Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 θελω την αποψη σας πανω σε αυτο μηπως δε καταλαβα καλα ..  μονο εγω το διαβασα και μου βγηκαν τα ματια εξω ??

ποσοι συμφωνείται  οτι μια μερα μπορει να βρεθειτε βιαστες και ποσοι  αναγουλιασατε και αηδιασατε στο ενδεχομενο της σκεψης και μονο ..

 

''Αν κάποια στιγμή τελείως υποθετικά βιάσεις''

''Αν κάποια στιγμή τελείως υποθετικά χαιδεψεις ενα παιδακι  και κάποιος πει για σένα πως είναι σχεδόν αδύνατο να μη το ξανακανεις τι θα του απαντήσεις;''

 

 

@deesnider   και Cossutius την αποψη σας  παρακαλω ...

 

Το να πείς  ''Αν κάποια στιγμή τελείως υποθετικά οτιδήποτε" δεν σημαίνει ότι το βλέπεις ως ενδεχόμενο να συμβεί!!!!  Πως έφτασες από αυτήν το προκείμενη στο εν λόγω συμπέρεσμα είναι απορίας άξιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν πεις ''αν καποια στιγμη βιασεις'' σημαινει οτι καποια στιγμη μπορει και να γινει ! ναι η οχι ?

υπαρχει δηλαδη η πιθανοτητα ! ε για μενα δεν υπαρχει καμμια πιθανοτητα να βιασω ποτε καμμια !

για σενα  η τον αλλον που το λεει μπορει να υπαρχει ! σωστα ?

πως δε το καταλαβαινεις ειναι αποριας αξιο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον υπάρχει το τελείως υποθετικά στην πρόταση που πέρα από το "αν" την κάνει υπόθεση. Αν διαβάσεις και τη συνέχεια της πρότασης δε, αντιλαμβάνεσαι ότι ο λόγος που γίνεται αυτή η υπόθεση δεν είναι ότι διαβλέπει ο defacer ενδεχόμενο βιασμού αλλά ότι θέλει να δείξει στο συνομιλητή του μία οπτική που πιθανώς δεν είχε (αυτή του πως βλέπει ένας βιαστής τα πράγματα). 

 

*Δεν γνωρίζω τι είχε στο μυαλό του ο defacer όταν το έγραφε εγώ απλά αναφέρω το συμπέρασμα που βγάζω εγώ από την γλώσσα που χρησιμοποιησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

*Δεν γνωρίζω τι είχε στο μυαλό του ο defacer όταν το έγραφε ..

μολις δυο γραμμες πιο πανω γραφει οτι βλεπει (τουχει τυχει) γυναικες τα βραδια σε στενακια σκοτεινα και ερεθιζεται ..

πρεπει να στα πω εγω εσυ δε τα διαβαζεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ. Όπως όμως σωστά έγραψαν οι deesnider και alex_000, άλλο πράγμα η μεταμέλεια και άλλο η επανένταξη στην κοινωνία. Ο ισοβίτης μπορεί να μετανιώσει για τις πράξεις του και όντας έγκλειστος, γιατί να είναι απαραίτητη η απελευθέρωσή του;

 

Και γιατι ρωτας εμενα? Δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητη η απελευθερωση του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι ρωτας εμενα? Δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητη η απελευθερωση του.

 

Με συγχωρείς τότε, γράψε λάθος. Θεώρησα, κρίνοντας από τη συζήτησή σου με τον deesnider, πως είσαι της άποψης ότι μεταμέλεια = δυνατότητα απελευθέρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μεγαλη ορεξη και πολυ ωρα για κουβεντα εχεις φιλε dee, θα απαντησω σε οσα δεν εχουν ηδη απαντηθει.

 

 

Όχι απλώς «ρακέτες», αλλά και με το μπαλάκι μονίμως στη θάλασσα, κάθε φορά που το χτυπάς εσύ...

 

Ενω το δικο σου μπαλακι βρισκει παντα το στοχο?

 

Και ξανά (αν και χαμένο πηγαίνει) : Ακόμα περιμένω την παράθεση από πλευράς σου, ακριβώς τού σημείου εκείνου σε οποιοδήποτε post μου, όπου έγραψα ότι μ' ενδιαφέρει να επιβάλλω οτιδήποτε. Χρόνο έχω άφθονο...

 

Δεν ειναι οτι σε ενδιαφερει ή δε σε ενδιαφερει, ειναι οτι δεν μπορεις να επιβαλεις. Αν ηταν στο χερι σου θα το εκανες.

Οποτε αρκεισαι στο να ψηφιζεις αυτους που σου ταζουν οτι θα τα επιβαλλουν.

Το βλεπω οτι εχεις χρονο αφθονο. Τι σημασια εχει  ο χρονος σου?

 

 

Ναι, το ίδιο λέμε: Όταν π.χ. κόπτεσαι για το βασανισμό και το θάνατο τού βιαστή, τού σφαγέα κι εκείνου πού καίει ανθρώπους ζωντανούς, την ίδια στιγμή που κάνεις την πάπια απέναντι στο βασανισμό και το θάνατο των θυμάτων του από τον ίδιο...

 

Σου λεω αλλη μια για φορα: κοπτομαι για τους θανατους ολου του κοσμου, οχι μονο του συγκεκριμενου αλβανου με τον οποιο μας τα χεις κανει τσουρεκια. Δε κανω διακρισεις. Εσυ ομως κανεις.

Πουθενα δε κανω τη παπια. Τη παπια τη κανεις εσυ. Ρητα καταδικαζω καθε εγκλημα. Εσυ ομως οχι, εχεις επιλεκτικη διαθεση. Αλλα καταδικαζεις, αλλα εγκωμιαζεις...

 

Δεν είδα κάποιον απ' όσους μας διαβάζουν, να σού αναγνωρίζει ότι απέδειξες οτιδήποτε (ούτε και για 'μένα το έκανε, με τη διαφορά ότι εγώ δεν το ισχυρίστηκα ποτέ, ούτε και δήλωσα ότι μ' ενδιαφέρει, δεδομένου ότι εδώ παραθέτουμε απόψεις - καλά, εσύ παραθέτεις ...δόγματα, αλλά δεν έχουμε όλοι το χάρισμά σου! - δε νομοθετούμε).

 

Παραθετω ουσια και λογικη, οχι δογματα.

Μιλαμε μεταξυ μας, δε περιμενουμε απο αλλους καποια αναγνωριση.

 

Αυτό που όντως συνέβη, είναι ότι εσύ το ισχυρίζεσαι και περιμένεις ο ισχυρισμός σου να αναγνωριστεί ως απόδειξη...

(...εσύ το κατάλαβες; )

 

Η πραγματικοτητα δεν ειναι ισχυρισμος.

 

1) Για το υπογραμμισμένο, σε ρώτησα μόλις λίγες γραμμές πιο πάνω. Κάτσε να δούμε πόσες φορές ακόμα θα χρειαστεί, μέχρι να μας κάνεις τη χάρη να απαντήσεις...

 

Σας εχει απαντηθει.

 

2) Ναι, το φαντάζομαι και πρόκειται για τόσο κραυγαλέα γενίκευση από πλευράς σου, ώστε να αναρωτιέμαι αν όντως χρειάζεται να πω ότι δε θα το ήθελα. Παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, πως αυτό που εφαρμόζεται στις περιπτώσεις που επικροτώ, δεν είναι η δικαιοσύνη τής αρεσκείας μου/σου/του. Είναι άγραφος κανόνας μεταξύ βαρυποινιτών, οι οποίοι στο συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό τους οδηγήθηκαν στη φυλακή επειδή σκότωσαν (είτε κατά τη διάρκεια ληστείας, είτε κατά την καταδίωξή τους, είτε για χίλιους δυο άλλους σοβαρότατους και σαφώς αξιοκατάκριτους λόγους, οι οποίοι όμως είναι κοινοί για όλους τους), με αποτέλεσμα να αποδέχονται ο ένας τον άλλον. Δεν ανέχονται όμως να συνυπάρχουν - το θεωρούν προσβολή - με άτομα που κακοποίησαν παιδιά για παράδειγμα, διότι θεωρούν ότι η παρουσία τους μολύνει το περιβάλλον ακόμα και τής πλέον σκληρής φυλακής. Πολλοί απ' αυτούς έχουν και οι ίδιοι παιδιά ανάλογης ηλικίας με τα θύματα αυτών των εγκλημάτων και, ό,τι κι αν τους οδήγησε στη φυλακή, δεν το παραλληλίζουν με τα συγκεκριμένα εγκλήματα. Τούς «αυτοκτονούν» λοιπόν και «καθαρίζουν» τον αέρα γύρω τους. Ούτε να χάσουν τίποτα έχουν, ούτε και το κάνουν εν αγνοία τού προσωπικού ασφαλείας τής φυλακής. Είναι σε απόλυτη γνώση των φυλάκων αυτή η πραγματικότητα, πολλοί απ' αυτούς την εγκρίνουν και, επειδή οι ίδιοι έχουν όντως να χάσουν πολλά (δουλειά, μισθό, ελευθερία) αν το κάνουν οι ίδιοι, αφήνουν τους βαρυποινίτες να το κάνουν. Διαλύθηκε το συννεφάκι τής εικονικής σου πραγματικότητας ή όχι ακόμα; Δεν πειράζει κι αν δε διαλύθηκε, είναι δικαίωμά σου να ζεις με φαντασιώσεις.

 

Ειναι φανερο οτι ζεις σε αλλο κοσμο.

Οι σαδιστες δολοφονοι του αλβανου θα παρεπεμφθπουν και θα καταδικαστουν.

Εσυ συνεχισε να πιστευεις στον... πολιτισμενο ατυπο νομο των βαρυποινητων ως μεθοδο σωστης απονομης δικαιοσυνης.

 

 

Αναλόγως τού ποιος και γιατί τα υφίσταται και ανεξαρτήτως τού ποιος τού τα επιβάλλει, τα εγκρίνω ή όχι. Όταν λοιπόν πεθαίνει μαρτυρικά, βασανιστικά, υποφέροντας όσο δεν πάει άλλο, ένα τομάρι σαν αυτά που προανέφερα, είπα και πριν ότι είμαι ευτυχής να το μαθαίνω. Δεν το κάνω ο ίδιος, αλλά επικροτώ το ότι γίνεται. Θα με ρωτήσεις πολλές φορές ακόμα

για το τι είμαι και τι μ' αρέσει; Να ξέρω να πάω να κάνω μπάνιο άμα είναι...

 

Το τι σου αρεσει και το πως αισθανεσαι μας αφηνει παγερα αδιαφορους, ειδικα οταν εχει να κανει με τα ταπεινα σου ενστικτα(αντεκδικηση, μισος, σαδισμος, ροπη στη παρανομια, συγκαλυψη κλπ).

 

Απαντάς συγκεκριμένα σε αυτό και κατόπιν συζητάμε για μονάδες μέτρησης τού φιλοσοφικού βάρους. Ή απαντάς με πιρουέτες - όπως άλλωστε το συνηθίζεις - ........

 

Πιρουετες ειναι οι μπουρδες που γραφεις συνεχως για lcd και διαφορα αλλα εξυπνακιστικα με τα οποια νομιζεις οτι κερδιζεις εντυπωσεις.

 

Εντάξει μωρέ! Εγώ είμαι σαδιστής, εσύ καραμαζόχαρος, ο άλλος κτηνοβάτης, όλοι έχουμε τα βίτσια μας...  

 

Που ειδες να ειμαι καραμαζοχαρος?

 

1) ...κι όπως είπα κι εγώ νωρίτερα, όχι μόνο υπάρχει, αλλά εφαρμόζεται κιόλας. Άλλο το «δεν υπάρχει», άλλο το «δεν την αποδέχομαι»

 

Οτι ειναι παρανομο και περιθωριακο ειναι σα μην υπαρχει, υπο μια εννοια.

 

2) Να που είναι!

 

Ειναι για σενα, που εχεις παρει διαζυγιο απ τη λογικη και τη σοβαροτητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@rus:

 

Δεν ειναι οτι σε ενδιαφερει ή δε σε ενδιαφερει, ειναι οτι δεν μπορεις να επιβαλεις. Αν ηταν στο χερι σου θα το εκανες.
Οποτε αρκεισαι στο να ψηφιζεις αυτους που σου ταζουν οτι θα τα επιβαλλουν.
Το βλεπω οτι εχεις χρονο αφθονο. Τι σημασια εχει  ο χρονος σου?

 

 

Χάνεις πολύτιμο χρόνο λέμε! Ξεκίνα τα χαρτιά για να γίνεις τηλεκαφετζού, χθες!

 

(Τι σημασία να έχει ο χρόνος μου; Απλά είναι άφθονος όπως είπα, οπότε δε μού κοστίζει τίποτα να τον αφήνω να κυλάει, για την πιθανότητα να αποφασίσεις κάποια στιγμή να παρατήσεις τις κωλοτούμπες και να απαντήσεις αντρίκια και συγκεκριμένα σε ό,τι σε ρωτούν...)

 

Σου λεω αλλη μια για φορα: κοπτομαι για τους θανατους ολου του κοσμου, οχι μονο του συγκεκριμενου αλβανου με τον οποιο μας τα χεις κανει τσουρεκια. Δε κανω διακρισεις. Εσυ ομως κανεις.
Πουθενα δε κανω τη παπια. Τη παπια τη κανεις εσυ. Ρητα καταδικαζω καθε εγκλημα. Εσυ ομως οχι, εχεις επιλεκτικη διαθεση. Αλλα καταδικαζεις, αλλα εγκωμιαζεις...

 

 

Μπλα, μπλα, μπλα! Το post σου όπου έκανες έστω και την ελάχιστη αναφορά στα θύματα των εγκληματιών - τα δικαιώματα των οποίων υπερασπίζεσαι - στο βασανισμό, την αγωνία και το μαρτύριο που εκείνα πέρασαν στα χέρια τους, ή στα δικαιώματα που στερήθηκαν εκείνα, στη ζωή και την αξιοπρέπεια, θα μας το υπενθυμίσεις; Μέχρι τότε, άνοιξε κάνα λεξικό, μπας και χαμπαριάσεις το τι σημαίνει «επιλεκτική διάθεση»...ή μην ανοίγεις και συνέχισε να γράφεις άλλα αντ' άλλων. Το γέλιο μας κάνει καλό...

 

(Να σού πω, βρε τρελούτσικο! Γιαααα δείξε μας το σημείο όπου αναφέρθηκα εγώ στο «θάνατο συγκεκριμένου Αλβανού»! Ένα απ' όλα αρκεί. Δε χρειάζεται να ψάχνεις και για τα υπόλοιπα, που προκάλεσαν την ...τσουρεκοποίηση!...

 

...είπαμε, από χρόνο, έχουμε να φαν' κι οι κότες!)

 

Μιλαμε μεταξυ μας, δε περιμενουμε απο αλλους καποια αναγνωριση.

 

 

Κάτσε να δεις...ποιος ήταν εκείνος που έλεγε για «αναγνώστες που θα βγάλουν τα συμπεράσματά τους»...τι μού θυμίζει, τι μού θυμίζει;...

 

Η πραγματικοτητα δεν ειναι ισχυρισμος.

 

 

Ναι, αυτό λέω κι εγώ: Πραγματικότητα είναι το ότι οι παιδόφιλοι σφάζονται μέσα στις φυλακές. Απλά εγώ τη γουστάρω αυτή την πραγματικότητα, ενώ εσένα σ' ενοχλεί. Ε, άλλαξέ την! 

 

Ειναι φανερο οτι ζεις σε αλλο κοσμο.
Οι σαδιστες δολοφονοι του αλβανου θα παρεπεμφθπουν και θα καταδικαστουν.
Εσυ συνεχισε να πιστευεις στον... πολιτισμενο ατυπο νομο των βαρυποινητων ως μεθοδο σωστης απονομης δικαιοσυνης.

 

Γιατί, πότε και πού υποστήριξα εγώ ότι ...δε θα παραπεμφθούν, ή ότι δε θα καταδικαστούν; Ότι δεν τους νοιάζει, διότι δεν έχουν τίποτα να χάσουν είπα, ότι δεν ανέχονται να συνυπάρχουν με αυτά τα σκουπίδια και τα καθαρίζουν ούτως ή άλλως, ακόμα κι αν έχουν κάτι να χάσουν. Προλαβαίνεις να κοιτάξεις για γυαλιά, ή πας απ' ευθείας για laser στα μάτια;
 
Και ξανά: Σ' ευχαριστώ δάσκαλε, που μου επιτρέπεις να συνεχίσω να πιστεύω σε αυτά που πιστεύω...
 
 Το τι σου αρεσει και το πως αισθανεσαι μας αφηνει παγερα αδιαφορους...

 

Τόσο ...παγερά, ώστε να το ...ρωτάς! Ενδιαφέρουσα προσέγγιση τής «παγερής αδιαφορίας»...
 
...το δε πρώτο πρόσωπο ...πληθυντικού (...«μας αφήνει...»), έσπειρε και θέρισε! Κρίση πολλαπλής προσωπικότητας...
 
Πιρουετες ειναι οι μπουρδες που γραφεις συνεχως για lcd και διαφορα αλλα εξυπνακιστικα με τα οποια νομιζεις οτι κερδιζεις εντυπωσεις

 

Ναι, παλικάρι μου! Μπούρδες γράφω εγώ, για ...lcd(!) - προσοχή: όχι για plasma! Άλλη τεχνολογία αυτή... - και καίγομαι να κερδίσω εντυπώσεις, καθ' ότι, ως γνωστόν, τις ...εξαργυρώνω!
 
Άλλο ρώτησα: Εσύ, στη συντεταγμένη πολιτεία όπου ζεις - υπό τα δεδομένα με τα οποία είναι συντεταγμένη - μπορείς να κάνεις αυτά που κάνω εγώ, αυτά που κάνει άφοβα ακόμα κι ένα μικρό κοριτσάκι, χωρίς να κλάσεις μέντες;
 
Αν δε μπορείς και το δέχεσαι χωρίς να ντρέπεσαι, παραμυθιάζοντας τον εαυτό σου με ιστορίες περί ...συντεταγμένων πολιτειών, μαγκιά σου! Εγώ δεν το δέχομαι και από τότε που άφησα το τσίρκο σας πίσω μου, δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε να το δέχομαι με το ζόρι, ούτε να φοβάμαι να κυκλοφορήσω στην ίδια μου τη γειτονιά. Τόσο απλά είναι τα πράγματα!
 
Οτι ειναι παρανομο και περιθωριακο ειναι σα μην υπαρχει, υπο μια εννοια.

 

Σαφώς! Υπό την έννοια ότι κλείνεις τα μάτια σου, μπροστά σε κάθε τι που δε σού αρέσει, προσποιούμενος ότι δεν υπάρχει...
 
...τελικώς, δε χρειάζεσαι lsd, τσάμπα έξοδα θα κάνεις. Μια χαρά καταφέρνεις και μόνος σου να έχεις παραισθήσεις (Το νου σου! Καλπάζει κατά πάνω σου ένας αφηνιασμένος μονόκερος!)
 
Ειναι για σενα, που εχεις παρει διαζυγιο απ τη λογικη και τη σοβαροτητα.

 

Γιατί, εγώ για άλλους είπα ότι είναι; Άλλωστε, τη λογική (τού παραλόγου...) που υιοθετείς και τη σοβαρότητα (τη μεταμφιεσμένη σοβαροφάνεια...) που σε χαρακτηρίζει, τις έχω μόνο περιστασιακά γκόμενες. Με την ψυχρή λογική, με την απόλυτη σοβαρότητα και, προ πάντων, με το ρεαλισμό, ο γάμος μας πάει μια χαρά, δεκαετίες τώρα! 
Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...