Προς το περιεχόμενο

Avast προς Microsoft: Διακοπή της υποστήριξης των Windows XP ισοδυναμεί με μεγάλο λάθος


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια ο ιπιο πολλοι υπολογιστες που εχουν ακομη XP λειτουργουν offline για εργασιες που δεν χρειαζεται ιντερνετ.Συν του οτι καποια προγραμματα δεν τρεχουν στα 7αρια συν το κοστος την σημερον ημερα!!Οποια εταιρεια ειναι online αργα ή γρηγορα θα αναβαθμισει τους Η/Υ της.

 

Το λαθος της MS στην προκειμενη περιπτωση ειναι στην αποτυχια των Vista που θα ηταν η μεταβατικη περιοδος απο XP στο νεο λειτουργικο.Βιαστικά πηγαν στα Vista και επισης βιαστικά πήγαν και στα 7αρια για να συμμαζεψουν το χαος των Vista!!Γαϊτανάκι το θεμα!

 

Ποιος σου είπε ότι ιούς κολλάς μόνο μέσω της χρήσης του διαδικτύου; Ένα μολυσμένο φλασάκι να συνδεθεί στο υπολογιστή και δεν θα αργήσει να γίνει το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά ρε παιδιά σοβαρά τώρα; Τα ΧΡ βγήκαν το 2001! η υποστήριξη τον ΧΡ SP2 τελείωσε το 2010! και τώρα έχουμε 2014! 12 χρόνια πέρασαν και θέλεται υποστίριξη για άλλα 3 χρόνια; Τα Windows 7 βγήκαν το 2009! φέτος θα κλείσουν 5 χρόνια! ΜΑ ΤΟ ΘΕΟ! όσο καθηστερημένες να είναι οι εταιρίες και οι επιχειρήσεις ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΤΟΥΝ! Κανένα λειτουργικό δεν παρέχει υποστίρηξη 12 χρόνια. Ακόμα και τα Windows server 2008, που βγήκαν το 2009, τερματίζουν την υποστήριξη το 2020! (Λίστα) Τα Windows Server που είναι πολύ πιο σημαντικά από τα XP. Δηλαδή τι θέλουν οι εταιρίες για να αποφασίσουν να αναβαθμηστούν;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για να μη ξεχνιόμαστε, η κακιά κερδοσκοπική μάγισσα της πληροφορικής που λέγεται Microsoft και παράγει άχρηστα λειτουργικά όπως τα Windows 8, είναι αυτή που και τα Windows 7/ΧΡ έφτιαξε,

αλλά και παρέχει υποστήριξη στα ΧΡ για πάνω από μια δεκαετία.

 

2. ΟΚ, η Microsoft είναι κακιά που τερματίζει την υποστήριξη ύστερα από τόσα χρόνια.

Οι κατασκευαστές hw που δεν υποστηρίζουν το hw με νέους drivers,

και οι κατασκευαστές sw που δεν υποστηρίζουν το sw με συμβατές αναβαθμίσεις (από XP και προς XP)

όλοι ουτοί δεν είναι κακοί;

 

3. Γνώμη μου είναι πως το τέλος της υποστήριξης ενός sw πρέπει να σταματάει με βάση διάφορα κριτήρια λχ χρονικά, βάση χρηστών κλπ.

Όμως η Microsoft λέει ότι τώρα σταματά η δωρεάν υποστήριξη των ΧΡ και πια θα γίνεται επί πληρωμή (τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες, νοσοκομεία κλπ).

Για τη δεδομένη υποστήριξη των ΧΡ,

όσοι αγόρασαν licences των XP έβγαλαν τα λεφτά τους σε μεγάλο βαθμό, αφού όλοι ως τώρα έπαιρναν τζάμπα updates, και ορθά.

Άραγε εκτός της Microsoft, πόσα άλλα αντίστοιχα παραδείγματα από εταιρείες sw υπάρχουν που να δίνουν υποστήριξη σε μια τέτοια έκταση;

 

4. Από τη στιγμή που έστω και μια φορά δόθηκε η ευκαιρία σε όλους να αναβαθμίσουν με 15 ευρώ το λειτουργικό του οποίου τώρα σταματάει η υποστήριξη, δε δικαιούται να μίλάει κανείς για τη Microsft (ή όπως αλλιώς θα λεγόταν όποια εταιρεία ήταν στη θέση της).

Δεν το έχω τσεκάρει, αλλά ακόμα και χρήστες πειρατικών παλιών Windows μπήκαν σ' αυτή την προσφορά.

Τα παράπονα στους κατασκευαστές hw για τις ελλείψεις σε optimized drivers (για Vista-7-8 κοκ) και στους τρίτους κατασκευαστές sw που δε δίνουν προσφορές στις αναβαθμίσεις sw (όπως έδωσε η Microsoft με τα Windows 8).

ΒΤW, με ένα classic shell, τα Windows 8 είναι το καλύτερο και ασφαλέστερο λειτουργικό της Microsoft.

Τα XP μας άρεσαν αλλά ήταν τρύπια. Είχαν άλλα καλά, αλλά δοκιμάστε να τρέξετε XP (χωρίς service pack 1 για αστείο μόνο), να δείτε πόσο ακαριαία πετάγεται το malware στην οθόνη.

 

5. Έστω ότι τώρα είναι ανεύθυνη η Microsoft που αφήνει τόσους υπολογιστές ΧΡ στο απόλυτο έλεος για να προκαλούν προβλήματα στους λοιπούς αναβαθμισμένους χρήστες.

Άραγε πόσο υπεύθυνη ήταν η Microsoft που τόσα χρόνια προσφέρει υποστήριξη στα περιορισμένης ασφάλειας XP;

Πόσο αντίστοιχο με το μερίδιο χρήσης των XP, είναι το ποσοστό του malware που αναπαράγεται στο δίκτυο μέσω των ΧΡ;

 

6. Για την Avast και πόσο καλή είναι, οι άνθρωποι πάνε να εκμεταλλευτούν την κατάσταση διότι κάνουν μπίζνα.

Αλλά θα περιμένω και την Avast , μετά από τρία χρόνια που λέει θα σταματήσει και αυτή την υποστήριξη του αντιικού για XP.

Γιατί κυρία Avast μόνο τρία χρόνια;...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Microsoft εδω και χρονια δινει δωρεαν licence τα Windows XP σε virtualization mode και μαλιστα....κλπ κλπ κλπ....

 

Φίλε μου, τα έχεις δοκιμάσει αυτά σε εταιρικό περιβάλλον; Ή απλά διάβασες για το XP mode και λες "ΟΚ, παίζει".

 

Γιατί το αποτέλεσμα της λύσης αυτής, είναι το λιγότερο τραγικό. :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρκετιστικα κόλπα εντυπώσεων.

 

Πιο συγκεκριμένα η AVAST, ... σύμφωνα με την εκτίμησή της η διακοπή των ενημερώσεων θα δημιουργήσει πολλά και σοβαρά προβλήματα ασφαλείας.

Ωστόσο η Avast ανακοίνωσε πως η ίδια θα συνεχίσει να παρέχει υποστήριξη μέσω ενημερώσεων στους χρήστες των Windows XP για τουλάχιστον τρία ακόμη χρόνια, 

Με λίγα λογια κακιά ms που δεν παρεχεις υποστηριξη για μισό αιώνα ...αλλά αγαπητοι μου χρηστες των xp εγω ειμαι μαζι μας για αλλα τρια χρόνια (και μετά στον Καιάδα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακόμα και τα Atm τρέχουν Xp. Τα κενά ασφαλείας που θα δημιουργηθούν θα είναι χαωτικά!

Έχουν πρόσβαση στο Internet τα ATM και δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πρόσβαση στο Internet τα ATM και δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι;

@ThReSh άδικα προσπαθείς.Η λογική αρκετών σταματάει στο ότι αφού η τυπογραφική του Γουτεμβέργιου τύπωνε μια χαρά,γιατί να έχουμε σήμερα τα άχρηστα ενεργοβόρα lazer φωτοαντιγραφικά,εκτυπωτές γραφείου κτλ.

Απλά όπως το είπες και πιο πριν: υποστήριξη στα win95/98 εδώ και τώρα να ησυχάσουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μια πατατιά που εκανε η ms ειναι τα win8 και ή άλλη η τεράστια ειναι ο τερματισμός της υποστηρίξεις των xp

E OXI KAI ΠΑΤΑΤΑ ΤΑ W8 και ενταξει καλα τα xp αλλα οχι πλέων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, τα έχεις δοκιμάσει αυτά σε εταιρικό περιβάλλον; Ή απλά διάβασες για το XP mode και λες "ΟΚ, παίζει".

 

Γιατί το αποτέλεσμα της λύσης αυτής, είναι το λιγότερο τραγικό. :/

 

 

εχω στησει και τρεξει το συγκεκριμενο mode σε μερικα προγραμματα που δεν ηταν συμβατα παλαιοτερα οταν πρωτοβγηκαν τα 7ρια, ειναι 10 φορες πιο ευχρηστο απο οποιοδηποτε αλλο τροπο με αυτονομες virtual machines οποτε δε καταλαβαινω τη τραγικοτητα του πραγματος, τραγικος ειναι ο εργοδοτης σου που δε δινει 200-300 ευρω το κομματι για να αναβαθμισει υπολογιστες που 15 χρονια πριν κοστιζαν τουλαχιστον υπερτριπλασια χρηματα και εξακολουθουν να του ρουφανε τριπλασιο ρευμα για να μην αναφερθω και στα κοστη συντηρησης,...

αλλα και στα προνομιακα πακετα αναβαθμισης για επιχειρησεις που εχουν εμφανισθει κατα καιρους απο τα διαφορα ΕΣΠΑ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε θέλεις, πες μου να σου δώσω τα στοιχεία της εταιρίας, να περάσεις μια βόλτα, να μας επισκεφτείς στην μηχανογράφηση και να μας δείξεις την λύση σου επι του πρακτέος.....

γιατί ποιο είναι το πρόβλημα? να πάρετε την εταιρία που σας "φόρτωσε" το όποιο λογιστικό/αποθήκη ή ότι άλλο και να σας το περάσουν στα w7 ή 8 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι κατηγορούν εργοδότες, ας ανοίξουν οι ίδιοι εταιρίες. Με τόσο τραγικούς αντιπάλους, σίγουρα θα θησαυρίσουν.

 

Όσοι κατηγορούν τους προγραμματιστές, τους έχω νέα. Ο προγραμματισμός είναι δουλειά. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. Κι αν ο πελάτης δεν γουστάρει να πληρώσει για την αναβάθμιση μετά τη λήξη της συντήρησης (αν την είχε πληρώσει κι αυτήν δηλαδή), θα το κάνει ο προγραμματιστής τζαμπέ;

 

Και τα 200€ και τα 300€ είναι ποσό το οποίο θα δαπανηθεί αν φέρει ώφελος. Αν είναι ο άλλος να γλιτώσει 100€ δίνοντας 200€, ε θα είναι βλάκας να το πράξει. Και ναι, υπάρχουν ενδεχομένως πολλές περιπτώσεις που δεν συμφέρει. Όποιου του περισσεύουν, θέλω να αναβαθμίσω το παλιό μου pc, ας με επιδοτήσει.

 

Και στο κάτω κάτω της γραφής, όλοι εσείς που κράζετε, τι ζόρι τραβάτε; Το ψυγείο σας πόσων ετών είναι; τι ενεργειακή κλάση; η πολυκατοικία σας; το σπίτι σας; το αμάξι σας; η ταράτσα του σπιτιού σας;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...