Προς το περιεχόμενο

Θα δει το ubuntu την ασυρματη καρτα δικτου του Dell?!


thessalonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα λεει 64βιτ-AMD και πιο διπλα αναφερει οτι ειναι αποκελσιτικα για AMD επεξεργαστες.

 

Γιαυτο φαινετια καιδ εν ξεκιν ουσε με το linux usb crator.

 

αυτηντην στιγμη κατεβαζω το mint.

 

καλυτερο δνε ειανι το μιντ σε σχεση με το ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειξε μου που λεει για amd επεξεργαστες...

To mint ειναι ενα ubuntu με αλλαγμενα χρωματα, ενα μισο-δικο του desktop enviroment και με προεγκατεστημενα πραγματα που δεν μπορουν να ερθουν προεγκατεστημενα στο ubuntu λογω copyright, πχ flash. Τιποτε παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://releases.ubuntu.com/12.04/

 

iso.pngubuntu-12.04.4-alternate-amd64.iso 04-Feb-2014 11:52 744M Alternate install CD for 64-bit PC (AMD64) computers (standard download)
torrent.pngubuntu-12.04.4-alternate-amd64.iso.torrent 06-Feb-2014 17:11 29K Alternate install CD for 64-bit PC (AMD64) computers (BitTorrent download)

 

 

kai epishw mia selida που λεει 5 λογους που το μιντ ειναι καλυτετο απο το ubuntu

 

http://itsfoss.com/linux-mint-vs-ubuntu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ σβησεις τα 8.1,μπορει να εχεις καποιο προβλημα με τα ubuntu,και να μην μπορεις να κανεις boot απο πουθενα αλλου.(και μετα...terminal is your friend)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε και πως να γινει δηλαδη?

 

μα καλα ρε γμτ εχς και 2 .iso apo 2 dianomew kai kanena δεν μπορει να γινει bootable ουτε με το rufus ουτε με το linux usb creator?

 

πως θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το amd64

http://en.wikipedia.org/wiki/X86-64

 

Και για τι σελιδα με τους 5 λογους. Οι 4 ειναι μπουρδες, μονο σε αυτο με το flash και τα συναφη του εχει δικιο, αλλα αν εισαι υπομονετικος ή/και εμπειρος, και αυτο ειναι δουλεια 2 λεπτων το πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε χωρις να θελω να σε απογοητευσω μαλλον εμπλεξες με UEFI υπολογιστη για αυτο δεν ξεκιναει απο το live usb.

 

Ριξε πρωτα μια ματια εδω

https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=26244

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σημερα ειναι η τυχερη σου μερα δοκιμασε αυτο που λεει ο παραπανω οδηγος

 

 

Το secure boot είναι ένα νέο χαρακτηριστικό του UEFI που εμφανίστηκε το 2012 όταν τα Windows 8 κυκλοφόρησαν προ-εγκατεστημένα σε υπολογιστές. Η υποστήριξη αυτού του γνωρίσματος ξεκίνησε από το Ubuntu 12.10 64bit (βλ εδώ[Αγγλικά]) αλλά και στο Ubuntu 12.04.2 64bit όμως δεν είναι ακόμη εντελώς αξιόπιστο. Μπορεί να χρειαστεί να απενεργοποιήσετε το secure boot για να μπορέσετε να κάνετε boot το Ubuntu σωστά.
Παρακάτω ένα παράδειγμα BIOS με το secure boot enable (ενεργοποιημένο).

 

 

πριν δυο μηνες μου εφερε ενας πολυ καλος φιλος ενα λαπτοπ με Παραθυρα 8 να του το φτιαξω dual boot με Μιντ.Μετα απο ενα ολοκληρο Σαββατοκυριακο και τα νευρα μου στα καγκελα ημουνα ετοιμος να το πεταξω απο το μπαλκονι κι ας ηταν ξενο το μηχανημα.

 

Το παραπανω κολπο με εσωσε.Αν εισαι και συ τοσο τυχερος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη φιλε λες οτι με τo update θα τα κατεβασει ολα αυτοματα? Αμα δνε την αναγνωριζει την καρτα πως θα την βρει driver με το update?

 

 

Ηση επαθα μια χαζομαρα...καυεβασε απο το σιτε του ubuntu το 13,10 αλλα μου κατεβασε το αμδ64 ro ekapsa se stikaki kai dne ekane boot. μα καλα γιατι δνε μου εδωσε το ι386 και μου εδωσε εξ οριμου το amd64?

αιδια κιαλλο προβλημα., το λιλο toy eipa na to katebasei μεσα απο αυτο το ι386 και μου ελει οτι κατεβηκε κατεστραμμενο, δεν το κατεβαζει σωστα.

 

Απο που μπορω να κατεβασω μια σωστη 64bit PC version? γιατι στο σιτε βλεπω μονο 64bit AMD.

 

Δεν υπαρχει 64bit PC? 64bit συστημα εχς και οχι 32βιτ

 

Εγω που εχω εγκαταστήσει 2 φορές σε dell linux mint τελευταία μάλιστα σε ενα 1747 μια χαρά την βρήκε την κάρτα και με την μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να σου πω οτι το σιριαλ εχει και συνεχεια....Εκει που νομιζεις οτι τα βασανα σου ελαβαν τελος, εισαι μεσα στο Live usb,cd και πας να κανεις διαμορφωση δισκων με το gparted βλεπεις ξαφνικα οτι με αυτο το πανισχυρο εργαλειο δεν μπορεις να κανεις τιποτα!!!

 

Πριν παρεις το σφυρι και αρχισεις να το βαρας ψαξε με οση υπομονη σου απομενει το μυνημα που σου βγαζει και αν εισαι ακομα τυχερος η λυση ειναι σε μια επισημη σελιδα της Μικρομαλακης.

 

Ανοιγεις Τερμιναλ στα Παραθυρα και δινεις δυο εντολες.Πρακτικα κανεις φορματ του δισκου μεσα απο τα Παραθυρα.Μετα εχεις πληρες προσβαση στον σκληρο με το gparted.

 

Καλο κουραγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σημερα ειναι η τυχερη σου μερα δοκιμασε αυτο που λεει ο παραπανω οδηγος

 

 

 

πριν δυο μηνες μου εφερε ενας πολυ καλος φιλος ενα λαπτοπ με Παραθυρα 8 να του το φτιαξω dual boot με Μιντ.Μετα απο ενα ολοκληρο Σαββατοκυριακο και τα νευρα μου στα καγκελα ημουνα ετοιμος να το πεταξω απο το μπαλκονι κι ας ηταν ξενο το μηχανημα.

 

Το παραπανω κολπο με εσωσε.Αν εισαι και συ τοσο τυχερος.....

 

Kαλημερα σε ολους!

 

ΠΑιδια απνεργοποιησα εντελως το UEFI kai ekana kai disabled to SecureBoot.

 

Παλι δεν ξεκιναει το ubuntu/mint απο το στικακι.

 

Πειτε μου ποιο προγραμμα πρεπει να χρησιμοποιησω για να καψω το .iso στο στικακι?

Μηπως θελει καποιο κολπο/κατι γιατι το Rufus για πααρειγμ σε ρωταει ν προκειται για egacy Bios/UEFI υπολογιστη.

 

Πως θα γινει?

Το ιδανικο ειναι να τα βαλω οπως εχω τα Win8.1 σε UEFI Mode + SecureBoot Enabled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13.04 live x64 λεει στο version οταν επιλεγω για διανομη το ubuntu.

 

Εγω χρειζομαι το 13.10 x64bit

 

και αντε και το εβααλα, θα μπορεσει να μποοταρει σε UEFI σε UEFI Bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...