Προς το περιεχόμενο

lubuntu 12.04 και drivers


ckdodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους

σε ενα σταθερο μηχανακι που εχω εγκατεστησα  lubuntu 12.04. απο drivers ομως τι γινεται???

για παραδειγμα για την καρτα γραφικων η οποια ειναι η fx5200. πως κανω εγκατασταση των drivers??

απο που μπορω να δω αν λειπουν αλλοι drivers???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει linux γενικότερα.

 

Μια καλή αρχή είναι να διαβάσεις αυτόν τον οδηγό.

 

Όσο για τους drivers. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις το πακέτο nvidia από το κέντρο λογισμικού ή όπως αλλιώς λέγεται στο lubuntu. Αν δεν έχεις κάποιο άλλο εξεζητημένο κομμάτι hardware, δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τπτ άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο Accessories-> LxTerminal και γράψε



lubuntu-software-center

Αν δεν ανοίξει πόσταρε εδώ το μήνυμα λάθους που σου έβγαλε.

 

Ενναλακτικά δοκίμασε το System Tools-> Synaptic Package Manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο πολλεσ πολλεσ προσπαθιες το παρατησα και στραφηκα στο puppy linux λογο του παλιου hardware το οποιο πρεπει να πω οτι ειναι πολυ ελαφρυ σε σχεση με τα winxp sp3 τα οποια τρεχω σε dual boot. το θεμα μου ειναι το εξης τωρα στην αρχικη οθονη στην οποια επιλεγω να 'μπω' στα winxp ή στο puppy μου δινει 3 επιλογες για τo puppy μια που λεει puppy528  η δευτερη λεει ram mode και η τριτη λεει boot. στην τριτη επιλογη δεν μπορω να συνδεθω στο διαδυκτιο και την πρωτη δεν μου κραταει τισ ρυθμισεις που κανω. πια απο τις δυο επιλογες εινια η σωστη για να τρεχω το λογισμικο??? πως συνδεομαι στον διαδισκτυο στην τριτη επιλογη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ckodis το puppy είναι μια διανομή σχεδιασμένη για να μην γίνεται εγκατάσταση αλλά για να τρέχει κάθε φορά φρέσκια μέσω Live-CD ή Live-USB. Από την άλλη το καλό του είναι ότι έχει πολύ καλή αναγνώριση παλιού hardware.

 

Υπάρχει τρόπος να το φτιάξεις να κρατάει τις ρυθμίσεις του για το επόμενο boot αλλά ίσως δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο για κάποιον εντελώς αρχάριο. Αν ξέρεις αγγλικά μπορείς να βρεις τις απαραίτητες πληροφορίες στη σελίδα του puppy http://www.puppylinux.com/install.htm αν δεν ξέρεις αγγλικά πες μου να σου κάνω μια περιληπτική μετάφραση.

 

2 ακόμα παρατηρήσεις

1. Αν θέλεις βοήθεια για να στήσεις το puppy linux ο τίτλος του νήματος "lubuntu 12.04 και drivers" μάλλον δεν σε βοηθάει.

2. Δεν κατάλαβα γιατί έφυγες από το Lubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

μετα απο πολλες προσπαθιες καταφερα και εγκατεσησα lubuntu. σαν αρχαριος εχω αρκετες αποριες. αρχικα σερνετται το ιντερνετ. συνδεομαι με μια ασυρματη καρτα. αλλα αργει υπερβολικα στον να μπει ακομα και στις πιο απλες σελιδες. καμια ιδεα τι μπορει να φταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα οτι εχει το rtl8185 της realtek, το οποιο παιζει με τον rtl8180 που ερχεται προεγκατεστημενος.

 

Για ποσταρε πως σου την βλεπει το lspci -nn και ποιον πυρηνα εχει η διανομη σου (uname -r).

Για το τι ειναι το lspci -nn εχω πει εδω, στο 7o μηνυμα

 

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...