Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αφηνουν τετοια ατομα εξω?

Εξέτισε  την ποινή του και σύμφωνα με τον νόμο συνετίστηκε και δέν αποτελεί κίνδυνο για την κοινωνία. Που ακριβώς είναι το περίεργο;

Ούτως ή άλλως μαριονέτα ήταν, ο Κατσούλας ήταν ο πραγματικός "σατανάς"  και ο Δημητροκάλης το κορόιδο, και του πηδούσε την γκόμενα ο Κατσιούλας και τον έχωσε φυλακή για 19 χρόνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχουμε τέτοιου είδους δικαιοσύνη και κατά την άποψή μου καλά κάνουμε.

Με το σκεπτικό ότι έτσι δεν υποφέρουν αρκετά; 

 

Εγώ προτείνω το εξής: Μία σφαίρα σε κάθε άκρο (χέρια, πόδια) και ειδοποίηση ότι το επόμενο πρωί θα τον εκτελέσουν (εάν δεν έχει ήδη πεθάνει από αιμορραγία). Έτσι, για κάθε λεπτό που περνάει θα το νιώθει σαν 1000 χρόνια βασανισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω βέβαια πόσο καλό είναι να κάνεις 2 δολοφονίες, με την αγριότητα που έγιναν οι συγκεκριμένες και να βγαίνεις ελεύθερος έστω και μετά από 20 χρόνια.

Σαφώς ο χαρακτήρας της φυλάκισης είναι ο σωφρονισμός και θεωρώ δεδομένο ότι ο τύπος θα έχει περιοριστικούς όρους για το υπόλοιπο της ζωής του αλλά όσο να΄ναι...

 

Θέλεις να το εξηγήσεις αυτό λίγο περισσότερο; Δηλαδή αν "δεν είναι καλό" να βγαίνεις μετά από 20 χρόνια (όπως και οποιοσδήποτε άλλος κρατούμενος που για οποιοδήποτε λόγο έφαγε την ίδια ποινή) τότε τί είναι ας πούμε καλό;

 

Το να βγαίνεις μετά από 21, 22, 30, 40, 50 χρόνια; Αυτό με ποιό ακριβώς κριτήριο; Προφανώς υπάρχουν περιορισμοί που έχουν να κάνουν με τη διάρκεια της επιβληθείσας φυλάκισης, με τη διαγωγή του κρατούμενου, με το να δώσει ΟΚ ψυχίατρος πρώτα, κλπ. Στην περίπτωση για την οποία συζητάμε προφανώς και όλα αυτά εξετάστηκαν σύμφωνα με το τι προβλέπει ο νόμος και ο Δημητροκάλης κρίθηκε ώριμος για αποφυλάκιση. Άρα πού είναι η αντίρρησή σου;

 

Το να μη βγαίνεις ποτέ; Αυτό ας μη το σχολιάσω εγώ, το έχουν σχολιάσει άλλοι.

 

Παρεμπιπτόντως, εγώ προτείνω όποιος έχει κάνει έγκλημα που εμένα προσωπικά μου φαίνεται ειδεχθές να θανατώνεται αμέσως ή έστω να τον κλείνουμε σε ένα μπαούλο και να το πετάμε στο ρέμα. Και όποιος καταδικαστεί σε μπαούλο ενώ είναι αθώος να πάρει τα τρία μου, εκτός αν ποτέ τύχει σε μένα ή σε κάποιο στενό μου πρόσωπο οπότε και να αφήνεται ο κατηγορούμενος άμεσα ελεύθερος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το σκεπτικό ότι έτσι δεν υποφέρουν αρκετά; 

 

 

Το σκεπτικό ειναι η περίπτωση λάθους απ όσο πιστεύω.

Γιαυτο τον κρατάς φυλακισμένο μέχρι το τέλος της ζωής του, ειδικά μετά από τέτοιο τρομακτικό έγκλημα, ή τον βγάζεις σε μια ηλικία που δε θα μπορεί να έχει τις "νεανικές" απολαύσεις. Άποψή μου πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικό ειναι η περίπτωση λάθους απ όσο πιστεύω.

Γιαυτο τον κρατάς φυλακισμένο μέχρι το τέλος της ζωής του, ειδικά μετά από τέτοιο τρομακτικό έγκλημα, ή τον βγάζεις σε μια ηλικία που δε θα μπορεί να έχει τις "νεανικές" απολαύσεις. Άποψή μου πάντα.

Μιλάω με την προϋπόθεση πάντα ότι έχουν γίνει ενδελεχείς έρευνες και υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία σχετικά με τον θύτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Breivik σκότωσε σχεδόν 80 άτομα κι έφαγε 21 χρόνια αν δεν κάνω λάθος?

 

21, που είναι το μάξιμουμ που προβλέπει ο ποινικός κώδικας της Νορβηγίας (το τερμάτισε το κοντέρ δηλαδή).

Μιλάω με την προϋπόθεση πάντα ότι έχουν γίνει ενδελεχείς έρευνες και υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία σχετικά με τον θύτη.

 

Αν είχες ψαχτεί ποτέ σχετικά με λανθασμένες καταδίκες θα καταλάβαινες μόνος σου ότι αυτό είναι αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

defacer εδω δεν αναφερόμαστε σε κάποιον κοινό εγκληματία. Δεν ειναι απλά ένας δολοφόνος που σκότωσε κάποιον εν βρασμό ψυχής ξέρω γω.

Εδω μιλάμε για προμελετημένο έγκλημα, με απίστευτη αγριότητα.

Με την ιδια λογικη σε 20 χρόνια θα μπορει να ελευθερωθεί και ο τύπος που βίασε και έκαψε τη κοπέλα ζωντανή στη πυλωτή του σπιτιού της. 

Και στο φινάλε, μπες στο κεφάλι του συγγενή. Εσύ πως θα αισθανόσουν αν ήσουν ο αδελφός μιας εκ των δολοφονημένων? 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

21, που είναι το μάξιμουμ που προβλέπει ο ποινικός κώδικας της Νορβηγίας (το τερμάτισε το κοντέρ δηλαδή).

κι αν σκότωνε 10-20, πάλι τα ίδια δεν θα έτρωγε? είναι και κάπως άδικο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21, που είναι το μάξιμουμ που προβλέπει ο ποινικός κώδικας της Νορβηγίας (το τερμάτισε το κοντέρ δηλαδή).

Και το  θεωρείς δίκαιο αυτό;

 

 

 

Αν είχες ψαχτεί ποτέ σχετικά με λανθασμένες καταδίκες θα καταλάβαινες μόνος σου ότι αυτό είναι αστείο.

Δηλαδή υπάρχει αμφιβολία ότι ο Δημητροκάλης έκανε αυτά που έκανε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή υπάρχει αμφιβολία ότι ο Δημητροκάλης έκανε αυτά που έκανε;

ναι αλλά σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να υπάρχουν αμφιβολίες...

 

εσύ που υποστηρίζεις πχ αυτό το μέτρο παίρνεις την ευθύνη για τον θάνατο ενός που τελικά καταδικάστηκε αδίκως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά σε άλλες περιπτώσεις που υπάρχουν αμφιβολίες κι ο νόμος πρέπει να εφαρμόζεται για όλους...

 

εσύ που υποστηρίζεις πχ αυτό το μέτρο παίρνεις την ευθύνη για τον θάνατο ενός που τελικά καταδικάστηκε αδίκως?

Όπως προείπα μιλάω για όταν υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία και δεν χωράει αμφιβολία το θέμα. Προφανώς, σε αντίθετη περίπτωση ή τουλάχιστον μέχρι να εξακριβωθεί το ποιος ήταν ο θύτης, η ισόβια μας κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το σκεπτικό ότι έτσι δεν υποφέρουν αρκετά; 

 

Εγώ προτείνω το εξής: Μία σφαίρα σε κάθε άκρο (χέρια, πόδια) και ειδοποίηση ότι το επόμενο πρωί θα τον εκτελέσουν (εάν δεν έχει ήδη πεθάνει από αιμορραγία). Έτσι, για κάθε λεπτό που περνάει θα το νιώθει σαν 1000 χρόνια βασανισμού.

 

και που το ξερεις εσυ ποσο υποφέρουν; 

για ανεπτυξε λίγο παραπάνω το σκεπτικό σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...