Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι ως γνωστόν ο εκάστοτε Χριστιανός πρέπει να ειναι και υπερ της αποφυλάκισης εγκληματιων και όλοι οι άθεοι ειναι κατά.

Δε καταλαβαίνω που κολλάει η θρησκεία σε τέτοια ζητήματα. 


Και γενικά το παρατηρώ αυτό απο συγκεκριμένους χρήστες. Οταν τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουμε τις βαφτίσεις. Είσαι Χριστιανός, είσαι κουμουνιστής, είσαι είσαι είσαι είσαι....μικροπρεπής :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γενικά το παρατηρώ αυτό απο συγκεκριμένους χρήστες. Οταν τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουμε τις βαφτίσεις. Είσαι Χριστιανός, είσαι κουμουνιστής, είσαι είσαι είσαι είσαι....μικροπρεπής :-P

Την επόμενη φορά που θα πετάξεις σπόντα περί τέλους επιχειρημάτων, φρόντισε να μην είσαι ταυτόχρονα αυτός που τον ρωτήσαμε κάτι 10 σελίδες πίσω και δεν απάντησε ποτέ. Δε φαίνεται ωραίο.

 

Τώρα πάνω στο θέμα δεν έχω να προσθέσω κάτι ουσιαστικό πέρα απ' αυτά που ήδη είπα, απλά το κλείνω από μέρους μου με μία απορία:

 

Εσείς παιδιά που είστε υπέρ της αμείλικτης "δικαιοσύνης", σ' αυτό το thread ας πούμε έχουμε 5-6 άτομα που έχουν εκφραστεί, δε βλέπετε ότι ήδη μεταξύ σας διαφωνείτε; Ο ένας λέει θάνατο στους παιδεραστές, ο άλλος λέει στους παιδεραστές και τους σατανιστές, ο παράλλος στους γκέι, εγώ λέω άμα σε χτυπήσει γύρνα και το άλλο κωλομάγουλο και γενικά φαντάζομαι υπάρχουν τόσες απόψεις όσες και άνθρωποι.

 

Μέσα σε μια κοινωνία λοιπόν πώς ακριβώς θα πρέπει να λειτουργούμε; Όποιος προλάβει πρώτος τον εγκληματία αποδίδει τη δική του εκδοχή της δικαιοσύνης; Γιατί προφανώς αυτό που ήδη έχουμε σαν κοινωνία είναι πολύ προοδευτικό για τα γούστα σας -- αν δεν ήταν, δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση εξαρχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επόμενη φορά που θα πετάξεις σπόντα περί τέλους επιχειρημάτων, φρόντισε να μην είσαι ταυτόχρονα αυτός που τον ρωτήσαμε κάτι 10 σελίδες πίσω και δεν απάντησε ποτέ. Δε φαίνεται ωραίο.

 

Τώρα πάνω στο θέμα δεν έχω να προσθέσω κάτι ουσιαστικό πέρα απ' αυτά που ήδη είπα, απλά το κλείνω από μέρους μου με μία απορία:

 

Εσείς παιδιά που είστε υπέρ της αμείλικτης "δικαιοσύνης", σ' αυτό το thread ας πούμε έχουμε 5-6 άτομα που έχουν εκφραστεί, δε βλέπετε ότι ήδη μεταξύ σας διαφωνείτε; Ο ένας λέει θάνατο στους παιδεραστές, ο άλλος λέει στους παιδεραστές και τους σατανιστές, ο παράλλος στους γκέι, εγώ λέω άμα σε χτυπήσει γύρνα και το άλλο κωλομάγουλο και γενικά φαντάζομαι υπάρχουν τόσες απόψεις όσες και άνθρωποι.

 

Μέσα σε μια κοινωνία λοιπόν πώς ακριβώς θα πρέπει να λειτουργούμε; Όποιος προλάβει πρώτος τον εγκληματία αποδίδει τη δική του εκδοχή της δικαιοσύνης; Γιατί προφανώς αυτό που ήδη έχουμε σαν κοινωνία είναι πολύ προοδευτικό για τα γούστα σας -- αν δεν ήταν, δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση εξαρχής.

Ε προφανώς συμφωνούν στο να μην είναι στη φυλακή 19 χρόνια μόνο. κάτι είναι κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικαιωμα στη μεταμελεια δε το αναγνωριζεις στον εγκληματια?

 

Όσον αφορά εγκληματίες τής κατηγορίας και τού «επιπέδου» που προανέφερα, όχι μόνο δεν αναγνωρίζω τέτοιο δικαίωμα, αλλά θεωρώ δεδομένο ότι η μεταμέλεια είναι γι' αυτούς άγνωστος όρος. Μεταμέλεια σημαίνει να κατανοήσεις το κακό που προκάλεσες, να σε πνίξουν οι ενοχές, να μη μπορείς να κοιτάξεις τα μούτρα σου στον καθρέφτη από τη ντροπή και να χρειάζεται να σε σταματήσει άλλος προκειμένου να μην αυτοκτονήσεις.

 

Το να κλαις, να χτυπιέσαι, να ικετεύεις, να ζητάς συγνώμη (ξέρεις για τι πράγμα μιλάω...για τη συγνώμη εκείνη που όταν επινοήθηκε, χάθηκε το φιλότιμο) απ' όσους κατέστρεψες τη ζωή τους και στέρησες εκείνη τού ανθρώπου που αγαπούσαν και, αφού έχεις διαπράξει έγκλημα τόσο ειδεχθές, να ορκίζεσαι σε κάθε προσωπικό σου όσιο και ιερό ότι ...δε θα το ξανακάνεις, δεν είναι μεταμέλεια. Είναι φόβος για την ποινή που σε περιμένει και απεγνωσμένη προσπάθεια να την αποφύγεις, ή να πέσεις όσο το δυνατόν στα πιο μαλακά. Καλά κάνεις και φοβάσαι και μακάρι ο φόβος σου να είναι τόσο μεγάλος ώστε να σού προκαλέσει ανακοπή. Το ότι έχεις κλάσει μέντες όμως, δεν είναι μεταμέλεια.  

 

Πως δεχεσαι την 'αυτοδικια' μεσα στις φυλακες? 

 

 

Εις βάρος ατόμων που έχουν διαπράξει εγκλήματα όπως π.χ. η σεξουαλική κακοποίηση ενός παιδιού; Με ιδιαίτερη ευκολία και μεγάλη ικανοποίηση.

 

Χαιρεσαι ιδιαιτερως οταν κακουργοι ξεπαστρευουν συναδελφο τους κακουργο?...

 

 

Χαίρομαι για το αποτέλεσμα (το ότι δηλαδή πάει στο διάολο). Οι κακούργοι που τον ξεπαστρεύουν, δεν είναι τίποτα περισσότερο από το μέσο που τον στέλνει εκεί. Θα χαιρόμουν το ίδιο αν τον δάγκωνε κόμπρα. Δεδομένου όμως ότι τού ότι δε μιλάμε αποκλειστικά για φυλακές στην Ινδία, οι άλλοι κακούργοι αποτελούν πιο αποδοτικό μέσο, μια και υπάρχουν σε κάθε φυλακή.

 

Aρα θα γινοσουνα ομοιος με αυτον που καταριεσαι!

Και απο κει και περα, με την ιδια λογικη οι αδελφοι αυτουνου που εκοψες το λαρυγγι θα κυνηγουσαν εσενα να κοψουν το δικο σου, κ.ο.κ

 

 

Ούτε όμοιος γίνεσαι, ούτε περί τής ίδια λογικής πρόκειται (ασχέτως τού ότι πιθανότατα θα το κάνουν). Ο μεν σκότωσε έναν ανυπεράσπιστο άνθρωπο ο οποίος δεν τον είχε βλάψει ποτέ και πουθενά, ο δε σκότωσε αυτόν ο οποίος έβλαψε ανεπανόρθωτα κάποιον, στερώντας του τη ζωή χωρίς τον παραμικρό λόγο.

 

Οι γενικεύσεις και η εξομοίωση όλων των περιπτώσεων, κρίνοντας μόνο εκ τού αποτελέσματος και αδιαφορώντας για το τι οδήγησε στο συγκεκριμένο αποτέλεσμα σε κάθε μία από αυτές, είναι πολύ εύκολος δρόμος... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε προφανώς συμφωνούν στο να μην είναι στη φυλακή 19 χρόνια μόνο. κάτι είναι κι αυτό.

 

Ναι ΟΚ, στην πράξη τι σημαίνει αυτό όμως; Μετά τα 19 χρόνια κάνουμε δημοψήφισμα αν θα βγει ή όχι;

 

Επίσης, έχουν εκφραστεί και απόψεις τύπου φωτιά και τσεκούρι. Που δε μπορείς να τις βάλεις στο ίδιο τσουβάλι με το 19-29-39 χρόνια.

 

@deesnider:

 

Έγραψες πράγματα που έχουν ενδιαφέρον και θέλω να τα σχολιάσω λίγο.

 

Όσον αφορά τη μεταμέλεια, εκεί νομίζω έχεις ξεκάθαρα λάθος για τον πολύ απλό λόγο ότι δε μπορείς να είσαι μέσα στο μυαλό του άλλου, άρα είσαι τουλάχιστον εκ πρώτης όψης αναρμόδιος να κρίνεις αν έχει μετανοήσει. Επίσης έχει πολύ ψωμί το αποτέλεσμα που προκύπτει από τέτοιες κρίσεις. Για μένα είναι προφανές ότι ο κάθε Δημητροκάλης έχει μετανοήσει γι' αυτό που έκανε. Ναι, ήταν fucked up, ναι, δεν πήρε μεγαλώνοντας τους σωστούς ηθικούς μπούσουλες. Αλλά το να λέμε ότι τόσα χρόνια μετά δεν έχει μετανοήσει, sorry αλλά δεν έχει καμία απολύτως λογική. Και συ ο ίδιος δε θα μπορέσεις να το στηρίξεις χωρίς να κάνεις αυθαίρετες δηλώσεις ("τέτοιοι είναι αυτοί" κλπ). Να μου πεις δεν έχει μετανοήσει ο Ρωχάμης γι' αυτούς που έφαγε να σου πω ναι. Δε θα επεκταθώ, σε αντίθεση με άλλους στόκους μυαλό έχεις, καταλαβαίνεις τη διαφορά.

 

Η προσωπική σου ηθική πυξίδα λέει θα τα βάψεις μαύρα αν αυτοκτονήσουν τον τάδε εγκληματία μέσα στη φυλακή. Θέλω να σημειώσω ότι για μένα αυτό είναι απολύτως σεβαστό. Προσωπικά μιλώντας για παιδεραστές το να μάθω ότι τον σκότωσαν (ενδεχομένως κακώς αλλά είπαμε, προσωπική ηθική είναι αυτά) δε θα με στεναχωρούσε και πολύ. ΑΛΛΑ. Αν είχα τη δυνατότητα να τον κρύψω από τον όχλο που θέλει να τον λιντσάρει, θα τον έκρυβα. Γιατί; Γιατί καταλαβαίνω ότι η προσωπική μου ηθική είναι τελείως άσχετη με την κοινωνική ηθική και τελείως άσχετη με την απονομή δικαιοσύνης (τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι τη δικαιοσύνη γιατί όπως είπαμε υπάρχουν και πιο hardcore απόψεις). Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

 

Βέβαια καλή τύχη τώρα να το εξηγήσεις αυτό σε κάποιον που πιστεύει ότι ο πλανήτης οφείλει να λειτουργεί σύμφωνα με τα δικά του προσωπικά πιστεύω, υπάρχει ένα conflict με τα άλλα 7 δισεκατομμύρια ανθρώπους αλλά ψιλά γράμματα.

 

Θα ήθελα να έβλεπα τα μούτρα κάποιου από αυτούς τους ζωντανούς φάρους σοφίας αν τον μπουζουριάζανε και τον πετάγαν ένα μήνα στη στενή στη Σαουδική Αραβία επειδή φίλησε τη γκόμενά του δημοσίως. Αλλά νταξ, ξέρω. Αυτοί είναι βάρβαροι, οι Νορβηγοί είναι λούληδες, το σωστό είναι αυτό που λέω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επόμενη φορά που θα πετάξεις σπόντα περί τέλους επιχειρημάτων, φρόντισε να μην είσαι ταυτόχρονα αυτός που τον ρωτήσαμε κάτι 10 σελίδες πίσω και δεν απάντησε ποτέ. Δε φαίνεται ωραίο.

 

Τώρα πάνω στο θέμα δεν έχω να προσθέσω κάτι ουσιαστικό πέρα απ' αυτά που ήδη είπα, απλά το κλείνω από μέρους μου με μία απορία:

 

Εσείς παιδιά που είστε υπέρ της αμείλικτης "δικαιοσύνης", σ' αυτό το thread ας πούμε έχουμε 5-6 άτομα που έχουν εκφραστεί, δε βλέπετε ότι ήδη μεταξύ σας διαφωνείτε; Ο ένας λέει θάνατο στους παιδεραστές, ο άλλος λέει στους παιδεραστές και τους σατανιστές, ο παράλλος στους γκέι, εγώ λέω άμα σε χτυπήσει γύρνα και το άλλο κωλομάγουλο και γενικά φαντάζομαι υπάρχουν τόσες απόψεις όσες και άνθρωποι.

 

Μέσα σε μια κοινωνία λοιπόν πώς ακριβώς θα πρέπει να λειτουργούμε; Όποιος προλάβει πρώτος τον εγκληματία αποδίδει τη δική του εκδοχή της δικαιοσύνης; Γιατί προφανώς αυτό που ήδη έχουμε σαν κοινωνία είναι πολύ προοδευτικό για τα γούστα σας -- αν δεν ήταν, δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση εξαρχής.

Έχεις ήδη λάβει την απάντηση σου εδώ και αρκετές σελίδες. Εδώ και εδώ και εδώ και εδώ

Και σορρυ αλλά για το θέμα μικροπρέπειας του πατέρα που θα θέλει να σφάξει τον τύπο που στα 40 του αποφυλακίζεται επειδή ηταν καλό παιδί στη φυλακή, θα γελάω μια ζωή. Δεν ειναι προσωπικό. Γενικά θεωρώ απαράδεκτη τέτοια έκφραση, ειδικά από άνθρωπο ο οποίος γράφει ξεκάθαρα πως αν νιωσει απειλή στην οικογένειά του ειναι ικανός να κάνει τα πάντα. 

 

Η φυλάκιση δεν έχει μονο σωφρονιστικό χαρακτήρα αλλά και χαρακτήρα τιμωριας. Οταν έχεις αφαιρέσει 2 ζωές με τέτοιο τρόπο, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να βγεις νέος και να ξεκινήσεις τη ζωή σου σα να μη τρέχει τίποτα. Μικροπρέπεια ή μη, αποτελεί ικανοποίηση για τη μνήμη του νεκρού.

 

Στη δεδομένη φάση βέβαια αντιλαμβάνομαι οτι ο συγκεκριμένος όντως έχει μετανιώσει (αν και δε ξέρω κατα πόσο κάποιος ειναι ιδιαίτερα μετανιωμένος οταν ανεβάζει φωτογραφίες απ τις διακοπές -στην άδεια που έλαβε απ τη φυλακή- του σε σελίδες κοινωνικης δικτύωσης) και αν λάβουμε υπόψη τον χαρακτήρα του έτερου Κατσούλα (που τυγχανε και ο αρχηγος), προφανως ο τυπος αξίζει μια 2η ευκαιρία.

Την ιδια αιτηση ομως αποφυλάκισης θα την κανει και ο άλλος. Την ιδια αίτηση θα κάνει και εκείνος που βίασε και έκαψε ζωντανή τη κοπέλα και εσύ ο ίδιος είπες οτι δε θα ειχες κανένα προβλημα να αφεθεί ελεύθερος εφόσον τιμωρηθεί.

 

Αντιλαμβάνεσαι πως αν είσαι δολοφόνος, τα "20 χρόνια φυλάκισης", δεν σου λένε τίποτε ως απειλή. Θα ήταν εντελως διαφορετικό αν η απειλή ηταν "πας στα κάτεργα για μια ζωή" ή θα ζεις σε μια κλούβα μέχρι να πεθάνεις ή θα βγεις στα 70 σου "αν ζεις".

 

Μεταμέλεια σημαίνει να κατανοήσεις το κακό που προκάλεσες, να σε πνίξουν οι ενοχές, να μη μπορείς να κοιτάξεις τα μούτρα σου στον καθρέφτη από τη ντροπή και να χρειάζεται να σε σταματήσει άλλος προκειμένου να μην αυτοκτονήσεις.

 

Αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Defacer

κάποτε είχα διαβάσει ένα βιβλίο ενός που ψυχολόγου από το αμέρικα που παρακολουθούσε δίκες και έκανε ερευνες κλπ. Λοιπόν από τη δίκη ενός παιδεραστή είχε βρει την δικογραφία στην οποία αφού ανέφερε πως ασέλγησε πάνω στο 3χρονο αγόρι,όταν τον ΄ρωτησαν γιατί το έκανε είπε "γιατί με προκαλούσε ερωτικά με την συμπεριφορά του,ήξερα πως με ήθελε,το έβλεπα" Πές μου τώρα εσύ αυτός ο άνθρωπος όσο και να κάτσει στη φυλάκη θα σωφρονιστεί; ή θα σκέφτεται όταν βγει πως να το ξανακάνει χωρίς να τον πιάσουν; και εντάξει όλοι εσείς που πιστεύετε στον σωφρονισμό της φυάκής γιατί δεν προσλαμβάνετε άτομα νεοαφιχθέντα στην κοινωνία να τα βοηθήσετε να επανενταχθούν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φωτιά και τσεκουρι θα ήταν η εκτελεση.

Δεν ειμαι τουλάχιστον εγω υπερ αυτής. Είμαι ομως υπερ της τιμωρίας, ΕΙΔΙΚΑ οταν προκειται για τόσο σκληρά προμελετημένα εγκλήματα. Και 19 χρόνια, δεν τα θεωρώ τιμωρία, ειδικά όταν γνωρίζω πως τα 15, είσαι σε μια βιβλιοθήκη σπουδάζεις και παιρνεις άδειες για διακοπές. Το θεωρω γελοιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην Αμερική έχουν ισόβια χωρία αναστολή που είναι η ποινή που αρμόζει σε αυτόν τον τύπο. 19 χρόνια είναι τρίχες.

και τον χαμηλότερο δείκτη δολοφονιών...

 

...not

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τον χαμηλότερο δείκτη δολοφονιών...

 

...not

 

τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? Εχουν επίσης νόμιμη οπλοκατοχή. Ο συσχετισμός που κάνεις είναι άσχετος. Για τιμωρία μιλάμε σε αυτό το thread όχι για πρόληψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ήδη λάβει την απάντηση σου εδώ και αρκετές σελίδες. Εδώ και εδώ και εδώ και εδώ

 

Σόρι αλλά δεν έχω λάβει καμία απάντηση. Χρησιμοποίησες την έκφραση "δε θα ήταν καλό" (να βγει), το οποίο εγώ προσωπικά το χαρακτηρίζω ως προσπάθεια να δώσεις ψεύτικη αξία στην καθαρά υποκειμενική σου άποψη αποδίδοντας το συμπέρασμα που εσύ βγάζεις σε κάποια αφηρημένη έννοια του "καλού". Γι' αυτό και σε ρώτησα τι θες να πεις "δεν είναι καλό" και ποιό θα ήταν το καλό για σένα. Και δεν απάντησες, γιατί αν το έκανες στη συνέχεια θα σε ρωτούσα "πώς προκύπτει ότι αυτό είναι το καλό" και σύντομα θα καταλήγαμε στο "είναι καλό επειδή το λέω εγώ".

 

Τουλάχιστον ας έχεις το θάρρος να πεις εξαρχής "δεν με νοιάζει τίποτα άλλο εκτός από την προσωπική μου άποψη" να συνεννοούμαστε.

 

 

Defacer

κάποτε είχα διαβάσει ένα βιβλίο ενός που ψυχολόγου από το αμέρικα που παρακολουθούσε δίκες και έκανε ερευνες κλπ. Λοιπόν από τη δίκη ενός παιδεραστή είχε βρει την δικογραφία στην οποία αφού ανέφερε πως ασέλγησε πάνω στο 3χρονο αγόρι,όταν τον ΄ρωτησαν γιατί το έκανε είπε "γιατί με προκαλούσε ερωτικά με την συμπεριφορά του,ήξερα πως με ήθελε,το έβλεπα" Πές μου τώρα εσύ αυτός ο άνθρωπος όσο και να κάτσει στη φυλάκη θα σωφρονιστεί; ή θα σκέφτεται όταν βγει πως να το ξανακάνει χωρίς να τον πιάσουν; και εντάξει όλοι εσείς που πιστεύετε στον σωφρονισμό της φυάκής γιατί δεν προσλαμβάνετε άτομα νεοαφιχθέντα στην κοινωνία να τα βοηθήσετε να επανενταχθούν;

 

Αν θα σωφρονιστεί; Έχω δύο απαντήσεις.

 

Η μία είναι ότι όχι, δε θα σωφρονιστεί. Τα ίδια θα σκέφτεται για πάντα. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και παρόλο την έχω, είναι τελείως αβάσιμη.

 

Η δεύτερη είναι η λογική: δε μπορείς να ξέρεις. Εσύ ειδικά (και γω, και ο γείτονας), που δεν έχουμε την παραμικρή σχέση ούτε με εγκληματολογία ούτε με ψυχολογία του εγκληματία ούτε με πράγματα που θα τα βάλω κάτω απ' την ομπρέλα των σεξουαλικών διαστροφών, δε μπορούμε να ξέρουμε ούτε για πλάκα. Και αυτό για μένα τουλάχιστον φτάνει για να πω "ώπα μαζέψου, η προσωπική σου εντύπωση είναι κωλόχαρτο μπροστά σ' αυτή τη σκέψη".

 

Φυσικά και θα πρέπει η κοινωνία να προστατεύει τον εαυτό της από αυτούς που δρουν έξω από τις κοινωνικά αποδεκτές νόρμες, αυτό δεν το συζητάμε. Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να βγει έξω κάποιος ο οποίος εξακολουθεί να αποτελεί κίνδυνο για τους υπόλοιπους.

 

Το θέμα είναι όμως πως δε μπορείς ποτέ να έχεις ένα τέλειο σύστημα. Στην αναγνώριση της μεταμέλειας θα έχεις πάντα false positives (δεν μένει μέσα ενώ πρέπει) και false negatives (μένει μέσα ενώ δεν πρέπει). Οπότε όλη αυτή η συζήτηση δεν είναι τίποτε άλλο από ένας τρόπος να καθορίσεις το συγκριτικό "κόστος" για την κοινωνία των false positives (βγαίνει έξω και ενδεχομένως ξαναεγκληματεί) και των false negatives (καταστρέφεις μία ή περισσότερες ζωές χωρίς λόγο) και τον προσανατολισμό της δικαιοσύνης όσον αφορά το πού θέλουμε να έχουμε την ισορροπία.

 

Θεωρώ δεδομένο ότι αν όχι όλοι οι σκεπτόμενοι άνθρωποι, τουλάχιστον οι νομοθέτες καλώς τοποθετούν το κόστος ενός false negative πολύ ψηλά, πράγμα που είναι και ο λόγος για τον οποίο στα δικαστήρια έχουμε το πάρα πολύ υψηλό στάνταρ (αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ είναι ενδιαφέρον να το ψάξεις εδώ) του "beyond reasonable doubt". Γι' αυτό και σε πολλές περιπτώσεις φόνου χωρίς πτώμα δεν έχεις καταδίκη παρόλο που είναι "προφανές" ποιός το έκανε.

 

Να σου πώ ένα άλλο παράδειγμα. Πριν από κάποιο καιρό έγινε η δίκη του Zimmerman στη Florida, όπου αθωώθηκε για το σκοτωμό του Trayvon Martin. Έχουν γραφτεί πάρα πολλά για τη συγκεκριμένη υπόθεση, δε θα πω τίποτα αν θέλεις μπορείς να το ψάξεις. Αυτό που θα πω είναι πως όταν έμαθα πως αθωώθηκε η πρώτη μου αντίδραση ειλικρινά ήταν "αν είναι δυνατόν να αφήνουν αυτά τα ανθρώπινα σκουπίδια να κυκλοφορούν ελεύθερα". Με πείραξε πολύ, αλήθεια. Με πείραξε τόσο που άρχισα να σκέφτομαι "κάτσε λίγο ρε φίλε -- εσύ διάβασες μεν πολύ αλλά αυτά που έχεις στο μυαλό σου τα έχεις από τέταρτο χέρι, χωρίς να ξέρεις καμία λεπτομέρεια ούτε για την υπόθεση ούτε για τους εμπλεκόμενους". Και αυτή τη στιγμή εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο Zimmerman είναι ανθρώπινο σκουπίδι, αλλά είμαι "πολύ χαρούμενος" που τον αθώωσαν. Όχι βέβαια επειδή αθωώθηκε συγκεκριμένα αυτός, αλλά επειδή η κοινωνία που τον αθώωσε είναι καλύτερη από την κοινωνία που θα τον καταδίκαζε.

 

 

 

Ας μη μπούμε σε κουβέντες "αμερική", "λευκός σκοτώνει μαύρο" κλπ, ειδικά όποιος δεν έχει υπόψη ότι στη Florida υπάρχει λεγόμενη "stand your ground" νομοθεσία. Όλα αυτά τα θεωρώ τελείως fucked up. To point μου είναι πως δεν έπρεπε να τον βρουν ένοχο συγκεκριμένα για το αδίκημα του φόνου.

 

 

 

Ξέρω πολύ καλά πως αυτό που έγραψα παραπάνω είναι πέρα από τις δυνατότητες κάποιων να το αντιληφθούν. Αλλά νομίζω πως καταλαβαίνεις.

 

Και δες τώρα τι είπαν οι γονείς του θύματος μετά την ετυμηγορία (random googling 1 λεπτό):

 

"There's no winner in this situation," Tracy Martin said of the family's apology. "Obviously, we are devastated more. I just think that all the circumstances surrounding books being written and the mischaracterization of us as parents, I just really don't feel that it's real sincere. But we continue to pray that we'll find peace and strength to be forgiving parents."

 

The parents wouldn't speak of a potential civil lawsuit but did urge the federal government to investigate the case for civil rights violations. They said they don't want a bad message sent to other black youths who might now live in fear they could be killed for being perceived as suspicious.

 

"Trayvon was a fun loving child," Tracy Martin said on CBS "This Morning." "He was our child. We miss him dearly. Just to have your child's life taken away from you like that, it hurts. And it's a process that will take a long time to start the recovery from."

 

Εδώ λοιπόν από τη μία έχουμε ανθρώπους που έχασαν άδικα το παιδί τους, είδαν το θύτη να αθωώνεται και κατάφεραν να είναι τόσο μεγαλόψυχοι. Και από την άλλη έχουμε οπαδούς του μεσαίωνα που χωρίς φυσικά να έχουν την παραμικρή σχέση με τέτοιες καταστάσεις ζητάνε αίμα επειδή έτσι τους φαίνεται καλύτερα. Εγώ λοιπόν πάω στην ίδια ομάδα με τους πρώτους και κάθε άλλο παρά ντρέπομαι για την επιλογή μου.

 

Τώρα όσον αφορά το "γιατί δεν προσλαμβάνετε".

 

Αν θέλεις μπορούμε να το συζητήσουμε σε έκταση, αλλά το απόσταγμα της απάντησής μου είναι "δε σου πέφτει λόγος". Το οποίο δε σημαίνει ότι δεν το κάνουμε ή ότι το κάνουμε ή τίποτα περισσότερο πέρα από το ότι δε σου πέφτει λόγος.

 

Αν θέλεις να διατυπώσεις κάποιο επιχείρημα το οποίο βασίζεται σε κάποιου είδους σύνδεση ανάμεσα σ' αυτά που έχουν ήδη ειπωθεί και στο αν προσλαμβάνουμε προσφάτως επανεντεταγμένα άτομα, τότε

  1. Απέδειξε πρώτα πως αυτή η υποτιθέμενη σύνδεση υπάρχει
  2. Ρώτα μας για να μάθεις ποιά η τοποθέτησή μας πάνω στο ζήτημα

Αυτό που είπες είναι τελείως αντίστοιχο με το να λες "αν οι βουλευτές του Σύριζα θέλουν να έχουμε μετανάστες ελεύθερους τότε να τους πάρουν μέσα στο σπίτι τους", το οποίο επειδή σε συμπαθώ θα το χαρακτηρίσω ατυχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? Εχουν επίσης νόμιμη οπλοκατοχή. Ο συσχετισμός που κάνεις είναι άσχετος. Για τιμωρία μιλάμε σε αυτό το thread όχι για πρόληψη.

η οποία τιμωρία όσο αυστηρή κι αν είναι δεν αποτρέπει κάτι στην τελική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η οποία τιμωρία όσο αυστηρή κι αν είναι δεν αποτρέπει κάτι στην τελική...

 

 

και που είπα εγώ ότι η τιμωρία πρέπει να είναι σκληρή η μάλλον καλύτερα δίκαιη, για να αποτρέψει κάποιο άλλο έγκλημα?

 

Ένας τύπος που χορεύει γυμνός πάνω από ένα νεκρό πτώμα και μετά το βιάζει η ένας τύπος που τσιμπάει μωρά απο το νηπιαγωγείο και μετά τα σκοτώνει θα αποτραπεί γιατι θα θα σκεφτεί "ωχ θα φάω ισόβια χωρίς αναστολή?" 

 

απο τίποτε δεν θα αποτραπεί, είναι λόγος αυτός να μην τιμωρηθεί σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...