Προς το περιεχόμενο

Sapphire R9 290 Tri-X Stock + O/C Review


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρρυ 0,065 ήθελα να πω ναι, με +0,100 πάει 1270/1465. Όχι σε παιχνίδια δεν throttlarei, είχα ένα θεματάκι μόνο σε furmark μετά από 5 λεπτά που έριξε τα ρολόγια της στα 1225/1415 για να συνεχίσει. Αυτό πάλι μπορεί όμως και να ήταν από το τροφοδοτικό μου που δεν άντεχε να δώσει? Δεν ξέρω. Όταν το δέσω ξανά με την asrock θα τα ξαναδώ μια φορά και θα απαντήσω με φώτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς μιλάμε για 0,065v γιατί κάπου με μπέρδεψαν οι υποδιαστολές και τα ψηφία...

Αnyway, το κατάφερα το 3dmark.Θα κοιτάξω και τι άλλο μπορώ να benchάρω κι εγώ για να δούμε.Πιο πολύ θέλω να δω τι διαφορά μπορεί να κάνει ο επεξεργαστής.

 

 

Τι επεηεργαστή έχεις;

Σόρρυ 0,065 ήθελα να πω ναι, με +0,100 πάει 1270/1465. Όχι σε παιχνίδια δεν throttlarei, είχα ένα θεματάκι μόνο σε furmark μετά από 5 λεπτά που έριξε τα ρολόγια της στα 1225/1415 για να συνεχίσει. Αυτό πάλι μπορεί όμως και να ήταν από το τροφοδοτικό μου που δεν άντεχε να δώσει? Δεν ξέρω. Όταν το δέσω ξανά με την asrock θα τα ξαναδώ μια φορά και θα απαντήσω με φώτος!

 

Το κομμάτι είναι έπος με αυτά που λες. Εμένα με +100 πάει 1175.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω σε πατατα εχω πεσει.με +100 βλεπω artifacts στα 1160 στο valley....

 

 

πάντως με ένα απλό 1100 στον πυρήνα είσαι 16% πάνω από τα στοκ....

 

...με 1150 είσαι 21.4% πάνω...

 

Δηλαδή μια χαρά overclockable είναι οι κάρτες απλά δεν έχουν τα απίστευτα όρια του +30 +35% που άντεχαν οι 7950/70, 280Χ.

 

Είναι επόμενο μια και ο πυρήνας είναι πολύ μεγαλύτερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επεηεργαστή έχεις;

 

Το κομμάτι είναι έπος με αυτά που λες. Εμένα με +100 πάει 1175.

 

Το σύστημα αποτελείται από έναν 3570 stock, που για τις συγκεκριμένες μετρήσεις μόνο τον ανέβασα 200 mhz και πήγε έτσι στα 4ghz, την ίδια κάρτα και 8gb ddr3 1600mhz (cl9).Έχει αρκετά προβλήματα η εγκατάσταση όμως του λειτουργικού και δεν ξέρω πραγματικά εαν επηρεάζουν καθόλου τις επιδόσεις αρνητικά, αν κρίνω από τα νούμερα όμως, μάλλον όχι.Windows 7 και 14.3 catalyst όλα default.

Σε στοκ ρολόγια η κάρτα μου έβγαλε τα εξής:

Firestrike: 8501 (κάτι δεν πάει και πολύ καλά ακόμα, στο ice storm πχ η 7970 μου έβγαλε περισσότερα).

Sleeping dogs: extreme preset, extreme aa: min 45,2, max: 89,4, avg: 67,2

Metro 2033: very high aaa: min 14,38, max: 105,57, avg: 63,00,

4msaa: min 8,73, max: 99,53, avg: 52,00.

 

Κάποια από τα υπόλοιπα παιχνίδια τα έχω, αλλά μέχρι να τα κατεβάσω από το steam με 4ρα γραμμή θα με προλάβει η 390... ^_^

 

Από oc δεν ξέρω τι κάνει ακόμα.Λίγο στο mining που την είχα δοκιμάσει ήταν σχετικά σταθερή στα 1000/1450 χωρίς καθόλου επιπλέον ρέυμα.Κάποια στιγμή ίσως τη δοκιμάσω να δω που μπορεί να φτάσει χωρίς πολλά πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...