Προς το περιεχόμενο

Apple: Οι καταναλωτές θέλουν αυτό που δεν έχουμε


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι πιο πολλοί από αυτούς που τα σκάνε για ένα iphone ντρέπονται να παραδεχτούνε γιατί το πήρανε. Εκεί θα τελείωνανα ΟΛΕΣ οι συζητήσεις. Το πήραν γιατί α) μπορούν και β) γουστάρουν. Τι γουστάρουν; 1) να πουλάνε μούρη, 2) να είναι τρέντι 3) απλά τις διαθέσιμες επιλογές σε περιφερειακά για το iphone/ipad χωρίς να το ψάχνει και πολύ πολύ, 4) τις εφαρμογές που ήταν εξ'αρχής διαθέσιμες, 5) την ποιότητα κατασκευής, 6) την εμφάνιση, 7) κάτι άλλο, 8) κάποια από τα παραπάνω, 9) όλα τα παραπάνω. Τέλος πάντων γουστάρει ό,τι γουστάρει.

 

Ούτε καλύτερος άνθρωπος είναι επειδή έχει (αυτός ή ο μπαμπάς του) τα φράγκα για το iphone. Ούτε χειρότερος επειδή γουστάρει αυτό που γουστάρει.

μακραν η καλυτερη απαντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ποσο ακυρο το μνμα σου? 

 

1)Σε λιγους μηνες δεν θα εχεις εγγυηση?

2)Στις αλλες συσκευες τα ιδια λεφτα δεν θα πληρωσεις για service? (μη πω και περισσοτερα). 

 

Βλάβη μη εγγύησης. Το θεώρησα αυτονόητο. 

Είχα τέτοιο θέμα με την HTC. Δεν λέω ότι είναι καλύτερες άλλες εταιρίες. Απλά το βρίσκω άκυρο, πουλάς μια συσκευή 600, σε λίγους μήνες 300. Και μετά από 1.5 χρόνο τέρμα και η υποστήριξη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ούτε o Steve o αλανιάρης με έπεισε ( και κανένας steve δεν θα καταφέρει να με πείσει ) θεωρούσα ανέκαθεν τις τιμές της apple εξωπραγματικές, δε λέω να πουλάνε τζάμπα την τεχνολογία... άλλα όχι κι έτσι! Γι αυτό και πάντα κοιτούσα κάτι διαφορετικό και στο τέλος έμενα και ικανοποιημένος δίνοντας λιγότερα χρήματα και παίρνοντας αυτό που χρειαζόμουν! Το iphone ήταν μία δυνατή συσκεύη και ναι μου είχε κάνει εντύπωση άλλα ποτέ σε σημείο τέτοιο ώστε να το πάρω, πάντα έβρισκα κάτι καλύτερο να με τραβάει σε μια άλλη συσκευή, και όχι απαραίτητα samsung ( το διευκρινίζω γιατί παίζουν παρεξηγήσεις για το τίποτα ).

 

Εντάξει καλή η apple δε λέω, άλλα δεν είναι και η πρωτόπλαστη, σε λίγο θα λέμε πρώτα δημιουργήθηκε η apple και μετά ο άνθρωπος!  ^_^

 

Δε συζητάω τις προτιμήσεις του καθενός. Και μένα μου φαίνεται κοροϊδία το iPhone (αν εξαιρέσεις ότι ιδανικά το τέλειο μου φαίνεται high end συσκευή σε μικρό σχετικά μέγεθος, δηλαδή iPhone) αλλά το θέμα δεν είναι τι κοιτάμε εγώ ή εσύ. Όπως είπε άλλος φίλος παραπάνω, η Apple ποτέ δεν πουλούσε με βάση τα ξερά τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Ο Steve έφτιαξε μια ιδιαίτερη συσκευή με πολλά καλά και "πολλά" στραβά, και μπορούσε να πείθει τον κόσμο ότι τα καλά είναι το πιο σημαντικό πράγμα και τα στραβά δεν μετράνε. Ο Tim δε μπορεί βέβαια να κάνει το ίδιο, οπότε έχουμε αλλαγές στο product lineup. Αυτό είναι που λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως φιλε μου καμια σχεση το ενα με το αλλο. Sent from my iPhone using Insomnia

Δεν κερδίζει από τις μειώσεις των πωλήσεων, κερδίζει από τη μείωση ρυθμού της λεγόμενης αύξησης; Εγώ ξέρω ότι κέρδος είναι να πουλάς κάτι σταθερά, από τη στιγμή που τα ποσοστά πέφτουν, πέφτει κι αυτό που το προωθεί, δηλαδή η εταιρεία!

 

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πως θεωρείς ότι δεν είναι ίδιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρεθηκα να διαβασω ολα τα ποστ γιατι καταωτησαν κουραστικα απο ενα σημειο και μετα γιαυτο απλα θα πω την αποψη μου αφου ολοι την ειπαν εδω μεσα.why not.

Το iphone ηταν επανασταση μεχρι και οριακα το 3gs ως εκει το 4 ηταν απο τα καλυτερα και μετα απλα ενα καλο κινητο.ουτε το απολυτο ΕΡΓΑΛΕΙΟ οπως καποιοι το παρουσιαζουν ουτε value for money.

Οποιος θελει να παρει το απολυτο εργαλειο ας παρει windows phone δεν θα ξαναεπερνα ποτε μου γιατι εγω θελω το κινητο μου ποιο πολυ για ψωλαρισμα παρα για εργαλειο.Δεν κολαει κανει τα παντα αλλα δεν εχει μεγαλο app market κατι που για καποιον που το θελει για εργαλειο θεωριτικα δεν τον νοιαζει.

Σχεδον κανενα αξιοπρεπες κινητο 4πυρηνο με 1γιγα ραμ και πανω δεν προκειτε να σου κωλησει αν δεν του βγαλεις τα ματια.

 

Κ επειδη δεν ειμαι ουτε φαν ουτε κομπλεξικος οταν ηρθε η ωρα ζυγισα ολα τα υπερ και ολα τα κατα.

Ειχα τα χρηματα να παρω οποιο κινητο ηθελα (και δεν μου παιρνει ο μπαμπακας μου κινητο για να μην μας την πει και κανενας)

το windows το απεριψα λογο ελλειψης app παρολο που αποτελει το απολυτο value for money απο hardware αποψη και σταθεροτητα.

το iphone το απεριψα γιατι πραγματικα δεν υπαρχει πλεον κανενας λογος να δωσω 300 ευρω παραπανω καθως δεν μου προσφερει κατι παραπανω ουτε αππ που υπαρχουν μονο σε αυτο ουτε απο hardware.

Κατεληξα σε android γιατι στα δινει ολα σε τιμες προσιτες σε ολους.

 

Και επειδη καποιος ειπε για την mercedes A περα απο την καινουργια που ειναι καπως ομορφη.Παρολο που ειναι φαν των γερμανικων αυτοκινητων.Τα προηγουμενα μοντελα ειναι οτι ποιο αχρηστο εχει βγαλει η mercedes δεν εχει λογο υπαρξης, ειναι ενας κουβας με ροδες.Δεν μπορει να το δεις και να πεις τι ωραιο αυτοκινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το iphone είναι το μόνο smartphone "υπολογιστής τσέπης"?

Εσένα σου πέρασε από το μυαλό ότι αν το ήθελα τόσο πολύ θα μπορούσα να το πάρω μαζεύοντας ένα ένα τα ευρώ, ή να το κάνω δόσεις, ή να το πάρω μεταχηρισμένο όπως πολλοί! Αυτό είναι το πρόβλημα?

Αυτό που είπα και μάλλον δεν το κατάλαβες είναι ότι ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η APPLE ΠΑΡΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΙΟΝΤΑ ΑΠ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ και γι αυτό ποτέ δεν έχω αγοράσει κάτι από αυτή, είτε αυτό λέγεται τεχνολογία, είτε οτιδήποτε άλλο θες!

Μαλλον δνε διαβασες καλα το post μου. Λεω οτι η τιμη δεν ειναι αυτη που περιμενεις γιατι ΔΕΝ πουλανε αυτο που νομιζεις οτι πουλανε. Δεν ειναι τεχνολογικη εταιρια και γιαυτο δεν πρεπει να κρινεται ως τετοια. Αν συγκρινεις iphone με s5 για παραδειγμα, προφανως σαν υπολογιστης τσεπης / τιμη , το s5 κερδιζει γιατι γιαυτο φτιαχτηκε. 

 

Οποτε για να ανακεφαλαιωσω, αν αυτο που ψαχνεις ειναι υπολογιστης τσεπης τοτε πολυ απλα το iphone ΔΕΝ ειναι για εσενα γιατι ειναι εντελως διαφορετικο προιον. 

Βλάβη μη εγγύησης. Το θεώρησα αυτονόητο. 

Είχα τέτοιο θέμα με την HTC. Δεν λέω ότι είναι καλύτερες άλλες εταιρίες. Απλά το βρίσκω άκυρο, πουλάς μια συσκευή 600, σε λίγους μήνες 300. Και μετά από 1.5 χρόνο τέρμα και η υποστήριξη; 

Και τι σε πειραζει που η συσκευη θα ειναι φτηνοτερη απο οτι η επισκευη της? Αφου και στις υπολοιπες τα ιδια λεφτα θα πληρωσεις...

 

Εγω παντως με iphone 4 που πηρα προ λιγων μηνων σταματαει η υποστηριξη σε λιγοτερο απο 1.5 χρονο....η ουτως η αλλος προβληματικη υποστηριξη, μιας και η κομμενα features ειχε το καθε update η σερνονταν το κινητο

Δεν κερδίζει από τις μειώσεις των πωλήσεων, κερδίζει από τη μείωση ρυθμού της λεγόμενης αύξησης; Εγώ ξέρω ότι κέρδος είναι να πουλάς κάτι σταθερά, από τη στιγμή που τα ποσοστά πέφτουν, πέφτει κι αυτό που το προωθεί, δηλαδή η εταιρεία!

 

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πως θεωρείς ότι δεν είναι ίδιο...

Φιλε, αλλο πραμα η μειωση των πωλησεων, αλλο πραμα η μειωση του ρυθμου ΑΥΞΗΣΗΣ των πωλησεων. Στη πρωτη περιπτωση, το αποτελεσμα ειναι ξεκαθαρο, πουλας λιγοτερα απο οτι πριν. Στη δευτερη περιπτωση, αυξανονται οι πωλησεις σου, απλα με μικροτερο ρυθμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλάβη μη εγγύησης. Το θεώρησα αυτονόητο. 

Είχα τέτοιο θέμα με την HTC. Δεν λέω ότι είναι καλύτερες άλλες εταιρίες. Απλά το βρίσκω άκυρο, πουλάς μια συσκευή 600, σε λίγους μήνες 300. Και μετά από 1.5 χρόνο τέρμα και η υποστήριξη; 

Δηλαδή εγώ που θέλω να πάρω το s3... θες να πεις ότι σε περίπτωση προβλήματος δεν θα έχω υποστήριξη; Σορρυ κιόλας άλλα ένας γνωστός μου δεν αλλάζει μπαταρία στο iphone επειδή η μπαταρία και το εργατικό κόστος κάνει 150 ευρώ! Άρα τι;

 

1) Θα κάνει απόπειρα να το ανοίξει μόνος με μεγάλο ρίσκο να το καταστρέψει

 

2) Δεν θα το κάνει τίποτα και θα το φορτίζει 3 φορές τη μέρα ( πολύ κουραστικό να είσαι μονίμως με κλειστό τηλέφωνο )

 

3) Θα αναγκαστεί να το αφήσει στην άκρη και να αγοράσει κάποιο άλλο τηλέφωνο σίγουρα οικονομικότερο ( δεν ξέρω σε τι τιμή )

 

Βασικο επίσης είναι το θέμα της εγγύηση που παρέχει η apple 1 μόνο έτος, άρα δεν καταλαβαίνω για τι υποστήριξη και τι σέρβις μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κερδίζει από τις μειώσεις των πωλήσεων, κερδίζει από τη μείωση ρυθμού της λεγόμενης αύξησης; Εγώ ξέρω ότι κέρδος είναι να πουλάς κάτι σταθερά, από τη στιγμή που τα ποσοστά πέφτουν, πέφτει κι αυτό που το προωθεί, δηλαδή η εταιρεία!

 

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πως θεωρείς ότι δεν είναι ίδιο...

Φιλε μου κερδιζει με ενα σταθερο ρυθμο. Δεν πεφτουν οι πωλησεις της, παραμενουν σταθερες.

 

Σαν να λεμε εχεις πχ μια καφετερια. Και κανεις τζιρο για μια μερα 1000€ και ολες τις επομενες μερες κανεις τον ιδιο τζιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου κερδιζει με ενα σταθερο ρυθμο. Δεν πεφτουν οι πωλησεις της, παραμενουν σταθερες. Σαν να λεμε εχεις πχ μια καφετερια. Και κανεις τζιρο για μια μερα 1000€ και ολες τις επομενες μερες κανεις τον ιδιο τζιρο.

Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι η apple έχει πέσει στις πωλήσεις σε απλά σταθερό ρυθμό; Αν ναι τότε συμφωνώ μαζί σου, εγώ πιστεύω ότι δεν είναι απλά σε φάση σταθερών πωλήσεων και εκεί είναι το θέμα... γι αυτό και απάντησα "όχι Γιάννης, Γιαννάνκης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε,λέτε να αρχίσει να μετράει η γνώμη του κόσμου;από εκεί που του έλεγαν τι χρειάζεται να τους λέει αυτός;θα είναι η ανατροπή του αιώνα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπορική εταιρία είναι, και μάλιστα μία που έχει αλλάξει CEO και μάλιστα τι CEO. Όσο ήταν ο Steve και έπειθε τους πάντες ότι αυτό που έχει η Apple είναι αυτό που θέλουν όλα καλά. Αλλά τώρα τι έπρεπε να κάνει, να συνεχίσει να βγάζει το ίδιο μοντέλο μέχρι το 2050?

Νομίζω πριν 1/2 χρόνο είχαμε διαβάσει εδω στο insomnia πως οι ίντσες του iphone ειναι ιδανικές και δεν πρόκειται να αλλάξουν.

Η apple θα κάνει αυτο που θα κάνει το θέμα ειναι αν εσυ παραδεχτείς πως έκανε τη τούμπα ή όχι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πριν 1/2 χρόνο είχαμε διαβάσει εδω στο insomnia πως οι ίντσες του iphone ειναι ιδανικές και δεν πρόκειται να αλλάξουν.

Η apple θα κάνει αυτο που θα κάνει το θέμα ειναι αν εσυ παραδεχτείς πως έκανε τη τούμπα ή όχι.

 

Αυτό ακριβώς, το έχω διαβάσει και εγώ άλλα δεν θυμάμαι αν ήταν στο insomnia, γι αυτό και τα χω πάρει εντελώς με το θέμα... αλλιώς δεν έχω λόγο να το αναφέρω διαρκώς για την apple... αυτά δυστυχώς δεν είναι δικά μου λεγόμενα, τα έχω δει σε ανακοινώσεις από επικυρωμένες πηγές!

Και συγκεκριμένα το λέω στην πρώτη μου απάντηση, ότι βγήκε αυτό που έλεγα τόσο χρόνια... και είχα συσκευή 3.8 ίντσες (htc trophy) και πιο συγκεκριμένα ένας μου είπε ότι είναι και μεγάλο, μιλάμε για 0,3 ίντσες παραπάνω!!!

 

Μετά σου λένε γιάτι έχεις αρνητικές απόψεις για την apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...