάσταση σωστότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η χρηση ηταν περιστασιακη σε κανα παρτυ κλπ δεν θα με απασχολουσε, θα του κανα και παρεα, αλλα η συστηματικη χρηση σε συνδυασμο με την αδυναμια να συγκρατηθει στο πατρικο, την οικονομικη απερισκεψια που επηρεαζει ολη την οικογενεια και τη διαθεση ειναι κατι που με απασχολει εντονα και θελω οσο μπορω να προλαβω την κατασταση πριν φτασει σε αλλο επιπεδο.

 

Δεν εχω ιδεα πως να προσεγγισω την κατασταση αυτη, το μονο που κανω ειναι να μαι διπλα του, να μαθαινω τα κατορθωματα του και να τον κανω παρεα και να τα λεμε. Δε νουθετω, δεν ερχομαι σε ρηξη σχετικα με τα οσα κανει και διατηρω ανοιχτη σκεψη στα οσα μκο λεει για να καταλαβω κι εγω τα κινητρα του κ για να μου μιλαει.

 

Δεν ξέρει κανείς εδώ μέσα καλύτερα τον αδερφό σου. Βρες τα κουμπιά του και παίξε, είναι η περηφάνεια που θα θιχτεί αν του υποδείξεις με οίκτο ότι έχει κάτι ανάγκη; Είναι οι τύψεις όταν κατανοήσει ότι δεν επηρεάζει μόνο τον εαυτό του εμπράκτως; Μπορεί να επιλυθεί και από μόνο του, όταν γίνει πια τόσο ρουτίνα που δε θα είναι "κουλ", αλλά το κίνητρο πρέπει να διερευνηθεί γιατί καλά τα χόρτα και οι μύκητες, αλλά υπάρχουν και πραγματικά βλαβερά σκατά εκεί έξω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύνηθες εύρος είναι 8-15 ευρώ το γραμμάριο. Το πόσα τσιγάρα βγάζει ένα γραμμάριο, εξαρτάται από το πόσο τούμπανα τα κάνεις που εξαρτάται από την ποιότητα του προϊόντος και του δικού σου tolerance.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη περασαμε προσφατα μια δοκιμασια(καρκινος) νομιζω καλο ειναι να προλαβουμε μια 2η, και θελω να το χειριστω οσο γινεται καλυτερα.

 

Κοίτα, από μπάφο δεν έγινε κανείς πρεζάκιας. Το πρόβλημα με αυτή τη χρήση είναι οτι χάνεις πολύ χρόνο χαζεύοντας randomly. Έχε το νου σου να μην γίνει κανένας βαριεστημένος ξάπλας που δεν κάνει τίποτα με τη ζωή του. Αλλιώς τα πάφα πούφα θα κοπούν όταν αρχίσει το real life. Αν παρολαυτά πιστεύεις οτι το άρχισε ειδικά για να καλύψει κάποιο άλλο κενό στη ζωή του τότε πάρτο πιο σοβαρά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας εφταναν οι μπεκρηδες.. θα εχουμε και τα μαστουρια τωρα  

 

αυτα ειναι...  δεν φτανει το μεγαλο ποσοστο ανεγκεφαλων - θρησκοληπτων - φασιστοδεξιοαριστερων, μπεκρηδων

να ανεβασουμε και τα μαστουρια τωρα να κανουμε κεντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως αρχικά θα έπρεπε να ερευνηθούν δύο πράγματα:

 

α) Ποιος είναι ο λόγος που ξεκίνησε; Το περιστατικό με τον καρκίνο στην οικογένεια, ή το είχε ξεκινήσει από πριν; Είναι σημαντικό να ξέρεις την αφορμή. Και καταφεύγει εκεί για ποιον λόγο;

β) Πόσο διάστημα κάνει χρήση; Όσο πιο μεγάλο το διάστημα, τόσο πιο δύσκολα να κοπεί κάτι.

 

Γενικά, είναι καλό το ότι τον προσέγγισες έτσι και δεν το πήγες επιθετικά, λέγοντας βαρύγδουπα πράγματα. Το ότι μπορεί να σε εμπιστευτεί και δεν σου κρύβεται είναι θετικό. Σε πρώτη φάση νομίζω πως θα έπρεπε να εστιάσεις στο ψυχολογικό τού ζητήματος, καθώς πάντοτε κάπως έτσι μπλέκει κάποιος. Ίσως να επισκεφτείς και κάποιον ειδικό, για να σου πει πώς να χειριστείς την κατάσταση σωστότερα.

Μπερδεμα το θεμα του ειδικου γιατι ειμαι ανεργη και απ την αλλη πρεπει να βρω καποιον που να το χει με αυτα τα ζητηματα. Μου φαινεται βουνο.

 

Σχετικα με αυτα που με ρωτησες, ειχε δοκιμασει νομιζω περυσι γ λυκειου και εκανε ευκαιριακα σε κανα παρτυ και μετα που περασε σχολη και γνωρισε ακρες κ εμεινε μονος εγινε πιο συστηματικη η χρηση, δηλαδη εδω κ ενα χρονο περιπου.

Δεν ξέρει κανείς εδώ μέσα καλύτερα τον αδερφό σου. Βρες τα κουμπιά του και παίξε, είναι η περηφάνεια που θα θιχτεί αν του υποδείξεις με οίκτο ότι έχει κάτι ανάγκη; Είναι οι τύψεις όταν κατανοήσει ότι δεν επηρεάζει μόνο τον εαυτό του εμπράκτως; Μπορεί να επιλυθεί και από μόνο του, όταν γίνει πια τόσο ρουτίνα που δε θα είναι "κουλ", αλλά το κίνητρο πρέπει να διερευνηθεί γιατί καλά τα χόρτα και οι μύκητες, αλλά υπάρχουν και πραγματικά βλαβερά σκατά εκεί έξω.

Τον ξερω καλυτερα αλλα δεν το χω με την ψυχολογηση ανθρωπων κ αν κανω σοβαρη κουβεμτα και δεν το χειριστω σωστα φοβαμαι οτι θα τον απομακρυνω και μετα δεν θα ξερω τι γινεται.πχ αυτο με τα κουμπια δεν τομειχα σκεφτει καν

Το σύνηθες εύρος είναι 8-15 ευρώ το γραμμάριο. Το πόσα τσιγάρα βγάζει ένα γραμμάριο, εξαρτάται από το πόσο τούμπανα τα κάνεις που εξαρτάται από την ποιότητα του προϊόντος και του δικού σου tolerance.

 

Το οτι εμενα βρισκει με 5 να με ανησυχησει? Τοσο χαμηλα νομιζω πως καπνιζει γρασιδι απο χωραφι κ νομιζει οτι ειναι χορτο

Bookmarked ίσως, αλλά ντεθμεταλλάς ήμουν ο κακόμοιρος, τα έμαθα εμπειρικά μερικά. ΙΣΩΣ.

Ησουν? Κριμα μωρε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αιτία την ξέρεις; Άλλοι ξεκινούν τα ναρκωτικά για να περάσουν καλά ή για την μαγκιά, ενώ άλλοι για ανακούφιση και για τη φυγή απ' τα προβλήματα. Αν δεν συντρέχει κάποιος ψυχολογικός λόγος που τον κάνει να βρίσκει διέξοδο στη κάνναβη, ίσως να 'ναι ευκολότερος ο χειρισμός του (πχ να κάνεις αυτό που είπε ο Lucifer). Στην δεύτερη περίπτωση είναι πιο ζόρικα, γιατί υπάρχει η αιτία που κρύβεται από πίσω, που πρέπει να αντιμετωπιστεί (κι ίσως πχ θίγοντας τη περηφάνεια του και δημιουργώντας του τύψεις να έχεις τ' αντίθετα αποτελέσματα -- γιατί στο μυαλό θα 'χει πέσει σεντόνι, θα υπάρχει αδιέξοδο κλπ κι αυτό ίσως λειτουργήσει σαν έξτρα επιβάρυνση). Όμως, αυτό που ισχύει σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι πως θα ξεμπλέξει απ' αυτά μονάχα αν το επιθυμεί ο ίδιος. Δεν πα' να έχει την καλύτερη στήριξη απ' το περιβάλλον του... Αν δεν το θέλει ο ίδιος, δεν θα ξεμπλέξει. Απεναντίας, μπορεί να περάσει και σε κάτι άλλο, είτε ως υποκατάστατο άμα δεν βρίσκει κάνναβη είτε παρασυρόμενος απ' την παρέα.

 

Όλα αυτά είναι σκέψεις κι εικασίες. Κάνεις δεν μπορεί να σου πει «κάνε αυτό» για να λυθεί το πρόβλημα, γιατί ο αδερφός σου είναι ξεχωριστή οντότητα, με τη δική του ψυχοσύνθεση. Εσύ τον ξέρεις καλύτερα. Πλησίασέ τον, αφουγκράσου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαυρο απ οτι μου δηλωνει δεν εχει σκοπο να το σταματησει γιατι "τον χαλαρωνει", το προβλημα ειναι πως φασκει και αντιφασκει σε διαφορα, πχ μπορει να πει στους δικους μου οτι περναει ασχημη φαση ψυχολογικα κ οτι ειναι κλεισμενος σπιτι κ δεν κανει τιποτα ενω στην πραγματικοτητα βγαινει καθε μερα βολτα και παρταρει και τετοιο στυλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...