Προς το περιεχόμενο

canon ip4200 χαλασμένη τροφοδοσία ρεύματος


marw7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω τον εκτυπωτή canon ip4200 και χάλασε η τροφοδοσία ρεύματος, τον εκτυπωτή δεν θέλω να τον αλλάξω αλλά ήθελα να ρωτήσω αξίζει να τον φτιάξω ή όχι; είναι κάτι που μπορώ να το φτιάξω και μόνη μου; άλλαξα καλώδιο αλλά τίποτα. κι αν πρέπει να τον φτιάξω που θα απευθυνθώ σε ποιον;ηλεκτρονικό υπολογιστών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που βλεπεις πιο κατω στις φωτογραφιες ειναι το τροφοδοτικο οπου μπανει εκει το καλωδιο ρευματος.

Εχει καει το τροφοδοτικο ή εχει προβλημα το βυσμα?

Οπως και να 'χει ειναι ευκολο να φτιαχτει

 

http://www.ebay.com/itm/GENUINE-CANON-K30246-AC-ADAPTER-32V-24V-16V-FOR-CANON-iP4200-PRINTER-TESTED-/360686184836?pt=US_Power_Supplies&hash=item53fa926984

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βύσμα δεν είναι γιατί πήρα καινούριο. Μία ανάβει και μία σβήνει είναι το τροφοδοτικό και επίσης το μαύρο μελάνι στις εκτυπώσεις δεν λειτουργεί, βρε τι καθαρισμούς κεφαλών τι ευθυγραμμίσεις κεφαλών τίποτα, εκεί επιμένει να μη δουλεύει το μελάνι. Είναι πολύ καλό μηχάνημα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη τόοοσα χρόνια κρίμα να μου χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω μετά απο 10 περιπου χρόνια έπαθα ακριβώς τα ίδια. Στην αρχή δεν εκτύπωνε και νόμιζα ότι είναι η κεφαλή, λίγες μέρες μετά δεν ανοιγε καν το φωτάκι, λες να ειναι το τροφοδοτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είστε τόσο σίγουροι ότι είναι τροφοδοτικό. Όντως αυτή η σειρά της canon βγήκε πολύ καλή. Βρες έναν οποιοδήποτε ηλεκτρονικό που ασχολείται με το επάγγελμα να το κοιτάξει.  Εάν βέβαια το κόστος βγει πάνω από 30€ ίσως να μην αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω κολλαω λίγο στο αν ειναι τροφοδοτικό γιατι στη δικη μου περίπτωση 2-3 μερες πριν σταματησει να ανοιγει δεν εκτύπωνε, περνουσε τα μελάνια πάνω από το χαρτι αλλά δεν έβγαζε χρώμα, οπότε υπέθεσα ότι ειναι η κεφαλή. Οντως αυτη η σειρά ήταν εξαιρετική και πέρα απο τις δυνατότητες του εκτυπωτή τα τελευταία 5-6 χρόνια είχε παμφθηνα μελάνια με αποτέλεσμα να εκτυπώνω βιβλίο 500 σελίδων με κόστος μελάνης 3-4 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έκανε σε μένα αυτή την εβδομάδα  o MP610, κενές σελίδες, έβγαλα την κεφαλή την έπλυνα την ξανάβαλα και αυτό ήταν, μέσα σε 5 λεπτά είδε τα ραδίκια. Έφαγα το net να ψάχνω, τελικά έλυσα το πολ/μα και δε βρήκα τίποτα το μεμπτό. Τώρα θα το στείλω σε πιο ειδικό μπας και σωθεί, καθώς έμεινα με αρκετά μελάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βύσμα δεν είναι γιατί πήρα καινούριο. Μία ανάβει και μία σβήνει είναι το τροφοδοτικό και επίσης το μαύρο μελάνι στις εκτυπώσεις δεν λειτουργεί, βρε τι καθαρισμούς κεφαλών τι ευθυγραμμίσεις κεφαλών τίποτα, εκεί επιμένει να μη δουλεύει το μελάνι. Είναι πολύ καλό μηχάνημα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη τόοοσα χρόνια κρίμα να μου χαλάσει.

 

Και γω μετά απο 10 περιπου χρόνια έπαθα ακριβώς τα ίδια. Στην αρχή δεν εκτύπωνε και νόμιζα ότι είναι η κεφαλή, λίγες μέρες μετά δεν ανοιγε καν το φωτάκι, λες να ειναι το τροφοδοτικό;

Αν δεν ειναι τροφοδοτικο,τι αλλο να ειναι οεο?

Οπως και να ΄χει ας γινει ελεγχος απο τεχνικο να αποφανθει.

Σε πολλα τετοια xazoιnkgektakia η lexmark εβγαλε προβλημα στα τροφοδοτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια επισκευαστε τον οπωσδηποτε! Εχω κι εγω σε λειτουργια εναν ιδιο, αγορασμενο το Πασχα του 2006, δηλαδη κλεινει 8 χρονια υπηρεσιας. 

Μην αφησετε τετοια μηχανηματα να τα φαει η μαρμαγκα και τα απορριματα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επισκευαστε τον οπωσδηποτε! Εχω κι εγω σε λειτουργια εναν ιδιο, αγορασμενο το Πασχα του 2006, δηλαδη κλεινει 8 χρονια υπηρεσιας. 

Μην αφησετε τετοια μηχανηματα να τα φαει η μαρμαγκα και τα απορριματα... :-)

Αν ήσουν στα μέρη μου, στον αγόραζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ένα από τα αρνητικά των canon, το σύστημα τροφοδοσία είναι ξεχωριστό component.

Αντιθέτως σε πολλούς hp το τροφοδοτικό είναι ενσωματωμένο μαζί με το καλώδιο και είναι εύκολο να βρεις συμβατό.

 

Μόνο αν βρεθεί τροφοδοτικό στο ebay αλλά και πάλι δύσκολο. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο...

 

http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-CANON-K30246-AC-ADAPTER-32V-24V-16V-FOR-CANON-iP4200-PRINTER-TESTED-/360686184836?pt=US_Power_Supplies&hash=item53fa926984

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι logic board,κανει αλλα προβληματα το logic,ειπαμε τα τροφοδοτικα αυτα ληγουν καποια στιγμη.

Και ποσο να παρει ενας τεχνικος να το επισκευασει ορε παλικαρια,να παρει και 15€?Αξιζει αυτα τα ολιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...