Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεκτό έγινε το αίτημα για αποφυλάκιση του Μάνου Δημητροκάλη, γνωστού για την συμμετοχή του στους "Σατανιστές της Παλλήνης".

Ο παραπάνω, έχοντας εκτίσει τα 3/5 της ποινής του (η οποία ήταν δις ισόβια και 9 ετών επιπλέον πρωτοδικος) έκανε χρήση της πρόνοιας του άρθρου 105 του ποινικού κώδικα, περί υπό όρους απόλυσης καταδίκων, μετά από 19 έτη φυλάκισης.

Η απόφαση προκάλεσε αντιδράσεις τόσο στο περιβάλλον των  συγγενών των θυμάτων της ομάδας όσο και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, παρά το ότι το συγκεκριμένο θεσμικό πλαίσιο αποτελεί κοινή πεπατημένη στη συντριπτική πλειοψηφία των χωρών της Δύσης.

13 χρόνια νωρίτερα είχε αποφυλακισθεί και η Δήμητρα Μαργέτη, έχοντας διάφορα ελαφρυντικά.

Πηγές:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63985404

http://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/apofilakistike-o-sananistis-tis-pallinis-manos-dimitrokallis

 

To χρονικό των εγκλημάτων και της δίκης.

http://flashnews.gr/page.ashx?pid=3&aid=169007&cid=299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδω ταιριαζει το παρακάτω ανέκδοτο

 

 

Ο σατανιστής παει με την κοπέλα του στο βουνό, σε μια σπηλιά

 

Κοπέλα: Μάνο ποποοοο φοβαμαι

Μάνος: Ελα βρε!!    ...τι να πω και εγώ που θα γυρίσω μόνος μου

  • Like 27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ λέω την επόμενη φορά να τον στείλουμε κατευθείαν στην κρεμάλα. Άκου εκεί να καταδικαστείς για φόνο και να ξαναβγείς από τη φυλακή πριν πεθάνεις!

 

Αχ... αναπολώ το μεσαίωνα. Τι απλά που ήταν τα πράγματα τότε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ λέω την επόμενη φορά να τον στείλουμε κατευθείαν στην κρεμάλα. Άκου εκεί να καταδικαστείς για φόνο και να ξαναβγείς από τη φυλακή πριν πεθάνεις!

 

Αχ... αναπολώ το μεσαίωνα. Τι απλά που ήταν τα πράγματα τότε.

Δεν έχουμε τέτοιου είδους δικαιοσύνη και κατά την άποψή μου καλά κάνουμε.

Δε ξέρω βέβαια πόσο καλό είναι να κάνεις 2 δολοφονίες, με την αγριότητα που έγιναν οι συγκεκριμένες και να βγαίνεις ελεύθερος έστω και μετά από 20 χρόνια.

Σαφώς ο χαρακτήρας της φυλάκισης είναι ο σωφρονισμός και θεωρώ δεδομένο ότι ο τύπος θα έχει περιοριστικούς όρους για το υπόλοιπο της ζωής του αλλά όσο να΄ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ενδεχόμενο να φτιάξει μπάντα τι λέμε;

Θα ξεπουλήσει.

Λίγες συνεντεύσεις σε καμιά καλή "εκπομπή", για τον μάθουν και οι νεώτερες ηλικίες και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε τέτοιου είδους δικαιοσύνη και κατά την άποψή μου καλά κάνουμε.

Δε ξέρω βέβαια πόσο καλό είναι να κάνεις 2 δολοφονίες, με την αγριότητα που έγιναν οι συγκεκριμένες και να βγαίνεις ελεύθερος έστω και μετά από 20 χρόνια.

Σαφώς ο χαρακτήρας της φυλάκισης είναι ο σωφρονισμός και θεωρώ δεδομένο ότι ο τύπος θα έχει περιοριστικούς όρους για το υπόλοιπο της ζωής του αλλά όσο να΄ναι...

Ατομο που σκοτωνει δεν πρεπει να βγει απο την φυλακη ποτε, ειναι το λιγοτερο που μπορει να του κανουν στα μετρα ενος πολιτισμενου συστηματος δικαιοσυνης για την ζωη που αφαιρεσε και την θλιψη που προκαλεσε!!!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

shit.gif

αφηνουν τετοια ατομα εξω?

ο Breivik σκότωσε σχεδόν 80 άτομα κι έφαγε 21 χρόνια αν δεν κάνω λάθος?

 

έκανε κι απεργία πείνας πριν κάνα μήνα επειδή δεν του άλλαζαν το PS2 με το PS3, υποθέτω ότι δεν ζήταγε PS4 επειδή δεν έχουν βγει αρκετά games ακόμα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...