Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν πολλα χρονια τον ειχε στειλει στο νοσοκομειο η γυναικα του που ειχε την συνηθεια να ξηλωνει τις πορτες του σπιτιου και να τον κοπαναει με αυτες.

 

http://www.youtube.com/watch?v=qGYZ-EevRFQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

maus maus..

 

Φαντάζομαι ότι αυτός ο φανατισμός σου με την τιμωρία είναι επειδή ζει μέσα στην ψυχή σου η παναγία (όπως είπες σε άλλο thread και, ευτυχώς, σβήστηκε το μήνυμά σου). 

 

Πρέπει εσείς οι χριστιανοί να είστε πολύ της συγχώρεσης και της αγάπης... φαίνεται από αυτά που λες.

 

 

Έτσι ακριβώς κάνουν και όλοι της εκκλησίας, αιώνες τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maus maus..

 

Φαντάζομαι ότι αυτός ο φανατισμός σου με την τιμωρία είναι επειδή ζει μέσα στην ψυχή σου η παναγία (όπως είπες σε άλλο thread και, ευτυχώς, σβήστηκε το μήνυμά σου). 

 

Πρέπει εσείς οι χριστιανοί να είστε πολύ της συγχώρεσης και της αγάπης... φαίνεται από αυτά που λες.

 

 

Έτσι ακριβώς κάνουν και όλοι της εκκλησίας, αιώνες τώρα. 

 

Αν δεν σου κανουν οι Χριστιανοι τοτε πηγαινε στους Μουσουλμανους,εκει να δεις συγχωρεση δια του αποκεφαλισμου και θα μαθεις για το πως εννοουν τα ανθρωπινα δικαιωματα στον 21ο αιωνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου κανουν οι Χριστιανοι τοτε πηγαινε στους Μουσουλμανους,εκει να δεις συγχωρεση δια του αποκεφαλισμου και θα μαθεις για το πως εννοουν τα ανθρωπινα δικαιωματα στον 21ο αιωνα.

 

Μα ναι....

 

Εφόσον υπάρχουν και χειρότερα φαινόμενα, τότε δικαιολογείται λίγο μίσος (όσο πατάει η γάτα ο ελέφαντας) από την θρησκεία της αγάπης και της συγχώρεσης. Πόσο μάλλον δε από σχεδόν φανατικούς και νέους (ηλικιακά) οπαδούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι....

 

Εφόσον υπάρχουν και χειρότερα φαινόμενα, τότε δικαιολογείται λίγο μίσος (όσο πατάει η γάτα ο ελέφαντας) από την θρησκεία της αγάπης και της συγχώρεσης. Πόσο μάλλον δε από σχεδόν φανατικούς και νέους (ηλικιακά) οπαδούς. 

 

Μισος προς τον εγκληματια δεν υπαρχει.

Αντιθετα υπαρχει σωστη αντιληψη της καταστασης,γιατι η αγνοια κινδυνου ειναι μονο για οσους εχουν την λογικη τους στα αζητητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χάνεις πολύτιμο χρόνο λέμε! Ξεκίνα τα χαρτιά για να γίνεις τηλεκαφετζού, χθες!

 

(Τι σημασία να έχει ο χρόνος μου; Απλά είναι άφθονος όπως είπα, οπότε δε μού κοστίζει τίποτα να τον αφήνω να κυλάει, για την πιθανότητα να αποφασίσεις κάποια στιγμή να παρατήσεις τις κωλοτούμπες και να απαντήσεις αντρίκια και συγκεκριμένα σε ό,τι σε ρωτούν...)

 

Αφθονος ειναι και ο δικος μου. Be my guest :lol:

Παντα απανταω αντρικεια, ποτε δεν κανω κωλοτουμπες.

Σοβαρα νομιζεις οτι επειδη εχεις αφθονο χρονο θα επιβληθεις?

 

Μπλα, μπλα, μπλα! Το post σου όπου έκανες έστω και την ελάχιστη αναφορά στα θύματα των εγκληματιών - τα δικαιώματα των οποίων υπερασπίζεσαι - στο βασανισμό, την αγωνία και το μαρτύριο που εκείνα πέρασαν στα χέρια τους, ή στα δικαιώματα που στερήθηκαν εκείνα, στη ζωή και την αξιοπρέπεια, θα μας το υπενθυμίσεις; Μέχρι τότε, άνοιξε κάνα λεξικό, μπας και χαμπαριάσεις το τι σημαίνει «επιλεκτική διάθεση»...ή μην ανοίγεις και συνέχισε να γράφεις άλλα αντ' άλλων. Το γέλιο μας κάνει καλό...

 

 

Το θεμα μας αυτη τη στιγμη ειναι η αυτοδικια(που υποστηριζεις παθιασμενα) σε βαρος του αλβανου φονια ή τα θυματα των εγκληματιων?

Μη τα βαζεις ολα μαζι και τα κανεις αχταρμα. Οταν δυσκολευεσαι να αντιληφθεις ενα θεμα, ποσο μαλλον 4 μαζι.

Για αλλη μια φορα μεχρι να τα εμπεδωσεις: Δεν υπερασπιζομαι τα δικαιωματα των εγκληματιων. Σου το λεω σε καθε ποστ.

Ασε τα λεξικα και προσπαθησε να αντιλαμβανεσαι τι σου λεει ο συνομιλητης. Γινεσαι ρομπα οταν κανεις επιδειξη περιορισμενης αντιληψης.

 

 

(Να σού πω, βρε τρελούτσικο! Γιαααα δείξε μας το σημείο όπου αναφέρθηκα εγώ στο «θάνατο συγκεκριμένου Αλβανού»! Ένα απ' όλα αρκεί. Δε χρειάζεται να ψάχνεις και για τα υπόλοιπα, που προκάλεσαν την ...τσουρεκοποίηση!...

 

...είπαμε, από χρόνο, έχουμε να φαν' κι οι κότες!)

 

 

Σε ποιους να δειξω? Εισαι καποια πολλαπλη προσωπικοτητα? Ποσοι dee νομιζεις οτι ειστε? 100?

 

Eυτυχως που εχεις χρονο, φροντισε ομως να τον μοιρασεις ισομερως σε καθε εναν dee :lol:

 

 

Κάτσε να δεις...ποιος ήταν εκείνος που έλεγε για «αναγνώστες που θα βγάλουν τα συμπεράσματά τους»...τι μού θυμίζει, τι μού θυμίζει;...

 

 

Αμφιβαλλεις? Αυτοι που μας διαβαζουν θα βγαλουν τα συμπερασματα τους.

 

 

Ναι, αυτό λέω κι εγώ: Πραγματικότητα είναι το ότι οι παιδόφιλοι σφάζονται μέσα στις φυλακές. Απλά εγώ τη γουστάρω αυτή την πραγματικότητα, ενώ εσένα σ' ενοχλεί. Ε, άλλαξέ την! 

 

 

Ειναι η δικη σου παλαβη "πραγματικοτητα". Ωστε οι παιδοφιλοι σφαζονται. Οι δολοφονοι? οι βιαστες? οι βασανιστες? αυτοι τι κανουν, απολαμβανουν εκτιμησης και σπεσιαλ μεταχειρισης?

Για καποιον λογο, σου εχει δημιουργηθει η εντυπωση μονο οι παιοδοφιλοι τιμωρουνται σκληρα και με σφαγιασμο απο τους συναδελφους τους.

 

 

Γιατί, πότε και πού υποστήριξα εγώ ότι ...δε θα παραπεμφθούν, ή ότι δε θα καταδικαστούν; Ότι δεν τους νοιάζει, διότι δεν έχουν τίποτα να χάσουν είπα, ότι δεν ανέχονται να συνυπάρχουν με αυτά τα σκουπίδια και τα καθαρίζουν ούτως ή άλλως, ακόμα κι αν έχουν κάτι να χάσουν. Προλαβαίνεις να κοιτάξεις για γυαλιά, ή πας απ' ευθείας για laser στα μάτια;

 
Και ξανά: Σ' ευχαριστώ δάσκαλε, που μου επιτρέπεις να συνεχίσω να πιστεύω σε αυτά που πιστεύω...
 
 
Παρακαλω, επιμελη μαθητη. Δεν ειναι οτι εγω σου επιτρεπω, η δημοκρατια το επιτρεπει(με την οποια οπως φαινεται εχεις σοβαρες εντστασεις).
 
Οι δεσμοφυλακες εχουν οικογενειες, πως δε τους νοιαζει? Να καταδικαστουν για ενα παρασιτο? Δεν αξιζει.
Παντως επιχειρηματα τυπου "καφετζουδες" ή "laser στα ματια" πραγματικα κολανε στο τοιχο τον οποιονδηποτε συνομιλητη σου.
 

 

Τόσο ...παγερά, ώστε να το ...ρωτάς! Ενδιαφέρουσα προσέγγιση τής «παγερής αδιαφορίας»...
 
...το δε πρώτο πρόσωπο ...πληθυντικού (...«μας αφήνει...»), έσπειρε και θέρισε! Κρίση πολλαπλής προσωπικότητας...
 
 
Aπλη αντιγραφη της δικης σου τακτικης. Ειδες ποσο αστειο ακουγεται? Φροντισε λοιπον να το κοψεις. Να μιλας για σενα μονο.
 

 

Ναι, παλικάρι μου! Μπούρδες γράφω εγώ, για ...lcd(!) - προσοχή: όχι για plasma! Άλλη τεχνολογία αυτή... - και καίγομαι να κερδίσω εντυπώσεις, καθ' ότι, ως γνωστόν, τις ...εξαργυρώνω!
 
Αλλο ενα τρομερο επιχειρημα, τι να πω, παλι με κολησες στο τοιχο!
 
Άλλο ρώτησα: Εσύ, στη συντεταγμένη πολιτεία όπου ζεις - υπό τα δεδομένα με τα οποία είναι συντεταγμένη - μπορείς να κάνεις αυτά που κάνω εγώ, αυτά που κάνει άφοβα ακόμα κι ένα μικρό κοριτσάκι, χωρίς να κλάσεις μέντες;
 
Αν δε μπορείς και το δέχεσαι χωρίς να ντρέπεσαι, παραμυθιάζοντας τον εαυτό σου με ιστορίες περί ...συντεταγμένων πολιτειών, μαγκιά σου! Εγώ δεν το δέχομαι και από τότε που άφησα το τσίρκο σας πίσω μου, δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε να το δέχομαι με το ζόρι, ούτε να φοβάμαι να κυκλοφορήσω στην ίδια μου τη γειτονιά. Τόσο απλά είναι τα πράγματα!
 
Μα τα δεχεσαι θες δε θες. Αν δε τα δεχτεις σε μπουζουριαζουν. 
Παραμυθι ειναι αυτα που σκεφτεσαι εσυ περι ζουγκλοποιησης της κοινωνιας, αναρχιας και αυτοδικιας.
 

Σαφώς! Υπό την έννοια ότι κλείνεις τα μάτια σου, μπροστά σε κάθε τι που δε σού αρέσει, προσποιούμενος ότι δεν υπάρχει...

 
...τελικώς, δε χρειάζεσαι lsd, τσάμπα έξοδα θα κάνεις. Μια χαρά καταφέρνεις και μόνος σου να έχεις παραισθήσεις (Το νου σου! Καλπάζει κατά πάνω σου ένας αφηνιασμένος μονόκερος!)
 
Ποτε δεν κλεινω τα ματια, οπως ειδες τα συζηταω ολα. Απλα οταν ακους κατι που δε σου αρεσει λες στον αλλον οτι κλεινει τα ματια. Δηλαδη μονο αν συμφωνουν με σενα τους λες οτι εχουν ανοιχτα ματια?
 
Πωπω, το νεο σου επιχειρημα με τον μονοκερο με αφησε συξυλο!! Αισθανομαι πολυ μικρος μπροστα στην ακαταμαχητη επιχειρηματολογια σου :confused:
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα απανταω αντρικεια, ποτε δεν κανω κωλοτουμπες.

 

Σοβαρα νομιζεις οτι επειδη εχεις αφθονο χρονο θα επιβληθεις?

 

 

Με την «επιβολή» τό 'χεις το θεματάκι σου, αλλά είναι ιατρικού ενδιαφέροντος ζήτημα αυτό, όχι δικό μου.

 

Πάμε ξανά λοιπόν, για νιοστή φορά: Σε προκαλώ να παραθέσεις το συγκεκριμένο σημείο εκείνου τού δικού μου post, όπου λέω ότι θέλω να επιβάλλω σε οποιονδήποτε αυτά που πιστεύω, αυτά που θεωρώ σωστά, ή αυτά που υποστηρίζω ότι θα έκανα ο ίδιος.

 

Μέχρι τώρα - και για όσο δεν παραθέτεις αυτό - μόνο κωλοτούμπες κάνεις και μας παρουσιάζεις τη δική σου ερμηνεία τού «απαντώ αντρίκια». 

 

 

Το θεμα μας αυτη τη στιγμη ειναι η αυτοδικια(που υποστηριζεις παθιασμενα) σε βαρος του αλβανου φονια ή τα θυματα των εγκληματιων?

 

Οι δεσμοφυλακες εχουν οικογενειες, πως δε τους νοιαζει? Να καταδικαστουν για ενα παρασιτο? Δεν αξιζει.

 

 

 

Το θέμα μας μπορείς να το αντιληφθείς εύκολα, με μια ματιά στον τίτλο: Η αποφυλάκιση τού Δημητροκάλη και τα σχόλια που είναι σαφώς εντός θέματος, είναι τα όσα σχετίζονται με το αν πρέπει να αποφυλακίζονται τύποι σαν αυτόν.

 

Αναφορά στην περίπτωση τού εν λόγω Αλβανού, έγινε σε μεμονωμένα σε κάποιο προηγούμενο post (όχι από 'μένα) κι εσύ αποφάσισες ότι ...αυτό είναι το θέμα μας. Εγώ δεν αναφέρθηκα ούτε μία φορά στο συγκεκριμένο περιστατικό (πράγμα που καθιστά ακόμα ποιο ξεκαρδιστικό το ότι λες πως ...εγώ σας τα έχω κάνει τσουρέκια με την περίπτωσή του!), ούτε πήρα θέση γι' αυτό. Δεν έχω καν υπ' όψιν μου περί ποιου πρόκειται, περί τού τι είχε κάνει, ούτε και ήξερα για το βασανισμό και το θάνατό του από δεσμοφύλακες.

 

Με το «δεν τους νοιάζει», αναφερόμουν σε άλλους φυλακισμένους και όχι στους δεσμοφύλακες (τους οποίους φυσικά και θεωρώ ότι νοιάζει, πράγμα που θα είχες δει ότι το γράφω συγκεκριμένα, αν έκανες τον κόπο να διαβάζεις πριν απαντήσεις), διότι υπέθεσα εσφαλμένα, ότι ήταν ένας από τους πολλούς που δολοφονούνται από άλλους κρατούμενους μέσα στις φυλακές. Χαμένος κόπος η διευκρίνιση, αλλά για την άπλα τού χρόνου να μην τα ξαναλέμε...

 

Για αλλη μια φορα μεχρι να τα εμπεδωσεις: Δεν υπερασπιζομαι τα δικαιωματα των εγκληματιων. Σου το λεω σε καθε ποστ.

Ασε τα λεξικα και προσπαθησε να αντιλαμβανεσαι τι σου λεει ο συνομιλητης. Γινεσαι ρομπα οταν κανεις επιδειξη περιορισμενης αντιληψης.

 

 

Μπορείς να επαναλαμβάνεις όσες φορές θέλεις τα περί τού τι υπερασπίζεσαι και τι όχι. Από τη στιγμή που σκίζεσαι για το αν βασανίστηκε ή δολοφονήθηκε ο κάθε σφαγέας, ενώ δεν κάνεις την παραμικρή αναφορά σε όσους εκείνος βασάνισε και δολοφόνησε και την ίδια στιγμή μιλάς για «επιλεκτική διάθεση», το μόνο που κάνεις είναι να επιβεβαιώνεις το για ποιους νοιάζεσαι και ποιους έχεις γραμμένους.

 

Εγώ τουλάχιστον έχω την ευθύτητα να λέω ξεκάθαρα, ότι δεν αναγνωρίζω ίσα δικαιώματα με τους υπόλοιπους, σε αυτούς που βιάζουν, κακοποιούν, δολοφονούν επειδή έτσι τους σηκώθηκε, να θέτω ως προτεραιότητα τα δικαιώματα που είχαν τα θύματά τους και να δηλώνω ότι όχι μόνο δε μού καίγεται καρφάκι, αλλά πραγματικά χαίρομαι όταν πηγαίνουν στο διάολο και περισσότερο μάλιστα όταν η μετάβασή τους προς τα εκεί είναι μαρτυρική. 

 

Αμφιβαλλεις? Αυτοι που μας διαβαζουν θα βγαλουν τα συμπερασματα τους.

 

 

Αυτό: «Μιλαμε μεταξυ μας, δε περιμενουμε απο αλλους καποια αναγνωριση.» δεν το έγραψα εγώ πάντως...

 

Ειναι η δικη σου παλαβη "πραγματικοτητα". Ωστε οι παιδοφιλοι σφαζονται. Οι δολοφονοι? οι βιαστες? οι βασανιστες? αυτοι τι κανουν, απολαμβανουν εκτιμησης και σπεσιαλ μεταχειρισης?

Για καποιον λογο, σου εχει δημιουργηθει η εντυπωση μονο οι παιοδοφιλοι τιμωρουνται σκληρα και με σφαγιασμο απο τους συναδελφους τους.

 

 

Η αναφορά μου στους παιδόφιλους, ήταν χάριν παραδείγματος. Εσύ κοτσάρεις από το πουθενά τη λέξη «μόνο» σε αυτά που έγραψα (γιατί εντυπωσιάζομαι; το πρώτο που βγάζεις απ' το κεφάλι σου είναι, ή θα είναι το τελευταίο; ) και τερματίζεις το ...ρεσιτάλ, μιλώντας για ...δική μου περιορισμένη αντίληψη.

 

Παρ' όλα αυτά (σε επίπεδο νηπιαγωγείου πλέον, για να έχεις ελπίδες να καταλάβεις), όχι:

 

Δεν έχουν την ίδια τύχη όλοι οι εγκληματίες, μέσα στη φυλακή. Ένας ο οποίος είναι μέσα για ληστεία μετά φόνου π.χ., ή διότι την είδε ελεύθερος σκοπευτής και άρχισε να εκτελεί κόσμο σε μια πλατεία, δεν έχει να φοβάται τίποτα από τους άλλους κρατούμενους, διότι κι εκείνοι κάτι ανάλογο έχουν κάνει για να βρίσκονται εκεί. Οι λεγόμενοι «λογοτιμήτες», καθαρίζουν όσους έχουν διαπράξει έγκλημα που δε θα διέπραττε ούτε ο πλέον σκληρός εγκληματίας, που δε θα επέτρεπαν ούτε στον εαυτό τους να το διαπράξει, έγκλημα το οποίο πρέπει να στερείσαι και ο ίδιος «κώδικα τιμής» για να το διαπράξεις - εξ ου και η ονομασία των συγκεκριμένων εκτελεστών - έγκλημα που σε καθιστά απόβλητο και ανεπιθύμητο ακόμα και μεταξύ των πλέον σκληρών εγκληματιών. Γι' αυτό και ανέφερα ως χαρακτηριστικότερο παράδειγμα έγκλειστων που «αυτοκτονούν» ταχύτατα, όσους κακοποιούν παιδιά.

 

Η δική μου αναφορά ήταν κατά λέξη σε αυτές τις περιπτώσεις και όχι σε περιπτώσεις με δράστες δεσμοφύλακες, αστυνομικούς κ.τ.λ. Άσε λοιπόν το τι εντύπωση μού έχει δημιουργηθεί εμένα και μάθε πρώτα να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις... 

 

Aπλη αντιγραφη της δικης σου τακτικης.

 

 

Αγνοώντας την ...ασήμαντη λεπτομέρεια ότι ...εσύ τη άρχισες...

 

Μα τα δεχεσαι θες δε θες. Αν δε τα δεχτεις σε μπουζουριαζουν.

 

 

Εσύ τα δέχεσαι θες δε θες! Εγώ όσο ήμουν στην Ελλάδα δεν τα δεχόμουν - είχα απλά την ευλογία να μη χρειαστεί να το αποδείξω, αφού κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι θα είχα βιώσει κάποια εφιαλτική απώλεια - και εδώ πλέον, εκτός τού ότι συνεχίζω να μην τα δέχομαι, δε χρειάζεται να το κάνω, διότι εδώ μπουζουριάζουν όσους ψάχνονται για μπελάδες, όχι εμένα.

 

Διότι εδώ λειτουργούν νόμοι, αστυνομία, δικαστήρια και φυλακές, όχι κωλόχαρτα, μπάτσοι για ...μπάτσες, δικαστές εκτός πραγματικότητας και ξέφραγα αμπέλια. Διότι εδώ, ο νόμος για τον πορτοφολά, προβλέπει ...5 χρόνια φυλακή (σε κελί, όχι στα χαρτιά...), οπότε βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει περί τού τι προβλέπει π.χ. για τον παιδόφιλο (ο οποίος - ευτυχώς...- συνεχίζει κι εδώ να μην κλείνει εβδομάδα ζωντανός στη φυλακή...), για το δολοφόνο και για τα υπόλοιπα λουλούδια... 

 

Διότι εδώ, όταν διαπράξεις οποιοδήποτε παράπτωμα (από το πιο ελαφρύ μέχρι το πιο βαρύ), η αστυνομία δε βάζει κώλο κάτω μέχρι να σε πιάσει (και σε πιάνει πάντα...)

 

Διότι εδώ, ενώ επίσης πρακτικά δεν υφίσταται (δυστυχώς) ισόβια κάθειρξη υπό την κυριολεκτική έννοια, η 25ετής κάθειρξη (που είναι η μέγιστη εκτίσιμη ποινή εγκλεισμού), σημαίνει στην πράξη ότι η έκταση τού ουρανού για τον καταδικασμένο, επί 25 χρόνια (ούτε μήνα λιγότερο) είναι ίση με την έκταση τού προαυλίου για μια ώρα την ημέρα και ίση με το παράθυρο τού κελιού για τις υπόλοιπες 23 (ούτε τετραγωνικό εκατοστό περισσότερο)

    

Διότι όλα τα παραπάνω, τα γνωρίζουν όλοι όσοι έχουν στο μυαλό τους να κάνουν κάποια στραβή, τα τρέμουν και κάθονται στ' αυγά τους! Γι' αυτό κι εγώ μπορώ* να κάνω χωρίς κανένα φόβο όλα όσα είπα σε προηγούμενα post κι ακόμα περισσότερα: Διότι όλοι εκείνοι τους οποίους θα είχα κάθε λόγο να φοβάμαι, ή βρίσκονται ήδη στη φυλακή, ή έχουν περάσει απ' αυτή και πλέον ή είναι πολύ γέροι και αδύναμοι για να ξανακάνουν μαλακία, ή πολύ φοβισμένοι για να ξαναπάνε και κάθονται σαν Παναγίες.

 

Ποτε δεν κλεινω τα ματια, οπως ειδες τα συζηταω ολα. Απλα οταν ακους κατι που δε σου αρεσει λες στον αλλον οτι κλεινει τα ματια. Δηλαδη μονο αν συμφωνουν με σενα τους λες οτι εχουν ανοιχτα ματια?

 

 

Λέω ότι κλείνουν τα μάτια τους, όσοι λένε τρίχες όπως αυτή: «Οτι ειναι παρανομο και περιθωριακο ειναι σα μην υπαρχει, υπο μια εννοια.»

 

Άλλο το να μη μού αρέσει κάτι που λέει κάποιος, άλλο το να διαφωνώ μαζί του και άλλο το να μην προλαβαίνω να αποφεύγω τα ...βλήματα που εκτοξεύει...

 

​...το παράνομο και το περιθωριακό είναι σα να μην υπάρχουν...υπό μία έννοια! (Υπό την έννοια: Ό,τι δε μού αρέσει, ότι μού χαλάει τη σούπα που έχω στο κεφάλι μου περί «συντεταγμένων πολιτειών», κάνω πως δεν το βλέπω, αποφεύγω να το αναφέρω ή να το σκέφτομαι και ζω στον παραμυθένιο κόσμο μου. Μωρέ καλά λέω εγώ για μονόκερους...)

 

*Τελικώς δεν είπες (τρίτη φορά που σε ρωτάω - κάτι λέγαμε για πάπιες πριν... - εκτός κι αν ...ντρέπεσαι, ή αν η ερώτησή μου συγκαταλέγεται επίσης μεταξύ όσων ..δεν υπάρχουν - ...κατά μία έννοια! - μαζί με τα παράνομα και τα περιθωριακά: Εσύ μπορείς να κάνεις όσα κάνω εγώ τόσο απροβλημάτιστα και άφοβα, ή τα έβαλες κάτω και είδες ότι δε συμφέρουν οι πάνες ακράτειας; Βάζεις τα λεφτά σου στην τσέπη σου, φοράς το ρολόι που κάνεις κέφι (όσο ακριβό κι αν είναι, ακόμα κι αν «φωνάζει» από μακριά ότι κοστίζει ένα παπόρι λεφτά) και βγαίνεις τη νύχτα στο κέντρο τής πόλης σου, χωρίς να φοβάσαι; Είσαι χαλαρός και ανέμελος αν χρειαστεί η γυναίκα, η κοπέλα, η αδελφή ή η κόρη σου να περπατήσει μόνη της έξω τη νύχτα; Πάρε κι ένα πιο καθημερινό: Αν ακούσεις ύποπτο θόρυβο ακόμα κι έξω απ' την πόρτα σου (χωρίς να έχει ακόμα μπει κανείς μέσα...) μπορείς να κάνεις ένα απλό τηλεφώνημα στην άμεση δράση και πριν προλάβεις να το καταλάβεις, να βρίσκονται δύο περιπολικά δίπλα σου, με τα πληρώματά τους να κάνουν τη γύρω περιοχή φύλο και φτερό;

 

Αλλά κακώς ξαναρωτάω...αφού απάντησες ήδη: Τους κανόνες τής ...συντεταγμ... - γκουχ! - πολιτείας που χαϊδεύουν τους μαχαιροβγάλτες, τους βιαστές και όλα τα παρεμφερή καθίκια ...τους δέχεσαι θες δε θες! Κι εγώ σού είπα ότι προσωπικά ούτε θέλω, ούτε χρειάζεται να δέχομαι ότι είμαι θύμα στην ίδια μου την πατρίδα, ούτε ότι πρέπει να πληρώνω από αυτά που δεν έχω, για να με λένε μαλάκα οι νταβατζήδες που έβαλα να με κυβερνούν. Συνέχισε τα γλυκά σου όνειρα (και μάθε να κάνεις quote τα μηνύματα κανονικά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ελευθερος ο δασκαλος?:0

Δεν είναι αυτός, ο δάσκαλος είναι ακόμα (προς το παρών) μέσα.

 

 

Μα ναι....

 

Εφόσον υπάρχουν και χειρότερα φαινόμενα, τότε δικαιολογείται λίγο μίσος (όσο πατάει η γάτα ο ελέφαντας) από την θρησκεία της αγάπης και της συγχώρεσης. Πόσο μάλλον δε από σχεδόν φανατικούς και νέους (ηλικιακά) οπαδούς. 

 

Δεν είμαστε τέλειοι, ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανείς!

Μη μπερδεύεις θρησκεία με προσωπικά πιστεύω και αντιλήψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι αυτός, ο δάσκαλος είναι ακόμα (προς το παρών) μέσα.

 

 

 

Δεν είμαστε τέλειοι, ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανείς!

Μη μπερδεύεις θρησκεία με προσωπικά πιστεύω και αντιλήψεις!

 

Και εγώ που νόμιζα ότι "θρησκεία = προσωπικά πιστεύω και αντιλήψεις"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ που νόμιζα ότι "θρησκεία = προσωπικά πιστεύω και αντιλήψεις"....

Αν κάποιος θέλει να σκοτώσει κάποιον άλλον λόγω προσωπικής αδυναμίας, δεν είναι ακριβώς έτσι...

Μακάρι να είμασταν αγγελικά πλασμένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει να σκοτώσει κάποιον άλλον λόγω προσωπικής αδυναμίας, δεν είναι ακριβώς έτσι...

Μακάρι να είμασταν αγγελικά πλασμένοι

 

 

Μου φαίνεται ότι εσκεμμένα δείχνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι λέω και προσπαθείς να το πας αλλού. 

 

 

Στο παρόν θέμα δεν γράφει κανείς του οποίου πέθανε κάποιος γνωστός του από τον Δημητροκάλη ούτε και έχει κάποιο λόγο να ποθεί εκδίκηση. Με λίγα λόγια, στο παρόν θέμα δεν γράφει κανείς που να μπορεί να δικαιολογηθεί πως "δρα εν βρασμό ψυχής" (πόσο μάλλον δε εφόσον έχει περάσει και ένα εύλογο χρονικό διάστημα τόσο από το γεγονός που σχολιάζει το παρόν thread όσο και από την έναρξη του thread). 

 

Άρα, δεν είναι θέμα προσωπικής αδυναμίας η δίψα για εκδίκηση και τιμωρία. Είναι καθαρά άποψη και αντίληψη. 

 

Τα ίδια άτομα που έχουν την άποψη και την αντίληψη για αιώνια καταδίκη ενός ατόμου, είναι τα ίδια άτομα που στηρίζουν σθεναρά μία θρησκεία η οποία τιτλοφορείται "θρησκεία της αγάπης" και έχει στους "κανόνες" της διδασκαλίες όπως "εάν σε χτυπήσουν γύρνα και το άλλο μάγουλο", "αγάπα τους πάντες" κτλ. όπως επίσης και η ίδια θρησκεία προωθεί όσο μπορεί και ακόμα παραπάνω την συγχώρεση. 

 

Έτσι, δύο τινά συμβαίνουν:

 

- Είτε τα άτομα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με την θρησκεία που δείχνουν ότι στηρίζουν και υποστηρίζουν σε κάθε ευκαιρία

- Είτε τα άτομα αυτά έχουν σχέση αλλά οι διδασκαλίες για αγάπες και συγχώρεση είναι απλά ένα ψέμα. 

 

 

Αλλά και πάλι, εάν δεχθούμε ότι είναι θέμα καθαρής αδυναμίας (εάν, εάν!) τότε μετά από την προτροπή μου και υπόδειξη ότι άλλα λέει η θρησκεία τους και υπολογίζοντας τα γεγονότα ότι:

 

  • κανείς δεν έχει πληρωθεί άμεσα από τις πράξεις του Δημητροκάλη 
  • τα άτομα αυτά υποστηρίζουν σθεναρά την εν λόγω θρησκεία

Θα έπρεπε να παραδεχθούν πως είναι αδύναμοι να πράξουν αυτά που λέει η θρησκεία τους και έτσι (εάν έχουν λίγη τσίπα πάνω τους) να σταματήσουν να λένε στους άλλους τα περί θρησκείας τους. 

 

 

Όπως βλέπεις, σε κάθε περίπτωση οι χριστιανοί αυτού του forum που γράψανε σε αυτό το thread ζητώντας αιώνια καταδίκη του Δημητροκάλη και έχουν υποστηρίξει φανερά αυτή την θρησκεία σε άλλα threads είτε λένε ψέματα (και άρα τι είναι; ) είτε υποστηρίζουν μία ψεύτικη θρησκεία (και άρα τι είναι; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν το διάβασα αυτό που έγραψες μετά το σημείο που αναφέρεσαι στα θύματα του Δημητροκάλη... μιας και στο προηγούμενο σου ποστ δεν αναφερόσουν στα θύματα και τους συγγενείς τους (όλοι μιλούν με υποθέσεις)*. Κι εγώ σε εκείνο το ποστ απάντησα.

 

 

EDIT: Μιας και δεν έχω προσωπικές σχέσεις με τα θύματα και του συγγενείς και δεν γνωρίζω τι και που πιστεύουν και πως θα αντιδράσουν

 

*Αναφερόσουν σε κάποιον άλλον (Mau-maus) και κάπου εκεί έμπλεξες τη θρησκεία...παντού κολλάει αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...