Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρι αλλά δεν έχω λάβει καμία απάντηση. Χρησιμοποίησες την έκφραση "δε θα ήταν καλό" (να βγει), το οποίο εγώ προσωπικά το χαρακτηρίζω ως προσπάθεια να δώσεις ψεύτικη αξία στην καθαρά υποκειμενική σου άποψη αποδίδοντας το συμπέρασμα που εσύ βγάζεις σε κάποια αφηρημένη έννοια του "καλού". Γι' αυτό και σε ρώτησα τι θες να πεις "δεν είναι καλό" και ποιό θα ήταν το καλό για σένα. Και δεν απάντησες, γιατί αν το έκανες στη συνέχεια θα σε ρωτούσα "πώς προκύπτει ότι αυτό είναι το καλό" και σύντομα θα καταλήγαμε στο "είναι καλό επειδή το λέω εγώ".

 

Τουλάχιστον ας έχεις το θάρρος να πεις εξαρχής "δεν με νοιάζει τίποτα άλλο εκτός από την προσωπική μου άποψη" να συνεννοούμαστε.

 

Καταρχήν το να χρησιμοποιείς σε ένα φόρουμ τακτικές Σοπενχαουερ, είναι όντως μικρότητα, διότι προσβάλεις και αυτους που σε καταλαβαίνουν. 

Ειναι τουλάχιστον αστείο να προσπαθείς να αντιστρέψεις σε εμένα αυτό που ήδη κάνεις. Εχεις μια άποψη η οποια ντε και καλά πρέπει να ειναι η σωστή.

 

Λίγες σειρές παραπάνω έχω ήδη γράψει τι θα ήταν καλό κατά την άποψή μου. Στο ποστ δηλαδή που μόλις διάβασες και μπήκες στον κόπο να απαντήσεις μόλις στη πρωτη σειρά γιατι ειναι κάτι παραπάνω απο εμφανές οτι οι υπόλοιπες δεν βολευαν.

Παραδέξου οτι απομονώνεις λέξεις ή προτάσεις και τις χρησιμοποιείς, να ξέρουμε να μη μπαίνουμε στη διαδικασία της κουβέντας μαζί σου.

 

Αλλωστε σκοπός μου δεν ηταν να σε πείσω οτι έχεις άδικο. Απλά θεώρησα γελοίο να αναφέρεσαι σε μικρότητα και ουσιαστικά να προβάλεις τον κόσμο που θα συμπεριφερόταν φυσικά σε τέτοιο ενδεχόμενο.

 

Η υπεροψία που δείχνεις άλλωστε φαίνεται και από το

Ξέρω πολύ καλά πως αυτό που έγραψα παραπάνω είναι πέρα από τις δυνατότητες κάποιων να το αντιληφθούν.

 

 

Βέβαια οι δυνατότητες του μυαλού σου είναι τεράστιες οπότε ειμαι πολύ μικρός μάλλον (εγω και αρκετοι απ το φόρουμ) να σε καταλάβουμε...Lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

και που είπα εγώ ότι η τιμωρία πρέπει να είναι σκληρή η μάλλον καλύτερα δίκαιη, για να αποτρέψει κάποιο άλλο έγκλημα?

 

Ένας τύπος που χορεύει γυμνός πάνω από ένα νεκρό πτώμα και μετά το βιάζει η ένας τύπος που τσιμπάει μωρά απο το νηπιαγωγείο και μετά τα σκοτώνει θα αποτραπεί γιατι θα θα σκεφτεί "ωχ θα φάω ισόβια χωρίς αναστολή?" 

 

απο τίποτε δεν θα αποτραπεί, είναι λόγος αυτός να μην τιμωρηθεί σωστά?

όχι, αλλά το θέμα είναι να υπάρχει κάποια ισορροπία, διότι στην τελική η τιμωρία από μόνη της δεν φτάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Defacer

δεν έχω σπουδάσει ποινικολόγος γι αυτό και δεν μπορώ να κάνω τόσο εξειδικευμένη συζήτηση (beyond reasonable doubts etc),εγώ μίλησα και εξέφρασα την απορία μου σαν απλός καθημερινός άνθρωπος ως προς τον σωφρονισμό που θα υπάρξει για έναν άνθρωπο που έχει θέματα και φαντασιώσεις/ψευδαισθήσεις στο μυαλό του.

Τώρα όσο για την υπόθεση που αναφέρεις,κάτι είχα διαβάσει κάπου αλλά πολύ φευγαλέα,οι γονείς προφανώς σκέφτονται πως και να μισήσουν τον δολοφόνο και να τον δουν να σαπίζει στη φυλακή το παιδί τους δεν θα αναστηθεί. αλλά και πάλι όταν υπάρχει το συναισθηματικό κομμάτι στην απώλεια δεν μπορείς να πεις στον άλλο,μην μισήσεις,μην σιχαθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά και πάλι όταν υπάρχει το συναισθηματικό κομμάτι στην απώλεια δεν μπορείς να πεις στον άλλο,μην μισήσεις,μην σιχαθείς.

 

Μπορεις να το παίξεις καλός Χριστιανός και να γυρίσεις και το άλλο μάγουλο :-P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

όχι, αλλά το θέμα είναι να υπάρχει κάποια ισορροπία, διότι στην τελική η τιμωρία από μόνη της δεν φτάνει...

 

 

 

Οχι αλλά η τιμωρία πρέπει να είναι δίκαιη. 

 

Οι παίχτες που θεωρείτε δίκαιη την τιμωρία του Δημητροκάλη και κάθε δολοφόνου / παιδεραστή / βιαστή και σκέπτεστε σε τόσο βάθος, σκεφτείτε λίγο ότι υπάρχουν άτομα με ισόβια κάθειρξη για εγκλήματα οικονομικής φύσεως, αναίμακτες ληστείες, κομπίνες κτλ

 

Αν ο δημητροκάλης κάνει 19 χρόνια και μπορεί να "μεταμελήσει" αυτός που κάνει παραχάραξη χρημάτων πόσο πρέπει να κάνει? 5 χρόνια και να βγει στα 2 με μεταμέλεια? Αυτός που πουλάει μαριχουάνα πρέπει να μην εκτίσει καμία ποινή τότε καθώς η μαριχουάνα δεν σκοτώνει πρέπει να βγει με μια σύσταση κ.ο.κ...

 

Ναι υπάρχουν διαβαθμίσεις δεν είναι όλα τα εγγλήματα το ίδιο. Αν βιάζεις και σκοτώνεις παιδιά χάνεις το δικαίωμα σου στην ελευθερία, απλά πράματα. Το αν μεταμέλησες, μετανόησες η βρήκες τον θεό στην φυλακή και έγινες παπάς είναι άσχετο, καθώς έχασες τα δικαιώματά σου με τις πράξεις σου που δεν αλλάζουν.

 

Όσο και να το αναλύουμε το πράμα στον πυρήνα είναι απλό. Το πόσο δύσκολο είναι να αποδειχτεί ένα έγκλημα, τα ποσοστά δολοφονιών, τα λάθη του δικαστηρίου, αυτά δεν έχουν σχέση με την συζήτηση. Μιλάμε για τιμωρία ενός συγκεκριμένου και αποδεδειγμένου εγκλήματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ως γνωστόν ο εκάστοτε Χριστιανός πρέπει να ειναι και υπερ της αποφυλάκισης εγκληματιων και όλοι οι άθεοι ειναι κατά.

Δε καταλαβαίνω που κολλάει η θρησκεία σε τέτοια ζητήματα. 

 

Καταλαβαίνω ότι αναφερόταν στο concept της μετάννοιας/συγχώρεσης που είναι από τα κεντρικά selling points του Χριστιανισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το να χρησιμοποιείς σε ένα φόρουμ τακτικές Σοπενχαουερ, είναι όντως μικρότητα, διότι προσβάλεις και αυτους που σε καταλαβαίνουν. 

Ειναι τουλάχιστον αστείο να προσπαθείς να αντιστρέψεις σε εμένα αυτό που ήδη κάνεις. Εχεις μια άποψη η οποια ντε και καλά πρέπει να ειναι η σωστή.

Σοβαρά; Τακτικές Σοπενχάουερ; Έχω πάρει τόσες πολλές σταράτες απαντήσεις σ' αυτό το φόρουμ που έχω μπουχτίσει ρε παιδί μου...

 

Λοιπόν έχω την άποψη ότι η κοινωνία είναι καλύτερη όταν δεν είναι μεσαιωνική. Επίσης έχω την άποψη ότι εφόσον όλοι αντιλαμβανόμαστε πως δε γίνεται να γίνει ολονών το χατήρι ταυτόχρονα, το κριτήριο για το τι θα γίνει πρέπει να είναι κοινωνικό και όχι αντίστοιχο με τα μεσαιωνικά πιστεύω του καθενός.

 

Η δική σου άποψη για το "δεν είναι καλό" πού ακριβώς βασίζεται; Ιδιαίτερα το υποκειμενικό μέρος του "δεν

 είναι καλό γιατί είναι σατανιστής και όλοι ξέρουμε πως οι σατανιστές είναι κακοί" πού βασίζεται;

 

Η υπεροψία που δείχνεις άλλωστε φαίνεται και από το

 

Βέβαια οι δυνατότητες του μυαλού σου είναι τεράστιες οπότε ειμαι πολύ μικρός μάλλον (εγω και αρκετοι απ το φόρουμ) να σε καταλάβουμε...Lol.

Αν σε βολεύει καλύτερα για να επιτεθείς στο άτομό μου αντί για τις θέσεις μου μπορείς να το χαρακτηρίσεις υπεροψία. Εγώ που ζω σ' ένα πλανήτη στον οποίο τις προάλλες είπα στον ταξιτζή "ναι εντάξει, αλλά δε λειτουργεί παντού έτσι αυτό" και μου απάντησε "δε με νοιάζει τι γίνεται αλλού, εγώ Θεσσαλονίκη μένω" το χαρακτηρίζω γεγονός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο δημητροκάλης κάνει 19 χρόνια και μπορεί να "μεταμελήσει" αυτός που κάνει παραχάραξη χρημάτων πόσο πρέπει να κάνει? 5 χρόνια και να βγει στα 2 με μεταμέλεια? Αυτός που πουλάει μαριχουάνα πρέπει να μην εκτίσει καμία ποινή τότε καθώς η μαριχουάνα δεν σκοτώνει.

 

2/3 ή 3/5 της ποινής που θα πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Defacer

δεν έχω σπουδάσει ποινικολόγος γι αυτό και δεν μπορώ να κάνω τόσο εξειδικευμένη συζήτηση (beyond reasonable doubts etc),εγώ μίλησα και εξέφρασα την απορία μου σαν απλός καθημερινός άνθρωπος ως προς τον σωφρονισμό που θα υπάρξει για έναν άνθρωπο που έχει θέματα και φαντασιώσεις/ψευδαισθήσεις στο μυαλό του.

ΟΚ λοιπόν, ελπίζω να σου έδωσα πράγματα να σκεφτείς και αν θέλεις αργότερα να σχολιάσεις κάτι στη διάθεσή σου.

 

αλλά και πάλι όταν υπάρχει το συναισθηματικό κομμάτι στην απώλεια δεν μπορείς να πεις στον άλλο,μην μισήσεις,μην σιχαθείς.

Συμφωνώ και το έχω πει ο ίδιος πριν από σένα (δεν ψάχνω για το post, κάπου νωρίτερα είχα γράψει "δε θα πάω να τα πω στους χαροκαμένους συγγενείς" ή κάτι ανάλογο).

 

Η διαφορά εδώ είναι ότι δεν κάνω κύρηγμα σ' αυτόν που ζει την απώλεια αλλά στον μεσαίωνα.

 

Αν ο δημητροκάλης κάνει 19 χρόνια και μπορεί να "μεταμελήσει" αυτός που κάνει παραχάραξη χρημάτων πόσο πρέπει να κάνει? 5 χρόνια και να βγει στα 2 με μεταμέλεια? Αυτός που πουλάει μαριχουάνα πρέπει να μην εκτίσει καμία ποινή τότε καθώς η μαριχουάνα δεν σκοτώνει πρέπει να βγει με μια σύσταση κ.ο.κ...

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Τι πάει να πει "πόσο πρέπει να κάνει";

 

Αυτός που είναι ζώο και γίνεται λιώμα εν γνώσει του μπας και γαμήσει και μετά μπαίνει στο αμάξι και γυρνώντας σπίτι όντως γαμάει τη ζωή ενός άτυχου περαστικού θα πάει για ανθρωποκτονία και θα βγει έξω πολύ νωρίτερα από το Δημητροκάλη. Γιατί; Είναι δίκαιο αυτό;

 

Δεν υπάρχει καμία έννοια του "δίκαιου" που να ικανοποιεί όλο τον πλανήτη, deal with it. Το θέμα είναι δεδομένου πως δεν υπάρχει, ποιά από τις άδικες λύσεις που έχουμε θέλουμε να εφαρμόσουμε.

 

Ναι υπάρχουν διαβαθμίσεις δεν είναι όλα τα εγγλήματα το ίδιο. Αν βιάζεις και σκοτώνεις παιδιά χάνεις το δικαίωμα σου στην ελευθερία, απλά πράματα. Το αν μεταμέλησες, μετανόησες η βρήκες τον θεό στην φυλακή και έγινες παπάς είναι άσχετο, καθώς έχασες τα δικαιώματά σου με τις πράξεις σου που δεν αλλάζουν.

Αν είσαι προδότης του έθνους και κατακρίνεις την πολιτική ηγεσία; Το χάνεις; Γιατί ναι/γιατί όχι; Ποιός θα είναι ο αρμόδιος να πάρει την απόφαση;

 

Επίσης, εγώ προσωπικά αν έπιανα τον εαυτό μου να λέει "χάνεις το δικαίωμά σου στην ελευθερία έτσι απλά" και άρα πήγαινα κόντρα στη διακύρηξη του ΟΗΕ περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων θα το ξανασκεφτόμουν λίγο.

 

Όσο και να το αναλύουμε το πράμα στον πυρήνα είναι απλό. Το πόσο δύσκολο είναι να αποδειχτεί ένα έγκλημα, τα ποσοστά δολοφονιών, τα λάθη του δικαστηρίου, αυτά δεν έχουν σχέση με την συζήτηση. Μιλάμε για τιμωρία ενός συγκεκριμένου και αποδεδειγμένου εγκλήματος.

Αν νομίζεις ότι είναι απλό feel free να απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα από πάνω χωρίς να βάλεις αυθαίρετα δεδομένα στην κουβέντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οχι αλλά η τιμωρία πρέπει να είναι δίκαιη.

τότε γιατί δεν είναι σε όλες τις χώρες τόσο "δίκαια" όσο στην Αμερική? είναι όλοι υπόλοιποι τόσο "άδικοι"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέχω συνειδητά απ΄ το θέμα κάμποσες ώρες τώρα, ε τελικά την έφαγα τη φρίκη μου και θα πω τη μ@λακία μου κι εδώ.

 

Αναρωτιέμαι κυρίες και κύριοι, ακόμα κι αν πράγματι μετάνιωσε, για ποιο λόγο πρέπει η μετάνοια αυτή να σημαίνει και την αποφυλάκισή του;

 

Στο φινάλε η πραγματική μετάνοια συνεπάγεται συνειδητοποίηση του ανήθικου μιας πράξης και την κατανόηση του εαυτού. Καμία σχέση δεν έχει με νομικίστικα κόλπα και παραθυράκια. 

 

Εφόσον μετάνιωσες μάγκα, με γεια σου με χαρά σου λοιπόν. Πλέον μπορείς να ζήσεις το υπόλοιπο της ζωής σου χωρίς τύψεις, ή τέλος πάντων σε μια κατάσταση peace of mind. Πάρε και διάβασε φιλοσοφία, ριξ' το στη θρησκεία, ξεκίνα blog, γράψε Μουσική, όλα αυτά μέσα στο κελί σου. Whatever σε κάνει να νιώθεις καλύτερα. 

 

Τέλος πάντων, είμαι κι εγώ της άποψης πως μια ποινή δεν έχει αποκλειστικά σωφρονιστικό χαρακτήρα, σαφώς λειτουργεί και συμβολικά, είτε ως τιμωρία και μέθοδος απονομής δικαιοσύνης, είτε ως μέσο παραδειγματισμού.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οποία τιμωρία όσο αυστηρή κι αν είναι δεν αποτρέπει κάτι στην τελική...

 

Σαφώς αποτρέπει κάτι και μάλιστα κάτι πάρα πολύ ουσιαστικό: Αφαιρεί από τον ειδεχθή εγκληματία, τη δυνατότητα να επαναλάβει ανάλογα εγκλήματα. Όχι διότι τον οδηγεί σε μεταμέλεια. Απλώς διότι τον περιορίζει πίσω απ' το μαντρότοιχο για το υπόλοιπο τής ζωής του, στερώντας του το να μπορεί να αποτελέσει ξανά απειλή. 

 

όχι, αλλά το θέμα είναι να υπάρχει κάποια ισορροπία, διότι στην τελική η τιμωρία από μόνη της δεν φτάνει...

 

Όντως δε φτάνει. Το ιδανικό θα ήταν να επιτυγχάνεται παράλληλα και σωφρονισμός και να επέρχεται πραγματική μεταμέλεια. Το γεγονός όμως ότι κάποια σκουπίδια, ούτε σωφρονίζονται, ούτε μετανιώνουν, δε σημαίνει ότι αυτό πρέπει να επηρεάζει και τη βαρύτητα τής ποινής. Από το να μην επιτυγχάνεται κανένα αποτέλεσμα (ούτε σωφρονισμός, ούτε μεταμέλεια, ούτε τιμωρία), ας επιτυγχάνεται αυτό που δεν εξαρτάται από το αν ο εγκληματίας είναι κτήνος (σωφρονισμός και μεταμέλεια), αλλά έστω και μόνο αυτό που μπορεί να επιβληθεί (τιμωρία).    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι αναφερόταν στο concept της μετάννοιας/συγχώρεσης που είναι από τα κεντρικά selling points του Χριστιανισμού.

Το ότι κάποιος φέρει τη στάμπα του Χριστιανού, δε σημαίνει αυτόματα οτι ειναι και καλός Χριστιανός, σωστά? :-)

 

Λοιπόν έχω την άποψη ότι η κοινωνία είναι καλύτερη όταν δεν είναι μεσαιωνική. Επίσης έχω την άποψη ότι εφόσον όλοι αντιλαμβανόμαστε πως δε γίνεται να γίνει ολονών το χατήρι ταυτόχρονα, το κριτήριο για το τι θα γίνει πρέπει να είναι κοινωνικό και όχι αντίστοιχο με τα μεσαιωνικά πιστεύω του καθενός.

 

Η δική σου άποψη για το "δεν είναι καλό" πού ακριβώς βασίζεται; Ιδιαίτερα το υποκειμενικό μέρος του "δεν

 είναι καλό γιατί είναι σατανιστής και όλοι ξέρουμε πως οι σατανιστές είναι κακοί" πού βασίζεται;

 

Έχεις κολλήσει σε ένα συγκεκριμένο πράγμα και αρνείσαι να διαβάσεις οποιαδήποτε άλλη άποψη έχω θέσει για το ζήτημα.

 

Μεσαιωνική τιμωρία ειναι ο βασανισμός, ο θάνατος κτλ κτλ (για εμένα...άλλοι στις ΗΠΑ το θεωρουν μια χαρά τιμωρία)

Το να ζητάς η ποινή ενός που καιει και βιάζει ανθρωπους, να μην ειναι μια 20ετία στη βιβλιοθήκη ενος σωφρονιστικου ιδρύματος και με παράλληλες σπουδές, δε νομίζω οτι αποτελεί μεσαιωνικά πιστεύω.

 

Αν σε βολεύει καλύτερα για να επιτεθείς στο άτομό μου αντί για τις θέσεις μου μπορείς να το χαρακτηρίσεις υπεροψία. Εγώ που ζω σ' ένα πλανήτη στον οποίο τις προάλλες είπα στον ταξιτζή "ναι εντάξει, αλλά δε λειτουργεί παντού έτσι αυτό" και μου απάντησε "δε με νοιάζει τι γίνεται αλλού, εγώ Θεσσαλονίκη μένω" το χαρακτηρίζω γεγονός. 

 

Δεν απασχολεί κανέναν τι λες στον εκάστοτε ταξιτζή.

Προσβάλεις τους συμφορουμίτες σου λέγοντας τους ανίκανουν να αντιληφθούν κάτι που έγραψες. Σαφως και ειναι υπεροψία. Και δεν αποτελεί επιθεση απο εμένα. Ειναι ένα γεγονός. Λίγη αυτοκριτική δεν βλάπτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μαζί με τα ξερά θα καίγονται και τα χλωρά, αλλά who cares...

 

Γενίκευση, η οποία είμαι βέβαιος πως ξέρεις ότι δεν έχει βάση. Η σκληρή τιμωρία τού αποδεδειγμένα, πέραν πάσης αμφιβολίας, ειδεχθούς εγκληματία, δε συνεπάγεται την ίδια αντιμετώπιση και όσων δεν είναι τέτοιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...