Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσβάλεις τους συμφορουμίτες σου λέγοντας τους ανίκανουν να αντιληφθούν κάτι που έγραψες. Σαφως και ειναι υπεροψία. Και δεν αποτελεί επιθεση απο εμένα. Ειναι ένα γεγονός. Λίγη αυτοκριτική δεν βλάπτει.

 

Το αν προσβάλλω κάποιον δεν έχει καμία σχέση με το αν αυτό που λέω είναι υπεροπτικό. Μπορεί να υπάρξει οποιοσδήποτε συνδυασμός των δύο. Χρειαζόταν να το πω αυτό ή το καταλαβαίνεις και μόνος σου;

 

Επίσης, δεν προσβάλλω όλους τους συμφορουμίτες μου. Μόνο αυτούς που είναι στόκοι.

 

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, δε σε θεωρώ στόκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτός που είναι ζώο και γίνεται λιώμα εν γνώσει του μπας και γαμήσει και μετά μπαίνει στο αμάξι και γυρνώντας σπίτι όντως γαμάει τη ζωή ενός άτυχου περαστικού θα πάει για ανθρωποκτονία και θα βγει έξω πολύ νωρίτερα από το Δημητροκάλη. Γιατί; Είναι δίκαιο αυτό;

Δεν υπάρχει καμία έννοια του "δίκαιου" που να ικανοποιεί όλο τον πλανήτη, deal with it. Το θέμα είναι δεδομένου πως δεν υπάρχει, ποιά από τις άδικες λύσεις που έχουμε θέλουμε να εφαρμόσουμε.

 

Αν είσαι προδότης του έθνους και κατακρίνεις την πολιτική ηγεσία; Το χάνεις; Γιατί ναι/γιατί όχι; Ποιός θα είναι ο αρμόδιος να πάρει την απόφαση;

 

Επίσης, εγώ προσωπικά αν έπιανα τον εαυτό μου να λέει "χάνεις το δικαίωμά σου στην ελευθερία έτσι απλά" και άρα πήγαινα κόντρα στη διακύρηξη του ΟΗΕ περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων θα το ξανασκεφτόμουν λίγο.

 

Αν νομίζεις ότι είναι απλό feel free να απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα από πάνω χωρίς να βάλεις αυθαίρετα δεδομένα στην κουβέντα.

 

Δεν υπάρχει έννοια του δίκαιου που ικανοποιεί όλο τον πλανήτη.. deal with it? Τα εγκλήματα έχουν συγκεκριμένες κατηγορίες. ¨Φονος εξ αμελείας, φόνος εν βρασμό ψυχής, προμελετημένος φόνος κτλ.

 

Όλά τα εγκλήματα που έχουν ως αποτέλεσμα την στέρηση ανθρώπινης ζωής είναι ξεκάθαρα ένα σκαλί πάνω από τα άλλα και σε αυτά αναφέρομαι όταν μιλάω για ισόβια χωρίς αναστολή. Απλά πράματα. Δεν θα βγάλω λίστα με αντιστοίχησης εγκλημάτων - ποινών καθώς δεν χρειάζεται, γιατί μιλάμε για συγκεκριμένο έγκλημα εδώ και συγκεκριμένη ποινή. 

 

Δεν νιώθω την ανάγκη να απαντήσω σε κανένα ερώτημά σου. Λέω κάτι πολύ απλό. Ένας σατανιστής που θυσίασε και βίασε ένα κορίτσι πρέπει να φάει ισόβια χωρίς αναστολή.

 

Το γεγονός ότι θα πρέπει να επιχειρηματολογήσω υπέρ αυτού είναι αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι πόσο σοβαρά μιλάμε εδώ, και το αν γράφουμε μόνο για να γράψουμε.. χωρίς ουσία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλά τα εγκλήματα που έχουν ως αποτέλεσμα την στέρηση ανθρώπινης ζωής είναι ξεκάθαρα ένα σκαλί πάνω από τα άλλα και σε αυτά αναφέρομαι όταν μιλάω για ισόβια χωρίς αναστολή. Απλά πράματα.

 

Είπες μόλις ότι ο μεθυσμένος οδηγός πρέπει να πάει ισόβια χωρίς αναστολή ή κάνω λάθος;

 

Ο ξεμέθυστος οδηγός που χτυπάει ένα παιδάκι το οποίο πετάχτηκε ξαφνικά;

 

Εγώ που πέταξα μια γλάστρα στη γκόμενα επειδή την έπιασα να με απατάει αλλά αστόχησα και η γλάστρα άφησε στον τόπο τον περαστικό από κάτω;

 

Και για να αφήσω κατά μέρος το φυσικό αυτουργό, για τον ηθικό αυτουργό ισχύουν τα ίδια ή όχι; Ποιά η διαφορά;

 

Προφανώς δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η απάντηση στις συγκεκριμένες ερωτήσεις που κάνω. Μ' ενδιαφέρει να αποδείξω ότι αν επιμένεις στο "απλά πράγματα" μάλλον κάνουμε διαφορετική συζήτηση. Αν πάλι αφήσουμε το "απλά" στην άκρη και συμφωνήσουμε πως είναι περίπλοκα, το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι "και τότε ποιός αποφασίζει". Και τελικά θέλω να καταλήξω στο "αφού αντιλαμβάνεσαι πως πάντα θα μπαίνει μέσα το υποκειμενικό, πώς είναι δυνατόν να προσπαθείς να πεις ότι το δικό μου υποκειμενικό είναι καλύτερο από το δικό σου";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν από την υπεροψία αυτή που έμμεσα παραδέχεσαι (κατά την άποψή μου πάντα), πηγάζει μια άποψη του τύπου "ναι και αυτος που βίασε και έκαψε τη κοπέλα, να ελευθερωθεί μετά απο ένα διάστημα", σαφώς υπάρχει πρόβλημα.

 

Όσο για τη αντίληψη του καθενός. Ο εκάστοτε χρήστης έχει μια άποψη. Το οτι η δική σου δεν βρίσκει οπαδους δε σημαίνει αυτοματα πως οι χρήστες δε την καταλαβαίνουν.

 

(Ούτε εγώ σε θεωρώ υπερόπτη παρεμπιπτοντως. Το ποστ θεωρησα υπεροπτικό. Πιθανον να είσαι και γαμώ τα άτομα, προς αποφυγη παρεξηγήσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενίκευση, η οποία είμαι βέβαιος πως ξέρεις ότι δεν έχει βάση. Η σκληρή τιμωρία τού αποδεδειγμένα, πέραν πάσης αμφιβολίας, ειδεχθούς εγκληματία, δε συνεπάγεται την ίδια αντιμετώπιση και όσων δεν είναι τέτοιοι.

αν είναι τόσο εύκολο κι εφαρμόσιμο γιατί δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα? ηλίθιοι? άδικοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες μόλις ότι ο μεθυσμένος οδηγός πρέπει να πάει ισόβια χωρίς αναστολή ή κάνω λάθος;

 

 

κάνεις λάθος. Είπα ότι ο δημητροκάλης που θυσίασε και βίασε ένα κορίτσι πρέπει να φάει ισόβια χωρίς αναστολή. Οποιοδήποτε άλλο συμπέρασμα είναι δικό σου συμπέρασμα.

 

και αυτή μου η δήλωση είναι πολύ, πάρα πολύ, εξωφρενικά απλή 

 

​είπα επίσης ότι τα εγκλήματα έχουν διαβαθμίσεις και αν ένα τέτοιο έγγλημα σημαίνει 19 χρόνια φυλακής τα λοιπά non violent εγκλήματα αναλογικά πρέπει να έχουν ποινή "6 μήνες σε κατασκήνωση" αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις λάθος. Είπα ότι ο δημητροκάλης που θυσίασε και βίασε ένα κορίτσι πρέπει να φάει ισόβια χωρίς αναστολή. Οποιοδήποτε άλλο συμπέρασμα είναι δικό σου συμπέρασμα.

 

και αυτή μου η δήλωση είναι πολύ, πάρα πολύ, εξωφρενικά απλή

 

 

Όλά τα εγκλήματα που έχουν ως αποτέλεσμα την στέρηση ανθρώπινης ζωής είναι ξεκάθαρα ένα σκαλί πάνω από τα άλλα και σε αυτά αναφέρομαι όταν μιλάω για ισόβια χωρίς αναστολή. Απλά πράματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν από την υπεροψία αυτή που έμμεσα παραδέχεσαι (κατά την άποψή μου πάντα), πηγάζει μια άποψη του τύπου "ναι και αυτος που βίασε και έκαψε τη κοπέλα, να ελευθερωθεί μετά απο ένα διάστημα", σαφώς υπάρχει πρόβλημα.

 

EvuvVCo.png

@Alex: Αυτό που είπε ο NT1G απο πάνω. Βοήθα λίγο γιατί δε συνεννοούμαστε. Είπες δύο διαφορετικά πράγματα τα οποία φαίνονται (νομίζω προφανές γιατί) ασυμβίβαστα μεταξύ τους. What gives?

 

Επίσης, έκανα τον κόπο παραπάνω να πω ότι πρώτον το 6 μήνες σε κατασκήνωση είναι και πάντα θα είναι υποκειμενικό και δεύτερον ότι ποτέ δεν πρόκειται να υπάρχει σύστημα δικαιοσύνης που θα το θεωρούν δίκαιο όλοι, άρα το επιχείρημα "εμένα δε μου φαίνεται δίκαιο" δε σημαίνει τίποτα. Γιατί το ξεφτιλίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αναφέρομαι σε αυτά τα εγκλήματα ως κατηγορία εγκλημάτων και είναι όντως όλα ένα σκαλί επάνω από τα αλλά. Φυσικά υπάρχουν διαβαθμίσεις και σε αυτά τα εγκλήματα. Ο άλλος μπορεί να μπέρδεψε το rat poison με την ζάχαρη και ο άλλος μπορεί να είναι βιαστής και εκτελεστής μωρών. 

 

ο λόγος που ξεκαθάρισα την κατηγορία αυτή είναι για να στηριξω τον άλλο συλλογισμό μου την σύγκριση αυτής της κατηγορίας με τα non violent εγκλήματα γιατί φαινόταν να μην γίνεται αντιληπτή. 

 

Σε αυτή την κατηγορία εγκλημάτων κάνει apply το ισόβια χωρίς αναστολή αλλά προφανώς όχι σε όλα τα εγκλήματα. Εξαρτάται απο την περίπτωση. Εδώ μιλάμε για τον δημητροκάλη και αναφέρομαι μόνο σε αυτόν όσον αφορά την τιμωρία δεν κάθισα να αναλύσω τις χιλιάδες περιπτώσεις εγκλημάτων. 

 

και ναι όλα αυτά είναι πολύ απλά φίλε δεν βλέπω που είναι η σύγχυση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλά τα εγκλήματα που έχουν ως αποτέλεσμα την στέρηση ανθρώπινης ζωής είναι ξεκάθαρα ένα σκαλί πάνω από τα άλλα και σε αυτά αναφέρομαι όταν μιλάω για ισόβια χωρίς αναστολή. Απλά πράματα.

Σε αυτή την κατηγορία εγκλημάτων κάνει apply το ισόβια χωρίς αναστολή αλλά προφανώς όχι σε όλα τα εγκλήματα. Εξαρτάται απο την περίπτωση....Φυσικά υπάρχουν διαβαθμίσεις και σε αυτά τα εγκλήματα.

 

Τελικά κάνει apply το ισόβια χωρίς αναστολή σε ΟΛΑ τα εγκλήματα που έχουν "στέρηση ανθρώπινης ζωής" ή δεν κάνει και εξαρτάται από την περίπτωση; Ξαφνικά έχουν διαβαθμίσεις ενώ πριν 5 λεπτά όλα έπρεπε να είναι ισόβια χωρίς αναστολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την κατηγορία εγκλημάτων κάνει apply το ισόβια χωρίς αναστολή αλλά προφανώς όχι σε όλα τα εγκλήματα. Εξαρτάται απο την περίπτωση. Εδώ μιλάμε για τον δημητροκάλη και αναφέρομαι μόνο σε αυτόν όσον αφορά την τιμωρία δεν κάθισα να αναλύσω τις χιλιάδες περιπτώσεις εγκλημάτων. 

 

και ναι όλα αυτά είναι πολύ απλά φίλε δεν βλέπω που είναι η σύγχυση. 

 

Η σύγχυση είναι στο "προφανώς" και στο "εξαρτάται", τα οποία είναι αυτά που καθορίζουν ποιά είναι "αυτή η κατηγορία εγκλημάτων". Με προφανώς και με εξαρτάται δε γίνεται ποινικός κώδικας, κι αυτός που τελικά γίνεται ακριβώς επειδή εξαρτάται καταλήγει στην αποφυλάκιση του Δημητροκάλη.

 

Από τη μία λες ότι είναι προφανές και απλό και από την άλλη ότι διαφωνείς μ' αυτό που γίνεται. Να υποθέσω αυτό σημαίνει ότι αυτοί που τον άφησαν να βγει είναι βλάκες ή βαλτοί; Γιατί η άλλη εναλλακτική είναι να μην είναι προφανές και απλό, τουλάχιστον με αντικειμενικά κριτήρια (τα υποκειμενικά δεν τα συζητάω, εσένα μπορεί να σου φαίνεται προφανές ότι τους γκέι τους σουβλίζουμε αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, έκανα τον κόπο παραπάνω να πω ότι πρώτον το 6 μήνες σε κατασκήνωση είναι και πάντα θα είναι υποκειμενικό και δεύτερον ότι ποτέ δεν πρόκειται να υπάρχει σύστημα δικαιοσύνης που θα το θεωρούν δίκαιο όλοι, άρα το επιχείρημα "εμένα δε μου φαίνεται δίκαιο" δε σημαίνει τίποτα. Γιατί το ξεφτιλίζεις;

 

Μα για αυτό το λόγο δεν κάθομαι να αναλύσω κάτι παραπάνω, Εσύ ουσιαστικά λες εμένα 19 χρόνια ποινή μου φαίνεται δίκαιη. Εμένα δεν μου φαίνεται δίκαιη και δεν θέλω να πείσω ούτε εσένα ούτε κανέναν άλλον, απλά λέω ένα πράμα.

 

Αν αυτή η ποινή είναι δίκαιη, τότε μπορώ να βγω εγώ και να πω ότι χιλιάδες εγκλήματα δεν θα έπρεπε να τιμωρούνται καν γιατί το effect τους είναι 1/1000 από αυτό που έκανε ο δημητροκάλης, και μάλιστα αυτός ο συλλογισμός μου είναι απόλυτα λογικός. 

Τελικά κάνει apply το ισόβια χωρίς αναστολή σε ΟΛΑ τα εγκλήματα που έχουν "στέρηση ανθρώπινης ζωής" ή δεν κάνει και εξαρτάται από την περίπτωση; Ξαφνικά έχουν διαβαθμίσεις ενώ πριν 5 λεπτά όλα έπρεπε να είναι ισόβια χωρίς αναστολή;

 

δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι, η απάντηση μου είναι ξεκάθαρη. Αν μπερδεύεσαι ακόμα είναι δικό σου πρόβλημα όχι δικό μου. 

Η σύγχυση είναι στο "προφανώς" και στο "εξαρτάται", τα οποία είναι αυτά που καθορίζουν ποιά είναι "αυτή η κατηγορία εγκλημάτων". Με προφανώς και με εξαρτάται δε γίνεται ποινικός κώδικας, κι αυτός που τελικά γίνεται ακριβώς επειδή εξαρτάται καταλήγει στην αποφυλάκιση του Δημητροκάλη.

 

Από τη μία λες ότι είναι προφανές και απλό και από την άλλη ότι διαφωνείς μ' αυτό που γίνεται. Να υποθέσω αυτό σημαίνει ότι αυτοί που τον άφησαν να βγει είναι βλάκες ή βαλτοί; Γιατί η άλλη εναλλακτική είναι να μην είναι προφανές και απλό, τουλάχιστον με αντικειμενικά κριτήρια (τα υποκειμενικά δεν τα συζητάω, εσένα μπορεί να σου φαίνεται προφανές ότι τους γκέι τους σουβλίζουμε αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας).

 

ο λόγος που αφήσαν τον δημητροκάλη είναι γιατί αυτό λέει ο νόμος. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ισόβια χωρίς αναστολή από ότι ξέρω. Ολοι βγαίνουν κάποτε. Διαφωνώ που δεν υπάρχει η συγκεκριμένη ποινή και πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει και να εφαρμοστεί στον δημητροκάλη.

 

Παιδιά έχω γράψει τα ίδια 5 φορές, δεν τα ξαναγράφω 6η οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι αναφερόταν στο concept της μετάννοιας/συγχώρεσης που είναι από τα κεντρικά selling points του Χριστιανισμού.

 

Και άρα εάν κάποιος ακολουθεί αυτή την θρησκεία, μπορεί ο ίδιος να μην είναι καλός χριστιανός (δηλαδή, να ακολουθεί πιστά τις όποιες κοινωνικές και ψυχολογικές συμβουλές γίνει αυτή η θρησκεία) αλλά όντας ενήλικος, οφείλει να μην προτείνει και υποστηρίζει πράγματα που είναι ενάντια σε αυτά που δηλώνει ως "πιστεύω" του. 

 

Γιατί το να μην ακολουθεί πιστά μία θρησκεία είναι ένα πράγμα και το να μην είναι συνεπής με τα όσα λέει και υποστηρίζει είναι ένα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex για να είσαι και συ δίκαιος εγώ δεν πιστεύω ότι απάντησες στον ΝΤ1G. Αλλά επειδή δεν είναι απαραίτητο να ξεκαθαριστεί γι' αυτό που θέλω να πω αντιπαρέρχομαι και κλείνω τον κύκλο μ' αυτή τη σύνοψη. Δεν περιμένω απάντηση και δεν αισθάνομαι ότι χρωστάς μία.

 

Λοιπόν λες ότι

  1. θα έπρεπε να υπάρχει ισόβια χωρίς αναστολή
  2. θα έπρεπε να εφαρμοστεί στο Δημητροκάλη

Στα οποία απαντάω ότι

  1. διαφωνείς με το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και αυτό ίσως θα έπρεπε να σε προβληματίζει
  2. δε γίνεται όμως να εφαρμοστεί μόνο στο Δημητροκάλη, υπάρχουν και περιπτώσεις που εκτός από τα ξερά εφαρμόζεται και στα χλωρά (ο ίδιος ο ορισμός του τι είναι ξερό και τι χλωρό κάθε άλλο παρά ξεκάθαρος είναι) και προσωπικά δεν ανταποκρίνεται στην ηθική μου η αντιμετώπιση "λυπάμαι, το όνομά σας κληρώθηκε για μπούλο"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Alex για να είσαι και συ δίκαιος εγώ δεν πιστεύω ότι απάντησες στον ΝΤ1G. Αλλά επειδή δεν είναι απαραίτητο να ξεκαθαριστεί γι' αυτό που θέλω να πω αντιπαρέρχομαι και κλείνω τον κύκλο μ' αυτή τη σύνοψη. Δεν περιμένω απάντηση και δεν αισθάνομαι ότι χρωστάς μία.

 

Λοιπόν λες ότι

  1. θα έπρεπε να υπάρχει ισόβια χωρίς αναστολή
  2. θα έπρεπε να εφαρμοστεί στο Δημητροκάλη

Στα οποία απαντάω ότι

  1. διαφωνείς με το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και αυτό ίσως θα έπρεπε να σε προβληματίζει
  2. δε γίνεται όμως να εφαρμοστεί μόνο στο Δημητροκάλη, υπάρχουν και περιπτώσεις που εκτός από τα ξερά εφαρμόζεται και στα χλωρά (ο ίδιος ο ορισμός του τι είναι ξερό και τι χλωρό κάθε άλλο παρά ξεκάθαρος είναι) και προσωπικά δεν ανταποκρίνεται στην ηθική μου η αντιμετώπιση "λυπάμαι, το όνομά σας κληρώθηκε για μπούλο"

 

 

1. ναι διαφωνώ και δεν με προβληματίζει καθόλου

2. Δεν είπα πουθενά ότι πρέπει να εφαρμοστεί μόνο στον δημητροκάλη. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που οι δίκες κρατάνε 3-4 χρόνια και υπάρχει το beyond reasonable doubt. Τώρα αν αναφέρεσαι στο ότι είναι δύσκολο να αποφασίσουμε πότε να επιβληθεί αυτή η ποινή, για εμένα δεν είναι δύσκολο. Εκτός αν θεωρείς χλωρό ότι μαζί με τον βιαστή και εκτελεστή ανηλίκων θα καεί και ο κανίβαλος ξέρω γω που είναι "χλωρό"

 

 

όσο για το γεγονός που δεν καταλαβαίνετε την απάντηση μου το αφήνω ασχολίαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...