Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω βρίσκω τον λόγο να συνεχίσω να επαναλαμβάνω τα ίδια γιατί γίνομαι κουραστικός. Εμμένω σε αυτά που είπα μέχρι τώρα. Θεωρώ ότι για οτιδήποτε λες στο πάνω post έχω αναπτύξει τις απόψεις μου σε προηγούμενα post. 

 

Στο λέω ευθέως ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από αυτή την απάντηση (έχεις αναπτύξει τις απόψεις σου για πράγματα που εγώ αισθάνομαι ότι πρώτη φορά αναφέρθηκαν?) αλλά δικαίωμά σου.

Update γιατί μόλις συνειδητοποίησα ότι έχουμε μαργαριτάρι

 

δε μιλαω για ψευδομαρτυρες μιλαω για περιπτωσεις ομολογιας σαν την περιπτωση που ειπε πιο πισω η βαλερια για καποιον που ειπε οτι ενιωσε ενα τριχρονο παιδακι να τον προκαλει ερωτικα και μου ηρθε να ξερασω ...

 

Δηλαδή για να καταλάβω εδώ προτείνεται η εσχάτη των ποινών, όποια είναι τέλος πάντων αυτή, να επιβάλλεται μόνο εάν ο θύτης δεχτεί κι αυτός να του επιβληθεί (προφανώς αν δε θέλει δεν ομολογεί οπότε τέλος).

 

Τόσο λογικό που έχω μείνει άφωνος.

 

Μήπως να το βελτιώναμε λίγο βασανίζοντας τον κατηγορούμενο αν δεν ομολογεί μόνος του; Το έκαναν κι αυτό στο μεσαίωνα οπότε δεν είναι εντελώς εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απαντώντας στο 1:

Ο σωφρονισμός είναι μία έννοια άρρηκτα συνδεδεμένη με την επανένταξη. Είτε το αγνοείς, είτε εσκεμμένα δεν το αναφέρεις. Το να αποκλείσεις εκ των προτέρων τη δυνατότητα επανένταξης αφαιρείς και την ουσία του σωφρονισμού, όπως επίσης στρεβλώνεις και το νόημα των ποινών.

 

 

Εσύ πρώτος και εγώ δεύτερος μιλήσαμε στα post μας για σωφρονισμό. Ας αφήσουμε τις άρρηκτες συνδέσεις

 

Αλλο σωφρονισμός - correction και άλλο επανένταξη - rehabilitation γιαυτό έχουμε και 2 διαφορετικές λέξεις. Εγώ αναφέρομαι στο δικαίωμα του κρατουμένου για σωφρονισμό και στην προσπάθεια του κράτους να σωφρονίσει τον εγκληματία. Δεν αναφέρθηκα πουθενά στην επανένταξη ούτε μίλησα για επανένταξη. Μάλιστα δεν είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν υπάρχει σωφρονισμός χωρίς επανένταξη, μπορεί να υπάρξει και με επανένταξη μπορεί να υπάρξει και χωρίς επανένταξη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απορω που δεν το καταλαβες !

εννοω αν υπαρχει  0.000001%  πιθανοτητα να εκτελεσουν καποιον απο λαθος η απο ψευδομαρτυρια , αν ομολογησει μονος του (οπως ο αλλος που ειπε οτι τον προκαλουσε ερωτικα ο τριχρονος) δεν υπαρχει καμμια !

ο θεος και η ψυχη σου βεβαια τι καταλαβε το μυαλο σου ...

εν ολιγης συνχωρεστε με αλλα εγω σε αυτη την κατηγορια ανθρωπων δε θελω να δωθει κανενα ελεος και καμμια ευκαιρια σωφρονισμου ! για μαργαριταρια ψαξε στα μηνυματα σου ! οστρακα τα post σου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι, οτι δεν χρειάζεται θανατική ποινή, όχι τουλάχιστον στην Ελλάδα. Για τους παιδεραστές και λοιπούς ψυχασθενείς θα έπρεπε να τηρούνται τα ισόβια με την κυριολεκτική σημασία της λέξεως, να μην βγούν ποτέ δηλαδή αφού δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσουν να επανενταχτούν ούτε να "σωφρωνιστούν" ομαλά αυτοί οι άνθρωποι, σε περιπτώσεις Δημητροκάλη πιστεύω οτι μια εικοσαετία αρκεί. Με το σκεπτικό το οτι ο Δημητροκάλης δεν υπάρχει περίπτωση να "ξαναγίνει" σατανιστής μετά απο δύο δεκαετίες στην στενή, συν του οτι ήταν και 18 χρονών όταν έκανε οτι έκανε. Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορούμε να πούμε οτι επιτυγχάνουμε "σωφρωνισμό" εν μέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνουμε - μιας και εγω πιστευω πχ οτι μπορει να ξαναγινει μετα απο 20 χρονια η μπορει να μη σταματησε καθολου να ειναι  .. αλλα δε παυει να ειναι απολυτως σεβαστη η αποψη σου ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ενα εναλλακτικο συμπαν της κολασεως θα ηταν να παρακολουθει κανεις επ απειρον τα ιδια ατομα σε αυτο το νημα να ανταλασσουν επιχειρηματα αλλα στην πραγματικοτητα η συζητηση ειναι τοσο εποικοδομητικη οσο το να συνομιλεις με τον εαυτο σου μπροστα απο εναν καθρεφτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να φυλακίζονται είναι λίγο για κάποιες περιπτώσεις. Από τη στιγμή που υπάρχουν κι έξοδα συντήρησής τους στις φυλακές θεωρώ ότι πρέπει να δουλεύουν στα βαρέα κι ανθυγιεινά πόστα εφ' όρου ζωής.

Και σιγά μη σωφρωνιστούν. Κάποιος που διαπράττει τέτοια εγκλήματα είναι... δεν βρίσκω και τη σωστή λέξη, αλλά νομίζω ότι δε μπορεί να θεραπευτεί πλήρως ένας τέτοιος ψυχασθενής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ενα εναλλακτικο συμπαν της κολασεως θα ηταν να παρακολουθει κανεις επ απειρον τα ιδια ατομα σε αυτο το νημα να ανταλασσουν επιχειρηματα αλλα στην πραγματικοτητα η συζητηση ειναι τοσο εποικοδομητικη οσο το να συνομιλεις με τον εαυτο σου μπροστα απο εναν καθρεφτη

εξωγηινε , πες μας εσυ το κατι διαφορετικο με χαρα να σε ακουσουμε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λέω ευθέως ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από αυτή την απάντηση (έχεις αναπτύξει τις απόψεις σου για πράγματα που εγώ αισθάνομαι ότι πρώτη φορά αναφέρθηκαν?) αλλά δικαίωμά σου.

 

Update γιατί μόλις συνειδητοποίησα ότι έχουμε μαργαριτάρι

 

 

Δηλαδή για να καταλάβω εδώ προτείνεται η εσχάτη των ποινών, όποια είναι τέλος πάντων αυτή, να επιβάλλεται μόνο εάν ο θύτης δεχτεί κι αυτός να του επιβληθεί (προφανώς αν δε θέλει δεν ομολογεί οπότε τέλος).

 

Τόσο λογικό που έχω μείνει άφωνος.

 

Μήπως να το βελτιώναμε λίγο βασανίζοντας τον κατηγορούμενο αν δεν ομολογεί μόνος του; Το έκαναν κι αυτό στο μεσαίωνα οπότε δεν είναι εντελώς εκτός θέματος.

Φαντάσου να υπήρχαν περιπτώσεις ατόμων που ήταν αθώοι αλλά πιέστηκαν να υπογράψουν ομολογία ενοχής, γενικά όχι μόνο για το θέμα της συζήτησης.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πιθανότατα ναι, αλλά το «δίκιο» μας δεν είναι το ίδιο. Είπα λίγο πιο πάνω πού εντοπίζω τη διαφορά.

σύμφωνα με εκείνους είναι το ίδιο και δεν τους νοιάζει τι πιστεύεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξωγηινε , πες μας εσυ το κατι διαφορετικο με χαρα να σε ακουσουμε ..

 

Δεν εχω κατι επιπλεον να προσθεσω , απλως πιστευω οτι αν μετα την ανταλλαγη των πρωτων 2-3 μηνυματων κανει κρα οτι η συζητηση δεν προκειται να καταληξει σε σημειο συγκλισης τοτε απλως καταληγει σε διαγωνισμο του ποιος θα γραψει το μεγαλυτερο σεντονι με τα πιο ραφιναρισμενα επιχειρηματα ωστε να εντυπωσιασει το φιλοθεαμον κοινο και να ταπωσει τον "αντιπαλο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με εκείνους είναι το ίδιο και δεν τους νοιάζει τι πιστεύεις :P

 

Γι' αυτό είπα ότι θεωρώ πιθανότατη την πράξη τους. Πέραν αυτού, δεν πρόκειται φυσικά να προσπαθήσω να τους αλλάξω μυαλά και να τους κάνω να πιστέψουν το ίδιο μ' εμένα. Όπως δε νοιάζει εκείνους το τι πιστεύω, έτσι δε νοιάζει κι εμένα το τι πιστεύουν αυτοί.

 

Αν μού τη στήσουν και με φάνε λάχανο αιφνιδιαστικά, θα έχουν κερδίσει. Αν όμως τους πάρω χαμπάρι, θα καταβάλω κάθε δυνατή προσπάθεια, όχι μόνο να τους αποφύγω, αλλά και να τους κάνω ό,τι έκανα και στον δικό τους. Δύσκολο το να κερδίσω εγώ αν είναι πολύ περισσότεροι - το γουστάρω τρελά, αλλά ταπεινά αναγνωρίζω ότι δεν είμαι τόσο γαμάουα τύπος - αλλά αν κερδίσω θα έχει πλάκα το παιχνίδι δίχως τέλος: Να περάσει ο επόμενος που νιώθει τυχερός, guys!

 

Αν χάσω πάλι, ας πάει στο διάολο. Τουλάχιστον θα πάω με το κεφάλι ψηλά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πρώτος και εγώ δεύτερος μιλήσαμε στα post μας για σωφρονισμό. Ας αφήσουμε τις άρρηκτες συνδέσεις

 

Αλλο σωφρονισμός - correction και άλλο επανένταξη - rehabilitation γιαυτό έχουμε και 2 διαφορετικές λέξεις. Εγώ αναφέρομαι στο δικαίωμα του κρατουμένου για σωφρονισμό και στην προσπάθεια του κράτους να σωφρονίσει τον εγκληματία. Δεν αναφέρθηκα πουθενά στην επανένταξη ούτε μίλησα για επανένταξη. Μάλιστα δεν είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν υπάρχει σωφρονισμός χωρίς επανένταξη, μπορεί να υπάρξει και με επανένταξη μπορεί να υπάρξει και χωρίς επανένταξη. 

 

Ωραία ζητώ συγγνώμη λοιπόν που θεωρώ αυτονόητα κάποια πράγματα στα οποία έχουμε καταλήξει ως κοινωνία, καθώς είμαι βέβαιος σε καμμία ερμηνεία οποιασδήποτε διάταξης δεν γίνεται αναφορά και ανάλυση στην έννοια του σωφρονισμού χωρίς την προοπτική της επανένταξης.

 

ΑΛΛΑ έχεις δίκιο να διαμαρτύρεσαι επ αυτού καθώς μπορεί κάλλιστα εσύ να μην συμφωνείς. (Βέβαια όταν δεν συμφωνείς με κάτι το οποίο είναι κοινώς αποδεκτό και δεν αναφέρομαι στη πλειονότητα αλλά στους νόμους του κράτους εσύ είσαι αυτός ο οποίος θα πρέπει να το διευκρινήσει μιας και εγώ ακολουθώ την λογική που έχουμε συμφωνήσει σαν κοινωνία).

Παρόλα αυτά όμως για να μην συζητήσουμε αυτό μπορείς κάλλιστα να ξαναδιαβάσεις το ποστ μου και όπου λέω σωφρονισμός να βάλεις από δίπλα και επανένταξη.

 

Και αν θέλεις να απαντήσεις εκ νέου πιθανότατα να επιχειρηματολογήσεις για ποιο λόγο διαφωνείς (προφανώς) με την επανένταξη, καθώς υπό το φως των νέων ορισμών η αρχική σου απάντηση είναι άκυρη.

 

edit

Επίσης αυτοί που λένε για ισόβια ή θανατική ποινή για παιδεραστές. Το λέτε επειδή θεωρείτε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα/πιθανότητα σωφρονισμού, ή απλά γιατί δεν ανέχεστε γι αυτούς τους εγκληματίες μικρότερη ποινή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που επέλεξε αυτό το δρόμο, η παύση τής ζωής του δεν αποτελεί απώλεια, αλλά δωρεάν υπηρεσία καθαριότητας.

deesnider, ωραία τα ανέλυσες, δεκτό το σκεπτικό σου, αλλά δεν έλαβες υπόψη σου (όπως κι ολοι οι υπόλοιποι που είναι υπερ της θανατικής ποινής) ένα από τα σημαντικότερα επιχειρήματα των "κατά".

 

Ως κοινωνία, είναι καλύτερα να απελευθερώσεις 10 δημητροκάληδες παρά να σκοτώσεις 1 αθώο. Ακόμα κι αν χώσεις κάποιον για 30 χρόνια στη φυλακή, μπορείς τουλάχιστον στο 25ο να "διορθώσεις" το λάθος σου. Στην εκτέλεση δεν μπορείς.

 

Και σε θεωρώ αρκετά έξυπνο για να μην μου αρχίσεις κι εσύ τα "μόνο αν έχουμε αρκετά στοιχεία", "μόνο αν σκότωσε, βασάνισε, βίασε, κρέμασε, έκαψε, ασέλγησε κι έφαγε νεογέννητο", "μόνο αν είμαστε 1000000% σίγουροι", "μόνο αν υπήρχε βιντεοκάμερα μπροστά", "μόνο αν υπήρχαν μάρτυρες" κι άλλες γραφικούρες. Για ποινικό κώδικα λέμε, όχι συνταγή για κεφτεδάκια. 

 

 

 

rg-cartoon-1c.png

 

Γέλασα, επιτυχημένο (αν και περίμενα καφρίλα με Άουσβιτς), αλλά βλέπεις ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί η ιδέα σου. Κάτεργα και ξύλο, ε όχι, είπαμε να πάμε μπροστά. Είμεθα και δημοκράτες άλλωστε.

 

Ξεκινάς χρεώνοντας ενοίκιο όσο είναι φυλακή χωρίς δουλειά, συνεχίζεις λέγοντας

- έχεις 2 χρόνια να σβήσεις, κάθε μέρα δουλειάς σβήνει μια μέρα ποινής. Μέρα χωρίς δουλειά δε σβήνεται.

Εδώ δεν μπορούσε ο λοχαγός τον 5ο μήνα να πείσει μια ντουζίνα ψαρωμένους 20χρονους να μεταφέρουν 2 ζευγάρια λάστιχα 5 μέτρα πιο πέρα και πιστεύεις ότι θα μπορέσει ο δεσμοφύλακας να "απειλήσει" τον Πάσσαρη και τον κάθε Πάσσαρη που είναι μέσα ισόβια να "δουλέψεις αλλιώς θα σου μεγαλώσω την ποινή"?

 

Κι άντε και πες ότι το κάνει. Τι σημαίνει δουλεύω? Αν μεταφέρει μια φτυαριά χώμα το δίωρο πιάνεται για δουλειά? Αν πάθει εργατικό ατύχημα θα μετράει? Ποιος θα τον πληρώσει αν πέσει από κανα χαντάκι? Στα @@ μου θα πει κάποιος, αλλά σοβαρά, όπως και με το μαστίγιο πιο πάνω, πρακτική λύση δεν υπάρχει (νομίζω). Αν έχεις καμιά άλλη ιδέα, ελεύθερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...