Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω λοιπον σας εφερα παραδειγμα που ενα θυμα μπορει να συγχωρεσει το βιαστη της!

Κι εγώ σου έφερα σαν παράδειγμα το PTSD που μπορεί να προκληθεί από έναν βιασμό και το οποίο δεν μπορεί να θεραπευτεί!

A, και για να μην το ξεχάσω. Μια γυναίκα συγχωρεί τους δολοφόνους του άντρα της. Ας τους ελευθερώσουμε τώρα λοιπόν:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2368574/As-Christian-I-forgive-husbands-killers--grieving-widow-church-organist-bludgeoned-death-Midnight-Mass-horror.html

Εσυ προκαλεις ποιο πολλα lol, ειπα εγω να τον σκοτωσουν ? Ειπα να μπει ισοβια  γιατι αφαιρεσε μια ζωη και εσεις μου ειπατε για βιασμους και τετοια.

 

Εγω λοιπον σας εφερα παραδειγμα που ενα θυμα μπορει να συγχωρεσει το βιαστη της!

Ολες οι ζωες ειναι ιδιες και πρεπει να εχουν την ιδια ποινη, ποιος εισαι εσυ που θα πει οτι δεν θα ζησει αλλα 20 χρονια ή ακομα και ενα αλλα αυτο το ενα δεν θα ειναι το καλητερο της ζωης του ? 

 

Ωραιο το λινκ αλλα δεν αντικρουει αυτο που σου ειπα ενα θυμα βιασμου μπορει να συγχωρησει τον βιαστη ενας δολοφονος δεν μπορει να φερει μια ζωη πισω!

 

Και εκει ισοβια να φαει δεν ειπα οχι για μενα το ιδιο ειναι σχεδον.

Αυτό είναι η λέξη κλειδί. Στο έχω πει κι αλλού.

Επίσης, τόση ώρα εσύ μιλάς για τον αντίκτυπο του φόνου στους συγγενείς του θύματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

A, και για να μην το ξεχάσω. Μια γυναίκα συγχωρεί τους δολοφόνους του άντρα της. Ας τους ελευθερώσουμε τώρα λοιπόν:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2368574/As-Christian-I-forgive-husbands-killers--grieving-widow-church-organist-bludgeoned-death-Midnight-Mass-horror.html

με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια αυτό το post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σου έφερα σαν παράδειγμα το PTSD που μπορεί να προκληθεί από έναν βιασμό και το οποίο δεν μπορεί να θεραπευτεί!

A, και για να μην το ξεχάσω. Μια γυναίκα συγχωρεί τους δολοφόνους του άντρα της. Ας τους ελευθερώσουμε τώρα λοιπόν:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2368574/As-Christian-I-forgive-husbands-killers--grieving-widow-church-organist-bludgeoned-death-Midnight-Mass-horror.html

Αυτό είναι η λέξη κλειδί. Στο έχω πει κι αλλού.

Ναι αλλα δεν μου εφερες παραδειγμα που νεκρος να ζωντανευει...

Ο βιαστης εχει μονο το θυμα ενας νεκρος δεν εχει μονο γυναικα αλλα και παιδια και μητερα και πατερα και αδερφο κλπ ασε που μπορει και η γυναικα να το εβαλε να τον φανε δεν ειναι δα και κατι που δεν εχει ξαναγινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι αλλα δεν μου εφερες παραδειγμα που νεκρος να ζωντανευει...

ούτε αν σκοτώσεις τον δολοφόνο θα ζωντανέψει το θύμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε αν σκοτώσεις τον δολοφόνο θα ζωντανέψει το θύμα...

Διαβαζετε αυτα που γραφω η απλα τα γραφετε για να πειτε κατι ?

Ειπα εγω για θανατικη ποινη εγω ειπα για ισοβια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Διαβαζετε αυτα που γραφω η απλα τα γραφετε για να πειτε κατι ?

Ειπα εγω για θανατικη ποινη εγω ειπα για ισοβια !

ούτε αν τον αφήσεις μέσα μια ζωή θα ζωντανέψει το θύμα, άρα αν τον συγχωρέσει ο συγγενής it's ok...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζετε αυτα που γραφω η απλα τα γραφετε για να πειτε κατι ?

Ειπα εγω για θανατικη ποινη εγω ειπα για ισοβια !

Ωραία, συμφωνούμε τουλάχιστον στο να καταργήσουμε τον όρο "σωφρονιστικό σύστημα";

Μιας που ούτε είναι στη παρούσα φάση και ούτε μας ενδιαφέρει να αλλάξει προς αυτή τη κατεύθυνση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν μου εφερες παραδειγμα που νεκρος να ζωντανευει...

Ο βιαστης εχει μονο το θυμα ενας νεκρος δεν εχει μονο γυναικα αλλα και παιδια και μητερα και πατερα και αδερφο κλπ ασε που μπορει και η γυναικα να το εβαλε να τον φανε δεν ειναι δα και κατι που δεν εχει ξαναγινει.

Really? 

Ότι οι συγγενείς του θύματος στην περίπτωση βιασμού θα είναι μια χαρά ξέρω γω; Να τους αν έγινε, να τους αν δεν έγινε. Να τους αν πέσει η άλλη σε κατάθλιψη ή εμφανίσει PTSD, να τους αν όχι. Επίσης, γι' αυτόν τον παππού, γιατί να πάω ισόβια, αφού δεν είχε κανέναν στον κόσμο.

Διαβαζετε αυτα που γραφω η απλα τα γραφετε για να πειτε κατι ?

Ειπα εγω για θανατικη ποινη εγω ειπα για ισοβια !

Bottom line, τους συγχώρεσε. Άρα, αφού τους συγχώρησε η γυναίκα, ας τους αφήσουμε ελεύθερους.

Α! Σε περίπτωση που κάποιος σκοτώσει τον βιαστή του παιδιού του, ισχύει το ίδιο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε αν τον αφήσεις μέσα μια ζωή θα ζωντανέψει το θύμα, άρα αν τον συγχωρέσει ο συγγενής it's ok...

Οχι αλλα ειναι το σωστο τιμημα για την ζωη που αφαιρεσε και επισης τον αποτρεπεις απο το να αφαιρεσει και αλλες.

Ναι οκ αν ολοι οι συγγενεις  τον συγχωρεσουν και δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακανει το ιδιο τοτε μπορει να ειναι και αυτο μια επιλογη, αλλα δεν νομιζω να γινει τουλαχιστον στην περιπτωση του δημιτροκαλη που μιλαμε τωρα.

Ωραία, συμφωνούμε τουλάχιστον στο να καταργήσουμε τον όρο "σωφρονιστικό σύστημα";

Μιας που ούτε είναι στη παρούσα φάση και ούτε μας ενδιαφέρει να αλλάξει προς αυτή τη κατεύθυνση.

Μια χαρα ειναι, ενας ανθρωπος που σκοτωσε μπορει να ξανασκοτωσει αρα πρεπει να σωφρονιζεται για μια ολοκληρη ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οχι αλλα ειναι το σωστο τιμημα για την ζωη που αφαιρεσε και επισης τον αποτρεπεις απο το να αφαιρεσει και αλλες.

Ναι οκ αν ολοι οι συγγενεις  τον συγχωρεσουν και δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακανει το ιδιο τοτε μπορει να ειναι και αυτο μια επιλογη, αλλα δεν νομιζω να γινει τουλαχιστον στην περιπτωση του δημιτροκαλη που μιλαμε τωρα.

είναι σωστό όμως για έναν που αφαίρεσε μία να τιμωρείται το ίδιο με έναν που αφαίρεσε πχ 80? βλέπε Breivik...

 

δεν βρίσκεις σωστό να υπάρχει μια κλίμακα έστω και σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλα ειναι το σωστο τιμημα για την ζωη που αφαιρεσε και επισης τον αποτρεπεις απο το να αφαιρεσει και αλλες.

Ναι οκ αν ολοι οι συγγενεις  τον συγχωρεσουν και δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακανει το ιδιο τοτε μπορει να ειναι και αυτο μια επιλογη, αλλα δεν νομιζω να γινει τουλαχιστον στην περιπτωση του δημιτροκαλη που μιλαμε τωρα.

Μια χαρα ειναι, ενας ανθρωπος που σκοτωσε μπορει να ξανασκοτωσει αρα πρεπει να σωφρονιζεται για μια ολοκληρη ζωη.

Έτσι ακριβώς θα πρέπει να λειτουργεί η δικαιοσύνη. Σαν νηπιαγωγείο.

είναι σωστό όμως για έναν που αφαίρεσε μία να τιμωρείται το ίδιο με έναν που αφαίρεσε πχ 80? βλέπε Breivik...

Ε, θα μαζευτούν μια μέρα όλοι οι συγγενείς κι αν τον συγχωρέσουν και υποσχεθεί πως δεν θα το ξανακάνει, το βλέπουμε σαν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Really? 

Ότι οι συγγενείς του θύματος στην περίπτωση βιασμού θα είναι μια χαρά ξέρω γω; Να τους αν έγινε, να τους αν δεν έγινε. Να τους αν πέσει η άλλη σε κατάθλιψη ή εμφανίσει PTSD, να τους αν όχι. Επίσης, γι' αυτόν τον παππού, γιατί να πάω ισόβια, αφού δεν είχε κανέναν στον κόσμο.

Bottom line, τους συγχώρεσε. Άρα, αφού τους συγχώρησε η γυναίκα, ας τους αφήσουμε ελεύθερους.

Α! Σε περίπτωση που κάποιος σκοτώσει τον βιαστή του παιδιού του, ισχύει το ίδιο;

Στην περιπτωση του βιασμου το θυμα εχει υποστει το πληγμα αρα αυτη και μονο αυτη εχει το δικαιωμα να συνχωρεσει η οχι το βιαστη, στην περιπτωση του δωνου εχουν πληγει πολλα ατομα.

 

Που ξερεις εσυ τι εχει ο παππους και γενικα δεν τιμωρεις καποιον μονο για την απωλεια του απο τους αλλους αλλα και για το δικαιωμα που στερεις σε καποιον να ζησει.

 

Και φυσικα ισχυει για αυτο υπαρχουν οι νομοι αφου πηγε φυλακη τελειωσε δεν μπορει κανεις να αφαιρει μια ζωη, και για αυτο μιλαω για ενα πολιτισμενο συστημα δικαιοσυνης αλλιως μπορουσα πω τον βιασουν οι συγγενης να το βαλουν καυτη βελονα στην ουρηθρα και να τον αφησουν να πεθανει απο αιμοραγια  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια χαρα ειναι, ενας ανθρωπος που σκοτωσε μπορει να ξανασκοτωσει αρα πρεπει να σωφρονιζεται για μια ολοκληρη ζωη.

fail η επιλογή της λέξης σωφρονίζομαι ή μου φαίνεται?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σωστό όμως για έναν που αφαίρεσε μία να τιμωρείται το ίδιο με έναν που αφαίρεσε πχ 80? βλέπε Breivik...

 

δεν βρίσκεις σωστό να υπάρχει μια κλίμακα έστω και σε αυτό?

Δυστηχως δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο οποτε ειναι το ιδιο εξαλλου και αυτος που εκανε μια φορα φονο απλα πιαστηκε για εναν φονο δεν ξερεις αν μετα εκανε και αλλους.

fail η επιλογή της λέξης σωφρονίζομαι ή μου φαίνεται?

Γιατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21, που είναι το μάξιμουμ που προβλέπει ο ποινικός κώδικας της Νορβηγίας (το τερμάτισε το κοντέρ δηλαδή).

 

 

Μετά τα 21 χρόνια θα κάνει αίτηση αποφυλάκισης, δεν θα βγεί. Είναι πολύ δύσκολο να βγεί απ' τη φυλακή ο Μπρεϊβικ, όχι πρίν τα βαθιά του γεράματα ποντάρω εγώ.. Ο Δημητροκάλης φαντάζει καλόγερος μπροστά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...