Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιο απο τα δύο όμως...αργότερα αν θέλω να βάλω και αλλη ram θα μπορεσω να βάλω?

Σίγουρα διαβάζεις τις απαντήσεις?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Καλησπέρα παιδιά,
έχω desktop pc εδώ και 8 χρόνια και νομίζω πως ήρθε η ώρα να το αντικαταστήσω με ένα laptop που να είναι καλό για μερικά χρόνια.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα έχω laptop, δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο μέγεθος. Επειδή θα αντικαταστήσει το pc, δε θα θελα να ναι μικρο (13.3''), οπότε είμαι μεταξύ των 15.6'' και 17.3''. Δεν έχω πρόβλημα με το βάρος/μέγεθος να είναι λίγο παραπάνω αφού θα ναι κυρίως για σταθερή χρήση, ε κι άμα χρειαστεί μετακίνηση δεν είναι πρόβλημα λίγο κουβάλημα.
Θέλω να μπορεί να παίξει σε πολύ καλή ποιότητα αν του βάζω ταινίες/σειρές σε 1080p (ή και 4K αλλά να μην ανεβαίνει πολύ το κόστος).
Γενικά παίζω παιχνίδια, αν κι επειδή έχω κονσόλα για τα πιο απαιτητικά, στο pc παίζω League of legends, αν και ψιλοκολλάει πια. Θα θελα βεβαια το νέο λαπτοπ να μπορεί να παίξει και τα νέα παιχνίδια, οπότε φαντάζομαι (απ τη λίγη έρευνα που έχω κάνει τις τελευταίες μέρες) θα ήθελα να χει μια GTX 950m.
Όσο για επεξεργαστή, είμαι σε δίλημμα μεταξύ i5 και i7. Όπως προανέφερα, θέλω το λαπτοπ να είναι καλό για μερικά χρόνια, οπότε δε θέλω να ναι κάτι μέτριο. Επίσης, δεν έχω καταλάβει αν είναι καλύτερα να βάλω i5 έκτης γενιάς ή i7 πέμπτης γενιάς.
Από μάρκα, θα προτιμούσα να είναι Asus, καθώς έχω ακούσει καλά σχόλια.
Θα ήθελα να έχει Windows 10 αγγλικά (στο pc έχω ακόμα τα vista..).
Από μνήμη, διαβάζω ότι 4 είναι ελάχιστα (4 είχα βάλει και πριν 8 χρόνια στο pc), οπότε νομίζω πρέπει να πάω για 8gb.
Για δίσκο, διαβάζω ότι οι SSD είναι πολύ πιο γρήγοροι, αλλά μικρότεροι και ακριβότεροι. Είδα κάποια συστήματα που έχουν πχ 500gb HDD και έναν μικρό SSD, που μου φαίνεται είναι καλός συνδυασμός.
Όσο για τιμή, ξεκίνησα να κοιτάζω γύρω στα 600-700ευρώ, αλλά αν είναι να αξίζει, θα μπορούσα να πάω και μεταξύ 800-900.
Ψάχνοντας για συστήματα, βρήκα ένα που μου τράβηξε την προσοχή και ποστάρω το link να μου πείτε τη γνώμη σας (αν και σήμερα που μπήκα λέει ότι εξαντλήθηκε): http://www.mediamarkt.gr/el/product/_asus-x751lx-t4151t-i7-5500u-8gb-1tb-24gb-ssd-17-3-90nb08e1-m02460--1179158.html?outlet=1256&etcc_cmp=Productlisting&etcc_med=Price%20Search%20Engine&etcc_ori=skroutz.gr&etcc_par=Price%20Search%20Engine&et_cid=3&et_lid=5
 
Ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε το κείμενο, θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη και τις σκέψεις σας ώστε να επιλέξω το κατάλληλο σύστημα!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις άλλων laptop, αλλά θα το εκτιμούσα να μου δώσετε συμβουλές και να σχολιάσετε αυτά που γράφω στο κείμενο. Αν πχ κάποιο από αυτά που σκέφτομαι είναι υπερβολικό και δε χρειάζεται να δώσω λεφτά χωρίς ιδιαίτερο λόγο, αν πρέπει να αποφύγω κάποιο ή κάποια σειρά/τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι από το Σάββατο κάτοχος του http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comasu00021/laptop-asus-k555dg-xo066t-amd-fx-8800p-15-64gb1tbwin10.

Πιστεύω ότι όντος άξιζε τα λεφτά του σε σχέση με την ποιότητα κατασκευής αλλά και σε σχέση με τον επεξεργαστή.

Απλά να προσθέσω ότι ήμουν κάτοχος TOURBO X μοντ.2007 ,INTEL CORE 2 DUO με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce 9300M 512MB και 2 GB RAM.

Βασικά είμαι από τους τυχερούς και δεν είχα θέματα εκτός από της υψηλές θερμοκρασίες ακόμα και με απλή χρήση Ίντερνετ,και πριν από 6 μήνες με την οθόνη την οποία και έσπασα από τα νεύρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το λίγο ακριβότερο: http://www.e-shop.gr/laptop-asus-k555ub-dm025d-156-intel-core-i5-6200u-4gb-1tb-nvidia-gf-940m-2gb-free-dos-p-PER.911992 είναι καλύτερη περίπτωση (καλύτερα χαρακτηριστικά και προπάντων καλύτερη σχεδίαση -το HP 250 G4 για να αναβαθμισθεί και να καθαρισθεί πρέπει να ανοιχθεί τελείως- & ποιότητα κατασκευής)!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν παιζεις παιχνιδια, τσιμπα το! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδια.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το λάπτοπ

Lenovo Y700-17ISK, i7-6700HQ/17.3 IPS FHD/8GB/1TB+128GB SSD/nVidia GTX 960M 4GB/W10 Home 2Y

 

http://www.mgmanager.gr/notebooks/54637-lenovo-y700-17isk-i7-6700hq173-ips-fhd8gb1tb128gb-ssdnvidia-gtx-960m-4gbw10-home-2y.html

 

 

Είμαι από Κύπρο, το βρήκα από το skroutz και στην συνέχεια με παράπεμψε στο mgmanager και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλή ιστοσελίδα για να παραγγείλω λάπτοπ.

 

Επίσης το λάπτοπ το θέλω και για παιχνίδια παρόλο που δεν με ενδιαφέρει και τόσο το να είναι στα φούλ τα γραφικά του και ότιδήποτε άλλο θα ήθελε ένας extreme gamer και για επεξεργασία βίντεο και φωτογραφιών με το photoshop, adobe after effects και άλλα...

 

Είναι καλή επιλογή μου;; Τι γνώμη έχετε εσείς;; από που αλλού θα μου συνηστούσατε να πάρω λάπτοπ εννοώ ιστοσελίδα αν δεν είναι καλή αυτή που βρήκα. Και αν έχετε κάτι καλύτερο πεστε το.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδια.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το λάπτοπ

Lenovo Y700-17ISK, i7-6700HQ/17.3 IPS FHD/8GB/1TB+128GB SSD/nVidia GTX 960M 4GB/W10 Home 2Y

 

http://www.mgmanager.gr/notebooks/54637-lenovo-y700-17isk-i7-6700hq173-ips-fhd8gb1tb128gb-ssdnvidia-gtx-960m-4gbw10-home-2y.html

 

 

Είμαι από Κύπρο, το βρήκα από το skroutz και στην συνέχεια με παράπεμψε στο mgmanager και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλή ιστοσελίδα για να παραγγείλω λάπτοπ.

 

Επίσης το λάπτοπ το θέλω και για παιχνίδια παρόλο που δεν με ενδιαφέρει και τόσο το να είναι στα φούλ τα γραφικά του και ότιδήποτε άλλο θα ήθελε ένας extreme gamer και για επεξεργασία βίντεο και φωτογραφιών με το photoshop, adobe after effects και άλλα...

 

Είναι καλή επιλογή μου;; Τι γνώμη έχετε εσείς;; από που αλλού θα μου συνηστούσατε να πάρω λάπτοπ εννοώ ιστοσελίδα αν δεν είναι καλή αυτή που βρήκα. Και αν έχετε κάτι καλύτερο πεστε το.

 

Ευχαριστώ.

 

To μαγαζί καλό ειναι αλλα στην θέση σου θα κοιτούσα αυτό...

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1142&product=20853

 

SSD μπορεις να βάλεις και μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Έχω στην κατοχή μου από το 2011 ένα fujitsu lifebook Α series (made in germany) με χαρακτηριστικά CPU Intel P620 στα 2,13GHz, μνήμη 3 GB και κάρτα γραφικών ΑΤΙ Radeon HD 6530M 1GB. Επειδή έχει αρχίσει και ξανανεβάζει υπερβολικές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να κλείνει συνεχώς και να μη μπορώ να δουλέψω (είχε γίνει αλλαγή πάστας και καθαρισμός πριν λίγους μήνες), σκέφτομαι την αλλαγή του αν δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο (για το θέμα της θερμοκρασίας επειδή είμαι oftopik θα το ρωτήσω σε άλλο θέμα). Με δεδομένο την απλή χρήση που του κάνω (internet-office) και τα χαρακτηριστικά που ήδη έχω στο παρόν λάπτοπ αξίζει κάποιο από τα καινούργια με τιμή κάτω των 400-450 ευρώ ή μήπως μπορώ να κάνω κάποια οικονομική αναβάθμιση στο Fujitsu ώστε να μου κρατήσει 2-3 χρόνια ακόμη μιας και τα οικονομικά είναι λιγοστά?

 

(Μεγάλο μήνυμα το ξέρω και σας ζητώ συγνώμη...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...