Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικα δεν τιμωρεις καποιον μονο για την απωλεια του απο τους αλλους αλλα και για το δικαιωμα που στερεις σε καποιον να ζησει.

 

Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο (υποτίθεται) πως τιμωρείς είναι για να οδηγήσεις το θύτη να μην επαναλάβει την πράξη του στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Δυστηχως δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο οποτε ειναι το ιδιο εξαλλου και αυτος που εκανε μια φορα φονο απλα πιαστηκε για εναν φονο δεν ξερεις αν μετα εκανε και αλλους.

 

Γιατι ?

άρα γαμάς και τους άλλους που δεν θα ξανασκότωναν, γιατί υπάρχουν κι αυτοί...

 

τι γιατί? σωφρονίζεις κάποιον για να βγει στην κοινωνία, αν τον "σωφρονίζεις για μια ολόκληρη ζωή", που θα πάει μετά? στην μετενσάρκωση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς θα πρέπει να λειτουργεί η δικαιοσύνη. Σαν νηπιαγωγείο.

Ε, θα μαζευτούν μια μέρα όλοι οι συγγενείς κι αν τον συγχωρέσουν και υποσχεθεί πως δεν θα το ξανακάνει, το βλέπουμε σαν επιλογή.

Αμα ηταν νηπιαγωγειο θα ελεγα να τον σκοτωσουν μια χαρα δικαιοσυνη ειναι αυτη που λεω.

Αφου εσυ συμφωνεις να αφεθει ελευθερος τι σε χαλαει ?

Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο (υποτίθεται) πως τιμωρείς είναι για να οδηγήσεις το θύτη να μην επαναλάβει την πράξη του στο μέλλον.

Διαφωνω τον τιμωρεις γιατι πρεπει να πληρωσει για αυτο που εκανε ειναι στην φυση οπου υπαρχει δραση υπαρχει αντιδραση, σκοτωσες ε θα πας φυλακη.

 

Μετα μπαινει και ο σωφρονισμος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα 21 χρόνια θα κάνει αίτηση αποφυλάκισης, δεν θα βγεί. Είναι πολύ δύσκολο να βγεί απ' τη φυλακή ο Μπρεϊβικ, όχι πρίν τα βαθιά του γεράματα ποντάρω εγώ.. Ο Δημητροκάλης φαντάζει καλόγερος μπροστά του.

 

Αίτηση αποφυλάκισης θα μπορεί να κάνει το πολύ μετά από τα 10 πρώτα χρόνια της ποινής του. Δε νομίζω να τον βγάλουν, αλλά επειδή επίσης δε νομίζω ότι θα αλλαξοπιστήσει στο ενδιάμεσο μου φαίνεται πως η κουβέντα για τον Breivik είναι καθαρά καφενείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση του βιασμου το θυμα εχει υποστει το πληγμα αρα αυτη και μονο αυτη εχει το δικαιωμα να συνχωρεσει η οχι το βιαστη, στην περιπτωση του δωνου εχουν πληγει πολλα ατομα.

 

Που ξερεις εσυ τι εχει ο παππους και γενικα δεν τιμωρεις καποιον μονο για την απωλεια του απο τους αλλους αλλα και για το δικαιωμα που στερεις σε καποιον να ζησει.

 

Και φυσικα ισχυει για αυτο υπαρχουν οι νομοι αφου πηγε φυλακη τελειωσε δεν μπορει κανεις να αφαιρει μια ζωη, και για αυτο μιλαω για ενα πολιτισμενο συστημα δικαιοσυνης αλλιως μπορουσα πω τον βιασουν οι συγγενης να το βαλουν καυτη βελονα στην ουρηθρα και να τον αφησουν να πεθανει απο αιμοραγια  :devil:

Όλα όσα περιγράφεις τόση ώρα είναι άκρως αντίθετα με τις λέξεις πολιτισμένο και δικαιοσύνη. Προφανώς δεν έχεις ιδέα από νομική, αφού αν είχες, θα ήξερες πως δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Άλλο σε σκότωσα για να σου κλέψω το κινητό κι άλλο σε σκότωσα γιατί μου βίασες το παιδί. Δεν μπορείς να δώσεις την ίδια ποινή και στους δύο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα γαμάς και τους άλλους που δεν θα ξανασκότωναν, γιατί υπάρχουν κι αυτοί...

 

τι γιατί? σωφρονίζεις κάποιον για να βγει στην κοινωνία, αν τον "σωφρονίζεις για μια ολόκληρη ζωή", που θα πάει μετά? στην μετενσάρκωση?

Μα δεν θελω να ξαναβγει στην κοινωνια , τον σωφρονιζεις με το σκεπτικο οτι καταλαβε το λαθο του και τωρα που θα πεθανει καταλαβε οτι η ζωη του πηγε χαμενη.

 

Επισης σωφρονιζεις και οσους σκεφτονται να κανουν κατι παρομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω τον τιμωρεις γιατι πρεπει να πληρωσει για αυτο που εκανε ειναι στην φυση οπου υπαρχει δραση υπαρχει αντιδραση, σκοτωσες ε θα πας φυλακη.

 

Η προσωπική σου άποψη δε με απασχολεί. Εγώ αναφέρομαι στον υποτιθέμενο σκοπό της επιβολής ποινών από τη δικαιοσύνη. Για την οποία δε θα ήταν άσχημο να ήξερες και δυο πράγματα πριν αρχίσεις να μιλάς.

 

Speaking of πράγματα για τα οποία δεν έχεις ιδέα, άνοιξε κανένα λεξικό να δεις τι σημαίνει "σωφρονίζω".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι, ενας ανθρωπος που σκοτωσε μπορει να ξανασκοτωσει αρα πρεπει να σωφρονιζεται για μια ολοκληρη ζωη.

Η ειρωνία είναι πως δεν έχει περάσει μια βδομάδα που σκοτώσε ο Αλβανός εκείνο το δεσμοφύλακα και οι άλλοι με τη σειρά τους τον δείραν μέχρι θανάτου.

Problem solving 101: Αγνόησε το πρόβλημα και αυτομάτως το'χεις λύσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα όσα περιγράφεις τόση ώρα είναι άκρως αντίθετα με τις λέξεις πολιτισμένο και δικαιοσύνη. Προφανώς δεν έχεις ιδέα από νομική, αφού αν είχες, θα ήξερες πως δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Άλλο σε σκότωσα για να σου κλέψω το κινητό κι άλλο σε σκότωσα γιατί μου βίασες το παιδί. Δεν μπορείς να δώσεις την ίδια ποινή και στους δύο.

Δεν ειναι νομικος λεω την γνωμη μου εξαλου η δικαιοσυνη κατι το αντικειμενικο και ως γνωστον τυφλη...

Ο φονος ειναι φονος τελος , μια χαρα πολιτισμενο ειναι τουλαχιστον πιο πολιτισμενο απο το συστημα που εχουν στις ΗΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό έγινε το αίτημα για αποφυλάκιση του Μάνου Δημητροκάλη, γνωστού για την συμμετοχή του στους "Σατανιστές της Παλλήνης".

κρύφτε τσι γάτες σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική σου άποψη δε με απασχολεί. Εγώ αναφέρομαι στον υποτιθέμενο σκοπό της επιβολής ποινών από τη δικαιοσύνη. Για την οποία δε θα ήταν άσχημο να ήξερες και δυο πράγματα πριν αρχίσεις να μιλάς.

 

Speaking of πράγματα για τα οποία δεν έχεις ιδέα, άνοιξε κανένα λεξικό να δεις τι σημαίνει "σωφρονίζω".

Αφου δεν σε αποσχολει μην σχολιαζεις αυτα που λεω, οπως ειπα και με την δικαιοσυνη ο σωφρονισμος ειναι κατι το αντικειμενικο.

Εκτος αν εισαι νομικος δεν μπορεις να μου κανεις κηρυγμα για την δικαιοσυνη γιατι η γνωμη σου μετραει οσο και η δικια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι νομικος λεω την γνωμη μου εξαλου η δικαιοσυνη κατι το αντικειμενικο και ως γνωστον τυφλη...

Ο φονος ειναι φονος τελος , μια χαρα πολιτισμενο ειναι τουλαχιστον πιο πολιτισμενο απο το συστημα που εχουν στις ΗΠΑ. 

Αυτό ακριβώς εννοούμε όταν λέμε ότι η δικαιοσύνη είναι τυφλή. Ότι δε βλέπει που πάνε τα τέσσερα. 

Ο φόνος είναι φόνος για σενα. Ούτε η δική μου, ούτε η δική σου άποψη ενδιαφέρουν κανέναν. Οι νομοθέτες σε όλες τις πολιτισμένες χώρες έχουν καθορίσει διαφορές ανάμεσα σε κάθε φόνο και διαφορετικό τρόπο κατηγορίες για τον καθένα τους.

Πολιτισμένο δεν είναι σε καμία περίπτωση όταν μου συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια και μου λες πως είναι τα ίδια γιατί και τα δύο μεγαλώνουν σε δέντρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ειρωνία είναι πως δεν έχει περάσει μια βδομάδα που σκοτώσε ο Αλβανός εκείνο το δεσμοφύλακα και οι άλλοι με τη σειρά τους τον δείραν μέχρι θανάτου.

Problem solving 101: Αγνόησε το πρόβλημα και αυτομάτως το'χεις λύσει

Γιατι οι μπατσοι και ειδικα αυτοι στις φυλακες ειναι καλυτεροι ολοι σαπιοι ειναι ειχες λογω που τον εφαγε και φυσικα αυτοι μετα του το ανταπεδωσαν.

 

Το οτι ομως τον σκοτωσε για τον χψ λογο δεν δικαιολογει την δολοφονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν σε αποσχολει μην σχολιαζεις αυτα που λεω, οπως ειπα και με την δικαιοσυνη ο σωφρονισμος ειναι κατι το αντικειμενικο.

Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις ότι γράφεις βλακείες. Σωφρονισμός και αντικειμενικό στην ίδια πρόταση.

 

Εκτος αν εισαι νομικος δεν μπορεις να μου κανεις κηρυγμα για την δικαιοσυνη γιατι η γνωμη σου μετραει οσο και η δικια μου.

Μη μπερδεύεσαι. Η γνώμη μου μετράει τόσο όση αξία της δίνουν αυτοί που τη διαβάζουν. Το ίδιο κι η δικιά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...