Προς το περιεχόμενο

Νέο MacBook Air προ των πυλών


textoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Άλλο σε ρώτησα! Εχεις πιάσει στα χέρια σου laptops με full keyboard και το trackpad στην άκρη και σου φάνηκε πρακτικό???

Εχω ανοίξει και θέμα πρακτικό στη χρήση είναι τουλάχιστον στο acer που εχω ισως και ενα click παραπάνω σε σύγκριση με ενα macbook και ο λογος ειναι πως το εχω ρυθμίσει να δουλεύει οπως με βολεύει (σε apple δεν το εχω ψάξει αυτο πχ 3finger = google chrome etc), στη θέση δεν με βολεύει γιατι δεν ειναι στο κέντρο.

Αλλα δεν καταλαβαίνω το σκοπό στο ερώτημα σου.. Εγω ρωτάω αν το trackpad θα δουλεύει οπως τις sony. Απάντηση δεν ελαβα ισα ισα έγινε και διαγραφή του ποστ μου λες και έθιξα κάποιον. Αλλα άθελα μου μπορεί και να συνεβει...Μαλλον έθιξα και τη πατέντα τις apple.. Τι λες εσυ για ολα αυτα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχω ανοίξει και θέμα πρακτικό στη χρήση είναι τουλάχιστον στο acer που εχω ισως και ενα click παραπάνω σε σύγκριση με ενα macbook και ο λογος ειναι πως το εχω ρυθμίσει να δουλεύει οπως με βολεύει (σε apple δεν το εχω ψάξει αυτο πχ 3finger = google chrome etc), στη θέση δεν με βολεύει γιατι δεν ειναι στο κέντρο.

Αλλα δεν καταλαβαίνω το σκοπό στο ερώτημα σου.. Εγω ρωτάω αν το trackpad θα δουλεύει οπως τις sony. Απάντηση δεν ελαβα ισα ισα έγινε και διαγραφή του ποστ μου λες και έθιξα κάποιον. Αλλα άθελα μου μπορεί και να συνεβει...Μαλλον έθιξα και τη πατέντα τις apple.. Τι λες εσυ για ολα αυτα;

 

 

Λέω πως στο θέμα του trackpad για μένα δεν υπάρχει επιστροφή από αυτό της apple. Σε σημείο που όταν μου φέρνουν στη δουλεια κάτι άλλο, παίρνω απο πριν ...ηρεμηστικά! :P

 

Επίσης μου αρέσει που "ξεπερνάς" πολύ εύκολα τη λάθος θέση, ειδικά όταν είναι απο τα πιο τραγικά λάθη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Υπαρχει νοημον ανθρωπος που εχει χρησιμοποιησει το trackpad των macbook στο OS X και δεν ξενερωνει μετα απειρα με ολα τα υπολοιπα? Δεν το νομιζω. Τι αλλο να πουμε δηλαδη, 5 χρονια τωρα ενα trackpad της προκοπης για windows δεν εχω δει. Βεβαια σε αυτο εχει βαλει το χερακι της και η ms που αντι να κανει τα windows καλυτερα ασχολειται με μαλακιες τυπου touchscreen αλλα το θεμα παραμενει. Τα macbook ειναι πολυ πιο ευχαριστα και ευχρηστα , ΤΙΠΟΤΑ αλλο δεν εχει σημασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω πως στο θέμα του trackpad για μένα δεν υπάρχει επιστροφή από αυτό της apple. Σε σημείο που όταν μου φέρνουν στη δουλεια κάτι άλλο, παίρνω απο πριν ...ηρεμηστικά! :P

 

Επίσης μου αρέσει που "ξεπερνάς" πολύ εύκολα τη λάθος θέση, ειδικά όταν είναι απο τα πιο τραγικά λάθη...

Χαιρομαι πάντως που δεν απαντάς σε τίποτα απο αυτα που ειπα.. 

Μου θυμίζεις κατι φανατικούς με τα πολιτικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λέω πως στο θέμα του trackpad για μένα δεν υπάρχει επιστροφή από αυτό της apple. Σε σημείο που όταν μου φέρνουν στη δουλεια κάτι άλλο, παίρνω απο πριν ...ηρεμηστικά! :P

 

Επίσης μου αρέσει που "ξεπερνάς" πολύ εύκολα τη λάθος θέση, ειδικά όταν είναι απο τα πιο τραγικά λάθη...

 

 

Όντως αν έχεις δουλέψει με to trackpad της Apple τα άλλα σου φαίνονται δυο επίπεδα κάτω.Είναι το feeling το οποίο δεν έχουν τα Windows laptops.

 

Βρε παιδιά, το λέει καθαρά ο άνθρωπος:

 

 

[...] στη χρήση είναι τουλάχιστον στο acer που εχω ισως και ενα click παραπάνω σε σύγκριση με ενα macbook

[...] (σε apple δεν το εχω ψάξει αυτό [...]

 

 

Είναι απλό: σε apple δεν το έχει ψάξει αυτό αλλά στο acer είναι ένα click παραπάνω σε σύγκριση με ένα macbook  - όπου ΔΕΝ το έχει ψάξει αλλά προφανώς το ξέρει γιατί έχει το κληρονομικό χάρισμα από την προγιαγιά του... 

Χαιρομαι πάντως που δεν απαντάς σε τίποτα απο αυτα που ειπα.. 

Μου θυμίζεις κατι φανατικούς με τα πολιτικά :P

 

Το ποιος είναι φανατικός, όπου σε είδηση για την επικείμενη κυκλοφορία του νέου MacBook Air, δημοσιεύει φωτογραφίες του VAIO, αστό καλύτερα, μερικές φορές καλύτερα να μασάμε παρά να μιλάμε... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιος είναι φανατικός, όπου σε είδηση για την επικείμενη κυκλοφορία του νέου MacBook Air, δημοσιεύει φωτογραφίες του VAIO, αστό καλύτερα, μερικές φορές καλύτερα να μασάμε παρά να μιλάμε... 

 

Oι οποιες φωτογραφιες δημοσιευθηκαν αφοτου το ζητησε ο φανατικος που δεν θελει ακομα να παραδεχθει την ομοιοτητα που ειδαν ολοι οσοι συμμετειχαν στο thread:

 

http://www.insomnia.gr/topic/522769-νέο-macbook-air-προ-των-πυλών/?p=53072512

Εχμ... Να αντιγράψει τι ακριβώς; Την κατηγορία που η ίδια δημιούργησε από το 2008 με το πρώτο Air που το κορόιδευαν γιατί δεν είχε dvd rom;

Παρακαλώ να μην παραφράζεις ό,τι γράφω. Τα επιχειρήματά σου είναι απλά αστεία. Θέλεις να πεις και ποιό μοντέλο αντέγραψε με το Air;

 

Οπως λες και εσυ, μερικές φορές καλύτερα να μασάμε παρά να μιλάμε.

 

-------------------

Κακως ομως το συνεχισαμε και πεσαμε στην παγιδα να αποδειξουμε το εμφανες (ποσταροντας φωτο κλπ) επειδη καποιος αρνειται την πραγματικοτητα.

 

 

Υ.Γ.: Πως και δεν σχολιασες τις ανακριβειες και για την ΕΓΓΥΗΣΗ που γραφει το μελος dali13gr:

 

Όσο για την εγγύηση, δίνει τρία χρόνια εγγύηση, την πληρώνεις και την παίρνεις. Θα μπορούσε να πουλούσε πιο ακριβά τα μηχανήματα και να την έδινε από την αρχή στα τρία χρόνια. Και στην Ευρώπη δίνει 2 χρόνια + 3 χρόνια= 5 χρόνια αν θες να πληρώσεις επιπλέον.

 

...Και μίνιμουμ 2 χρόνια στην Ε.Ε. (μάλιστα σε κάποιες χώρες ακόμα περισσότερα). Βέβαια, καλό θα ήταν να έβαζες το link από τη σελίδα για να φανεί και το κείμενο που παρέλειψες πάνω-πάνω και γράφει ξεκάθαρα ότι στην Ε.Ε. οι νόμοι παρέχουν επιπλέον δικαιώματα εγγύησης ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΑ στην εγγύηση 1 χρόνου της Apple ή του AppleCare. Ορίστε και το link, το βάζω εγώ για να μην μπαίνεις στον κόπο:

 

http://www.apple.com/uk/legal/statutory-warranty/

 

Αληθεια, ποια ειναι η γνωμη σου επ αυτου; Πως και δεν το σχολιασες, μιας και απο οτι ξερω εισαι δικηγορος και εχεις πει οτι δεν υπαρχει 2 χρονια ΕΓΓΥΗΣΗ στην ΕΕ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό: σε apple δεν το έχει ψάξει αυτό αλλά στο acer είναι ένα click παραπάνω σε σύγκριση με ένα macbook  - όπου ΔΕΝ το έχει ψάξει αλλά προφανώς το ξέρει γιατί έχει το κληρονομικό χάρισμα από την προγιαγιά του... 

 

Το ποιος είναι φανατικός, όπου σε είδηση για την επικείμενη κυκλοφορία του νέου MacBook Air, δημοσιεύει φωτογραφίες του VAIO, αστό καλύτερα, μερικές φορές καλύτερα να μασάμε παρά να μιλάμε... 

1)Τι εστι δεν το εχω ψάξει; Κληρονομικό χάρισμα; Μήπως μαντεύεις και το μέλλον; Ή μήπως τα δάχτυλα μου δεν εχουν ακουμπήσει ακόμα apple συσκευή γιατι ειμαι φτωχός,ρατσιστής εταιριών,και ξεροκέφαλος τι απολα; Ελα πες μου να ξέρω τι ειμαι δηλαδή. Επίσης καλο ειναι να βαζεις ολόκληρη τη παράθεση 3finger shortcuts δεν εχω ψαξει στο trackpad των macbook το συμπληρώνω ξανα για όποιο/α δεν το διάβασε. νεοελληνική μιλούμε οχι κινεζική.

 

 

2) ο φανατισμός απο που προκύπτει; Αν αντιστρέψω το λεγειν σου και τα βάλουμε κατω θα δεις ξεκάθαρα (και μη κρύβεσαι απο τον εαυτό σου ) πως φανατικος είσαι εσυ, Δειξε μου ενα πράγμα που να μην εχω κράξει και πες με φανατικό σε αυτο. Αντιθέτως αυτός που δεν εχει κράξει ποτε την apple είσαι εσύ και billdanos.

 

Οπότε αστες αυτες τις παραθέσεις (ανούσιες) και αν θες απάντα στην απορια που έθεσα περί πατέντας τις apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Oι οποιες φωτογραφιες δημοσιευθηκαν αφοτου το ζητησε ο φανατικος που δεν θελει ακομα να παραδεχθει την ομοιοτητα που ειδαν ολοι οσοι συμμετειχαν στο thread:

 

http://www.insomnia.gr/topic/522769-νέο-macbook-air-προ-των-πυλών/?p=53072512

 

 

Οπως λες και εσυ, μερικές φορές καλύτερα να μασάμε παρά να μιλάμε.

 

-------------------

Κακως ομως το συνεχισαμε και πεσαμε στην παγιδα να αποδειξουμε το εμφανες (ποσταροντας φωτο κλπ) επειδη καποιος αρνειται την πραγματικοτητα.

 

Το μέλος Street-Fighter θεώρησε ορθό να δημοσιεύσει δύο τεράστιες φωτογραφίες από Sony VAIO πολύ πριν αρχίσει η αντιπαράθεση στην οποία ανάφέρεσαι - αμέσως μετά το τρίτο μήνυμα του παρόντος topic. 

Επειδή λοιπόν δεν γνωρίζεις ότι έχει διαγραφεί μήνυμά του, άστο.

1)Τι εστι δεν το εχω ψάξει; Κληρονομικό χάρισμα; Μήπως μαντεύεις και το μέλλον; Ή μήπως τα δάχτυλα μου δεν εχουν ακουμπήσει ακόμα apple συσκευή γιατι ειμαι φτωχός,ρατσιστής εταιριών,και ξεροκέφαλος τι απολα; Ελα πες μου να ξέρω τι ειμαι δηλαδή.

 

 

2) ο φανατισμός απο που προκύπτει; Αν αντιστρέψω το λεγειν σου και τα βάλουμε κατω θα δεις ξεκάθαρα (και μη κρύβεσαι απο τον εαυτό σου ) πως φανατικος είσαι εσυ, Δειξε μου ενα πράγμα που να μην εχω κράξει και πες με φανατικό σε αυτο. Αντιθέτως αυτός που δεν εχει κράξει ποτε την apple είσαι εσύ και billdanos.

 

Οπότε αστές αυτες τις παραθέσεις (ανούσιες) και αν θες απάντα στην απορια που έθεσα περί πατέντας τις apple.

 

Συ είπας για το τι έχεις και (κυρίως) για το τι ΔΕΝ έχεις ψάξει, η παράθεση των λόγων σου τα λέει όλα. 

Εκτός εάν δεν θυμάσαι τι γράφεις. 

 

 Παρεμπιπτόντως: Το ότι κράζεις τα πάντα, δεν είναι τίτλος τιμής ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέλος Street-Fighter θεώρησε ορθό να δημοσιεύσει δύο τεράστιες φωτογραφίες από Sony VAIO πολύ πριν αρχίσει η αντιπαράθεση στην οποία ανάφέρεσαι - αμέσως μετά το τρίτο μήνυμα του παρόντος topic. 

Επειδή λοιπόν δεν γνωρίζεις ότι έχει διαγραφεί μήνυμά του, άστο.

Πραγματι, δεν γνωριζα καν για τα διαγραμμενα μηνυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1)Τι εστι δεν το εχω ψάξει; Κληρονομικό χάρισμα; Μήπως μαντεύεις και το μέλλον; Ή μήπως τα δάχτυλα μου δεν εχουν ακουμπήσει ακόμα apple συσκευή γιατι ειμαι φτωχός,ρατσιστής εταιριών,και ξεροκέφαλος τι απολα; Ελα πες μου να ξέρω τι ειμαι δηλαδή. Επίσης καλο ειναι να βαζεις ολόκληρη τη παράθεση 3finger shortcuts δεν εχω ψαξει στο trackpad των macbook το συμπληρώνω ξανα για όποιο/α δεν το διάβασε. νεοελληνική μιλούμε οχι κινεζική.

 

 

2) ο φανατισμός απο που προκύπτει; Αν αντιστρέψω το λεγειν σου και τα βάλουμε κατω θα δεις ξεκάθαρα (και μη κρύβεσαι απο τον εαυτό σου ) πως φανατικος είσαι εσυ, Δειξε μου ενα πράγμα που να μην εχω κράξει και πες με φανατικό σε αυτο. Αντιθέτως αυτός που δεν εχει κράξει ποτε την apple είσαι εσύ και billdanos.

 

Οπότε αστες αυτες τις παραθέσεις (ανούσιες) και αν θες απάντα στην απορια που έθεσα περί πατέντας τις apple.

 

Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί στις "διαφωνίες" μας! Το "έχω ακουμπήσει" με το "έχω δουλέψει" όπως ξέρεις έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους!

 

Προσωπικά ας πούμε πάντα με τα laptops μου δουλεύω απο την αρχή με τα touchpads και όχι με εξωτερικά ποντίκια κλπ. Είναι λογικό λοιπόν να έχω εντελώς διαφορετική εμπειρία από κάποιον που έχει πάντα συνδεδεμένο εξωτερικό ποντίκι και έχει απλά "χαϊδέψει" μερικές φορές ένα touchpad μόνο και μόνο για κάνει το πολύ ένα scroll σε μια σελίδα. Με αυτό των macbook μπορώ να κάνω ακόμη και δουλειά στο photoshop ή στο finalcut χωρίς να χρειαστεί να συνδέσω εξωτερική συσκευή (οκ προφανώς όχι για όλες τις δουλειές αλλά τουλάχιστον σε απλά σχετικά tasks), κάτι που με τα υπόλοιπα laptops μου ήταν αδύνατον.

 

Το ότι ένας άλλος κατασκευαστής ξαφνικά βγάζει touchpad στο σχήμα της apple, χωρίς κουμπιά και με εξελιγμένους αισθητήρες (ή ακόμη και ακριβώς ίδιους με αυτους που χρησιμοποιεί η apple), δεν σημαίνει πως μπορεί να φτάσει την πρακτικότητα του macbook. Και αυτό γιατί δεν είναι μόνο το hardware αλλά και το πως το αξιοποιεί το λειτουργικό.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Συ είπας για το τι έχεις και (κυρίως) για το τι ΔΕΝ έχεις ψάξει, η παράθεση των λόγων σου τα λέει όλα. 

Εκτός εάν δεν θυμάσαι τι γράφεις. 

 

 Παρεμπιπτόντως: Το ότι κράζεις τα πάντα, δεν είναι τίτλος τιμής ... 

Εσυ διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου και βγάζεις συμπέρασμα στα ποστ σου. Μάτια έχουμε και βλέπουμε όμως.

Οκ εγω ακομα περιμένω απάντηση ανθρώπινη απο τον billdanos.

Αν και σαν deja vu απάντηση δεν θα λάβω περι πατέντας apple στο touchpad "δίχως κουμπιά"

Οποτε ασε εμένα το "κακό τρολλ"  του insomnia που κράζει τα πάντα και δεν ειναι τίτλος τιμής" αλλά ουτε και πόθος αντικειμενικότητας.

 

Το ότι ένας άλλος κατασκευαστής ξαφνικά βγάζει touchpad στο σχήμα της apple, χωρίς κουμπιά και με εξελιγμένους αισθητήρες (ή ακόμη και ακριβώς ίδιους με αυτους που χρησιμοποιεί η apple), δεν σημαίνει πως μπορεί να φτάσει την πρακτικότητα του macbook. Και αυτό γιατί δεν είναι μόνο το hardware αλλά και το πως το αξιοποιεί το λειτουργικό.

 

:)

Εδω είμαστε η apple εχει βγάλει trackpad διχως κουμπιά αλλα ενσωματωμένα; και αν ναι ποιο; Το λαπτοπ που είδες ειναι 1 έτους μοντέλο ++..

 

Επίσης το  Ή μήπως τα δάχτυλα μου δεν εχουν ακουμπήσει ακόμα apple συσκευή γιατι ειμαι φτωχός,ρατσιστής εταιριών,και ξεροκέφαλος τι απολα; Ειναι ολα πραγματικοτητα ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Εδω είμαστε η apple εχει βγάλει trackpad διχως κουμπιά; και αν ναι ποιο; Το λαπτοπ που είδες ειναι 1 έτους μοντέλο ++..

 

Επίσης το  Ή μήπως τα δάχτυλα μου δεν εχουν ακουμπήσει ακόμα apple συσκευή γιατι ειμαι φτωχός,ρατσιστής εταιριών,και ξεροκέφαλος τι απολα; Ειναι ολα πραγματικοτητα ετσι;

 

Συγγνώμη, μου εξηγείς τι trackpad βγάζει ο κατασκευαστης με τα προϊόντα του οποίου δουλεύω για χρόνια? :P

 

Αναφέρομαι στα κλασικά κουμπιά που υπήρχαν κάτω απο τα trackpads πριν εμφανιστεί το ενιαίο. Το προηγούμενο της apple ας πούμε με το μεγάλο κουμπί στο κάτω μέρος, δεν το συμπαθησα ποτέ.

 

Αν κουμπί εννοείς το "κλικ" που κάνει όλη η επιφάνεια, εγώ το θεωρώ πολύ πρακτικό σε ορισμένες περιπτώσεις (ειδικά σε σημαντικές ενέργειες που δεν θες απλά να καταχωρηθεί μια εντολή με ένα απλό tap στην επιφάνεια ή κατά λάθος). Δεν ξέρω αν μπορεί να είναι εξίσου πρακτικό χωρίς αυτό μιας και δεν έχω δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...