Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να αντιληφθείτε οτι το να πετάτε το επιχειρημα "εισαι θρησκος" άρα δε πρέπει να έχεις τέτοιες αποψεις, ειναι κάτι παραπάνω απο αδύναμο.

Το αν είμαι ή όχι θρήσκος, δεν σημαίνει πως δεν έχω ανθρώπινες αδυναμίες. Και το "θέλω να κάνω οτι κακο σκεφτώ" σε αυτόν που έκανε κακό στον άνθρωπό μου, αποτελεί ανθρωπινη αδυναμία και κοινο χαρακτηριστικό της ανθρωπότητας.

 

Είμαι σίγουρος βέβαια (βάση άλλων περιστατικων) οτι θα εμφανιστουν άνθρωποι σε παγκόσμια αποκλειστικότητα  που δεν έχουν ανθρωπινες αδυναμίες, έχουν φθάσει σε άλλο επιπεδο και πιθανον οι άλλοι δε μπορουμε να αντιληφθουμε την υπερδυναμη του μυαλού τους (defacer με κάθε ειλικρίνια αυτο ΔΕΝ παει για εσένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Alex για να είσαι και συ δίκαιος εγώ δεν πιστεύω ότι απάντησες στον ΝΤ1G. Αλλά επειδή δεν είναι απαραίτητο να ξεκαθαριστεί γι' αυτό που θέλω να πω αντιπαρέρχομαι και κλείνω τον κύκλο μ' αυτή τη σύνοψη. Δεν περιμένω απάντηση και δεν αισθάνομαι ότι χρωστάς μία.

Τώρα που το ξαναδιαβάζω εγώ τουλάχιστον συμπεραίνω οτι λέει, να μεν υπάρχουν διαβαθμίσεις,

 

"Εξαρτάται απο την περίπτωση...Φυσικά υπάρχουν διαβαθμίσεις και σε αυτά τα εγκλήματα."

 

αλλά δεν έχει σημασία, όλοι ισόβια χωρίς αναστολή.

 

"Όλά τα εγκλήματα που έχουν ως αποτέλεσμα την στέρηση ανθρώπινης ζωής είναι ξεκάθαρα ένα σκαλί πάνω από τα άλλα και σε αυτά αναφέρομαι όταν μιλάω για ισόβια χωρίς αναστολή. Απλά πράματα."

 

Ξερά και χλωρά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα που το ξαναδιαβάζω εγώ τουλάχιστον συμπεραίνω οτι λέει, να μεν υπάρχουν διαβαθμίσεις,

"Εξαρτάται απο την περίπτωση...Φυσικά υπάρχουν διαβαθμίσεις και σε αυτά τα εγκλήματα."

αλλά δεν έχει σημασία, όλοι ισόβια χωρίς αναστολή.

"Όλά τα εγκλήματα που έχουν ως αποτέλεσμα την στέρηση ανθρώπινης ζωής είναι ξεκάθαρα ένα σκαλί πάνω από τα άλλα και σε αυτά αναφέρομαι όταν μιλάω για ισόβια χωρίς αναστολή. Απλά πράματα."

Ξερά και χλωρά που λες.

 

 

 

Αν αυτό καταλαβαίνεις διαβάζοντας Link.png Site: αυτό το πόστ προφανώς δεν επικοινωνούμε οπότε δεν έχω λόγο να συνεχίσω , back to school

 

καλά που το ξαναδιάβασες ! ποιος ξέρει τι κατάλαβες την πρώτη φορά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δεν ήσουν χριστιανός σε άλλο θέμα ή θυμάμαι λάθος? 

Καλά θυμάσαι. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα. Να σου θυμίσω ότι και Ιερείς πολεμούσαν και σκότωναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"12 angry men" ασπρόμαυρη.

Δεν είναι καλή σαν ταινία, αλλά πολύ καλή σα νόημα (για την περίπτωση λάθους)...

 

 

Δε λέω για τη συγκεκριμένη υπόθεση, γενικότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tετοιοι "ανθρωποι" γεννιουνται με bug απο την ζωη/θεό/φυση πεστε το οπως θελετε και σε ο,τι πιστευετε. Ειναι δισλειτουργικοι , αψυχολογητοι, επικινδυνοι για ολους.

 

Ειναι σαν το επεισοδιο του walking dead S4E14.

 

 

Εδω πεθαινουν ανθρωποι και αμαχος πληθυσμος απο βομβες εδω βρηκατε να βγαλετε τις ευαισθησιες σας, περι ανθρωπινων δικαιωματων, μεσαιωνα κτλπ. σε ανθρωπο που σκοτωσε πρωτα και βιασε υστερα μαζι με αλλον 14χρονο κοριτσι και μετα εκαψε ολο τον Υμηττό, μαζι με αλλα στη συνεχεια; 

 

Δεν πειραζει ας κανουν μια εξαιρεση σε αυτον και αλλους τετοιους ομοιους του.

 

Αυτοι οι ανθρωποι θελουν ιατρικες εξετασεις να δουνε την υγεια τους, να του παρουν τα οργανα (μονο εκει χρησιμευουν) και σε κανενα χαντάκι μετα.

 

ή αλλιώς σε ενα κελί και διαδοχικά τεστ απο την αφρόκρεμα των ψυχιάτρων, ψυχολόγων για να δουν πως σκέφτεται  για να σκιαγραφήσουν την "ψυχή" του(αν μπορεί να γινει και αυτό) ωστε να μπορούν να σταματησουν μελλοντικά αλλους τετοιους που κυκλοφορούν αναμεσα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tετοιοι "ανθρωποι" γεννιουνται με bug απο την ζωη/θεό/φυση πεστε το οπως θελετε και σε ο,τι πιστευετε. Ειναι δισλειτουργικοι , αψυχολογητοι, επικινδυνοι για ολους.

 

Αυτοι οι ανθρωποι θελουν ιατρικες εξετασεις να δουνε την υγεια τους, να του παρουν τα οργανα (μονο εκει χρησιμευουν) και σε κανενα χαντάκι μετα.

 

Για μια στιγμή τρόμαξα γιατί σκέφτηκα ότι μπορεί να το πει αυτό κανείς όχι μόνο για ειδεχθείς εγκληματίες αλλά και για άλλους.

 

Oh wait.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"12 angry men" ασπρόμαυρη.

Δεν είναι καλή σαν ταινία,

Δεν είναι καλή σαν ταινία,

Δεν είναι καλή σαν ταινία,

Δεν είναι καλή σαν ταινία,

Δεν είναι καλή σαν ταινία,

 

αλλά πολύ καλή σα νόημα (για την περίπτωση λάθους)...

 

 

Δε λέω για τη συγκεκριμένη υπόθεση, γενικότερα

 

2921997-dafuq.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό καταλαβαίνεις διαβάζοντας [link='[url=http://www.insomnia.gr/topic/523587-]http://www.insomnia.gr/topic/523587-

 

αποφυλακίστηκε-ο-δημητροκάλης/?p=53091338']αυτό το πόστ

 

προφανώς δεν επικοινωνούμε οπότε δεν έχω λόγο να συνεχίσω , back to school

 

καλά που το ξαναδιάβασες ! ποιος ξέρει τι κατάλαβες την πρώτη φορά :D

 

μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι δεν λένε; Τι να κάνουμε δεν είμαστε όλοι τόσο ξυράφια σαν εσένα. :-)

 

 

Tετοιοι "ανθρωποι" γεννιουνται με bug απο την ζωη/θεό/φυση πεστε το οπως θελετε και σε ο,τι πιστευετε. Ειναι δισλειτουργικοι , αψυχολογητοι, επικινδυνοι για ολους.

Έχω μια υποψία οτι κάτι τέτοιο λέγαν για τους gay πριν δεκαετίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια υποψία οτι κάτι τέτοιο λέγαν για τους gay πριν δεκαετίες.

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά ρώτησα το φίλο μου τον Alan Turing και περιμένω απάντηση. Φαντάζομαι θα μου πει πως αισθάνεται πολύ δικαιωμένος τώρα πια και χαλάλι που τον αυτοκτόνησαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανε κι απεργία πείνας πριν κάνα μήνα επειδή δεν του άλλαζαν το PS2 με το PS3, υποθέτω ότι δεν ζήταγε PS4 επειδή δεν έχουν βγει αρκετά games ακόμα...

FPS παίζει ε; :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αλλά ρώτησα το φίλο μου τον Alan Turing και περιμένω απάντηση. Φαντάζομαι θα μου πει πως αισθάνεται πολύ δικαιωμένος τώρα πια και χαλάλι που τον αυτοκτόνησαν.

Τουλάχιστον ήταν λευκός οπότε δεν ήταν και κατώτερος σαν άνθρωπος, απλά, δυσλειτουργικός , αψυχολόγητος, επικίνδυνος για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έχω μια υποψία οτι κάτι τέτοιο λέγαν για τους gay πριν δεκαετίες.

Το ιδιο πραγμα ειναι; Οι γκέι καναν sex μεταξυ τους δεν καναν 3some με νεκρά παιδια και βενζινη μετα... Ασχετα αν δεν αρεσε σε πουριτανους.

Πριν 10ετιες πιστευαν αλλα πραγματα κακο του κεφαλιου τους. Τα ειδαν σημερα οι τεχνοκρατες-πολιτικοι που ζητανε ψηφους και τους εχουν εξισωσει τα δικαιωματα τους για γαμο κτλπ σε πολλες χωρες και καλα εκαναν.

 

Τωρα οσες 10ετιες και να περασουν αυτο δεν συγχωρείται ουτε μπορει να το κατανοήσει καποιος.

 

Αν μπορεις εσυ εισαι πολυ μπροστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο πραγμα ειναι; Οι γκέι καναν sex μεταξυ τους δεν καναν 3some με νεκρά παιδια και βενζινη μετα... Ασχετα αν δεν αρεσε σε πουριτανους.

 

Άρη δεν είναι βέβαια το ίδιο πράγμα. Το πνεύμα του σχολίου είναι πως αν ικανοποιήσουμε εσένα για τους δολοφόνους, τότε πού είναι το κακό να ικανοποιήσουμε και τον πουριτανό για τους γκέι; Και ποιός μας εμποδίζει να κάνουμε ακριβώς αυτό; Κανένας. Γι' αυτό και όχι απλά το κάναμε στο παρελθόν αλλά συνεχίζουμε να το κάνουμε, με μόνη διαφορά ότι τώρα εμείς εδώ καθόμαστε απ' την άλλη και τους λέμε βάρβαρους.

 

Εφόσον έτσι δε μας εμποδίζει κανένας να αποφασίσουμε ότι οι γκέι πρέπει να πάνε στο ίδιο χαντάκι με τους δολοφόνους και εφόσον δεχόμαστε (λέμε τώρα) ότι κάποιος θα έπρεπε να μας εμποδίζει, το επόμενο βήμα είναι να πεις ότι θα βγάλουμε μια διακύρυξη για τα ανθρώπινα δικαιώματα που θα λέει πως τα έχεις είτε είσαι παιδί, είτε γιαγιά, είτε λευκός, μαύρος, κινέζος, σχεδιαστής μόδας, δολοφόνος, κτηνοβάτης, γκέι, αριστερός, λύκος της wall street είτε ο,τιδήποτε άλλο. Και θα τη σεβόμαστε ακόμα κι όταν δε μας αρέσει, γιατί η εναλλακτική είναι το δίκιο του ισχυρού (τι ωραία που περνάνε οι γκέι υπό τον Πούτιν!).

 

Ο Δημητροκάλης λοιπόν έχει κι αυτός δικαιώματα. Ένα απ' αυτά είναι να μη τον πετάξει κανένας σε κανένα χαντάκι. Και το δικαίωμά του αυτό επιβάλλεται να το σεβαστούμε γιατί αλλιώς δεν είμαστε άνθρωποι αλλά κάτι κατώτερο.

 

Και πέρα από τα δικαιώματα του Δημητροκάλη τίθενται και άλλα ακόμα πιο φιλοσοφικά θέματα. Για παράδειγμα ο χριστιανισμός σαν οργανωμένη θρησκεία και άρα κατ' εξοχήν όργανο καθορισμού και επιβολής κοινωνικών συμπεριφορών, λέει να συγχωρούμε. Για ποιό λόγο το λέει αυτό; (spoiler alert: το "επειδή το είπε ο Ιησούς" είναι λάθος απάντηση). Food for thought.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer 

Απο την μια λες πως θελει ψυχικη δυναμη και θαρρος το να συγχωρεις και να συνεχιζεις την ζωη σου μετα απο τετοιο ειδους κακο που μπορει να σε βρει, 

απο την αλλη καθεσε εδω και προσπαθεις να ΜΑΣ (βαζω και μενα μεσα) αλλαξεις γνωμη και γινεσε επιθετικος με χαρακτηρισμους οπως "μεσαιωνας, μικρος, μικροψυχος" και αλλα....

Κανε την σκεψη σου πραξη και συγχωρεσε μας και ασε μας εμας να φανταζομαστε βασανηστηρια και να λεμε βλακειες.

Μην προσπαθεις να με πεισεις πως εσυ εχεις την σωστη κατευθηνση και εγω την λαθος. Ειναι εναντια σε αυτο που πρεσβευεις! Και εκει χανεις το οποιο δικιο και αν εχει η αποψη σου...

Και αν διαβασες το τι κανανε αυτοι οι ανθρωποι το '92 και μπορεις να βαλεις τον εαυτο σου στην θεση των γονιων/παιδιων/συζηγων τοτε πασο.

Ελα στο σπιτι μου (κερναω καφε, φαγητο και γλυκακι) που γειτονευω με το παληκαρι που ειναι συζηγος της μητερας που δολοφονησανε, να του αναλυσεις την αποψη σου και να του τα εξηγησεις ολα αυτα που πιστευεις ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ  ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΤΩΝ  ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ!!!!! Εγω ουτε στα ματια δεν μπορω να τον κοιταξω παντως....

Ελα να του τα πεις καταμουτρα και μετα μπες εδω μεσα και συνεχισε το κυρηγμα σου.

Μεχρι τοτε εισαι μονο φιλοσοφος του καναπε και εξω απο τον χωρο!!!!

 

υγ

βαριεμαι να σε quotαρω αλλα μονος σου λες πως αν καποιος πειραξει την οικογενεια σου, θα τον πνιξεις με τα αντερα του ή εστω θα προσπαθησεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...