Προς το περιεχόμενο

remote access openelec raspberry pi από υπολογιστή.


bananasplit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!εγκατέστησα (από ένα προηγούμενο θέμα) το openelec στο rasperry pi μου.Και το παραμετροποίησα σχετικά.

Κατάφερα να ελέγχω κάποια πράγματα από τον chrome.Αλλά αυτά προυποθέτουν να βλέπω την οθόνη του rasp.

Όμως θέλω να το χειρίζομαι από μακριά(από τον υπολογιστή μου) και να μπορώ να δώ (αν γίνεται) την αρχική οθόνη του raspberry,να μπορώ να κάνω stream ένα βίντεο πχ.
Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι το εξής,όπως στο raspbian χρησιμοποιώντας το xming μπορώ να ελέγχω το raspberry(σαν απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας) αυτό να μπορώ να κάνω και στο openelec.γίνεται;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!δεν βολεύει απόλυτα,γιατί το web interface έχει κάτι σαν τηλεκοντρόλ (και τη δυνατότητα να πηγαίνει μπρος-πίσω) αλλά αν δε βλέπεις την οθόνη δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εύκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To openelec βασίζεται στο xbmc το οποίο έχει UPNP Server (το ενεργοποιείς από τις ρυθμίσεις) και μπορείς μέσω δικτύου να δεις τη βιντεοθήκη σου και να κάνεις Stream σε υπολογιστή, tablet ή smartphone, χωρίς να χρειάζεται να έχεις πρόσβαση στο menu του η να βλέπεις την οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To openelec βασίζεται στο xbmc το οποίο έχει UPNP Server (το ενεργοποιείς από τις ρυθμίσεις) και μπορείς μέσω δικτύου να δεις τη βιντεοθήκη σου και να κάνεις Stream σε υπολογιστή, tablet ή smartphone, χωρίς να χρειάζεται να έχεις πρόσβαση στο menu του η να βλέπεις την οθόνη.

ωραία,ενεργοποιώ το upnp,μετά πώς συνδέομαι ασύρματα στο raspberry,ώστε να κάνω stream στο ίδιο(που θα συνδεθεί με την τηλεόραση) βίντεο από τον υπολογιστή;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα βάζω τον xbmc στον υπολογιστή και είμαι οκ;;;
γίνεται και με τον vlc;;πώς;;εννοώ οτι το openelec δεν έχει vlc(αν δεν κάνω λάθος :P  )

πραγματικά δεν έχω ιδέα!
εγκατέστησα και το xbmc στον υπολογιστή.Πρέπει να τα συνδέσω κάπως,σωστά;;
Από που γίνεται αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο xbmc, πας συστημα > ρυθμισεις > υπηρεσιες > upnp > διαμοιρασμος συλλογων βιντεο και μουσικης μεσω upnp (το ενεργοποιεις). Τα υπολοιπα δεν εχει σημασια αν τα ενεργοποιησεις ή οχι, ειναι δευτερευουσας σημασιας.

Με αυτο τον τροπο το xbmc λειτουργει πλεον σαν upnp/dlna SERVER, μοιραζοντας τα οτι εχει στις libraries του στο τοπικο δικτυο. Τα βιντεο ΔΕΝ παιζουν στο ιδιο το xbmc αλλα στον client που θα συνδεθει σε αυτο.

 

Στο vlc, που θα ειναι σε αλλο συστημα στο ιδιο δικτυο με το xbmc, πας view > playlist > universal pnp devices και καπου εκει θα φαινετια το xbmc και τα οσα μοιραζεται. Πατας οποιο θες και το παιζει.

 

Για τους υποτιτλους δεν μπορω να σου πω συγκεκριμενα, μιας και ειμαι σε xbmc 13 beta 2, και στο θεμα των υποτιτλων ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο απο την 12.3 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!!χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

οκ αυτό το παλεύω και με τις οδηγίες σου θα το καταφέρω!!
το ανάποδο μπορεί να γίνει;;το xbmc (του openelec) να παίζει βίντεο από το vlc(που θα είναι server στον υπολογιστή;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απλα με αλλο τροπο, μιας και ο vlc δεν μπορει να παιξει σαν upnp/dlna σερβερ.

Απλα οριζεις ενα κοινοχρηστο φακελο στα windows, αυτον που θα περιεχει τις ταινιες σου, και απο το xbmc πας και οριζεις το share που εκανες σαν source με ταινιες.

Επειδη ειμαι σε 13 beta2 δεν μπορω να βρω απο που γινεται! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκιμάζω αμέσως αυτό!!
να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;;στον υπολογιστή μου όταν εγκατέστησα το xbmc γιατί είδα οτι παίζει με σημαντικά χαμηλότερη ποιότητα απο οτι ας πούμε το gom;;ή το vlc;;είναι κάποια ρύθμιση που κάνω λάθος;;


λες με κάποια εφαρμογή σαν το raspmbc να τα πήγαινα καλύτερα;;;
ξέρω οτι σου γράφω ξανά και ξανά αλλά επειδή δεν έχω ιδέα,και δε βρίσκω άκρη,όλο απορίες μου δημιουργούνται!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το openelec είναι κλάσεις ανώτερο από το raspbmc. Όσον αφορά την ποιότητα... αν πας να δεις ένα SD video σε HD οθόνη με ανάλυση 1080p σίγουρα θα σου φανεί χαμηλότερη η ποιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω εγκαταστήσει και στον υπολογιστή μου,δοκίμασα να δώ ένα βίντεο (πάντα στην οθόνη του υπολογιστή,οθόνη hd με 1080 ανάλυση και μεταφορά με hdmi καλώδιο και στις δύο περιπτώσεις..) από το xbmc και το ίδιο βίντεο από το bsplayer και το vlc.και μου φάνηκε τρομερά διαφορετική η ποιότητα..άρα αναρωτήθηκα μήπως κάνω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις...Επίσης,όσο κι αν παιδεύομαι δεν έχω καταφέρει να βάλω ένα βίντεο από τον υπολογιστή να παίξει στο rasp ή στο xbmc του υπολογιστή μου,χωρίς να χρειαστεί να το κάνω από την οθόνη του xbmc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν εχω καταλάβει τι ακριβως θες να κάνεις ούτε και γιατί.

Θες να ανοίγεις από τον υπολογιστή έναν video player, να βαζεις ένα βίντεο να παίζει και αυτόματα να παίζει και στο xbmc στην τηλεόραση; 

Από το web interface του xbmc μπορείς ανετα να βαλεις να παιξει ο,τιδηποτε θελεις, και δε χρειαζεται να βλεπεις την οθονη του xbmc. Απλα δε φαινεται στον ιδιο τον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...