Προς το περιεχόμενο

Επιλογή εκτυπωτή


stakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε τα χω δοκιμασει, θελω ομως να κοιταξω μια πιο οικονομικη λυση οποτε θα το ψαξω.

 

Ναι ναι ειμαι απολυτα ικανοποιημενη!

Εχει πεσει η τιμη του γιατι βγηκε ο 610, σ αυτα τα λεφτα πια τον θεωρω καλο vfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ολοι οι εκτυπωτες αν δεν τους χειριζομαστε οπως μας συμβουλευουν οι κατασκευαστες εχουν θεματα.

 

Δεν ειμαι υπερ των κατασκευαστων. ΠΧ οι Epson που εφτιαχνα ειχαν μεινει 2-3 μηνες χωρις να εκτυπωσουν και δεν ειχαν τα γνησια μελανια. Οσο και να προσπαθησα 100% δεν εστρωσαν. Ο ενας ο EPSON ελεγε οτι πρεπει να εκτυπωνεις test page μια φορα την εβδομαδα αν δεν τυπωνεις τιποτα αλλο και φυσικα και αυθεντικα μελανια. Στο δε καθαρισμο κεφαλης τρωει το 1/3 απο το μελανι του δοχειου.

 

Εγω αυτα τα βρισκω απαραδεκτα και γιαυτο το λογο ενω θα επερνα EPSON τωρα κοιταω αλλου. Δεν βρηκα κατι ομως να με βολεψει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δοκιμασεις.

 

Εγω το δοκιμασα με καθαρο οινοπνευμα 95 βαθμων και οχι οινοπνευμα λοτιον. Ειχα καλα αποτελεσματα αλλα οχι τελεια δεδομενου οτι ηθελαν τον εκτυπωτη δευτερα πρωι και μου τον εδωσαν σαββατο απογευμα.

 

μετα τον καθαρισμο, το προβλημα που βρηκα ηταν οτι σε απλη εκτυπωση εβγαζε γραμμες στην φωτογραφια ενω σε τελεια εκτυπωση ηταν κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon φιλε.Εξαιρετικα μηχανηματα.Αθορυβα γρηγορα σε πολυ καλες τιμες (ειδα στο eshop ) καλές τιμές. Επίσης αγοραζεις επαναγεμιζομενα μελανοδοχεια τα οποία συμφέρουν ό,σο δεν φαντάζεσαι.Τα επαναγεμιζόμενα τα είχα βρει απο ebay (εμενα παιρνει 6 μελανοδοχεία).Η επαναγεμιζομενη σειρα  μαζι με μπουκαλακια 30ml το καθενα(για 3 γεμισματα) για όλα τα χρώματα κόστιζε 16ευρώ.Απο εκεί και πέρα εχω αγοράσει φυαλιδια των 50ml για καθε χρωμα και δεν τελειωνουν-ή εστω αργουν να τελειωσουν παρα πολύ !
Βεβαια αυτο εξαρταται και απο την χρηση που το προοριζεις.Εμενα π.χ τελειώνουν γρηγορα το γκρι και το μαυρο-χοντρό  για την συνήθη δική μου χρήση  (ασπρομαυρα εγγραφα,εργασιες,φωτοτυπιες κ.τ.λ) Μην το σκέφτεσαι καν,πηγαινε για κανον ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μεταξύ αυτών:

 

CANON PIXMA MG5550

 

EPSON Expression Home XP-415

 

EPSON Expression Premium XP-615

 

Tους epson τους φοβάμαι λίγο  αλλά τα παραπάνω έχουν καλές κριτικές στο amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon φιλε.Εξαιρετικα μηχανηματα.Αθορυβα γρηγορα σε πολυ καλες τιμες (ειδα στο eshop ) καλές τιμές. Επίσης αγοραζεις επαναγεμιζομενα μελανοδοχεια τα οποία συμφέρουν ό,σο δεν φαντάζεσαι.Τα επαναγεμιζόμενα τα είχα βρει απο ebay (εμενα παιρνει 6 μελανοδοχεία).Η επαναγεμιζομενη σειρα μαζι με μπουκαλακια 30ml το καθενα(για 3 γεμισματα) για όλα τα χρώματα κόστιζε 16ευρώ.Απο εκεί και πέρα εχω αγοράσει φυαλιδια των 50ml για καθε χρωμα και δεν τελειωνουν-ή εστω αργουν να τελειωσουν παρα πολύ !

Βεβαια αυτο εξαρταται και απο την χρηση που το προοριζεις.Εμενα π.χ τελειώνουν γρηγορα το γκρι και το μαυρο-χοντρό για την συνήθη δική μου χρήση (ασπρομαυρα εγγραφα,εργασιες,φωτοτυπιες κ.τ.λ) Μην το σκέφτεσαι καν,πηγαινε για κανον ;)

Συμφωνω απλα να ξέρεις οτι οι canon κάποια στιγμη τελικα πεθαίνουν (προγραμματισμενα?) ξαφνικα λόγω πλακέτας συνήθως στα τρια τεσσερα χρόνια. Μέχρι τοτε η κεφαλή ίσως να τα έχει φτυσει και δεν συμφέρει η αλλαγή της ουτε απο eBay μεριά. Ακόμα και αν τον κρατήσεις για draft θα σου πεθάνει λόγω πλακέτας. Έχουν περάσει απο το γραφείο πανω απο 10 εκτυπωτές canon και έτσι πέθαναν ολοι.

Έναντι του ανταγωνισμού υπερέχουν δεν χρειάζονται service (όπως οι HP) δέχονται επαναγεμιζομενα αδιαμαρτύρητα (σε αντίθεση με Epson) έχουν άριστο συστημα τροφοδοσίας χαρτιού απο πανω χωρίς να το λυγθζιυν να το περιστρεφουν κλπ (σε αντίθεση με HP Epson brother κλπ). Αν βάλεις επαναγεμιζομενα θα κανεις μια χαρά τη δουλειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon MP610 είχα. Δούλευε ακόμα και με νεράκι στα cartridges!!! Απλά επειδή στη νέα γενιά canon δεν αφαιρείται η κεφαλή με προβληματίζει...

Η canon πιάστηκε στην αγορά και θα γίνει HP η epson σιγά σιγα. Μην υπολογιζεις πολύ στην ικανοτητα καθαρισμού των νέων κεφαλών. Είχα τον canon i550 και i560 κσι η κεφαλή χρειαζόταν καθάρισμα μονο όταν σαπησε το purge unit που καθαρίζει την κεφαλή οράν παρκάρει. Αντεξα να το κάνω για κάνα χρονο ακομα και μετα τον πεταξα για το νεότερο μοντελο. Μιλάω για μοντελο του 2004 που το κράτησαν ως το 2010 και δεν είχε τσιπακια στα μελάνια. Απο κει και μετα η canon συστηματικά υποβαθμίζει τα προϊόντα της(μικραίνει τα μελάνια βάζει τσιπ ακριβυνε τις κεφαλές για να μην συμφερει η αντικατάστασή τους). Καποτε το 2006 αγοραζα combo 5μελανιων ΜΜΕ την κεφαλή σε ειδική τιμή!

 

Ποιότητα εκτυπωσης εξαιρετική απο το 2004, οι ανωτέρω αλλαγές δεν δικαιολογούνται απο την προσπαθεια βελτίωσης του προιόντος.

 

Εγώ πάντως προσπαθώ να το γυρίσω σε brother που μοιάζει σαν την canon όταν προσπαθουσε να καθιερωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναφέρω το θέμα μιας και ψάχνω και γω για νέο πολυμηχάνημα. Βασικά σκέφτομαι για laser αντί για inkjet γιατί μου φαίνονται πιο αξιόπιστα, η ποιότητα εκτύπωσης κειμένων είναι καλύτερη και η εκτύπωση γίνεται πολύ πιο γρήγορα. Έγχρωμη εκτύπωση δεν θα έλεγα ότι θα μου χρειαστεί πολλές φορές οπωσδήποτε, οπότε θα προτιμούσα κάποιο καλύτερο μηχάνημα και ας είχε μόνο μαύρο τόνερ.
Σημαντικό είναι ακόμα να έχει φθηνά αναλώσιμα, ακόμα και αν αυτό κοστίσει λίγο περισσότερο στην αρχή και ακόμα καλύτερα να παίρνει αξιόπιστα τόνερς τρίτων κατασκευαστών από ebay κλπ
Σκεφτόμουν και για αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης, γιατί έχω διαπιστώσει ότι πολλές φορές ο εκτυπωτής τρώει σελίδες ή τραβάει περισσότερες από όσες πρέπει, οπότε χάνεται η σειρά και πρέπει να πάει όλη για πέταμα, οπότε έτσι χάνονται τζάμπα λεφτά. Αυτό φαντάζομαι θα καθυστερεί την εκτύπωση έτσι;
Μπορώ να δώσω ακόμα και 200+ ευρώ αν το μηχάνημα είναι καλό.
Έχει κανείς καμιά καλή δοκιμασμένη πρόταση; Ευχαριστώ!

edit: Σκέφτομαι για αυτόν: http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/polimixanima/Samsung-SL-M2675F-Laser-Multifunction-SL-M2675F-SEE.htm
που βλέπω ότι έχει και αρκετά φθηνά γνήσια αναλώσιμα

Επεξ/σία από whirlwind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά παράγγειλα αυτό: CANON PIXMA MG5550

Καλορίζικος.Οταν φτάσει συζητάμε και το θέμα των επαναγεμιζόμενων μελανιών εαν σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος.Οταν φτάσει συζητάμε και το θέμα των επαναγεμιζόμενων μελανιών εαν σε ενδιαφέρει.

 

Ευχαριστώ, έχει περισσέψει χύμα μελάνι από τον προηγούμενο Canon MP610 και σκέφτομαι να παραγγείλω αυτά ή αυτά με autoreset chip. Κάθε συμβουλή ή πρόταση ευπρόσδεκτη :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...