Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Φακού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι οι δυο aspherical ειναι. Απλα ο ένας έχει σταθεροποίηση και ο άλλος όχι

Καλύτερα πάρε τον Sigma για να είσαι σίγουρος, γιατι ο Tamron εχει και αρκετά λεμόνια

 

http://www.skroutz.gr/s/2141345/Sigma-17-50mm-F2-8-EX-DC-OS-HSM-Nikon.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

αξιζει η αλλαγη του 18-200 με καποιον 17-50 + και καποιον 70-200 αργοτερα?

με προβληματισαν και τωρα δεν ξερω αν αξιζει. (και πανω που ημουν αποφασισμενος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ταξιδια ο 18-200 ειναι καλυτερος γιατι εχει μεγαλυτερο ευρος ζουμ,οποτε θα κουβαλας ενα φακο,

ο 17-50 2.8 ειναι για νυχτερινα οτι πρεπει και για πιο λιγο καλλιτεχνικες φωτο λογω του bokeh...

εγω θα προτιμουσα τον 17-50.

αλλη εναλλακτικη ειναι να κρατησεις τον 18-200 και να παρεις εναν 35mm 1.8 που ειναι και φτηνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πιστευω οτι αν κρατησω τον 18-200 και παρω τον 35 ο 35αρης θα παει αχρηστος γιατι δεν θα τον βαζω ποτε (λογο της διαδικασιας και αυτα που θα μου προσφερει ο αλλο;)

Απο σεπτεμβρη θα ειμαι σε μια νεα χωρα με εντελως διαφορετικο πολιτισμο,τοπια κτλ και θα ειμαι ολη μερα με την καμερα στο χερι και δεν θελω απλα να βγαλω μια φωτο για να πω οτι την εβγαλα αλλα να ειναι και ωραια ταυτοχρονα για αυτο πιστευω οτι ο 17-50 θα μου δωσει καλυτερα αποτελεσματα. Η σκεψη μου ειναι στην αγορα 17-50 απο εδω και οταν φυγω αγοραζω εκει αν και οταν μου χρειαστει εναν 70-200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει η αλλαγη του 18-200 με καποιον 17-50 + και καποιον 70-200 αργοτερα?

με προβληματισαν και τωρα δεν ξερω αν αξιζει. (και πανω που ημουν αποφασισμενος)

 

Ρίξε μια ματιά σε φωτογραφίες που έχεις βγάλει με τον 18-200, παρατήρησε αν η πλειοψηφία αυτών είναι στο ευρυγώνιο άκρο του φακού ή στο τελε. Μετά επέλεξε αυτές που σου αρέσουν περισσότερο και ρίξε μια ματιά στο exif data για να δεις σε ποια mm είναι τραβηγμένες. Αν οι περισσότερες φωτογραφίες που έχεις βγάλει κυμαίνονται στο ευρυγώνιο άκρο να ξέρεις ότι ένας 70-200 θα μείνει στο ράφι μετά από τις πρώτες μέρες που θα τον χαρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ντιναρας και τα δυο! θα βρισκομαι Ασια για τα επομενα χρονια οποτε ολα θα ειναι νεα και θα θελω να βγαζω τα παντα ! 

 

νικελοντεον αυτο θα διαφερει αναλογα με το που ειμαι. Πχ οταν θα παω παραλια για σκιμ-μπορντ κτλ παιζει πιο πολυ ζουμ οταν ομως θα παω φωτοβολτα εκει σιγουρα παιζει πιο πολυ ευρυγωνιο και καποιες στιγμες τελε λογο καποιον πορτραιτων κτλ που θα θελω να βγαλω. Ο 70-200 θα μεινει στο ραφι μονο αν θα βαριεμαι να αλλαξω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ντιναρας και τα δυο! θα βρισκομαι Ασια για τα επομενα χρονια οποτε ολα θα ειναι νεα και θα θελω να βγαζω τα παντα ! 

 

νικελοντεον αυτο θα διαφερει αναλογα με το που ειμαι. Πχ οταν θα παω παραλια για σκιμ-μπορντ κτλ παιζει πιο πολυ ζουμ οταν ομως θα παω φωτοβολτα εκει σιγουρα παιζει πιο πολυ ευρυγωνιο και καποιες στιγμες τελε λογο καποιον πορτραιτων κτλ που θα θελω να βγαλω. Ο 70-200 θα μεινει στο ραφι μονο αν θα βαριεμαι να αλλαξω :P

 

Εμένα μου φαίνεται τότε ότι σου χρειάζεται ένας 18-200 και καλά έκανες και τον επέλεξες σαν αρχική σου επιλογή :-D :-D.

 

Έχε υπόψιν ότι ο 35mm 1.8G είναι πολύ γρήγορος φακός και μου αρέσει να τον χρησιμοποιώ σε f/1.8 (με την D7000 μου) ακόμη και μέρα μεσημέρι καθώς η μηχανή πιάνει ταχύτητες κλείστρου 1/8000 και μην σας ακούγεται περίεργο αυτό, έχεις πολλές επιλογές χωρίς να χρειάζεσαι ND φίλτρο που πιθανότατα να χρειαζόταν σε μία μηχανή με μέγιστη ταχύτητα κλείστρου 1/4000.

Link.png Site: link

 

Έχε υπόψιν σου επίσης ότι η μηχανή σου έχει Auto Focus micro adjustment, και μένα αρχικά ο 35mm μου φάνηκε λίγο soft στο f/1.8 αλλά αυτό οφειλόταν στο γεγονός ότι ο φακός είχε ένα μικρό προβληματάκι με back focus το οποίο το διόρθωσα με την παραπάνω επιλογή.

Επεξ/σία από nickelodeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 18-200 ειναι ευχρηστος αλλα φυσικα δε δινει το ιδιο καλο αποτελεσμα σε ολο του το ευρος. Εγω προτεινω τον συνδυασμο που λες κι εσυ, 17-50 για all around και 70-200 για ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μαργαριτα και εγω αυτο πιστευω και για αυτο ειμαι σε σκεψεις για την αλλαγη του φακου. Πιστευω οτι στην καθημερινοτητα ενας 17-50 καλυπτει τις αναγκες ενος χρηστη και οταν θες κκαι κατι παραπανω εχεις και τον αλλον. Σε περιπτωση που μεινω με τον 18-200 φοβαμαι μην το μετανιωσω οταν φυγω και μετα δεν θα μπορω να τον πουλησω και θα αναγκαστω να μεινω σε αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την συγκεκριμενο ταξιδι που περιγραφεις θα εμενα με τον 18-200.Και πιθανοτατα + εναν prime 35αρη/50αρη(αναλογως τι εστιακη αποσταση προτιμας) για δρομου/νυχτερινες αλλα και για back-up.Ειδικα τον 50αρη (50mm 1.8 Af-d) τον περνεις μεταχειρισμενο στα 60-70ευρω ευκολα.

 

Ολα τα παραπανω για μη εξειδικευμενη χρηση.Αλλα θα υποθεσω πως εαν ειχες πιο συγκεκριμενες απαιτησεις θα ηξερες που να πας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τοπος δεν ειναι ταξιδι φευγω μονιμα για εκει! :)

ταλαντευομαι αναμεσα στην ευκολια και στην ποιοτητα. αν ειχα και κανα κωλομαγαζω να δοκιμασω θα ηταν πιο ευκολο αλλα εδω που ειμαι τωρα δυσκολο! Ο συγκεκριμενος 18-200 ειναι ο καλυτερος που κυκλοφορει! δυσκολη αποφαση και πρεπει να την παρω αμεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα τον εδινα τον 18-200 για γενικη χρηση.

 

Πιστευω πως ο πρωτος μετα κιτ φακος θα πρεπει να ειναι ενας γρηγορος prime στα 1,8.

 

Ανοιγει οριζοντες σε βαθος πεδιου, καδραρισμα και νυχτερινη φωτογραφιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...