Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

στο σταρ. μόλις τελειώσουν οι διαφημίσεις έχει αυτό το θέμα.

 

Ρε νόμιζα ότι είμαι στο θρεντ με το γκόμενο της μάνας από το φέησμπουκ, τσάμπα η χαρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο το 1ο post δεν κατάλαβες που θέλω να εφαρμοστούν οι "τύποι τιμωρίας μεσαίωνα" ή όπως τα αποκαλείς .

 

Ναι, όπως δεν κατάλαβα το ίδιο πράγμα όταν το έλεγε ο Cossutius, ο Alex και ο deesnider νωρίτερα. Μπορεί κι άλλοι και να τους ξεχνάω.

 

Τις τρολιές αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θα τον σκότωνες ο ίδιος με τα χέρια σου αν ήταν δική σου γυναίκα/κόρη;

 

Εγώ πάντως, αν μού δινόταν η ευκαιρία, ναι. Και μέχρι να έρθουν να με μαζέψουν, θα έβαζα φωτιά στο κουφάρι του και θα χόρευα γύρω-γύρω. Τουλάχιστον, μέσα στη φυλακή, αν σαν όραμα έβλεπα μπροστά μου τον άνθρωπο που έχασα, δε θα έσκυβα το κεφάλι μου από ντροπή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όπως δεν κατάλαβα το ίδιο πράγμα όταν το έλεγε ο Cossutius, ο Alex και ο deesnider νωρίτερα. Μπορεί κι άλλοι και να τους ξεχνάω.

 

Τις τρολιές αλλού.

Nταξ' συντροφε.

Σε περιμένουμε στην πλατεία του χωριού με δαυλούς, τσουγκράνες και τον παπά μας τον priest που buffarei το πλήθος για μάχη.

 

If you can't kill it, join it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, αν μού δινόταν η ευκαιρία, ναι. Και μέχρι να έρθουν να με μαζέψουν, θα έβαζα φωτιά στο κουφάρι του και θα χόρευα γύρω-γύρω. Τουλάχιστον, μέσα στη φυλακή, αν σαν όραμα έβλεπα μπροστά μου τον άνθρωπο που έχασα, δε θα έσκυβα το κεφάλι μου από ντροπή.

 

Επειδή ο άλλος με αγνόησε και μαζί του όλοι οι υπόλοιποι που συμμετέχετε στη συζήτηση, να κάνω και σε εσένα την ίδια ερώτηση..

 

Αν ήταν ο αδερφός σου αυτός που έκαψε ζωντανή την αδερφή σου, και τύχαινε να έχεις καλύτερες σχέσεις με τον αδερφό από ότι με την αδερφή, θα έβαζες φωτιά στο κουφάρι του και θα χόρευες γύρω-γύρω;;

Αν σκότωνε ο πατέρας σου την μάνα σου; Η μάνα σου τον πατέρα σου; Ο γιος σου την μητέρα σου; Θα είχες ακριβώς τον ίδιο φανατισμό για τον θύτη, όπως έχεις τώρα για έναν άγνωστο;

 

Και δεύτερη ερώτηση....Αν περνούσαν τα χρόνια και έκανες φυλακή και έβγαινες έξω, θα δικαιολογούσες μετά τα ποσταρίσματα κάποιου μελλοντικού deesnider No2 που θα ισχυριζόταν ότι μόνο ένας sociopath και ψυχασθενής θα μπορούσε να σκοτώσει κάποιον, να τον κάψει και να χορεύει γύρω-γύρω από το κουφάρι, και η τιμωρία σου θα έπρεπε να είναι στην κυριολεξία ισόβια, άρα δεν έπρεπε ποτέ να βγεις από την φυλακή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, αν μού δινόταν η ευκαιρία, ναι. Και μέχρι να έρθουν να με μαζέψουν, θα έβαζα φωτιά στο κουφάρι του και θα χόρευα γύρω-γύρω. Τουλάχιστον, μέσα στη φυλακή, αν σαν όραμα έβλεπα μπροστά μου τον άνθρωπο που έχασα, δε θα έσκυβα το κεφάλι μου από ντροπή. 

 

Σου αρέσει να προκαλείς.

 

Δεν είναι πάντα το καλύτερο αλλά μ' αρέσει. :lol:

Και δεύτερη ερώτηση....Αν περνούσαν τα χρόνια και έκανες φυλακή και έβγαινες έξω, θα δικαιολογούσες μετά τα ποσταρίσματα κάποιου μελλοντικού deesnider No2 που θα ισχυριζόταν ότι μόνο ένας sociopath και ψυχασθενής θα μπορούσε να σκοτώσει κάποιον, να τον κάψει και να χορεύει γύρω-γύρω από το κουφάρι, και η τιμωρία σου θα έπρεπε να είναι στην κυριολεξία ισόβια, άρα δεν έπρεπε ποτέ να βγεις από την φυλακή;

 

Spot on.

 

Ο ίδιος ο dee μπορεί και να το δικαιολογήσει (έχω την απορία να δω ποιά θα είναι η θέση του). Για τα ρεντίκολα που θα έδιναν non-answer ας μην έχουμε τις ίδιες απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά αρχήν τα quotes/links μου είναι ενδεικτικά και τα χρησιμοποιώ ως τέτοια για να απαντήσω στην άποψη που αντιπροσωπεύουν.

 

Link.png Site: link-post1  Link.png Site: link-post2

Εδώ οι φίλοι όπως και άλλοι αλλού παρακάτω και πιο πριν έχουν ταχθεί υπέρ της ισόβιας κάθειρξης χωρίς να υπάρχει το ενδεχόμενο να βγεί ο δράστης ποτέ, με αυτή τη λογική χάνεται ο σωφρονισμός και μένει η τιμωρία για την τιμωρία, πράγμα αρκετά επικίνδυνο αν το εξετάσουμε κάπως πιο αναλυτικά. 

 

Αφού τον κ. Δημητροκάλη αποφασίσαμε (στο υποθετικό μας σενάριο) ότι θα μείνει μέσα για πάντα χωρίς να μας ενδιαφέρει κανενός είδους επανένταξη ή μετάνοια, κάποιον με περισσότερους φόνους να τον εκτελέσουμε, κάποιον στη μέση από αυτούς τους δύο να μην τον εκτελέσουμε αλλά όσο θα είναι μέσα να τον βασανίζουμε κλπ κλπ. 

 

Γι αυτούς που ίσως βρεθούν να πουν ότι δεν είναι το ίδιο η θανατική ποινή (ελπίζω να βρεθούν τουλάχιστον τέτοιοι), να θυμήσω ότι τα βασικά επιχειρήματα κατά της θανατικής ποινής είναι δύο. 1) Δεν έχει σωφρονιστικό χαρακτήρα και 2) Δεν μπορείς να κάνεις τπτ σε περίπτωση καινούριων στοιχείων ή μη δίκαιης δίκης. 

 

Το γεγονός τώρα ότι τα παραδείγματα τιμωρίας της μεσσαίας παραγράφου ήταν ο κανόνας σε όλο τον κόσμο μέχρι και πριν 300 χρόνια και ότι σιγά σιγά ξεκίνησαν να διατυπώνονται τέτοιες απόψεις (όπως σωφρονιστικός χαρακτήρας της ποινής κλπ) και στην συνέχεια να εφαρμόζονται σε κάποια μέρη του πλανήτη τα οποία θεωρούνται ως τα πιο προηγμένα πολτισμικά είναι κάτι που φαντάζομαι όλοι το αποδέχονται σαν γεγονός.

 

Κάποιοι από ότι αντιλαμβάνομαι διαφωνούν και λένε καλύτερα με τις προηγούμενες ποινές κι αυτό τουλάχιστον από ότι διάβασα το στηρίζουν περισσότερο συναισθηματικά με επιχειρήματα του τύπου "αν ήταν παιδί σου", "και τι θα ήθελες να γίνει αν γινόταν αυτό στη μάνα σου". 

Επιχειρήματα τα οποία βρίσκω χαζά:

1) για το είδος της κουβέντας είναι άσχετα καθώς, όταν προσπαθείς να μιλήσεις για δικαιοσύνη προσπαθείς να είσαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται και άρα μακριά απο συναισθηματισμούς αυτός είναι πχ ένας λόγος που η ποινική δικονομία δεν επιτρέπει να έχει ο δικαστής καμμία σχέση με την υπόθεση

2) είναι μονόπλευρα, και αν το παιδί σου σκοτώσει ή ακόμη καλύτερα βρεθεί σε μία παρέα που σκοτώσουν έναν στο ξύλο και του χρεωθεί συναυτουργία (για όσους δεν ξέρουν ίδια ποινή με τον δράστη ακριβώς) θα λέγατε πάλι να σκοτώσουν το παιδί σας, να το κλείσουν μέσα για πάντα κλπ ή θα βλέπατε την πιθανότητα το παιδί σας να συνειδητοποιείσει το λάθος του και να μπορεί πλέον να κυκλοφορεί ελεύθερο? 

 

Να προλάβω αυτούς που θα πούνε ότι αν κάποιος σκοτώσει σουβλισει και φάει ένα άτομο δεν υπάρχει περίπτωση μεταμέλειας με το ότι δεν είναι ειδικοί για να το κρίνουν. Και μου αρκεί έστω να παραδεχτούν πως αν το αποφασίσουν οι ειδικοί θα το δεχθούν σαν γεγονός(χωρίς να προβάλλουν επιχειρήματα που βασίζονται σε προκαταλήψεις εννοώ φυσικά και οποιαδήποτε επιστημονική τοποθέτηση σε οποιαδήποτε θέση απόφαση πράξη δεκτή).

 

Τέλος, μία απάντηση στο χρήστη Mau Mau σε αυτό το ποστ του

Link.png Site: link-post3

 

 

ΑΝ  προπσαθησουν  να του την πειραξουν θα τους κατασπαραξει !!!

ΑΝ (χτυπα ξυλο)  του την σκοτωσουν θα ζησει την απωλεια !!!

 

και συγκεκριμένα σε αυτό που έχω κάνει quote.

Παρουσιάζεις δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα σαν να είναι το ίδιο, προφανώς και έχουν κάποια κοινά στοιχεία αλλά έχουν και μερικές διαφορές οι οποίες φυσικά και δικαιολογούν διαφορετική αντίδραση από το άτομο το οποίο υπόκεινται αυτές τις καταστάσεις. 

 

Στην πρώτη περίπτωση οι πλειονότητα φαντάζομαι θα λειτουργούσε έτσι με κίνητρο να προστατεύσει το παιδί του. Άρα το κίνητρο το ξεκάθαρο κίνητρο είναι η προστασία της ζωής αυτό μας οδηγεί σε δράση στην πρώτη περίπτωση. 

 

Στην δεύτερη περίπτωση σίγουρα δεν μιλάμε για το ίδιο κίνητρο, η ζωή χάθηκε δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ για να την επαναφέρουμε πόσο μάλλον να την προστατέψουμε. Οπότε σε πρώτη φάση είναι παράλογο να περιμένουμε ίδια αντίδραση καθώς δεν υπάρχει ίδιο κίνητρο. (προσοχή δεν είπα ότι είναι παράλογο να κατασπαράξεις κάποιον που σκότωσε το παιδί σου, απλά ότι δεν έχεις πλέον το ίδιο κίνητρο, την προστασία της ζωής).

Αν τώρα κάποιος το πράξει επιχειρήσει να κατασπαράξει αυτό που σκότωσε την κόρη του τι κίνητρο θα έχει? Κάτι από εκδίκηση, αδυναμία διαχείρισης του χαμού του παιδιού κλπ Είναι κάτι από τα παραπάνω επαρκές κίνητρο για αυτή την αντίδραση ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο άλλος με αγνόησε και μαζί του όλοι οι υπόλοιποι που συμμετέχετε στη συζήτηση, να κάνω και σε εσένα την ίδια ερώτηση..

 

1)Αν ήταν ο αδερφός σου αυτός που έκαψε ζωντανή την αδερφή σου, και τύχαινε να έχεις καλύτερες σχέσεις με τον αδερφό από ότι με την αδερφή, θα έβαζες φωτιά στο κουφάρι του και θα χόρευες γύρω-γύρω;;

Αν σκότωνε ο πατέρας σου την μάνα σου; Η μάνα σου τον πατέρα σου; Ο γιος σου την μητέρα σου; Θα είχες ακριβώς τον ίδιο φανατισμό για τον θύτη, όπως έχεις τώρα για έναν άγνωστο;

 

2)Και δεύτερη ερώτηση....Αν περνούσαν τα χρόνια και έκανες φυλακή και έβγαινες έξω, θα δικαιολογούσες μετά τα ποσταρίσματα κάποιου μελλοντικού deesnider No2 που θα ισχυριζόταν ότι μόνο ένας sociopath και ψυχασθενής θα μπορούσε να σκοτώσει κάποιον, να τον κάψει και να χορεύει γύρω-γύρω από το κουφάρι, και η τιμωρία σου θα έπρεπε να είναι στην κυριολεξία ισόβια, άρα δεν έπρεπε ποτέ να βγεις από την φυλακή;

1) Ναι σε ολα. Στο διαολο τα κορμια τους. Θα ειχα ψυχολογικα αμα δεν ...χρουπ με καμια ζωνη στο μπανιο, θα αλλαζα και ονομα επιθετο σε αυτο που θελω!

 

2) Θα δικαιολογουσα γιατι ξερω γιατι εκανα μαλακια, δεν θα μου αρεσε βεβαια αλλα τι να κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ πάντως, αν μού δινόταν η ευκαιρία, ναι. Και μέχρι να έρθουν να με μαζέψουν, θα έβαζα φωτιά στο κουφάρι του και θα χόρευα γύρω-γύρω. Τουλάχιστον, μέσα στη φυλακή, αν σαν όραμα έβλεπα μπροστά μου τον άνθρωπο που έχασα, δε θα έσκυβα το κεφάλι μου από ντροπή.

ναι αλλά μετά θα σε σκότωναν οι συγγενείς του δολοφόνου με το "δίκιο" τους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά μετά θα σε σκότωναν οι συγγενείς του δολοφόνου με το "δίκιο" τους :P

Λεπτομέρειες, το οφθαλμόν αντί οφθαλμού να τηρηθεί και στα παπάκια μας οι συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι σε ολα. Στο διαολο τα κορμια τους. Θα ειχα ψυχολογικα αμα δεν ...χρουπ με καμια ζωνη στο μπανιο, θα αλλαζα και ονομα επιθετο σε αυτο που θελω!

 

2) Θα δικαιολογουσα γιατι ξερω γιατι εκανα μαλακια, δεν θα μου αρεσε βεβαια αλλα τι να κανεις...

Μπαίνω στα μονοπάτια της ψυχιατρικής επιστήμης τώρα και δεν είμαι αρμόδιος να μιλήσω, αλλά με τις όσες λίγες γνώσεις που έχω, να σε πληροφορήσω ότι δεν διαφέρεις και πολύ από άτομα που πράττουν τέτοιες πράξεις και θα είχες ιδιαίτερο ενδιαφέρον για κάθε υποψήφιο ψυχίατρο-ερευνητή να σε μελετήσει. Αν συμμετέχει κάποιος με σπουδές στην ψυχιατρική/ψυχολογία, ας μιλήσει ως πιο αρμόδιος.

 

Μήπως να σε κλείσουμε προληπτικά μέσα;

Αν η φυλακή πρέπει να έχει την έννοια της τιμωρίας και όχι του σωφρονισμού, για ποιον λόγο να μην έχει και την έννοια της πρόληψης εναντίον ατόμων με τον δικό σου, επικίνδυνο για μια οργανωμένη κοινωνία, τρόπο σκέψης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν τώρα κάποιος το πράξει επιχειρήσει να κατασπαράξει αυτό που σκότωσε την κόρη του τι κίνητρο θα έχει? Κάτι από εκδίκηση, αδυναμία διαχείρισης του χαμού του παιδιού κλπ Είναι κάτι από τα παραπάνω επαρκές κίνητρο για αυτή την αντίδραση ?

κατι που ουτε εγω , ουτε εσυ ,  ουτε κανενας μας φιλε μου εδω  αν δε βρεθει σε αυτην την θεση δε θα μπορεσει ποτε να το νιωσει ...

 

αν διαβασεις καλα το ποστ μου λεω .. και γω τωρα μια χαρα πολιτισμενος ειμαι , τις ιδιες ιδεες εχουμε!

σε εκεινη την περιπτωση ομως δε ξερω αν θα ημουν ......

τοσο απλο ειναι αυτο που οι περισσοτεροι λεμε ...  εξω απο τον χορο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζεις δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα σαν να είναι το ίδιο, προφανώς και έχουν κάποια κοινά στοιχεία αλλά έχουν και μερικές διαφορές οι οποίες φυσικά και δικαιολογούν διαφορετική αντίδραση από το άτομο το οποίο υπόκεινται αυτές τις καταστάσεις.

 

Βασικά εφτά σελίδες πίσω το ξεκαθάρισα αυτό στον headbanger και συνεννοηθήκαμε μια χαρά:

 

Εδώ έχεις λάθος. Δε μίλησα για τη συμπεριφορά του καθενός όταν νιώθει ότι απειλείται αυτός και η οικογένειά του, όπως λες. Πρώτος απ' όλους θα σου παραδεχτώ πως αν κάποιος προσπαθήσει να κάνει κακό στην κόρη μου μπροστά μου θα τον πνίξω με τα έντερά του ή θα πεθάνω προσπαθώντας (you get the point).

 

Αυτό όμως είναι κάτι τελείως μα τελείως διαφορετικό από το να συζητάμε το τι θέλει ο καθένας κατόπιν εορτής, όταν ο,τι έγινε έγινε και το ρολόι δε γυρίζει πλέον πίσω.

 

Λοιπόν αν κάποιος διαβάζει αυτά που γράφω (και δε βοηθάω, το ξέρω) και θολώνει τόσο που δε μπορεί να ξεχωρίσει το άσχετο σενάριο "σκοτώνουν το παιδί μου προστά στα μάτια μου" από το σχετικό με τη συζήτηση "ο φονιάς του παιδιού μου βγαίνει από τη φυλακή", χωρίς περιστροφές θα σου πω ότι δεν είναι δικό μου πρόβλημα οι περιορισμοί που έχει ο εγκέφαλός του.

Δε μπορούμε βέβαια να έχουμε τις ίδιες απαιτήσεις απ' όλους όσον αφορά την κατανόηση της ελληνικής αλλά η προσπάθεια έγινε. Εύγε για την υπομονή πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...